Co robić w życiu?

Co zrobić, gdy jesteś na zawodowym rozdrożu?

14

Według raportu Randstad (Nie)spełnienie zawodowe Polaków”, aż 22% naszych rodaków nie realizuje się w pracy. Kolejne 26% na pytanie: “Czy spełniasz się zawodowo?”, odpowiedziało enigmatycznie: „Ani tak, ani nie”. To znaczy, że prawie połowa Polaków codziennie chodzi do pracy, która albo jest im obojętna, albo najzwyczajniej w świecie jej nie lubią. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, co robić, gdy jesteś w takiej sytuacji.

Co ciekawe, aż 89% respondentów tego badania jednocześnie przyznaje, że zadowolenie z pracy jest dla nich ważne. No tak. Praca zajmuje przecież sporą część naszego życia. Jeżeli pracujesz na etacie, spędzasz w niej mniej więcej 1/3 swojej doby. To właśnie dlatego tak ważne jest, by dawała nam satysfakcję i niosła ze sobą coś dobrego. I chodzi mi tutaj nie tylko o zadowalający stan portfela! Jeżeli masz już na koncie jakieś doświadczenia zawodowe, ale nie czujesz się w swojej pracy spełniony, na pewno dobrze znasz to uczucie: do głowy przychodzi Ci myśl o zmianie i choć początkowo próbujesz ją odganiać, w końcu i tak Cię dopada.

Zanim jednak pochopnie rzucisz papierami, chciałbym Cię zachęcić do tego, żeby do zmiany pracy podejść tak, jak do finansów osobistych – na chłodno, z głową i dokładnie analizując wszystkie czynniki. Dziś razem z moim gościem – Dominikiem Juszczykiem z podcastu Z pasją o mocnych stronach chciałem zachęcić Cię do zrobienia kroku w stronę pozytywnej, zawodowej zmiany.  

Zapraszam Cię do obejrzenia filmu: 

A jeżeli wolisz ten wywiad przeczytać, zapraszam Cię do lektury transkrypcji:
FBO 108: Co zrobić, gdy jesteś na zawodowym rozdrożu? Rozmowa z Dominikiem Juszczykiem.pdf

3 kroki do znalezienia obszaru, w którym będziesz się realizować

Krok pierwszy: Zrób Starfish Exercise 

Pierwszym ćwiczeniem, które Dominik poleca w sytuacji, gdy szukasz nowego obszaru, w którym mógłbyś się realizować, jest Starfish Exercise (Ćwiczenie Rozgwiazdy). Pozwoli Ci ono przeanalizować Twoje obecne stanowisko pracy, pod kątem rzeczy, które Ci w nim odpowiadają oraz tych, które chciałbyś zmienić. Ważne w tym ćwiczeniu jest to, że zaczynasz w miejscu, w którym jesteś już teraz. 

Zadaj sobie poniższe pięć pytań, analizując to, co robisz teraz: 

  1. Co chcę robić nadal?
  2. Czego chcę robić więcej?
  3. Czego chcę robić mniej?
  4. Co chcę zacząć robić?
  5. Co chcę przestać robić? 

>>Pobierz arkusz Starfish Exercise do druku<<

Po wykonaniu ćwiczenia koniecznie przeanalizuj wszystkie kolumny i zastanów się, czy jest możliwa zmiana obszaru pracy na bardziej Ci odpowiadający w ramach Twojej obecnej organizacji? W wielu (szczególnie większych) firmach takie zmiany stanowiska, czy roli, są możliwe. Taka zmiana jest najprostsza zarówno emocjonalnie, jak i logistycznie. 

Jeżeli okazało się, że tak naprawdę chcesz robić coś zupełnie innego, to ćwiczenie daje Ci dobry punkt wyjścia. Pokazuje w przejrzysty sposób, jakiego typu działania powinny znaleźć się w nowym obszarze, który podejmiesz oraz których w ogóle nie powinno tam być. 

Krok drugi: Poznaj swoje talenty

Drugim bardzo ważnym elementem, który pomoże Ci określić obszar pracy, który jest dla Ciebie, są Twoje talenty. Chodzi o naturalne, powtarzalne, wrodzone sposoby działania, myślenia i reagowania, które możesz wykorzystać. Świadomość swoich talentów pomoże Ci zobaczyć jaśniej to, w czym jesteś dobry i do czego masz predyspozycje. Ale także – to, w jaki sposób lubisz pracować.

No dobrze. A w jaki sposób można poznać swoje talenty? Tutaj, w zależności od naszego budżetu, możemy spróbować dwóch dróg:

1. Wykup profesjonalne badanie talentów 

Jeżeli w naszym budżecie znalazła się rezerwa na rozwój osobisty i chcemy przeznaczyć ją na poszukanie swoich talentów, możemy skorzystać z dostępnych na rynku płatnych testów diagnostycznych. Najbardziej znanym chyba narzędziem do takiej diagnozy jest test Instytutu Gallupa – CliftonStrengths. Dostępne są dwie wersje testu. Podstawowa, która pozwoli nam poznać 5 naszych najmocniejszych talentów i rozszerzona, gdzie wynik testu obejmuje w sumie analizę poziomu 34 cech. 

Jeżeli chcielibyście zrobić taki test po polsku, Dominik przygotował na swoim blogu szczegółowy tutorial jak to zrobić: 

Jak zrobić test StrengthsFinder po polsku

2. Poszukaj talentów na własną rękę

Przy mniejszym budżecie możesz zawsze poszukać swoich talentów na własną rękę. W jaki sposób możesz to zrobić? Poniżej lista kilku działań, które mogą okazać się pomocne: 

  • Obserwuj siebie – wynotuj sytuacje, w których osiągasz stan flow. Tracisz poczucie czasu i zatapiasz się w czynności, którą się zajmujesz. 
  • Czego się najszybciej uczysz? Jakiego typu wiedzę przyswajasz najłatwiej?
  • Zrób darmowy test 16 personalities
  • Zapytaj w czym jesteś dobry swoją rodzinę, znajomych i współpracowników. 
  • Zastanów się, co Cię interesuje? Do jakich zagadnień i tematów podchodzisz z największym zaangażowaniem? Może lubisz nowe technologie, pracę z ludźmi, analizę danych – zastanów się i wypisz wszystkie obszary, które budzą Twoje zainteresowanie.  

Warto podkreślić, że każdy człowiek ma jakieś mocne strony i talenty. Jeżeli nie jesteś pewien, jakie są Twoje – tym bardziej warto poświęcić czas na ich szukanie. 

Krok trzeci: Przeanalizuj swoje talenty i zrozum co ze sobą niosą

Ostatni krok, który warto zrobić szukając nowego obszaru, w którym możesz się realizować jest dokładna analiza talentów, które odkryłeś w poprzednim kroku. Każdy talent niesie za sobą konkretne wartości i potrzeby. A wiedza o nich pomoże Ci doprecyzować obszar, w którym możesz się realizować oraz taki, w którym będziesz czuć się źle. 

Podam Ci przykład – jeżeli jesteś dobry w szczegółowej analizie danych, skrupulatnym wypełnianiu tabelek i wyłapywaniu w nich błędów, ale np. bardzo źle czujesz się w pracy zespołowej, to wyraźna wskazówka, żeby szukać raczej pracy na stanowisku nie wymagającym zbyt wielu spotkań i interakcji. Takim, które pozwala skupić się na twardych danych.

>>Wartości i potrzeby wynikające z talentów → link do materiałów Dominika<<<

Daj sobie czas 

Kiedy już doprecyzujesz swoje talenty oraz wynikające z nich wartości i potrzeby, może się okazać, że obszar Twoich nowych zawodowych zainteresowań stanie się dla Ciebie jasny. Zachęcam Cię jednak, żeby na tym etapie nie podejmować pochopnych kroków i po prostu dać sobie czas na wypróbowanie swoich sił, zbudowanie potrzebnych kompetencji i zgromadzenie doświadczenia. Tak jak sugerowałem Ci z 20 minutami dla finansów – wyznacz sobie stały czas, w którym będziesz pracować nad rozwojem swoich umiejętności. Gwarantuję Ci, że po kilku miesiącach zobaczysz pierwsze efekty tej systematyczności. 

Podczas nagrania Dominik podpowiedział jeszcze jedno ćwiczenie, które pomoże Ci wygospodarować czas na pracę nad ważnymi zadaniami. Zachęcam Cię do jego zrobienia:

>>Ćwiczenie budżet czasu —> link do pdf do druku<<

Linki do materiałów wymienionych w audycji:

Jeżeli tematyka mocnych stron, koncentracji na ważnych zadaniach, rozwijania talentów i uporu jest dla Ciebie interesująca, poniżej znajdziesz listę rekomendacji książkowych, które pojawiły się w tym odcinku: 

Źródła okładek: lubimyczytać.pl

Sprawdź też linki do innych materiałów wspomnianych w odcinku:

Na dziś to już wszystko. Mam wielką nadzieję, że udało nam się z Dominikiem przekonać Was, że znalezienie pracy, lub obszaru które nie tylko przynoszą nam pieniądze, ale także dają satysfakcję jest możliwe. Jeżeli znacie kogoś, kto jest na takim zawodowym rozdrożu i szuka wyjścia z sytuacji – będzie mi bardzo miło, jeśli podzielicie się tym artykułem. 

Jestem też bardzo ciekaw, jak to jest u Was? Czy w pracy wykorzystujecie swoje talenty i mocne strony? A może macie jakieś sprawdzone rady na to, jak wyjść z zawodowego zakrętu obronną ręką? Koniecznie dajcie znać w komentarzu – z wielką przyjemnością przeczytam Wasze historie! 

Może Cię zainteresować

Jak słuchać podcastu?

Dzisiejszy odcinek znajdziesz na górze tego wpisu, a w ciągu kilku godzin po publikacji na blogu podcast będzie również dostępny w aplikacjach do odsłuchiwania podcastów, w tym m.in.:

za pośrednictwem iTunes
za pośrednictwem aplikacji Stitcher
za pośrednictwem Spotify
za pośrednictwem YouTube
poprzez RSS

Jestem bardzo ciekaw Twoich wrażeń z tego odcinka i będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli podzielisz się swoją opinią.

A jeśli korzystasz z iTunes i masz 20 sekund, będę Ci bardzo wdzięczny za ocenienie podcastu w tej aplikacji:

-> Oceń podcast w iTunes

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 50 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze