Ile pieniędzy jest na świecie? – infografika

27

Brakuje Ci pieniędzy? Czyż to nie jest paradoks, skoro prasy drukarskie na całym świecie pracują bez ustanku, zalewając rynki kolejnymi bilionami “pustych” dolarów? Dziś mam dla Was ciekawostkę I zaproszenie do spojrzenia na świat z nieco innej perspektywy. Czytania będzie mało, ale to, co zobaczycie…

Obyś żył w ciekawych czasach – to zdanie według Chińczyków jest wielką klątwą. Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o ekonomię, to czasy są bardzo ciekawe. Odkąd w roku 1971 Stany Zjednoczone zrezygnowały z powiązania dolara ze złotem, produkcja pieniędzy opartych “na wierze” (tzw. fiat money) ruszyła z kopyta. Ile tego wszystkiego dziś jest?

Milion, miliard, bilion, biliard, trylion… umówmy się – to taka abstrakcja, że nic nam nie mówi.

Jak to wygląda w zapisie liczbowym?

1 000 000 – milion – to proste,

1 000 000 000 – miliard – do tego też przywykliśmy,

1 000 000 000 000 – bilion – robi się trudno,

1 000 000 000 000 000 – biliard… dajmy spokój. Nasze mózgi i tak nie rozumieją różnicy pomiędzy tymi liczbami, bo nie mają dla nich sensownego punktu odniesienia.

Aby naprawdę zrozumieć, ile pieniędzy jest na świecie, trzeba to po prostu zobaczyć. Pomoże Wam w tym bardzo fajna infografika, którą przygotował Jeff Desjardins z bloga Visual Capitalist. Mnie część z tych liczb po prostu “wbiła” w fotel. Zobaczcie na wartość światowego długu i instrumentów pochodnych…

Jestem bardzo ciekawych Waszych wniosków i wrażeń 😉 I dajcie koniecznie znać, czy takie ekonomiczne ciekawostki, pozwalające złapać “szerszą perspektywę”, również są dla Was interesujące.

Miłego dnia 🙂

 

Ile pieniędzy jest na świecie

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
27 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze