Brakuje Ci pieniędzy? Czyż to nie jest paradoks, skoro prasy drukarskie na całym świecie pracują bez ustanku, zalewając rynki kolejnymi bilionami “pustych” dolarów? Dziś mam dla Was ciekawostkę I zaproszenie do spojrzenia na świat z nieco innej perspektywy. Czytania będzie mało, ale to, co zobaczycie…

Obyś żył w ciekawych czasach – to zdanie według Chińczyków jest wielką klątwą. Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o ekonomię, to czasy są bardzo ciekawe. Odkąd w roku 1971 Stany Zjednoczone zrezygnowały z powiązania dolara ze złotem, produkcja pieniędzy opartych “na wierze” (tzw. fiat money) ruszyła z kopyta. Ile tego wszystkiego dziś jest?

Milion, miliard, bilion, biliard, trylion… umówmy się – to taka abstrakcja, że nic nam nie mówi.

Jak to wygląda w zapisie liczbowym?

1 000 000 – milion – to proste,

1 000 000 000 – miliard – do tego też przywykliśmy,

1 000 000 000 000 – bilion – robi się trudno,

1 000 000 000 000 000 – biliard… dajmy spokój. Nasze mózgi i tak nie rozumieją różnicy pomiędzy tymi liczbami, bo nie mają dla nich sensownego punktu odniesienia.

Aby naprawdę zrozumieć, ile pieniędzy jest na świecie, trzeba to po prostu zobaczyć. Pomoże Wam w tym bardzo fajna infografika, którą przygotował Jeff Desjardins z bloga Visual Capitalist. Mnie część z tych liczb po prostu “wbiła” w fotel. Zobaczcie na wartość światowego długu i instrumentów pochodnych…

Jestem bardzo ciekawych Waszych wniosków i wrażeń 😉 I dajcie koniecznie znać, czy takie ekonomiczne ciekawostki, pozwalające złapać “szerszą perspektywę”, również są dla Was interesujące.

Miłego dnia 🙂

 

Ile pieniędzy jest na świecie