7 decyzji, które wpływają na twoje finanse

7 życiowych decyzji o wielkich finansowych konsekwencjach

12

Jeśli to Ty nie przejmiesz kontroli nad swoimi pieniędzmi, wcześniej czy później problemy finansowe przejmą kontrolę nad Twoim życiem. Niektórzy mówią, że to bogaci ciągle myślą o pieniądzach. Ale to bzdura! O pieniądzach obsesyjnie myślą ludzie biedni, którym tych pieniędzy brakuje. Pieniądze mają ogromny wpływ na nasze życie. Ale pamiętaj, że to działa w dwie strony! To co robimy i decyzje, które podejmujemy mają ogromny wpływ na nasze finanse i na to, czy ostatecznie jesteśmy bogaci, czy nie. Dlatego w tym artykule opowiem Ci o 7 życiowych decyzjach, które niosą za sobą POWAŻNE finansowe konsekwencje. Sprawdź, czy nie będą Cię one słono kosztowały.

Anglicy mają takie powiedzenie: „Pennywise Pound Stupid”, które można luźno przetłumaczyć jako mądrość w sprawie groszy i głupotę w sprawie złotych. Dotyczy to sytuacji, w których z ogromnym zaangażowaniem szukamy drobnych oszczędności, a jednocześnie nie dostrzegamy o wiele ważniejszych problemów, które mogą zrujnować nasze finanse. Więcej o tym opowiadam w filmie:

5/5 - (1 głos)
7-Życiowych-Decyzji-o-WIELKICH-Finansowych-Konsekwencjach-YT

Błędy większego kalibru

Wiele osób, które dopiero zaczynają dbać o swoje finanse osobiste, często słyszy „dobre rady” o tym, jak codzienne, drobne decyzje mogą znacząco wpłynąć na ich sytuację finansową. Na pewno słyszałeś te zalecenia: jeśli chcesz mieć więcej pieniędzy, to: 

  • nie pij kawy na mieście
  • rób sobie kanapki do pracy, żeby nie kupować lunchu
  • zamiast chodzić do kina rób sobie wieczory filmowe w domu
  • włóż cegłę do spłuczki, aby zużywać mniej wody przy spłukiwaniu

Nie twierdzę, że to złe rady. Każde z tych działań może być skuteczną taktyką, która pomoże Ci lepiej zadbać o finanse. Ale co z tego, jeśli efekty tych działań mogą być łatwo zaprzepaszczone przez błędne decyzje większego kalibru. Decyzje, z których konsekwencjami żyjemy później przez długie lata, a które decydują o jakości naszego życia.

Decyzje, o poważnych konsekwencjach

Szukając takich ważnych decyzji, stworzyłem listę tych, które moim zdaniem niosą ze sobą największe finansowe konsekwencje, a do których nie sposób przygotować się w szkole. Nie będę się o nich przesadnie rozpisywał, bo jestem szalenie ciekawy Twojej opinii i chciałbym podyskutować na ten temat w komentarzach. Oto moja lista:

1. Związek z właściwą osobą

Dla wielu sprawa nieoczywista i pozornie odległa od finansów. Tymczasem nie ma chyba większego złodzieja życiowej energii i czasu niż związek z niewłaściwą osobą. Trwanie w toksycznych relacjach nieuchronnie prowadzi do degradacji jakości życia również pod względem finansowym.  Brak wspólnych celów finansowych, niechęć do wspólnego dbania o finanse, wydawanie kasy w tajemnicy na głupoty – to tylko kilka przykładów działań, które mogą negatywnie wpływać na finanse w związku. Najbardziej spektakularnym finałem jest oczywiście rozwód i związana z nim wielka wojna o kasę. 

Na szczęście działa to również w drugą stronę: związek z właściwą osobą – która nas kocha, pomaga nam się rozwijać, motywuje nas i dodaje nam skrzydeł – to prawdziwy katalizator pozytywnych zjawisk w naszym życiu. Oczywiście nie namawiam Cię w tym punkcie do porzucenia partnera/rki dlatego, że nie pomaga Ci dbać o finanse. Pamiętaj, że czasem to kwestia braku komunikacji. W takim wypadku mogą Cię zainteresować te artykuły: 

2. Wybór wykształcenia i zawodu

Wiem, wiem. Już widzę te komentarze pod tym artykułem: „Jestem po czterdziestce, dla mnie jest już za późno”. Moim zdaniem – NIE JEST ZA PÓŹNO. Harland Sanders, założyciel KFC, przez większość życia próbował różnych zawodów. Pierwszą restaurację otworzył po czterdziestce, a dopiero w wieku 62 lat rozpoczął budowę marki KFC. Inny przykład. Spójrz na tegorocznych maturzystów. Dziś wąsik dopiero co się sypie pod nosem, a za 10 lat będą lekarzami, nauczycielami, informatykami, prawnikami czy w ogóle będą wykonywać zawody, które dziś jeszcze nie istnieją. Skoro działa to u małolatów, tylko pomyśl, jak zadziała u Ciebie – z Twoją wiedzą, dojrzałością i życiowym doświadczeniem. O ile, oczywiście, świadomie i z intencją skoncentrujesz się przez kolejne 10 lat na działaniu. Niezależnie od Twojego wieku, za 10 lat od dziś możesz być świetnym ekspertem w nowej dziedzinie, którą sobie wybierzesz. Dekada minie, tak czy inaczej, i tylko od Ciebie zależy, gdzie wtedy będziesz. Podrzucam Ci dodatkowe materiały, które mogą Ci pomóc w tym temacie: 

3. Unikanie długów konsumenckich

Niezależnie od tego, ile masz lat i jaka jest Twoja sytuacja finansowa – kredyty i pożyczki konsumenckie są największym, najgroźniejszym, najbardziej brutalnym wrogiem na drodze do finansowego bezpieczeństwa. Raty w bezwzględny sposób będą drenować Twój portfel i z ogromną skutecznością pozbawią Cię ciężko zarobionych pieniędzy. Będą jak kula u nogi, jak kamień u szyi, jak taki ciężki balast, który z trudem dźwigasz na własnych barkach. Zamiast realizować marzenia i osiągać swoje cele, codziennie musisz tyrać na spłatę kolejnych rat i odsetek. To nie jest życie – to współczesne niewolnictwo! Dlatego – unikaj długów konsumenckich jak ognia, a jeśli je masz – to najwyższa pora pozbyć się tego syfu ze swojego życia. Jeśli potrzebujesz w tym temacie wsparcia, polecam Ci ten cykl artykułów:  Jak pozbyć się długów? Przejdźmy teraz do kolejnego punktu.

4. Mądry zakup mieszkania lub domu

To decyzja warta kilkaset tysięcy złotych, a często podejmowana jest w fatalny sposób, na podstawie emocji albo opinii nieznających się na tym członków rodziny lub znajomych. Jeśli przy tej transakcji ktoś jeszcze głupio zaciąga kredyt hipoteczny, to szybko piękny sen o przytulnym mieszkaniu może się zamienić w koszmar z komornikiem w roli głównej. Kredyt hipoteczny to jedyna forma zadłużenia, która ma sens w przypadku osób fizycznych. Ale tylko wtedy, gdy zaciągamy go z głową, po szczegółowym przeliczeniu i rozpatrzeniu różnych scenariuszy. 

O tym, jak mądrze zaciągnąć kredyt hipoteczny, stworzyłem kurs: „Kredyt hipoteczny krok po kroku”. Ale w tym artykule chciałbym zwrócić Twoją uwagę na jeden ważny element, który musisz przemyśleć przy podejmowaniu tej decyzji. Jest nim położenie Twojego mieszkania lub domu. I – uwaga – wcale nie chodzi mi tutaj o bliskość do centrum, tylko o sprawę znacznie ważniejszą. O miejscowość, w której decydujesz się żyć. Czy na pewno musisz spędzić życie w miasteczku, które się wyludnia i w którym panuje wysokie bezrobocie, mając do dyspozycji dowolne miejsce w Polsce, a nawet w Unii Europejskiej? To Ty decydujesz, gdzie żyjesz i mieszkasz. Nie oddawaj tej decyzji przypadkowi czy decyzjom swoich rodziców albo dziadków, bo to nie ich życie, tylko Twoje.

5. Ciągły rozwój i zwiększanie dochodów

Chcesz skończyć szkołę, dostać pracę i spokojnie przepracować do emerytury? A może masz ciepłą posadkę i najchętniej zostałbyś w niej już do końca swojej kariery? Zapomnij o takim podejściu! Skończyło się w poprzednim stuleciu. Licząc na taki scenariusz, będziesz nie tylko biedny, ale też sfrustrowany. Dziś wiedza bardzo szybko się dezaktualizuje. Dlatego ciągła nauka, zdobywanie nowych umiejętności, rozwijanie sieci kontaktów i konsekwentne negocjowanie wyższych pieniędzy za swoją coraz lepszą pracę, to najlepszy przepis na poprawienie sytuacji materialnej. Jeśli temat zwiększania dochodów jest dla Ciebie interesujący, zachęcam Cię do lektury tych artykułów: 

Przejdźmy teraz do kolejnego punktu. 

6. Właściwe ubezpieczenia

Na drobne finansowe perturbacje i nieprzewidziane wydatki jest finansowa poduszka bezpieczeństwa, o której wielokrotnie opowiadam na blogu i moim kanale YouTube. Natomiast zabezpieczeniem przed wielkimi finansowymi katastrofami są właściwe ubezpieczenia. Nawet jeżeli jesteś niepoprawnym optymistą, koniecznie zadbaj o kilka z nich. Ubezpieczeniowy plan minimum to według mnie: 

  1. OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Bez tego ubezpieczenia możesz np. do końca życia płacić za leczenie osoby, z którą miałeś stłuczkę.
  2. Ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych.
  3. Ubezpieczenie kosztów leczenia podczas podróży zagranicznych.
  4. I w wielu, choć nie we wszystkich przypadkach: czyste ochronne ubezpieczenie na życie.

Brak którejś z tych polis bardzo szybko może uczynić z Ciebie (lub Twoich bliskich) totalnego bankruta. To właśnie dlatego gorąco Cię zachęcam do tego, żeby zaopiekować ten temat. A my przechodzimy już do ostatniego punktu. 

7. Samodzielne odkładanie na emeryturę

Emerytura to dla Ciebie zbyt odległy temat? ZUS powinien o Ciebie zadbać, bo płacisz składki? Może i tak – ale nie oszukuj się. Nie zadba. Nie licz też na swoje dzieci, bo będą wtedy miały na głowie swoje dzieci, swoje wydatki i swoje kredyty hipoteczne. A może nie warto odkładać, bo nie dożyjesz? Jeżeli tak uważasz, to zapomnij o wszystkich powyższych punktach, nabierz kredytów ile tylko się da i baw się do upadłego za pożyczone. Wcześniej tylko przemyśl – tak na wszelki wypadek – co zrobisz gdy jednak dożyjesz emerytury – podobnie jak 90% Twoich rówieśników. Prawdziwym ryzykiem nie jest to, że umrzesz przed emerytura. Prawdziwym ryzykiem jest to, że dożyjesz, tylko że to będzie mizerne życie, bo nie będziesz mieć na nic pieniędzy. Dobra wiadomość jest taka, że możesz temu przeciwdziałać już dziś. W jaki sposób? Zachęcam Cię do lektury tych artykułów: 

Tak właśnie wygląda moja prywatna lista życiowych decyzji o największych finansowych konsekwencjach. Jeżeli w tych sprawach nie dokonamy mądrych wyborów, to wszystkie Cafe Latte i Cappuccino, z których zrezygnujemy na mieście, niewiele nam raczej pomogą. Oczywiście ta lista nie jest kompletna – bardzo liczę na Twoją pomoc w jej uzupełnieniu. Napisz, proszę, w komentarzu, jakie życiowe decyzje według Ciebie mają ogromne finansowe konsekwencje. 

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 50 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments