21 najważniejszych zasad finansowych

61

W finansach osobistych wiedza to raptem 20% sukcesu reszta to działanie i zdrowy rozsądek. Wiedza jest oczywiście niezbędna, lecz wbrew pozorom, nie trzeba jej bardzo dużo. Podstawowy materiał, pozwalający zadbać o własne finanse, z łatwością opanuje dziecko z podstawówki.

Z finansami jest trochę jak z odchudzaniem. Co trzeba zrobić, by schudnąć? Mniej jeść i więcej się ruszać – każdy to wie! Dlaczego zatem tak wiele osób walczy z nadwagą? Bo sama wiedza nie wystarczy – potrzeba jeszcze DZIAŁANIA. W finansach osobistych jest podobnie. Wiedzę można zdobyć bardzo szybko, ale dopiero wprowadzenie jej w życie przyniesie efekty.

Dla wszystkich osób, które zmagają się z brakiem finansowej wiedzy, przygotowałem podręczny zestaw pierwszej pomocy. Zebrałem dla Was 21 najważniejszych finansowych zasad – prostych, opartych na zdrowym rozsądku i bardzo skutecznych. Wprowadźcie je w życie – a pozytywne efekty wprawią Was w zdumienie 😉

1. Wydawaj mniej, niż zarabiasz

Banalnie prosta zasada, którą połowa Polaków całkowicie ignoruje. Możesz tłumaczyć, że zarabiasz za mało, lub masz za dużo wydatków, ale to nie ma żadnego znaczenia. Liczy się tylko fakt, że jeśli wszystko wydajesz, to jesteś biedny. Swoją finansową przyszłość możesz sprawdzić tutaj: Będziesz biedny czy bogaty? Sprawdź!

2. Najpierw zapłać sobie

Zanim oddasz ciężko zarobione pieniądze innym ludziom – robiąc zakupy czy opłaty – najpierw odłóż coś dla siebie. Nie bądź bezmyślnym przekaźnikiem pieniędzy. Wprowadzenie tej zasady w życie zajmuje 15 minut: Skuteczne oszczędzanie dla wygodnych.

3. Oszczędzaj 50% każdej podwyżki

Ile zarabiałeś w swojej pierwszej pracy? A ile zarabiasz teraz? Dlaczego Twoje zarobki rosną, a oszczędności nie? Ach tak… bo przecież w Twoim życiu pojawiły się nowe “potrzeby”. Ciekawe tylko, że gdybyś nie dostał podwyżki, to “potrzeb” też by nie było. To jedno z Praw Parkinsona: wydatki zawsze rosną w takim tempie, by skonsumować cały nasz dochód. Dopada nas inflacja stylu życia i pomimo wyższych zarobków, ciągle jesteśmy finansowymi golasami. Jest na to sposób: połowę każdej podwyżki przeznaczaj na oszczędności. Podniesiesz zarówno standard życia, jak i tempo bogacenia się.

4. Zbuduj fundusz bezpieczeństwa

Życie jest pełne niespodzianek. Wiele z nich jest bardzo fajnych, ale niestety nie wszystkie. Zepsuta lodówka, nagła choroba, awaria samochodu, utrata pracy – to tylko niektóre sytuacje, które są mało przyjemne i bardzo kosztowne. Zbuduj fundusz bezpieczeństwa i nie przejmuj się więcej takimi sprawami. Tu znajdziesz do tego instrukcję: Fundusz bezpieczeństwa – Twój OBOWIĄZKOWY cel finansowy

Sprawdź aktualne rankingi
ostatnia aktualizacja:


Najlepsze lokaty bankowesprawdź
Najlepsze konta osobiste za 0 zł
Promocje bankowe do 900 zł premii
Najtańsze kredyty hipoteczne 10 banków

Sprawdź

5. Unikaj długów

Zadłużanie się na konsumpcję to jedna z NAJGŁUPSZYCH decyzji finansowych. Już dziś wydajesz pieniądze, których jeszcze nie masz. Wydajesz swój przyszły dochód, czyli pożyczasz od siebie samego z przyszłości. W dodatku płacisz za to ogromne koszty i kupujesz rzeczy, które tracą na wartości. To szczyt naiwności, forma współczesnego niewolnictwa i całkowite przeciwieństwo bogacenia się. Debet w rachunku? Zadłużenie na karcie kredytowej? Pożyczka na święta? Kredyt na dowolny cel? Nie bądź frajerem, pozbądź się tego shit’u ze swojego życia i nigdy więcej się nie zadłużaj. Instrukcja działania tutaj: Jak skutecznie pozbyć się długów?

6. Nie poręczaj kredytów

Chyba że bardzo, ale to bardzo pragniesz je spłacać. Dlaczego banki wymagają poręczenia? Bo wiedzą, że główny kredytobiorca może mieć duży problem ze spłatą. Gdy jemu powinie się noga, Tobie przypadnie wątpliwa przyjemność spłacania jego rat. A jeśli nie będzie Cię stać? Komornik przyjdzie również do Ciebie. Martwisz się, że to popsuje Twoje relacje? Koniecznie przeczytaj: Jak pożyczać pieniądze przyjaciołom?

7. Zautomatyzuj odkładanie na emeryturę

Dobra wiadomość: będziesz żył długo i w dobrym zdrowiu. Zła wiadomość: będzie to życie bardzo ubogie, chyba że sam odłożysz sobie pieniądze. Nie miej złudzeń – w ZUS nie ma żadnych pieniędzy, a za kilkanaście lat czeka nas reforma, po której będzie on w stanie wypłacać jedynie minimalną emeryturkę każdemu ubezpieczonemu, bez względu na to, ile tam wpłacasz.

Otwórz konto emerytalne, złóż stałe zlecenie i miej ten problem z głowy: Dlaczego polecam TEN produkt inwestycyjny?

8. Odróżniaj doradców od szarlatanów

To Ty podejmujesz finansowe decyzje i Ty będziesz żył z ich konsekwencjami. Słuchaj finansowych porad, ale pamiętaj, że sam musisz wziąć odpowiedzialność za własne finanse. Nie wierz w to, że jakikolwiek doradca zrobi to za Ciebie. Równie dobrze możesz poszukać trenera na siłowni, który za Ciebie schudnie. Pamiętaj, że większość doradców, to po prostu sprzedawcy: Doradcy finansowi, sprzedawcy czy szarlatani?

9. Negocjuj

Nie, nie musisz zapisywać się na drogi i długi kurs. Wystarczy, że dobrze zrozumiesz podstawy, wyluzujesz i poznasz kilka podstaw. Dlaczego to takie ważne? Bo pozwoli Ci zwiększać zarobki (negocjacje podwyżki lub ceny za Twoje usługi) i jednocześnie zmniejszyć wydatki (za to samo zapłacisz mniej). Mówiąc krótko: zaczniesz szybciej się bogacić. Kilka wskazówek znajdziesz tutaj: Wprowadzenie do negocjacji – czyli jak otrzymać więcej za mniej?

10. Zapisz cele na kartce

Cel, który nie jest zapisany, jest tylko pobożnym życzeniem. Zanotuj 2 cele: ile chcesz, by wynosiła Twoja wartość netto za rok oraz ile za 5 lat. Pierwszy cel pomoże Ci skupić się na rozwiązaniu najpilniejszych problemów. Drugi – pomoże Ci puścić wodze fantazji i przypomni Ci Twoje marzenia. Ludzie zwykle przeceniają to, co mogą osiagnąć w rok. Ale nie doceniają tego, co można osiągnąć w 5 lat. Spójrz na kartkę z tymi liczbami i wypisz wszystkie pomysły, które pomogą Ci tego dokonać. I wreszcie – wybierz pomysł, który wydaje Ci się najlepszy, zrób plan i zacznij go realizować. Posiadanie precyzyjnego celu pomoże Ci skoncentrować się na działaniu i sprawi, że zaczniesz dostrzegać nowe możliwości. Nie wiesz jak policzyć wartość netto? Tu znajdziesz jasne wytłumaczenie: Twoja wartość netto: Ile zabierzesz na wyspę marzeń?

11. Zdecyduj, że chcesz być bogaty

Jakby to głupio nie brzmiało, taka decyzja jest bardzo ważna. Dopóki jej nie podejmiesz, w Twoim finansowym życiu niewiele się zmieni. Oczywiście miłość, przyjaźń, własny rozwój itp. – te wszystkie sprawy są ważniejsze od pieniędzy. Nie musisz jednak wybierać – możesz mieć miłość, przyjaźń, rozwijać się i dodatkowo mieć dużo pieniędzy. Pieniądze bardzo pomagają w realizacji naszych celów I marzeń, dlatego zdecydowanie warto mieć ich więcej, niż mniej. O moim podejściu do pieniędzy przeczytasz tutaj: Oto moje prawdziwe poglądy na temat pieniędzy. A jakie są Twoje?

12. Przejmij kontrolę nad pieniędzmi

Albo Ty przejmiesz kontrolę nad swoimi pieniędzmi, albo brak pieniędzy przejmie kontrolę nad Twoim życiem. Zamiast działać impulsywnie, zaplanuj świadomie swoje wydatki i przydziel swoim pieniądzom konkretną pracę do wykonania. Przygotowując dobry budżet, wskażesz swoim pieniądzom, dokąd mają iść, zamiast się zastanawiać, gdzie się rozeszły. Od czego zacząć? Od tego: Budżet domowy krok po kroku. Część 1 – Wprowadzenie.

13. Systematycznie zwiększaj zarobki

Twoje zarobki to ogromny sprzymierzeniec na drodze do finansowego bezpieczeństwa. W ciągu zawodowego życia przez Twoje ręce przepłynie ogromny strumień pieniędzy: od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych. A może nawet więcej. Kontrolowanie wydatków to absolutna podstawa, by nie wydawać pieniędzy na bzdury – pieniądz wydany, to pieniądz stracony. Ale jeszcze ważniejsze jest ciągłe zwiększanie swoich dochodów. To nie jest opcja – to Twój święty obowiązek. Nie wierz w to, że jesteś wart tylko tyle, ile Ci płacą. Stać Cię na więcej: Jak zwiększyć swoje zarobki?

14. Ustal zasady z “drugą połową”

Najczęstszą przyczyną rozwodów jest… ślub. Inną bardzo częśtą przyczyną są kłótnie na tle finansowym, co w Polsce określa się mianem “różnicy charakterów” 🙂 Na początku związku wszystko jest proste: jesteśmy zakochani, szczęśliwi, idealni, zaś pieniądze nie mają znaczenia. Może być biednie, byle byśmy byli razem. Dopóki jest romantyczna miłość, niczego do szczęścia nam nie brakuje. Niestety, świat to brutalne miejsce dla romantyków, a wyzwania dnia codziennego gwałtownie sprowadzają nas na ziemię. A tu, na ziemi, pieniądze są bardzo ważne. Jeżeli Ty będziesz dbać o finanse, a Twoja “druga połowa” nie – to będzie kiepsko. Jak ustalić takie zasady? Oto konkretna podpowiedź: : Ona, on i pieniądze – walentynkowy podcast o wspólnych finansach

15. Ubezpiecz się z głową

Niektóre życiowe sytuacje są katastrofalne w skutkach – nie tylko emocjonalnych, lecz również finansowych. Pożar mieszkania, wypadek samochodowy, złamana noga na nartach, śmierć głównego żywiciela rodziny… Jeżeli nie będziesz mieć właściwego ubezpieczenia, każda z tych sytuacji zrujnuje Twoje finanse. Absolutny plan minimum to: 1. OC właścicieli pojazdów. 2. Ubezpieczenie nieruchomości od ognia I innych zdarzeń losowych. 3. Ubezpieczenie kosztów leczenia w czasie podróży zagranicznych. A co z polisą na życie? Sytuacje, w których nie ma sensu jej kupować, opisałem tutaj: Ubezpieczenie na życie – konieczność czy zbędny luksus?

16. Przygotuj “czerwoną teczkę”

5 kont, 6 lokat, IKE, obligacje, fundusze, kredyt hipoteczny – usług finansowych, z których wszyscy korzystamy, jest cała masa. Zwykle tylko jedna osoba w domu nad tym wszystkim panuje i kiedy jej braknie… to klapa. Na uśpionych rachunkach w instytucjach finansowych leży ok. 11 mld zł, o których spadkobiercy nie mają pojęcia. Raz w roku jeździmy z żoną na wakacje bez dzieci. Co by się stało, gdybyśmy nie wrócili z takiej podróży? Dlatego w każdym domu powinna być “czerwona teczka”, a w niej testament, wykaz wszystkich instytucji finansowych, w których mamy jakiekolwiek pieniądze czy ubezpieczenia, oraz instrukcja postępowania. Nasze pieniądze powinny trafić do naszych bliskich, a nie zostawać w instytucjach finansowych. Czerwona teczka – czyli co zrobić, aby po śmierci pieniądze zostały w rodzinie?

17. Nie kupuj samochodu za więcej niż 6 pensji

Samochód to obok własnego mieszkania czy domu, jeden z największych wydatków. Choć jest bardzo pożyteczny, ma wielką wadę: szybko traci na wartości, a jego utrzymanie dużo kosztuje. Podstawowa funkcja samochodu jest oczywista: ma nas wygodnie i bezpiecznie przewieźć z miejsca na miejsce. Jednak w Polsce auto jest ciągle symbolem statusu i wiele osób potrafi zadłużyć się po uszy, byleby tylko pokazać się w nowej furze. Jesteś milionerem? Śmiało kupuj Bentleya! W innych wypadkach nie wydawaj na auto więcej niż 6 miesięcznych pensji. Więcej przeczytasz tutaj: Własny samochód – czy warto go kupować?

18. Biorąc kredyt hipoteczny, przestrzegaj reguły: 20/20/30

Kredyt na zakup własnego mieszkania zdecydowanie ma sens, o czym pisałem w wielu miejscach na blogu. Nie ma jednak sensu za niego przepłacać. Trzymaj się reguły 20/20/30: (1) 20% wkładu własnego (2) maksymalnie na 20 lat (3) rata na maksymalnie 30% dochodu netto. Szczegóły znajdziesz tutaj: Kredyt hipoteczny: Dlaczego 30 lat to kiepski pomysł?

19. Zrozum, w co inwestujesz

Wiele osób przeznacza więcej czasu na rozmyślania przy zakupie płaszcza niż przy podejmowaniu decyzji o zainwestowaniu ciężko zarobionych pieniędzy. Inwestują, jakby pieniądze parzyły ich w ręce. Opierają swoje decyzje na słowach “doradcy finansowego”, który 3 lata temu był jeszcze studentem i w życiu na własne oczy nie widział bessy. To przecież głupie. W dzisiejszych czasach wiedza jest na wyciągnięcie ręki. Oto podpowiedź: W co inwestować?

20. Dbaj o zdrowie

Co to ma wspólnego z pieniędzmi? Bardzo dużo! Wiele osób popełnia fatalny błąd: przez pierwszą połowę życia poświęcają zdrowie, by zdobyć pieniądze, a przez drugą poświęcają pieniądze, by odzyskać zdrowie. Błędne koło. Twoim najważniejszym aktywem jest zdolność zarabiania, a ta w ogromnej mierze zależy od tego, czy jesteś zdrowy. To temat na osobny blog, ale zwykle sprowadza się do trzech rzeczy: 1. Zdrowy ruch. 2. Zdrowa dieta. 3. Zdrowy sen. Dzięki temu będziesz mieć mnóstwo energii, będziesz bardziej kreatywny i efektywny. Nie wierzysz? Wyśpij się porządnie i sprawdź, co się stanie 😉

21. W każdym kwartale przeczytaj jedną książkę o finansach

Wiem, wiem – napisałem na początku, że wiedza nie jest najważniejsza. Ale w takim czytaniu nie chodzi tylko o wiedzę. Chodzi o ciągłe utrzymywanie motywacji i nastawienia na realizację naszych finansowych celów. Chodzi o rozwinięcie zdolności krytycznego myślenia i uodpornienie się na zalew reklamowej fikcji. Chodzi o poszerzanie naszych finansowych horyzontów i pełne zrozumienie reguł rządzących światem finansów. To wszystko pomoże nam przekuć zdobytą wiedzę w konkretne DZIAŁANIE. Pierwszą książkę przeczytasz w 3 dni, a znajdziesz ją tutaj: Jak zadbać o własne finanse?

Jak widzisz, finansowe podstawy naprawdę są proste. Nie ma w tym żadnych skomplikowanych formuł, lecz zwykły, zdrowy rozsądek. Kolejność, w której wypisywałem tę listę, jest przypadkowa. I chociaż lista jest długa, mam pełną świadomość, że nie jest pełna. I tu chcę zaprosić Cię do współpracy.

Jeżeli znasz jeszcze inne zasady, które Twoim zdaniem powinny się znaleźć na takiej liście, które okazały się pomocne w Twoim życiu i mogą też pomóc innym – podziel się tym w komentarzu. W ten sposób od razu zrealizujesz kolejną, niezwykle ważną zasadę:

22. Pomagaj innym

Dobro powraca, a swoim sukcesem warto się dzielić:

Jak pomagać innym w sposób mądry i skuteczny?

 

Czekam na Twoją podpowiedź i życzę Ci bardzo miłego dnia 🙂

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
61 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze