Ile kosztuje posiadanie auta

​Ile kosztuje posiadanie auta? Kalkulator kosztów utrzymania samochodu

58

To był ciekawy zbieg okoliczności. Gdy dotarło do mnie, że w ciągu roku przejechałem zaledwie 8 tys. km, sprzedałem swój samochód i zacząłem intensywne testowanie innych opcji poruszania się po Warszawie. To miasto zapewnia nam mnóstwo alternatyw: od świetnej moim zdaniem komunikacji miejskiej, przez wypożyczalnię rowerów, wypożyczalnie skuterów elektrycznych, Ubera, aż po zupełnie niedrogie taksówki. Ostatecznie kupiłem rower elektryczny (tak, tak – to już ten wiek 🙂 ) – i gdy wspomniałem o tym pewnemu excelowemu “rozkminiaczowi”- usłyszałem intrygujące: To ja coś dla Ciebie mam 🙂

Marcin Kluczek lubi mnie zaskakiwać takimi niespodziankami. Zapewne pamiętacie go z super artykułu o 7 sposobach na kredyt we frankach. Świetnie odnajduje się on w zawiłym świecie liczb, wspomagając się przy tym kalkulatorami, które sam tworzy. “Auto-Kalk”, kalkulator kosztów utrzymania samochodu, jak i artykuł, który za chwilę przeczytacie, to właśnie jego robota.

Czy na utrzymanie samochodu wydajemy więcej niż na mieszkanie? Zapraszam Was bardzo serdecznie do zapoznania się z tekstem, po przeczytaniu którego szybko oszacujecie, ile włąściwie kosztuje Was posiadanie auta. Przyjemnej lektury i śmiało zadawajcie Marcinowi pytania w komentarzach 🙂

O autorze: Marcin Kluczek – znany Wam zapewne jako eMCI – dał się nam poznać jako wnikliwy uczestnik naszych dyskusji o finansach, które toczymy w komentarzach na blogu. Marcin jest absolwentem Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Na co dzień prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Prywatnie mąż i ojciec dwójki dzieci. Jego pasją i pracą są technologie komputerowe – zajmuje się zarządzaniem produktami. Od kilku lat zgłębia tajniki finansów osobistych. Entuzjasta arkuszy kalkulacyjnych, które pomagają mu w pracy i podczas analiz produktów finansowych. W wolnych chwilach pracuje nad „projektem Buddy” – narzędziem do zarządzania finansami osobistymi.

Samochody. Dla pasjonatów – obiekt westchnień i spełnienie motoryzacyjnych marzeń. Dla twardo stąpających po ziemi pragmatyków – środek transportu. Jedni kochają nimi jeździć, drudzy nienawidzą ze względu na korki. Dla niektórych nowe auta to „prestiż”, dla innych, niezależnie od ceny i wieku, pospolity wół roboczy. Z punktu widzenia finansów osobistych samochód to przede wszystkim koszty. Dziś spróbujemy je policzyć za pomocą specjalnie przygotowanego dla Was kalkulatora.

Ile kosztuje utrzymanie samochodu?

Co byś odpowiedział, gdybym spytał ile kosztuje Cię utrzymanie samochodu? Zapewne w tej chwili kalkulujesz koszty paliwa, próbujesz przypomnieć sobie ceny ostatniej polisy i serwisu. Masz już w głowie mniej lub bardziej precyzyjną kwotę. Nie było to takie trudne, nieprawdaż? A co byś odpowiedział na inaczej postawione pytanie – ile wydasz na auto, którym teraz jeździsz, dopóki go nie sprzedasz? Pójdźmy dalej: Ile wydasz w całym swoim życiu na utrzymanie samochodów? Pytanie brzmi dość abstrakcyjnie, wszakże nie znamy przyszłości. Sądzę, że stwierdzisz, że nie wiesz dokładnie ile, ale na pewno będzie to duża kwota. Masz absolutną rację, to będzie bardzo duża kwota. Nie boję się zaryzykować stwierdzenia, że dla wielu z czytelników będzie to kwota przekraczająca wartość nieruchomości, w której obecnie mieszkają. Być może pomyślałeś:

„Jak to? Mój dom jest wart ponad pół miliona. Nie ma szans!”
„Oszalałeś? Moje autko jest bardzo ekonomiczne!”
„No i co z tego? Wygoda kosztuje…”

Auto i wygoda, jaką nam zapewnia, kosztują. Czasem jest nam absolutnie niezbędne, a czasem posiadamy je już tylko z przyzwyczajenia lub dla szpanu. Nie chciałbym wchodzić w dyskusję na temat zasadności posiadania auta. Chciałbym jednak, aby każdy, bez względu na swoje powody, mógł przekonać się, jakie ponosi realne koszty i jak wpłyną one na jego finanse.

Tak jak warto zaciągnąć kredyt hipoteczny dopasowany do naszych potrzeb i zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy, tak samo warto zoptymalizować koszty związane z użytkowaniem samochodu i zaoszczędzić kolejne dziesiątki tysięcy.

Co się składa na koszty utrzymania samochodu?

Często powtarzana zasada, że stać nas na auto o wartości trzech, czy też sześciu pensji, brzmi bardzo rozsądnie. Sądzę, że rewelacyjnie sprawdziłaby się, gdyby nie sprecyzowane, indywidualne potrzeby i specyfika kosztów utrzymania auta, na które składają się między innymi:

  • koszty zakupu
  • koszty około zakupowe
  • koszty finansowania (opcjonalnie)
  • koszty paliwa i płynu do spryskiwaczy
  • koszty dbania o auto (myjnia, pralnia, auto detailing)
  • koszty eksploatacyjne (serwis, opony, naprawy blacharskie)
  • koszty około użytkowe (miejsce postojowe, opłaty parkingowe)
  • ubezpieczenia
  • inne (np. foteliki dziecięce, apteczki, gaśnice, mandaty)
  • koszty czasu

Koszt zakupu to jedynie wstęp do rozpatrywania kosztów użytkowania pojazdu. Bez trudu możemy sobie wyobrazić auto za 10 pensji, ale tanie w użytkowaniu i takie za 2 pensje, którego eksploatacja będzie dla użytkownika horrendalnie droga. Moim zdaniem powinniśmy przyjąć za wyznacznik takie parametry, które będą bardziej odpowiadały naszym sprecyzowanym potrzebom i warunkom eksploatacji pojazdów np. średniomiesięczne koszty użytkowania.

Sprawdź aktualne rankingi
ostatnia aktualizacja:


Najlepsze lokaty bankowesprawdź
Najlepsze konta osobiste za 0 zł
Promocje bankowe do 900 zł premii
Najtańsze kredyty hipoteczne 10 banków

Sprawdź

Koszty użytkowania auta w liczbach

Być może oczekujesz w tym miejscu danych statystycznych lub dowodu na to, że auto może kosztować nas np. pół miliona w ciągu życia (niektórzy twierdzą, że ponad milion – link). Ewentualnie przykładowych wyliczeń opartych na z góry założonych danych, które zapewne będą miały niewiele wspólnego z Twoimi preferencjami odnośnie użytkowania auta. Nic z tego! To Twoje auto, które już posiadasz lub takie, o którym myślisz, że mógłbyś je kupić. Liczyć będziesz sam ☺

Przedstawiony poniżej przykład to moja kalkulacja, którą możesz (a nawet powinieneś!) zastąpić własną. Wiem, że nie jest to sytuacja równie komfortowa jak zapoznanie się ze z góry przyjętymi założeniami. Przykro mi, ale nie wiem jakie masz auto, jak intensywnie go używasz, ile zużywa paliwa przy Twoim stylu jazdy, itd.

Być może nie masz wystarczającej wiedzy lub rozeznania w cenach serwisowania i innych kosztów. Niemniej lepiej skonsultować się z przyjacielem, mechanikiem lub po prostu poszukać wybranych danych w sieci, niż zdawać się na ślepy los i stać się posiadaczem auta, którego koszty mogą okazać się nieakceptowalne z punkty widzenia domowego budżetu. Uważam, że o wiele lepsze są dane nieco „na oko” dla własnego przypadku, niż najdokładniejsze analizy wykonane dla założeń, które nie mają nic wspólnego z naszą sytuacją. Dlatego też zachęcam Cię do odrobiny wysiłku. Na końcu otrzymasz estymowane koszty użytkowania, z których najważniejsze to:

  1. Koszt przejechania 1 kilometra (kwotowo i wartość netto)
  2. Średniomiesięczne koszty użytkowania pojazdu (kwotowo i wartość netto)
  3. Roczna struktura wydatków
  4. „Auto Fund” (środki, jakie powinieneś co miesiąc odkładać z myślą o kolejnym aucie)

Pobierz kalkulator kosztów użytkowania samochodu

przycisk Pobierz plik excel

wersja dla starszego excela

Wyjaśnienie: kalkulator został przygotowany z myślą o użytkowaniu prywatnym. Jeżeli prowadzisz firmę i auto jest dla Ciebie kosztem, powinieneś samodzielnie uwzględnić korzyści podatkowe.

Zaczynamy! Jak korzystać z kalkulatora?

Kalkulator składa się z pięciu sekcji, w których będziesz wypełniał odpowiednie komórki i zapoznasz się z wynikami cząstkowymi. W lewym, górnym rogu znajdziesz tabelkę z zakładanymi cenami paliw. Ponieważ ceny na stacjach benzynowych są zmienne, bazowo założyłem, że są równe średnim cenom paliw z 2017 r. (za http://www.popihn.pl/struktura_cen.php?news_id=215). Możesz je zmienić w każdej chwili.

Komórki przeznaczone do edycji mają trzy kolory:

Tabela excel opisująca kolory

Ponieważ lista kosztów do wypełnienia jest dosyć długa, pogrupowałem wiersze, abyś po wpisaniu wszystkich danych, mógł część z nich ukryć i wygodnie przystąpić do zapoznania się z wynikami. Liczbę scenariuszy (w kolumnach) ograniczyłem do siedmiu, z czego ostatnie trzy są domyślnie zgrupowane.*Gdyby nie Excel, nie wiedziałbym, że taki kolor istnieje ☺

Sekcja 1. Użytkowanie auta

Niezwykle istotne dla późniejszych szacunków jest w miarę precyzyjne określenie jak intensywnie i jak długo będziesz wykorzystywał swój samochód. To samo auto wykorzystywane okazjonalnie przez długie lata będzie generowało zupełnie inne koszty niż autostradowy połykacz kilometrów, intensywnie eksploatowany na przestrzeni kilku lat. Suche dane w postaci kosztu przejechania jednego kilometra lub średniomiesięcznych kosztów można porównywać jedynie w kontekście samochodów o podobnych warunkach eksploatacji.

Tabela Użytkowanie auta

Na podstawie później wypełnianych danych automatycznie będą zmieniały się między innymi: rzeczywisty koszt przejechania jednego kilometra (wpływ na wartość netto), przepływy pieniężne (tyle zniknie z portfela ☹) i koszty całkowite dla zakładanego okresu i przebiegu.

Przykładowy koszt finansowania wynosi zero, ponieważ auto jest w ciągłym użytkowaniu od lat i zostało w pełni sfinansowane przed rozpoczęciem symulacji.

Jeżeli jesteś ciekawy, ile wydasz w poszczególnych latach użytkowania pojazdu, rozwiń wiersze zgrupowane pod „Suma kosztów (- cashflow)”

Tabela Suma kosztów

Sekcja 2. Koszty, koszty, koszty

Pora na oszacowanie kosztów związanych z zakupem, finansowaniem i eksploatacją auta. Rozwiń poszczególne kategorie i do dzieła!


Tabela Koszty comiesięczne finansowanie
Tabela Koszty comiesięczne eksploatacja
Tabela Koszty roczne


Sekcja 3. Utrata wartości

Przechodzimy do najmniej przyjemnego punktu. Samochody (z pewnymi wyjątkami), nawet jeżeli je oszczędnie użytkujemy, tracą na wartości. Ma na to wpływ bardzo wiele czynników: wiek pojazdu, przebieg, marka, wyposażenie, opinia o konkretnym modelu, a nawet o konkretnym silniku lub skrzyni biegów. Nie bez znaczenia jest moda (obecnie na topie są crossovery i SUV-y) i to, czy nasz samochód można jeszcze kupić jako nowy w salonie lub czy pojawiły się na rynku wersje poprawione (tzw. facelifting).

Uff… Długa ta lista, dlatego trudno o prosty wzór, który precyzyjnie określi o ile nasze auto będzie tańsze za kilka lat. Możemy jedynie z grubsza oszacować utratę wartości, analizując ogłoszenia aut używanych i opinie ludzi z branży lub skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm np. Eurotax (http://www.eurotax.pl/).

Pozostaje jeszcze metoda na skróty – nieprecyzyjna, ale szybka:

  • 1-3 lata: utrata wartości 15-20% rocznie (np. wartość początkowa * 0,8^3 = szacowana cena auta po trzech latach to 51,2% wartości początkowej)
  • Kolejne lata: utrata wartości 12-15% rocznie

Tabela Utrata wartości

Zauważ, że masz do wyboru dwa pola związane z wartością początkową. Pierwszą komórkę wypełniasz, jeśli jesteś posiadaczem auta. W innym wypadku wypełniasz drugą komórkę. Ta na pozór nieistotna różnica nie wpływa w żaden sposób na utratę wartości pojazdu, ale jest istotna dla prawidłowego obliczenia wpływu użytkowania pojazdu na Twoją wartości netto.

Sekcja 4. Auto Fund = Budżet na zmianę auta

Jak już zapewne zauważyłeś, całkowite koszty użytkowania z punktu widzenia przepływów pieniężnych i wartości netto nie są sobie równe. Różnicę stanowi zmiana wartości auta, czyli w większości wypadków strata.

Ponieważ mamy świadomość, że samochody zużywają się, z czasem ich naprawy możemy uznać za nieopłacalne lub z innych powodów wskazana jest zmiana, musimy mieć na uwadze, że będziemy chcieli kupić inne auto. Niezbędne mogą okazać się dodatkowe środki. Jeżeli myślimy o zmianie na auto o wartości podobnej do obecnego auta, musimy odłożyć kwotę odpowiadającą równowartości utraty wartości obecnego auta. Wówczas, jak na poniższym przykładzie, średniomiesięczne odpływy gotówki zrównoważą się ze średniomiesięczną stratą wartości netto. Jeżeli zapragniesz droższego w zakupie auta, będziesz musiał odkładać odpowiednio większe kwoty, co będzie miało wpływ na Twój budżet.

Tabela Auto fund

Sugerowana średniomiesięczna odkładana kwota jest zależna od zakładanej stopy zwrotu (inaczej: Jak pieniądze odkładane na nowe auto, będą oprocentowane np. na lokacie bankowej), którą możesz modyfikować w lewym górnym rogu arkusza.

Tabela Stopa zwrotu

Sekcja 5. Uproszczona symulacja porównawcza

Jeżeli jesteś dociekliwy i chciałbyś porównać różne scenariusze, to jest to sekcja dla Ciebie. Możesz w niej porównywać koszty użytkowania samochodów, które opisałeś w tabeli powyżej. Co więcej, możesz łączyć do trzech pojazdów w jedną symulację. Jedyne co musisz zrobić, to wybrać samochody z rozwijanych list.

Przykład 1:
Porównujesz ile będzie kosztowało jeżdżenie samochodem 1. Audi w porównaniu z 2. Peugeotem.

Tabela Symulacja przykład 1

Przykład 2:
Porównujesz ile będzie kosztowało jeżdżenie samochodem 1. Audi i 3. Oplem Corsa w porównaniu z 2. Peugeotem i 3. Oplem Corsa 😉

Tabela Symulacja przykład 2

Istotnym elementem symulatora jest funkcja skorygowania symulacji o odsetki od kapitału, który nie zostanie wykorzystany na bieżące finansowanie pojazdów. Doskonale widać wpływ takiej korekty na powyższym przykładzie. Auto w symulacji bazowej ma wyższy całkowity koszt użytkowania, ale po uwzględnieniu odsetek okazuje się minimalnie tańsze w eksploatacji. W tym przykładzie różnica wynika przede wszystkim z faktu, że w symulacji alternatywnej koszty początkowe są o 28 180 zł wyższe, co stanowi pokaźny kapitał początkowy.

Dla dociekliwych

Symulacja jest uproszczona, ponieważ bierze pod uwagę jedynie koszty początkowe, uśrednione koszty miesięczne (finansowe, eksploatacyjne i uśrednione roczne) oraz koszty końcowe, niemniej uważam, że dla naszych szacunków precyzja jest wystarczająca.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że dotrwałeś ☺ Starałem się, na ile to tylko możliwe, przygotować narzędzie proste w obsłudze, jednocześnie funkcjonalne. Teraz możesz śmiało przystąpić do obliczeń. Przykładowo:

  • Sprawdzić jakie są koszty użytkowania Twojego auta.
  • Porównać jak będą wyglądały koszty – w zależności od przebiegu i okresu użytkowania.
  • Porównać różne formy finansowania zakupu, w tym nawet najmu długoterminowego.

Możesz również przeprowadzić inne symulacje, które przyjdą Ci do głowy. Na koniec kilka pytań ode mnie:

Jaki jest Wasz stosunek do auta jako kosztu w domowym budżecie?
Podoba się Wam „Auto-Kalk”?
Dokonaliście jakichś ciekawych symulacji, którymi chcecie się podzielić?

Piszcie śmiało! ☺

Podobne artykuły

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
58 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze