FBO 046: Jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach? – konkurs z nagrodami

38

Wychowanie naszych dzieci w taki sposób, by wyrosły na mądrych, odpowiedzialnych i świetnie radzących sobie w życiu ludzi, to wielkie wyzwanie. Żyjąc w świecie „dorosłych”, doskonale wiemy, że jedną z kluczowych umiejętności, pomagających w odniesieniu życiowego sukcesu, jest mądre zarządzanie pieniędzmi. Niestety, szkoła tego nie uczy.

Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak samodzielne zadbanie o finansową edukację naszych dzieci. I tu natrafiamy na wielki problem: skąd czerpać wiedzę, pomysły oraz właściwe materiały? Gdzie szukać sposobów, które w ciekawy i skuteczny sposób nauczą dzieci tej trudnej sztuki?  Co tak naprawdę się sprawdza i działa, a co jest wyłącznie mitem?

Kilka dni temu zapowiedziałem na Facebooku nagranie audycji na temat edukacji finansowej dzieci i zapytałem Was, jakie pytania powinienem zadać moim gościom w trakcie wywiadu. Pod postem zamieściliście kilkadziesiąt pytań i w dzisiejszym odcinku znajdziecie szczegółowe odpowiedzi. Zanim jednak zaproszę Was do wysłuchania podcastu, mam bardzo miłą wiadomość.

1000 zł na nagrody – czyli 10 kart podarunkowych do Empiku ?

Zawsze podkreślam, że nie tworzę tego bloga samodzielnie, tylko wspólnie z moimi czytelnikami. Wasze komentarze wnoszą bardzo wiele wartościowych spostrzeżeń, pomysłów i porad. Dzielicie się własnymi metodami dbania o finanse i bardzo pomagacie w ten sposób innym osobom odwiedzającym ten blog. Bardzo Wam za to dziękuję.

Aby zachęcić Was jeszcze bardziej do wspólnego tworzenia treści, dzisiaj mam dla Was 10 kart podarunkowych do Empiku o wartości 100 zł każda. Co należy zrobić, by zdobyć jedną z nich?

Sprawdź wyniki konkursu.

Wystarczy po wysłuchaniu podcastu zostawić na dole tego wpisu komentarz, w którym podzielicie się swoimi metodami, sposobami czy pomysłami na finansową edukację dzieci. Karty podarunkowe powędrują do autorek i i autorów najciekawszych komentarzy. Natomiast o tym, które komentarze zostaną nagrodzone, zadecydują moje rozmówczynie:

Sylwia Wojciechowska – mama, autorka książki dla dzieci pt. „Julek i dziura w budżecie” oraz bloga promującego przedsiębiorczość i edukację finansową wśród najmłodszych malimoi.pl

oraz

Danuta Musiał, również mama i pasjonatka finansów osobistych, która będąc dyrektorem marketingu i komunikacji postanowiła połączyć pasję z pracą i uruchomić w Union Investment TFI bardzo ciekawą akcję poświęconą edukacji finansowej dzieci, pod hasłem: Mamo, tato, skąd się biorą pieniądze?  A cóż to w ogóle za akcja?

Mamo, tato, skąd się biorą pieniądze?

Jednym z większych problemów w przypadku edukacji finansowej dzieci jest dostęp do informacji na temat tego, jak robić to mądrze. Na moim blogu, w zakładce Dzieci i finanse, znajdziecie serię artykułów na ten temat, ale to zaledwie kropla w morzu potrzeb. Większość przydatnych materiałów jest porozrzucanych w różnych miejscach w Internecie.

Akcja Mamo, tato, skąd się biorą pieniądze? ma na celu zgromadzenie w jednym miejscu autorów zajmujących się tym tematem, zebranie ciekawych pomysłów i sposobów na finansową edukację dzieci oraz udostępnienie ich rodzicom, którzy chcą w świadomy sposób zadbać o wiedzę i umiejętności swoich dzieci. Już dziś znajdziecie tam m.in.:

– kilkadziesiąt artykułów,
– kilka ebooków do pobrania,
– planer finansowy dziecka,
– planer finansowy nastolatka,
– kilkanaście quizów.

Cały czas powstają kolejne artykuły i materiały i przyznam szczerze, że sam spędziłem kilka godzin na przeczesywaniu zasobów na stronie tej akcji. Pozwoliło mi to dorzucić kilka bardzo fajnych narzędzi do prywatnego arsenału, z pomocą którego staram się uformować finansową inteligencję moich córek. O części z nich usłyszycie w dzisiejszym podcaście.

A tak prezentuje się lista autorów tworzących treści na stronie akcji:

  • Ania Sadowska – którą mieliście okazję poznać z gościnnych wpisów na moim blogu na temat finansowej edukacji dzieci; Ania prowadzi obecnie swój blog: www.aniasadowska.com
  • Angelika Talaga – edukator, neuropsycholog, profesjonalny mówca – znana w sieci jako Matka Chrzestna – czyli Godmother
  • Sylwia Wojciechowska – którą poznacie właśnie w dzisiejszym podcaście, prowadząca blog Mali Moi
  • Diana Litwin – Dolezińska – autorka bloga Pieniądz jest kobietą
  • Aleksandra Bohojło – mama trójki dzieci, autorka bloga Esencja
  • Anna Czereszewska – psycholog i terapeuta rodzinny, blog Dzieci i Pieniądze
  • Łukasz Grygiel – doświadczony bankowiec i tata, autor bloga Sto Monet

Gdy otrzymałem kolejną propozycję współpracy od Union Investment TFI – firmy zarządzającej aktywami inwestycyjnymi w kwocie ponad 10 mld złotych – spodziewałem się oczywiście, że będzie to akcja poświęcona funduszom inwestycyjnym. Tymczasem okazało się, że tym razem chodzi o bardzo ciekawy i zdecydowanie godny polecenia projekt edukacyjny. Dlatego jest mi niezmiernie miło napisać, że:

Sponsorem nagród i partnerem 46. Odcinka podcastu FBO jest Union Investment TFI – organizator akcji Mamo, tato, skąd się biorą pieniądze? Na stronach tej akcji znajdziecie artykuły, ćwiczenia, książeczki do kolorowania, ebooki, quizy i wiele innych materiałów, mających na celu wesprzeć Was w edukacji finansowej dzieci. Zachęcam Was gorąco do odwiedzenia tej strony:

-> Mamo, tato, skąd się biorą pieniądze?

Ważna informacja:
22 sierpnia 2019 roku zmianie uległa nazwa TFI, o którym mowa powyżej.
Została ona zmieniona z Union Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. na

Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Zmiana ta jest konsekwencją transakcji zawartej 18 czerwca 2019 pomiędzy Grupą Generali a Union Asset Management Holding AG.

W 46. odcinku podcastu FBO usłyszysz m.in.:

– W jakim wieku rozpocząć edukację finansową dzieci?
– Jak edukować małe dzieci, by się nie zniechęcały?
– Jak zachęcić dzieci do cierpliwego odkładania pieniędzy?
– Jak wyjaśnić dzieciom, skąd się biorą pieniądze?
– Czego uczyć dzieci na poszczególnych etapach rozwoju (w wieku przedszkolnym, szkolnym i nastoletnim)?
– Czy dziecko powinno dostawać kieszonkowe?
– Czy powinniśmy kontrolować, na co dzieci wydają własne pieniądze?
– Za jakie prace możemy płacić swoim dzieciom?
– Jak działa Bank Taty i Bank Mamy oraz jakie powinien płacić odsetki?
– Co zrobić, gdy dziadkowie i wujkowie podrzucają dzieciom pieniądze za naszymi plecami?
– Jak włączyć nastolatki do dbania o budżet domowy?
– i wiele innych…
Sprawdź aktualne rankingi
ostatnia aktualizacja:


Najlepsze lokaty bankowesprawdź
Najlepsze konta osobiste za 0 zł
Promocje bankowe do 900 zł premii
Najtańsze kredyty hipoteczne 10 banków

Sprawdź

Linki do materiałów wymienionych w audycji:

Przeczytaj cykl poświęcony Edukacji finansowej dzieci. Znajdziesz w nim sprawdzone sposoby i pomysły na przygotowanie dzieci do świetnego radzenia sobie w świecie finansów. Oto lista artykułów z tego cyklu:

Jak słuchać podcastu?

Dzisiejszy odcinek znajdziesz na dole tego wpisu, a w ciągu kilku godzin po publikacji na blogu podcast będzie również dostępny w aplikacjach do odsłuchiwania podcastów, w tym m.in.:

za pośrednictwem iTunes

za pośrednictwem aplikacji Stitcher

poprzez RSS

A jeżeli wolisz poczytać, to tutaj znajdziesz spisaną treść dzisiejszego odcinka podcastu:

Pobierz spisaną rozmowę:
FBO 046: Jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach.pdf

Jestem bardzo ciekawy Twoich wrażeń z tej rozmowy i będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli podzielisz się swoją opinią.

A jeśli korzystasz z iTunes i masz 20 sekund, będę Ci bardzo wdzięczny za ocenienie podcastu w tej aplikacji:

-> Oceń podcast w iTunes 

Zapraszam do konkursu! Podziel się w komentarzu swoim sposobem lub pomysłem na edukację finansową dzieci i wygraj jedną z 10 kart podarunkowych do Empiku w kwocie 100 zł

Wyniki konkursu

Zgodnie z moimi oczekiwaniami – jak zawsze można na Was liczyć ;) Dziękuję bardzo serdecznie za wszystkie komentarze oraz mnóstwo ciekawych podpowiedzi na temat tego, jak mądrze zadbać o finansową edukację naszych dzieci.

Otrzymałem właśnie listę zwycięzców. Danuta i Sylwia – jak napisały – starały się doceniać najciekawsze, ale zarazem praktyczne podejście.

A zatem – kto zdobył kartę podarunkową do empiku? Oto lista laureatów (kliknięcie w nick, przenosi do komentarza):
1. Dorota
2. Sylwia
3. Marcin Kluczek
4. Grzegorz
5. Agnieszka
6. Ola
7. Bartosz
8. Ula
9. Łukasz
10. Agnieszka

W jaki sposób odebrać nagrodę?

Aby odebrać nagrodę, wystarczy wysłać z adresu email, który podaliście w komentarzu, wiadomość zatytułowaną Nagroda w konkursie na adres: [email protected]

Po potwierdzeniu adresu natychmiast odeślę Wam kod elektroniczny o wartości 100 zł uprawniający do dokonania zakupów na stronie Empik.com.
Jeszcze raz serdecznie Wam dziękuję za udział w konkursie i gratuluję wygranej!

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
38 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze