Wartość netto. Ile zabierzesz na wyspę marzeń?
Mało jest liczb i wskaźników, które w tak bezpośredni sposób mówią nam prosto w oczy, jak jest. Bogacisz się, czy biedniejesz? Podejmujesz dobre decyzje finansowe, czy tylko Ci się wydaje? Jesteś faktycznie zamożny, czy to jedynie fasada, za którą kryją się kiepskie finanse? A jaki był zeszły rok? Jesteś „do przodu” czy jednak „w plecy”?
Obiecałem Ci, że w tym roku powrócę na blogu do korzeni i będę zamieszczał więcej materiałów związanych z fundamentami dbania o finanse osobiste. Dlatego dziś przypominam o najważniejszej wartości w całych finansach osobistych – o wartości netto Twojego majątku.
W tym artykule znajdziesz dokładne wyjaśnienie tego pojęcia, a także arkusz w Excelu, który pozwoli Ci błyskawicznie policzyć i monitorować wskaźnik, o którym mowa.
Spis treści
Waga, stoper i… Wartość netto
Trudno jest zrzucić zbędne kilogramy, jeśli od czasu do czasu nie spojrzysz na wagę. Podobnie, gdy starasz się pobić swój czas w maratonie. Bez stopera nie będziesz w stanie dobrać właściwego treningu. Analogiczne zasady dotyczą niemal każdej sfery życia, co elegancko skwitował guru skutecznego zarządzania, Peter Drucker:
Jeśli nie możesz tego zmierzyć, nie możesz tego poprawić.
Finanse osobiste nie są tu żadnym wyjątkiem. Mierzyć możesz różne wartości: stopy zwrotu, wysokość zarobków, procent oszczędności. Jednak najlepszą, najbardziej praktyczną i w pełni obiektywną liczbą, której nie wolno Ci spuszczać z oka, jest wartość netto.
Dlaczego trzeba monitorować wartość netto?
Mógłbym opisać tu sporo historii i dodać kilka anegdot, ale szkoda mi trochę Twojego czasu.
Bardziej zależy mi na tym, abyś po przeczytaniu tego artykułu pobrał zawarty poniżej plik, wypełnił go własnymi kwotami i sam przekonał się, jaki wpływ na Twój sposób działania ma policzenie wartości netto. Oto garść zalet, wymienianych przez osoby, które systematycznie monitorują swoją wartość netto:
- Poznasz Twoją faktyczną sytuację finansową – dowiesz się, czy jesteś naprawdę bogaty, czy tylko Ci się wydaje;
- Zmienisz podejście do wydawania pieniędzy – zamiast trwonić je na tracące wartość, psujące się, zbierające kurz i rdzę przedmioty, zaczniesz koncentrować się na aktywach dochodowych;
- Nie dasz się nabrać na złudne poczucie obfitości, płynące z używania aktywów, bo będziesz pamiętał o powiązanych z nimi zobowiązaniach;
- Szybciej pozbędziesz się kredytów i pożyczek, by mieć porządek po „prawej stronie” wartości netto;
- Być może spieniężysz niektóre zbędne rzeczy, aby poprawić swoje zestawienie;
- Nie będziesz mieć wątpliwości, czy Twoje działania na rzecz poprawy finansów są skuteczne, czy może inwestujesz energię nie tam, gdzie trzeba, itp.
OK, zatem pora przejść do konkretów!
ostatnia aktualizacja:
Najlepsze lokaty bankowesprawdź
Najlepsze konta osobiste za 0 zł
Promocje bankowe do 900 zł premii
Najtańsze kredyty hipoteczne aż 10 banków
Jak krok po kroku obliczyć wartość netto?
Wyobraź sobie, że za pół roku wyruszysz w podróż na jedną z wysp Pacyfiku, na której postanowiłeś się osiedlić. Piękne widoki, świetny klimat, przepyszna kuchnia – zawsze o tym marzyłeś. Aby żyć tam beztrosko, zabierzesz wszystkie swoje pieniądze. Dlatego przed wyjazdem:
- Spieniężysz cały majątek;
- Oddasz wszystkie długi;
- Resztę zabierzesz za sobą.
I właśnie ta „reszta”, za którą będziesz mógł żyć w nowym miejscu, to Twoja realna wartość netto. Ta jedna liczba najtrafniej pokazuje, ile tak naprawdę jesteś wart – oczywiście pod względem finansowym 🙂
Aby ułatwić sprawę, przygotowałem prosty arkusz w Excelu, który pomoże Ci błyskawicznie dokonać obliczeń, a także monitorować Twoją wartość netto w czasie. Dlatego zacznij od pobrania tego pliku:
Swoje obliczenia zacznij od AKTYWÓW – czyli składników Twojego majątku. W tej części wypisz wszystko to, co udało Ci się do tej pory zgromadzić, a co w ciągu sześciu miesięcy możesz spokojnie spieniężyć. W pliku znajdziesz tabelę wypełnioną przykładowymi wartościami:
Jeszcze niedawno we własnym zestawieniu aktywów uwzględniałem też inne rzeczy, jak meble wolnostojące, sprzęt RTV, rower, kolekcję płyt DVD. Doszedłem jednak do wniosku, że wartość takich przedmiotów błyskawicznie maleje i nie ma sensu tracić czasu na jej szacowanie. Zapewne sprzedałbym je razem z mieszkaniem lub rozdał za darmo. Zakładam zatem, że pieniądze za takie sprzęty… Wyparowały.
I jeszcze jedna uwaga. Bądź realistą przy szacowaniu wartości poszczególnych składników majątku. Przy nieruchomościach – odejmij jakieś 15% od tego, co widzisz w cenach ofertowych, a uwzględniając wartość inwestycji, pamiętaj o ich pomniejszeniu o wartość podatku Belki. Chodzi o możliwie realistyczne kwoty, które zabierzesz ze sobą „na wyspę”, a nie o wartość sentymentalną.
Gotowe? Świetnie!
Możesz teraz przejść do zebrania informacji o wartości Twoich ZOBOWIĄZAŃ. W pliku znajdziesz przykładowo wypełnione pozycje. Najważniejsze, by zebrać tu wszystkie długi – włączając w to pożyczki od rodziny, przyjaciół i znajomych. To nie są Twoje pieniądze i przed wyjazdem musisz je oddać:
I już! To wszystko!
Po wypełnieniu tabeli otrzymasz komplet informacji niezbędnych do policzenia wartości netto. Oczywiście arkusz policzy tę wartość za Ciebie, korzystając z prostej formuły:
AKTYWA – ZOBOWIĄZANIA = WARTOŚĆ NETTO
W naszym przykładzie wygląda to tak:
Jestem bardzo ciekawy, jak zareagowałeś, gdy finansowa „waga” pokazała Ci faktyczną wartość netto Twojego majątku.
Jesteś zadowolony z wyniku, który otrzymałeś?
A może otrzymana kwota podziałała jak trzeźwiący prysznic?
Czujesz się bogaty?
Gdybyś faktycznie miał przeżyć za takie pieniądze, bez żadnych dochodów – na ile miesięcy by wystarczyło?
To tylko wybrane pytania, które warto tu sobie zadać.
Jak monitorować swoją wartość netto?
Jednorazowe obliczenie wartości netto nie wystarczy.
Pomoże Ci trafnie określić punkt startu – miejsce, w którym jesteś dziś. Teraz jednak pora wyruszyć w drogę, dzięki której zaczniesz się bogacić. I właśnie wartość netto pokaże Ci precyzyjnie, czy idziesz we właściwym kierunku.
W arkuszu znajdziesz dodatkowo prosty wykres, który pomoże Ci monitorować postępy:
Od tego czasu co miesiąc możesz obserwować, jak wygląda Twoja wartość netto.
Krzywa pnie się do góry? Brawo! O to chodzi!
A może jednak od wielu miesięcy jest płaska? Oj, to oznacza, że stoisz w miejscu, a Twoje pieniądze gdzieś się rozchodzą…
Na takim wykresie możesz zaznaczyć jeszcze jedną wartość: Twój cel. Zdecyduj, jaką wartością netto chcesz dysponować za 5 lat, a potem sprawdzaj, w jakim tempie zbliżasz się do celu. Na temat wyznaczania celów finansowych napiszę więcej w jednym z kolejnych artykułów.
To tyle na dziś. Siadaj, policz i podziel się wrażeniami! A ja wracam do pracy, która pomoże Ci krok po kroku zwiększać wartość netto Twojego majątku. Miłego dnia! 🙂
Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.
PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?
Dołącz do ponad 35 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.
PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?
To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:
✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.