Jak mieć więcej pieniędzy?

11

Jak mieć więcej pieniędzy – to pytanie, które pojawia się na mojej skrzynce praktycznie co tydzień. W internecie znajdziesz wiele osób, które będą Cię przekonywać, że znają najlepszy sposób: tylko Bitcoin, albo: tylko nieruchomości lub: tylko własny biznes. Inni „eksperci” zachęcają do tego, żeby stanąć przed lustrem i codziennie powtarzać sobie głośno: jestem bogaty i wszechświat mi sprzyja. Pomyślałem, żeby podejść do tego pytania bardziej pragmatycznie. Dlatego w tym artykule znajdziesz esencję tego, jak mieć więcej pieniędzy, na podstawie mojej wiedzy i doświadczenia.

Wspólnie z moją żoną Kasią napisaliśmy ten artykuł w szczególnym dla nas momencie – w tym roku nasza córka kończy 18 lat. Postanowiliśmy wspólnie spisać dla niej nasze najważniejsze przemyślenia i zasady, które odpowiadają na pytanie: jak mieć więcej pieniędzy. I wiesz, co się okazało? Stworzona lista wydaje nam się na tyle uniwersalna, że z powodzeniem możesz z niej korzystać także Ty. Niezależnie od tego, ile masz lat i na jakim etapie finansowej drogi jesteś. Zanim zdradzimy kolejne punkty – obejrzyj, proszę, ten film:

To dobry moment na krótkie przypomnienie: Pamiętaj, proszę, że wszystkie prezentowane na blogu materiały mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Są wyrazem prywatnej opinii autorów. Zapoznaj się, proszę, z dokładną informacją prawną, którą znajdziesz na końcu tego artykułu.

Jak mieć więcej pieniędzy – czynniki

Czynników, które wpływają na to, ile masz pieniędzy, jest naprawdę sporo. Kiedy zaczęliśmy je wszystkie wypisywać na kartce, bardzo szybko wyodrębniliśmy trzy grupy, do których możesz je przyporządkować:
Okoliczności – związane z tym, gdzie i w jakiej rodzinie się urodziłeś, kogo spotkałeś na swojej drodze i ile masz szczęścia. 
Wiedza – czyli to, ile wiesz i jakie masz umiejętności. 
– Działanie – czyli co faktycznie robisz (lub możesz zrobić), aby mieć więcej pieniędzy.
W dalszej części artykułu opiszemy poszczególne czynniki, żebyś mogła/mógł zastanowić się nad tym, w którym obszarze możesz już dziś zrobić coś dobrego dla swoich finansów.

Okoliczności – Twoje rozdanie kart

Pierwsza grupa czynników to oczywiście karty, które rozdał nam los – czyli nasze życiowe okoliczności. Nie ma się co oszukiwać – wcale nie jest tak, że wszyscy mamy równy start. Nigdy tak nie było i nigdy nie będzie. Wszyscy bierzemy udział w biegu na 100 kilometrów, ale żeby nie było nudno, organizatorzy zaplanowali bardzo różne punkty startu zawodników. Jedni mają trochę łatwiej – ich punkt startu ustawiony jest o kilka km bliżej mety. To osoby, którym trafiły bardziej sprzyjające okoliczności. Inni wylosowali bardziej odległą pozycję startową  – w rezultacie, muszą przebiec większy dystans.
Pamiętaj jednak, że punkt startu to tylko jeden element biegu. Pomyśl o najlepszych biegaczach na świecie – gdybyś startował z bardziej uprzywilejowanej pozycji, ale mierzył się np. z Usainem Boltem czy Eliudem Kipchoge, najpewniej i tak to oni dobiegliby pierwsi. Bo oprócz punktu startu, są jeszcze inne czynniki, które mają wpływ na to, jak mieć więcej pieniędzy. Zaraz do nich przejdziemy, ale najpierw – omówmy krótko naszą listę okoliczności. 

Okoliczności jako pierwszy filar w odpowiedzi na pytanie jak mieć więcej pieniędzy?

Stan zdrowia

Na pewno zgodzisz się z nami, że poważna choroba lub niepełnosprawność znacząco utrudniają dbanie o własne finanse. Są jednak osoby, które udowadniają, że nawet bardzo poważna niepełnosprawność nie przekreśla naszej życiowej gry. Przypomnij sobie wywiad z Marcinem Świerczyńskim – programistą i architektem oprogramowania, który od urodzenia choruje na zanik mięśni: Nie chce Ci się działać? To poznaj tę historię! 

Zdajemy sobie sprawę, że to wyjątkowa historia i jeśli mierzysz się z poważną chorobą lub niepełnosprawnością, u Ciebie może być zupełnie inaczej. Pewnych rzeczy nie przeskoczysz. Ale jeśli jesteś zdrową osobą, to mamy nadzieję, że historia Marcina da Ci do myślenia i zainspiruje do tego, żeby z jeszcze większym zaangażowaniem podejść do własnych finansów.

Kraj urodzenia/życia

Druga okoliczność, która ma duży wpływ na to, ile masz pieniędzy, to oczywiście kraj, w którym się urodziłeś i w którym mieszkasz. My akurat urodziliśmy się w Polsce – jeśli chodzi o zamożność, na tle innych krajów, to typowy średniak – nie urodziliśmy się w Szwajcarii, ale też nie jest to Korea Północna, w której jest naprawdę ciężko. Kraj, w którym żyjesz, jest znaczącym czynnikiem, który wpływa na Twoje bogactwo. Wspomina o tym często Warren Buffett, podkreślając, że jednym z najważniejszych elementów, który wpłynął na to, że mógł rozwijać swój biznes, jest to, że urodził się w Stanach Zjednoczonych.
Zanim jednak machniesz na bogactwo ręką, bo nie mieszkasz w USA – pamiętaj, że jest przynajmniej kilkadziesiąt krajów, w których żyje się dużo gorzej niż w Polsce. Przykładem jest, chociażby, Somalia. Pochodzenie z tego biednego kraju nie przeszkodziło multimilionerom takim jak Amina Moghe Hersi w zbudowaniu swojego majątku.

Rodzice

Kolejna okoliczność na naszej liście to nasi rodzice. Nie możemy ich sobie wybrać – ani tego, jakie przekonania nam zaszczepią i czego nas nauczą w kwestii finansów. Nie mamy też żadnego wpływu na ich własny majątek i to, czy postanowią się nim z nami podzielić. Wcale nie musisz jednak liczyć na wsparcie lub pokaźny spadek. Zwróć, proszę, uwagę na ciekawe badania Ramsey Solutions – członkowie ekipy Dave’a Ramsey’a przepytali w nim 10 000 milionerów. I co się okazało? Tylko 21% odziedziczyło jakikolwiek procent swojego majątku w spadku. Warto też zaznaczyć, że spośród nich tylko 3% odziedziczyło kwotę przewyższającą milion dolarów. To oznacza, że biorący udział w badaniu w większości przypadków zbudowali swój majątek bez gigantycznych spadków.

Miejsce dorastania/życia

Okolicznością, która również ma wpływ na to, ile masz pieniędzy, jest Twoje miejsce dorastania i życia. Jeśli chodzi o dorastanie, to mamy tutaj na myśli te pierwsze kilkanaście lat Twojego życia. Nie da się ukryć, że jeśli dorastałeś w większym mieście, miałeś lepszy dostęp do różnych placówek edukacyjnych, zajęć i możliwości rozwoju. 

Dostajemy też sporo maili od osób, które mieszkają na wsi i mają większe trudności np. z podjęciem pracy niż ktoś, kto mieszka w mieście. Pamiętaj jednak, że sytuacja w ostatnich latach bardzo się zmieniła. Po epidemii koronawirusa bardzo wiele firm oferuje możliwość pracy zdalnej. Lista zawodów, które możemy wykonywać online, jest o wiele dłuższa niż jeszcze pięć lat temu. W ostateczności zawsze możesz także podjąć decyzję o zmianie miejsca zamieszkania. 

Ludzie z młodości

Kolejny czynnik, który wpływa na Twoją zamożność, to ludzie, których do tej pory napotkałeś na swojej drodze. Chodzi nam nie tylko o mentorów i opiekunów, którzy mogli Ci przekazać pozytywne przekonania i wartości, lub nauczyć Cię przydatnych umiejętności, ale także o Twoich rówieśników. Jim Rohn powiedział kiedyś, że jesteś średnią 5 osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu. Osoby, którymi się otaczałeś w młodości, w znaczący sposób wpłynęły na Twoje podejście do życia i finansów. Ale ma to także bardziej przyziemny wymiar – bliska znajomość np. z prezesem dużej firmy, może Ci pomóc np. w znalezieniu lepszej pracy.

Edukacja

Trochę wspominaliśmy o tym już przy omawianiu miejsca dorastania, dlatego tutaj tylko w kilku słowach – Twoja edukacja także miała wpływ na Twój poziom bogactwa. Nie chodzi nam tutaj o zdobyte dyplomy prestiżowych uczelni – a raczej o to, czy na swojej drodze spotkałeś źródła wiedzy, dzięki którym mogłeś nabyć konkretne umiejętności. Obecnie ten czynnik także przestaje mieć takie znaczenie – w internecie możemy znaleźć wartościowe źródła na praktycznie każdy temat. Z pomocą filmów instruktażowych na YouTube możesz się nauczyć wszystkiego. Ale jeszcze 30 lat temu poziom nauczania w szkole, do której chodziłeś, w wielu sytuacjach warunkował Twoje miejsce startu w dorosłość.

Fuks/szczęście

Ostatni czynnik związany z okolicznościami to Twoje szczęście. Co mamy tutaj na myśli? Wygraną na loterii, otrzymanie dużego spadku, udaną spekulację na rynku, ale także – Twoją bardzo indywidualną pulę genów i talentów. Jedni mają w życiu więcej szczęścia – inni, trochę mniej.

Okoliczności to nie wszystko

To nie przypadek, że w naszych rozważaniach o tym, jak mieć więcej pieniędzy, zaczynamy od okoliczności. Nie chcemy Ci wciskać kitu, że wymienione wyżej czynniki są bez znaczenia i wszystko zależy tylko od Twoich starań. To nieprawda. Ale nie jest też tak, że te czynniki są jedynym elementem układanki i jeśli wylosowałeś „gorsze” rozdanie kart, jedyne co Ci zostało to oddać życie walkowerem. Okoliczności mówią więcej o tym, czy Twoja droga do bogactwa będzie na starcie łatwiejsza, czy trudniejsza. Pamiętaj jednak, że o wyniku biegu decydują także dwa pozostałe czynniki – wiedza i działanie. I na nich zdecydowanie bardziej warto się skupić, bo masz na nie faktycznie wpływ.

Wiedza – trzy filary, na których postawisz swoje bogactwo

Żeby odnieść sukces w dbaniu o finanse osobiste, trzeba poznać zestaw reguł, którymi ta dziedzina się rządzi, a następnie wdrożyć je w życie. W gruncie rzeczy te reguły są proste i możesz je łatwo przyswoić. Kilka lat temu na blogu ukazał się artykuł: Trzy filary bogacenia się. Na którym polegasz?, w którym opisywaliśmy szczegółowo fundamenty, na których można zbudować bogactwo. Nie zmieniają się od lat: 

Takie fajne rysunki tylko w Finansowej Fortecy

Jak widzisz na rysunku, możesz zbudować bogactwo na trzech filarach:

  • świadomym kontrolowaniu wydatków, 
  • konsekwentnym zwiększaniu zarobków i 
  • mądrym inwestowaniu nadwyżek.

Przyjrzyjmy się teraz każdemu z nich.

Wiedza jako drugi filar w odpowiedzi na pytanie jak mieć więcej pieniędzy?

Świadome kontrolowanie wydatków

Nie ma takiej kasy, której nie da się przepuścić. W związku z tym potrzebujesz dokładnej wiedzy na temat tego, ile i na co wydajesz oraz jakie są Twoje faktyczne potrzeby. Bardzo dużo pieniędzy wydajemy na zachcianki, oszukując się, że są nam niezbędne do szczęścia. Dlatego pierwszym krokiem w stronę postępów w finansach osobistych jest wzięcie pod lupę swoich wydatków. 

Kiedy ustalisz, na co wydajesz pieniądze, będziesz mógł wykonać kolejny krok. Poszukać oszczędności. Wyciąć z budżetu te zakupy, które nie przyczyniają się do Twojego poziomu zadowolenia z życia. Dzięki kontrolowaniu wydatków zaczniesz wydawać swoje pieniądze bardziej intencjonalnie. To chyba dobry moment, żeby przypomnieć, że nie namawiamy Cię tutaj do przesadnego minimalizmu. Mamy tylko jedno życie i rozsądne korzystanie z jego uroków zdecydowanie jest dla nas ważne. Chodzi raczej o to, żeby nie wydawać pieniędzy na głupoty, bez których spokojnie możesz się obejść. 

Jeśli dopiero zaczynasz – poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie listę kilku pytań, które pomagają wystartować z tym tematem: 

Konsekwentne zwiększanie zarobków

Drugi niezwykle istotny czynnik związany z wiedzą to oczywiście zarobki. Znacznie trudniej oszczędzać, jeśli zarabiasz niewiele. A nawet jeśli kiedyś zarabiałeś sporo, przy obecnej inflacji sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. Dlatego w przypadku Twoich zarobków stale musisz trzymać rękę na pulsie. Niezależnie od tego, czy pracujesz na etacie, czy prowadzisz własny biznes. 

Jeśli pracujesz na etacie, to Twoje zarobki można przedstawić w dużym uproszczeniu jako wynik wzoru: czas pracy x stawka. Co możesz zrobić, aby zarabiać więcej w takim kontekście? Zastanów się, czy pracujesz w obszarze swoich talentów i przewagi nad innymi osobami. Przemyśl, w jaki sposób możesz zwiększyć swoją wartość na rynku pracy. Skoro jednym z elementów wzoru jest Twoja stawka, zastanów się, w jaki sposób możesz ją zmaksymalizować. 

Natomiast jeżeli chodzi o dochody z biznesu, to tym rządzi trochę inna zasada, a mianowicie ilość sprzedanych usług czy towarów, razy cena jednostkowa. To bardziej ryzykowna i wyboista droga, ale potencjalnie może przynieść większe zarobki. Jeśli pracujesz na własny rachunek, Twoje wysiłki powinny koncentrować się na zwiększaniu swojej marży, szukaniu nowych klientów oraz oferowaniu jak największej wartości.

Kilka pytań, dzięki którym możesz wystartować z tematem zarobków:

  • Jakie masz umiejętności? 
  • Czy ścieżka kariery, na której jesteś, doprowadzi Cię tam, gdzie chcesz? 
  • Jakie masz możliwości rozwoju tam, gdzie jesteś? 
  • Czego możesz się nauczyć w tym roku, żeby zwiększyć swoje zarobki? 
  • Kiedy ostatnio prosiłeś szefa o podwyżkę? 
  • Co możesz zrobić w tym tygodniu, żeby zbudować sobie kapitał, dzięki któremu będziesz mógł za kilka miesięcy poprosić o podwyżkę? 
  • Jaki nowy produkt lub obsługę możesz zaoferować swoim klientom? 
  • Czy jest jakaś kompetencja, w której możesz być jednym z najlepszych specjalistów na rynku? 
  • Jaki styl życia Cię interesuje? 
  • Czy masz jakieś pomysły na własny biznes?

    Baza bezpłatnej wiedzy z bloga, która pomoże Ci w tym obszarze:

Mądre inwestowanie nadwyżek

Trzecim czynnikiem wiedzowym, który ma ogromny wpływ na Twój poziom bogactwa, jest inwestowanie nadwyżek. Chodzi tutaj o odpowiedź na jedno, podstawowe pytanie: jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój? Żeby zaopiekować ten obszar, zbuduj dopasowaną do siebie strategię inwestycyjną. Wybierz ile jakich aktywów chcesz trzymać w swoim portfelu. Ten temat będziemy zgłębiać w kolejnym wpisie z Maćkiem Pielokiem. Baza bezpłatnej wiedzy z bloga, która pomoże Ci w tym obszarze:

Baza bezpłatnej wiedzy z bloga, która pomoże Ci w tym obszarze:

To tyle, jeżeli chodzi o wiedzę. Jest niezwykle istotna i bez niej w zasadzie nie powinniśmy ruszać – szczególnie z inwestowaniem. Ale wiele osób poprzestaje na wiedzy i nigdy nie przechodzi do działania. Wiele osób pisało o tym w ankiecie, którą przeprowadziliśmy pod koniec zeszłego roku. 

Bez działania nie będzie rezultatów

Pamiętaj, że nie ma różnicy w efektach u człowieka, który ma wiedzę i nie działa, a tym, który nie ma wiedzy i nie działa. W obu wypadkach pozostajemy w punkcie startu. Dlatego zadaj sobie pytanie: czy stać Cię na kolejny miesiąc, może nawet rok bez zmiany sytuacji? Bez żadnej poprawy? Do lepszych rezultatów przybliży Cię tylko działanie. Przyjrzyjmy się zatem, jakie czynniki należą do tej kategorii.

Działanie jako trzeci filar w odpowiedzi na pytanie jak mieć więcej pieniędzy?

Motywacja

Pierwszym czynnikiem, który jest niezbędny do działania, jest motywacja. Czyli dobre zrozumienie tego, po co właściwie pieniądze są Ci potrzebne. Twoja indywidualna motywacja jest tym, co będzie Cię napędzać do działania. Kiedy na scenę wkroczy życie, codzienne obowiązki i problemy, to właśnie Twoje: „DLACZEGO” pomoże Ci wytrwać i dbać o finanse regularnie. 

Ważnym elementem motywacji są Twoje przekonania. Czyli co tak naprawdę myślisz o pieniądzach i bogactwie. Jak uparcie twierdzisz, że pieniądze są złe, to raczej nie będziesz o nie zabiegać. Często takie niewspierające przekonania słyszymy w wypowiedziach naszych Czytelniczek: „Nie inwestuję, bo to domena mężczyzn, za mało o tym wiem”. Takie stwierdzenia tylko nam przeszkadzają. Jest za to trochę prawdy w powiedzeniu: „Pieniądze szczęścia nie dają”. Rzeczywiście, więcej pieniędzy nie wpływa na nasze poczucie szczęścia. Jeżeli ktoś nie potrafi być szczęśliwy wtedy, kiedy ma mniej pieniędzy, to gdy zdobędzie upragniony majątek, to się nie zmieni.

Poniżej znajdziesz listę kilku pytań, które pomogą Ci z motywacją:

  • Wypisz swoje: „dlaczego”. Po co są Ci potrzebne pieniądze? 
  • Jakie są Twoje finansowe cele? Jakie masz marzenia? W czym pieniądze mogą Ci pomóc?
  • Jakie życie chcesz prowadzić? Jak pieniądze mogą Ci w tym pomóc?
  • Jak możesz każdego dnia zadbać o motywację do dbania o finanse (słuchanie finansowych podcastów, wizualna reprezentacja Twojego celu)?
  • Jakie masz przekonania na temat pieniędzy?
  • Które Twoje przekonania są wspierające, a które Cię blokują? 
  • Jakie przekonania pomogłyby Ci w dbaniu o finanse?

    Kilka artykułów, które mogą Ci się przydać:

Podział na etapy

Gdy już mamy motywację i wyznaczyliśmy nasz finansowy cel, często czujemy się trochę przerażeni jego wielkością. Receptą na ten problem jest rozłożenie celu na mniejsze etapy. Dlaczego to takie ważne? Po pierwsze dlatego, że obszarów, którymi trzeba się zająć może być bardzo dużo. Podział celu na mniejsze części i skoncentrowanie się tylko na najbliższym etapie pomaga zacząć działać. Łatwiej zebrać się do wędrówki, gdy widzimy wierzchołek góry, na którą chcemy się wspiąć. 

Po drugie, podział na etapy jest przydatny, bo o finanse trzeba dbać w odpowiedniej kolejności. Innymi słowy, jeżeli ktoś ma np. długi i zaczyna inwestować, to zabiera się za swoje finanse od niewłaściwej strony i za chwilę dojdzie do ściany. Będzie musiał zrezygnować z inwestycji, żeby pokryć ważny i nieprzewidziany wydatek. Dlatego właśnie potrzebujesz planu i musisz działać krok po kroku. 

Kilka przydatnych pytań, które możesz sobie zadać:

  • Na jakim celu finansowym teraz się koncentrujesz?
  • Jakie są etapy osiągnięcia tego celu?
  • Jaki jest najbliższy krok?
  • Co możesz zrobić dla realizacji tego kroku jeszcze dzisiaj? 

    Polecamy Ci też te artykuły:

Konsekwencja

Kolejny czynnik, który znacząco ułatwia nam działanie to konsekwencja. Trudno ją utrzymać, bo warunki do dbania o finanse nigdy nie są idealne. Gdy tylko wyznaczymy sobie nasze cele, bardzo szybko pojawiają się pierwsze przeszkody. To nieuniknione. A skoro o tym wiesz, możesz już dziś stworzyć swój plan, dzięki któremu będziesz działać konsekwentnie i nawet jeśli się potkniesz lub zgubisz – szybko wrócisz na wybraną ścieżkę (lub poszukasz lepszej). 

W konsekwencji pomagają nam odpowiednie nawyki. Warto pamiętać, że dbanie o finanse to raczej maraton niż sprint i będzie nam dużo łatwiej, jeśli pewne zachowania zautomatyzujemy. Musimy wyrobić sobie odpowiednie nawyki i zastąpić złe nawyki dobrymi. W automatyzacji pomogą nam też odpowiednie narzędzia – takie jak np. ustawienie stałego przelewu na konto oszczędnościowe. 

Na koniec chcielibyśmy Ci jeszcze przypomnieć, że jeśli zastanawiasz się, jak mieć więcej pieniędzy, bardzo ważne jest to, żeby codziennie wzmacniać w sobie nawyk konsekwentnego działania. Każdą zdobytą wiedzę od razu wprowadzaj w życie. Bez tego będziesz stać w miejscu. Słyszałeś na pewno o różnych wyzwaniach – na social mediach często pojawia się informacja, że ktoś chce przeczytać 52 książki w roku. Co tydzień inna książka. Super, ale czy w tydzień dasz radę wdrożyć wiedzę z danej książki w życie? Znacznie lepiej spędzić więcej czasu z jedną wartościową książką i faktycznie przekuć wiedzę na działanie, niż połykać kolejne pozycje z listy i po roku nie pamiętać większości z nich.

Kilka pytań, które mogą Ci pomóc w utrzymaniu konsekwencji:

  • Co może mi pomóc wrócić do nawyku dbania o finanse, jeśli zdarzy mi się go przerwać?
  • Jakie czynności związane z dbaniem o finanse mogę zautomatyzować (stałe przelewy itd.)?
  • Jakie nawyki związane z finansami chcę wypracować? 
  • Jakie nawyki związane z finansami muszę zmienić na lepsze? 
  • Jak mogę poprawić moje otoczenie, żeby było mi łatwiej dbać o finanse (np. przypomnienia w telefonie o tym, żeby zrobić budżet)?
  • Jakie rytuały wokół finansów mogę ustanowić, żeby nie musieć każdorazowo podejmować decyzji? (np. dziesiątego zawsze kupuję ETF-y).

    Te artykuły mogą Ci pomóc:

Wspierający ludzie

Ostatni element, który może nas wesprzeć w działaniu to oczywiście ludzie, którymi się otaczamy. Wiele badań mówi nam o tym, że bez wspierającego środowiska nasze wysiłki często idą na marne. Bez wsparcia z zewnątrz nie jesteśmy w stanie konsekwentnie działać przez dłuższy czas. Ale to nie wszystko – dzięki kontaktowi z osobami, które są na podobnym lub trochę wyższym finansowym etapie, mamy dostęp do „zbiorowego mózgu”, czyli przestrzeni, w której możemy dzielić się doświadczeniami i tym, co się u nas sprawdziło. To świetna przeciwwaga do otoczenia, które czasem lubi ciągnąć nas w dół.

  • Czy mam w swoim otoczeniu wspierające mnie osoby?
  • Czy mogę kogoś poprosić o takie wsparcie?
  • Gdzie, oprócz najbliższego otoczenia, mogę poszukać wsparcia?

    Kilka artykułów, które mogą być dla Ciebie pomocne: 

Piszemy ten artykuł na przełomie stycznia i lutego 2023 r. To czas, w którym zwyczajowo pustoszeją siłownie – wiele osób właśnie teraz rezygnuje ze swoich postanowień. Zapominają, że obiecali sobie, że ten rok będzie wyjątkowy. Dlatego zachęcam Cię do tego, żeby sobie odpowiedzieć na pytanie: co zrobiłeś dla swoich finansów w ostatnim miesiącu?  Jeżeli jeszcze nic, rzuć okiem na naszą listę: 

Wybierz jakiś obszar z drugiej lub trzeciej kolumny. Skoncentruj się na nim. Zacznij działać. Jeśli to zrobisz, Twoje prawdopodobieństwo sukcesu znacząco się zwiększy. I tego właśnie Ci życzymy.

Nadal ciężko?

A jeśli nadal masz problem, żeby ruszyć z miejsca, czujesz się przytłoczony liczbą elementów, o które trzeba zadbać i potrzebujesz po prostu wsparcia – już od 1 marca rusza nasz nowy projekt – społeczność FinCrafters. Będziemy w niej razem, małymi krokami, strukturyzować wiedzę o finansach osobistych i sprawnie przekładać ją na konkretne działania. 

FinCrafters - edukacyjna platforma społecznościowa

Jeśli to brzmi interesująco, zapisz się na listę zainteresowanych, żeby nie przegapić startu projektu:

Jesteśmy bardzo ciekawi, jak Ci się podoba nasza lista podpowiedzi, jak mieć więcej pieniędzy. Bardzo liczymy też na Twoją pomoc. Zostaw w komentarzu swoją sugestię, co jeszcze moglibyśmy do niej dopisać.

Proszę zapoznaj się z poniższą informacją.

Wszystkie prezentowane informacje mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz stanowią prywatne opinie ich autorów.

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 50 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze