“Dlaczego nie jestem bogaty?” – 5 niefinansowych powodów, które Cię ograniczają

68

Bez względu na to jakie masz wykształcenie, jak zostałeś wychowany, jaki wykonujesz zawód i jaki prowadzisz tryb życia, prawdopodobnie chcesz poprawić stan własnych finansów (inaczej nie czytałbyś tego bloga ;)). Być może pomimo włożonego wysiłku, czasem (często?) Ci się to nie udaje. Typowe powody to nadmierne wydatki, korzystanie z długów, brak nawyku oszczędzania. Istnieją jednak inne przyczyny, nie związane bezpośrednio z pieniędzmi, które skutecznie przeszkadzają w budowaniu Twojego majątku.

 

Oto niefinansowe powody, dla których nie będziesz bogaty:

1. Nie odważyłeś się podjąć decyzji

– Ech, chciałbym jeszcze raz pojechać do Chin.
– A co, już raz byłeś?
– Nie, już raz chciałem…

Mniej więcej tak wygląda w praktyce nasz zapał do bogacenia się. Z jednej strony chcielibyśmy mieć więcej pieniędzy, a z drugiej nie robimy nic, by je zdobyć. Co więcej – uważamy, że bogacenie się jest czymś złym, a ci, którzy świadomie budują własny majątek, to złodzieje lub zepsuci materialiści. Efekt? Patrzymy z zazdrością na ludzi bogatych i czekamy apatycznie na cud, łudząc się, że los będzie dla nas łaskawy. Nic z tego! Tak to nie działa. Trzeba podjąć odważną, świadomą decyzję, przygotować solidny plan i zabrać się do roboty.

 

2. Nie pracujesz tam, gdzie powinieneś

Najważniejszym elementem w budowaniu zamożności są nasze dochody. Nie lubisz własnej pracy? Nudzisz się w niej? Masz dosyć robienia tych samych rzeczy, bo ich po prostu nie cierpisz? Nie ma wyjścia – taką pracę musisz zmienić. Tak wiem, że to trudne, że na Twoje miejsce czeka dziesięciu chętnych, że musisz wykarmić rodzinę i spłacić kredyt. Ale wcześniej czy później taka zmiana jest konieczna. Bez niej jesteś na prostej drodze do frustracji. Będzie Ci coraz trudniej, zarobione pieniądze wydasz na odreagowanie stresu, będziesz pracować coraz gorzej, a w końcu i tak Cię wywalą. Jest tylko jeden sposób na osiąganie świetnych wyników i zarabianie dużych pieniędzy: praca oparta na Twoich mocnych stronach i talentach, do której przykładasz się tak długo, aż stanie się Twoją pasją.

 

3. Nie inwestujesz w siebie

Żyjemy w świecie szybkiego rozwoju technologii, który sprawia, że nasze umiejętności i wiedza ulegają klasycznemu przeterminowaniu. Dlatego jeżeli nie dbasz o ciągłą edukację, nie rozwijasz się, nie przystosowujesz do zmian na rynku – drastycznie ograniczasz własne szanse na zdobycie większych pieniędzy. Bądź jednak bardzo świadomy: tu nie chodzi o kolejny skończony fakultet, ani tym bardziej o doktorat z egzotycznej dziedziny. Liczą się tylko praktyczne umiejętności oraz wiedza, na które faktycznie jest popyt. Za rozwijanie wiedzy mało przydatnej dla innych rynek Cię nie wynagrodzi.

 

4. Marnujesz czas

Czas to nasz najcenniejszy zasób, którego nie da się „zmagazynować” ani zaoszczędzić. Dlatego jego mądre wykorzystanie jest absolutnie kluczowe. Pracujesz i działasz bez planu dnia? Spędzasz długie godziny przed telewizorem? Grasz całymi wieczorami w gry komputerowe? A może z wypiekami na twarzy śledzisz znajomych na portalach społecznościowych? Cóż, zapewne zostaniesz ekspertem w temacie ulubionego serialu, zdobędziesz wirtualne trofeum w grze komputerowej, a może nawet zyskasz parę „lajków” pod Twoimi postami. Ale raczej nie poprawisz w ten sposób stanu własnego portfela. Marnowanie czasu to również poświęcanie go na “bycie zajętym” – na wykonywanie mało znaczących i mało wartościowych czynności. W ten sposób można zaharować się na śmierć i nie zarobić ani grosza.

 

5. Uważasz, że inni zadbają o Twoje pieniądze

W finansach osobistych wiedza to 20% sukcesu, cała reszta to działanie i zdrowy rozsądek. Być może nie znasz się na finansach, a Twoje wykształcenie i wiedza dotyczą zupełnie innej dziedziny. Jednak z całą pewnością masz głowę na karku i potrafisz pomyśleć, zanim podejmiesz finansową decyzję. Nie licz na to, że ktoś Cię wyręczy. Twoim najważniejszym doradcą finansowym jest osoba, którą co rano oglądasz w lustrze. Nikt inny nie zadba o Twoje finanse lepiej od Ciebie, bo nikomu nie zależy na tym tak bardzo jak Tobie. Szukaj informacji, rozmawiaj z doradcami, zasięgaj porad – ale decyzje podejmuj samodzielnie.

 

A jakie jest Twoje zdanie? Zgadzasz się z tym? Może przychodzą Ci do głowy jeszcze inne „niefinansowe” powody, pozbawiające nas szans na wzbogacenie? Czekam na Twój komentarz i mam nadzieję, że żaden z powyższych powodów Cię nie dotyczy 🙂

Podobne artykuły

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
68 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze