Marcin Iwuć o mnie

Poznajmy się!

CZEŚĆ! NAZYWAM SIĘ MARCIN IWUĆ I TWORZĘ DLA CIEBIE TEN BLOG

Kim jestem? Bardzo szczęśliwym człowiekiem, który ma wielki przywilej robienia tego, co kocha. Pomagam ludziom w skutecznym dbaniu o własne finanse, dzięki czemu – zamiast przejmować się brakiem pieniędzy – mogą realizować marzenia i pasje. Jestem wolny! Pozbyłem się długów! Dzięki Tobie uzbierałem wkład własny na wymarzone mieszkanie! Zaoszczędziłem 20 000 zł na kredycie hipotecznym! Pierwszy raz w życiu zasypiam spokojnie dzięki finansowej poduszce bezpieczeństwa! Odzyskałem pieniądze z toksycznej polisy! Otworzyłeś mi oczy – ależ robiłam błędów! – to tylko fragmenty wiadomości od moich Czytelników, które dają mi mnóstwo radości i satysfakcji.

Ale nie zawsze tak było

W 1999 roku studiowałem medycynę na trzecim roku wydziału lekarskiego AM we Wrocławiu. Zachwycała mnie perspektywa pomagania innym, a w głowie był jeden cel: zostać chirurgiem. Zaraziłem się niestety od jednego z pacjentów i zachorowałem na bardzo poważne zapalenie płuc. Wdały się powikłania, ujawniły ciężkie reakcje astmatyczne ze strony oskrzeli, dwie nieskuteczne terapie antybiotykowe również zrobiły swoje… Blisko 100 dni w łóżku, 15 kg mniej wagi, konieczny urlop dziekański i wreszcie sugestia jednego z lekarzy, która zwaliła mnie z nóg: Chcesz być chirurgiem? Z taką astmą zapomnij! Nawet nie wiem, czy Cię z tego wyciągniemy.

W medycynie nie istniało dla mnie nic poza chirurgią, a bycie “lekarzem za biurkiem” zupełnie mnie nie pociągało. Niemal trzy lata intensywnej nauki poszło w piach. Byłem załamany.

Odzyskać zdrowie

Ale nic. Krok po kroku. Najpierw odzyskać zdrowie. Potem – od nowa wybrać studia, które zaspokoją mój głód wiedzy o świecie. Padło na ekonomię, która – choć pełna liczb – nie jest bynajmniej nauką ścisłą. Potem przyjazd do Warszawy, super praca, szybkie awanse w branży finansowej, coraz większe pieniądze i coraz większe, beztroskie wydatki… W 2008 roku miałem na głowie już trzy kredyty hipoteczne na grubo ponad 2 mln zł (w tym jeden w CHF) i jakieś 30 tys. złotych innych długów. Duże zarobki, ale też duży stres. Czy tak to miało wyglądać?

Otrzeźwienie przyszło gdzieś pod koniec 2008 roku. Wokół szalał kryzys finansowy, a ja… Kupiłem sobie nowy gadżet (a jakże!). To był telefon, na którym znajdowała się aplikacja do słuchania podcastów. Było tam wgranych kilka plików, w tym doskonały  “Dave Ramsey Show”. Pewnego wieczoru nałożyłem słuchawki, zamknąłem oczy i zacząłem gościa słuchać. Mówił w ciekawy, sensowny sposób o finansach. Po chwili do programu wdzwoniła się jakaś amerykańska rodzina, aby podzielić się swoim sukcesem. Opowiedzieli, jak w 18 miesięcy pozbyli się 40 000 dolarów długów, a na zakończenie krzyknęli “WE ARE DEBT FREE!!!”

To był ten moment!

Postanowiłem wreszcie rozkminić, o co właściwie chodzi w tych całych finansach. Zdobytą wiedzę przekułem na proste zasady, a później – jedna po drugiej – zaczęliśmy wdrażać je w życie. Co wydarzyło się od tej pory w finansach mojej rodziny?

  • spłaciliśmy wszystkie długi konsumenckie
  • spłaciliśmy wielki kredyt hipoteczny na nasze mieszkanie
  • odłożyliśmy finansową poduszkę bezpieczeństwa na 12 miesięcy
  • odłożyliśmy spore kwoty inwestycji na nasze emerytury i cały czas je zwiększamy
  • zwielokrotniliśmy nasze dochody
  • inwestujemy w mieszkania na wynajem
  • podróżujemy po świecie (to już 33 kraje)
  • mogłem zostawić pracę w korporacji i całkowicie poświęcić się temu, co kocham: zgłębianiu tajników finansów, dzieleniu się wiedzą i pomaganiu innym ludziom.

Jednym słowem – te proste zasady działają, o czym przekonało się już mnóstwo osób, odwiedzających ten blog (obecnie to 134 939  użytkowników miesięcznie). Jestem zaszczycony, że dołączyłeś do grona Czytelników mojego bloga.

To teraz znasz mnie już trochę lepiej…  A jeśli wolisz formalne notki biograficzne, od opowieści, to więcej konkretów znajdziesz na dole strony 🙂

Samochód i żyrafa
Marcin z rodziną
Marcin konno

Esencja mojego CV

Marcin Iwuć ‐ ekonomista, przedsiębiorca, doświadczony menedżer i publicysta w zakresie rynków kapitałowych i finansów osobistych.

Przez 11 lat pracował w branży finansowej, od roku 2009 posiadacz międzynarodowego tytułu Chartered Financial Analyst (CFA).
Karierę rozpoczął jako uczestnik Programu Rozwoju Kadr Menedżerskich w grupie ING.

Od tego czasu pracował mi.in. jako Project Manager w firmie ubezpieczeniowej, Dyrektor Oddziału Banku, Dyrektor Finansowy Banku Hipotecznego oraz Dyrektor ds. Finansowania Nieruchomości Komercyjnych.

Od lipca 2009 do października 2014 roku zatrudniony w ING Investment Management (Polska) S.A. oraz w ING TFI S.A. gdzie odpowiadał za obszar rozwoju produktów inwestycyjnych, marketingu, komunikacji inwestycyjnej oraz za internetową dystrybucję funduszy. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

W 2014 roku zostawił korporację, by zając się całkowicie popularyzowaniem wiedzy na temat finansów. Prowadzi szkolenia z zakresu rynków kapitałowych, funduszy inwestycyjnych oraz finansów osobistych. Autor książek: Jak zadbać o własne finanse?” wydanej nakładem wydawnictwa Edgar w ramach serii poradników Samo Sedno, „Finansowa Forteca” wydanej samodzielnie, która sprzedała się już w ponad 50 tys. egzemplarzy, a także kursu online Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku.

Marcin w himalajach

Już ponad 100 000 czytelników buduje swoją Finansową Fortecę!