Wszystko o IKZE + KALKULATOR opłacalności

317

Za chwilę bezpowrotnie przepadnie Ci ulga podatkowa w wysokości nawet 2633 zł. Jeśli nie wykorzystasz limitu wpłat na IKZE to przepadnie on raz na zawsze. Sam przez wiele lat zupełnie bez sensu nie korzystałem z IKZE, ale postanowiłem to zmienić. Co mnie przekonało? Konkretne liczby. Dzięki załączonemu w tym artykule kalkulatorowi Ty również możesz łatwo sprawdzić, czy IKZE Ci się opłaca.

Dzisiejsza publikacja to kompendium wiedzy o IKZE. Znajdziesz tutaj informacje o tym: jak dokładnie działa IKZE, kto i w jakiej sytuacji może na nim skorzystać.  A ponieważ artykuł jest długi i szczegółowy to dla wygody załączam spis treści:

To dobry moment na krótkie przypomnienie: Pamiętaj, proszę, że wszystkie prezentowane na blogu materiały mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny i są wyrazem prywatnej opinii autorów. Zapoznaj się, proszę, z dokładną informacją prawną, którą znajdziesz na końcu tego artykułu.

Zależało mi by wszystkie artykuły, które wymieniłem powyżej stanowiły spójną całość, dzięki której łatwiej będzie podjąć Ci decyzję o opakowaniu Twojej inwestycji w antypodatkowy pokrowiec. I w konsekwencji wyszedł mi cały cykl.

To ruszamy z opisem IKZE. Ale zanim przejdę do artykułu, muszę się trochę wytłumaczyć. Skoro IKZE jest takie opłacalne, to dlaczego założyłem go dopiero w 2020 roku? Powody są dwa.

 1. Miałem w portfelu już sporo produktów emerytalnych. Jeśli śledzicie mój cykl wpisów Finansowa Forteca w Praktyce, to wiecie doskonale, że od lat wykorzystywałem z moją żoną Kasią limit wpłat na IKE. Dodatkowo na IKE przetransferowałem też środki z PPE. Razem dawało to całkiem spory kapitał ulokowany w produktach emerytalnych.
 2. Byłem przedsiębiorcą na podatku liniowym. W związku z tym moja stawka PIT wynosiła 19%, a nie 32%, więc motywacja podatkowa była zawsze mniejsza.

Jednak przy okazji tworzenia kalkulatora na potrzeby artykułu o IKE i IKZE zrobiłem parę wyliczeń i … wyszło mi, że brak IKZE to był błąd. Dlatego też założyliśmy IKZE i dla mnie i dla Kasi. Nie mam już żadnych wątpliwości, że skoro mogę korzystać zarówno z IKE, jak i z IKZE, to powinienem korzystać z obydwu.

Co to jest IKZE?

Ten skrót oznacza Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego i jest to po prostu rodzaj „antypodatkowego opakowania” na różne produkty finansowe, w których możemy odkładać na własną emeryturę.

Jak to działa? Jeśli chcesz odkładać na zwykłym koncie bankowym – możesz zapakować lokatę w IKZE. Chcesz kupować obligacje skarbowe indeksowane inflacją – możesz mieć IKZE Obligacje. A jeśli chcesz wykorzystać rachunek maklerski i kupować ETF-y lub akcje – wykorzystanie IKZE może podnieść opłacalność takiego rozwiązania.

Co można opakować w IKZE?

Do wyboru do koloru – możesz wybrać taki produkt, jaki najbardziej Ci odpowiada, ale jeśli planujesz odkładać w nim na emeryturę, najpierw zobacz, ile skorzystasz opakowując ten produkt w IKZE.

Są jeszcze inne antypodatkowe, takie jak IKE i OIPE ale tu skupiam się właśnie na IKZE.

Ile możesz zyskać dzięki IKZE?

Z IKZE wiążą się solidne preferencje podatkowe: wpłaty na IKZE odliczasz od dochodu do opodatkowania i w konsekwencji płacisz niższy podatek dochodowy (PIT).

Zobaczmy to na przykładzie: Załóżmy, że w 2023 roku założysz IKZE i wpłacisz na nie 8 322 zł – czyli limit wpłat dla tego roku. Dzięki temu już za kilka miesięcy, wypełniając swój PIT za 2023 rok, o tę wpłatę pomniejszysz dochód do opodatkowania. Odliczenie wpłaty na IKZE od dochodu będzie oznaczać niższy podatek i w zależności od stawki PIT, która Cię obowiązuje Twoja, korzyść podatkowa będzie następująca:

12% PIT (1szy próg podatkowy)
12% x 8 322 zł = obniżenie podatku o 998,64 zł

32% PIT (2gi próg podatkowy)
32% x 8 322 zł = obniżenie podatku o 2 663,04 zł

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą dysponujesz jeszcze wyższym limitem wpłat na IKZE, bo jest to kwota 12 483 zł (2023 r.). Ile możesz zyskać?

19% PIT (podatek liniowy)
19% x 12 483 zł = obniżenie podatku o 2 371,77 zł

15% PIT (jedna z możliwych stawek ryczałtu od przychodów)
15% x 12 483 zł = 1 872,45 zł

W skrajnym przypadku, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i płacisz podatki według skali w najwyższym progu (32%) oszczędność wyniesie blisko 4000 zł!:

32% PIT (2gi próg podatkowy)
32% x 12 483 zł = obniżenie podatku o 3 994,56 zł

Moim zdaniem, to spore kwoty, po które zdecydowanie warto się schylić! Szczególnie że w każdym kolejnym roku przysługuje Ci nowy limit wpłat na IKZE i dzięki temu systematycznie, co roku, możesz płacić niższe podatki, a to co uzyskasz zainwestować.

IKZE odliczenie od podatku – uważaj przy wcześniejszej wypłacie!

W tym momencie ktoś może sobie pomyśleć: O! Super sprawa! Wpłacę dzisiaj cały limit, za 4 miesiące skorzystam z ulgi, a potem wypłacę pieniądze z IKZE i będę kilka tysięcy do przodu! Nic z tego! Taka operacja – wypłacenie środków przed czasem – nazywa się zwrotem. Jeśli dokonasz zwrotu z IKZE, to cała zwrócona kwota, zarówno Twoje wpłaty jak i wszystkie zyski, powiększą Twój dochód do opodatkowania i w kolejnym rozliczeniu rocznym PIT zapłacisz odpowiednio wyższy podatek. A przecież nie o to Ci chodzi. A zatem takie zabawy nie mają sensu, szczególnie że w ich wyniku możesz wpaść w wyższy próg podatkowy.

Co ważne, zwrot opodatkowujesz zawsze według skali podatkowej:
0 zł do 30 tys. zł, 12% do 120 tys. zł, 32% powyżej 120 tys. zł, nawet jeśli na co dzień płacisz podatek liniowy czy ryczałt. A dodatkowo kwoty zwrotu sumują się z innymi dochodami w PIT.

To wszystko oznacza, że w bardzo sytuacjach IKZE opłaca się tylko jeśli spełnimy warunki do wypłaty, czyli w pełni skorzystamy z dobrodziejstw IKZE.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z ulgi IKZE?

Aby faktycznie w pełni skorzystać z ulgi podatkowej, trzeba spełnić konkretne warunki. Ponieważ IKZE ma być zachętą do odkładania na emeryturę, najbardziej opłacalna będzie sytuacja, w której WYPŁATY (bo tak to się wówczas nazywa) dokonasz dopiero po spełnieniu takich ustawowych warunków:

 1. Środki z IKZE wypłacisz dopiero po ukończeniu 65 roku życia ORAZ
 2. Dokonasz wpłat na IKZE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych.

Po spełnieniu tych warunków Twoja wypłata z IKZE będzie objęta zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%. Podatek trzeba będzie zapłacić od całości tego, co zgromadzisz na IKZE – czyli zarówno od zysków z inwestycji, jak i od wpłaconych kwot.Czy to się opłaca? Za chwilę pokażę wyliczenia z kalkulatora, ale na pierwszy rzut oka widać, że w wielu sytuacjach, jak najbardziej.

Jak IKZE wygląda w praktyce?

Zobaczmy to na uproszczonym przykładzie. Weźmy sobie dzisiejszego 30-latka. Przez kolejnych 35 lat może on dokonywać wpłat na IKZE, korzystając z ulgi podatkowej. Wysokość tej ulgi wyniesie tyle, ile suma kwot wpłaconych przez niego na IKZE w danym roku kalendarzowych, pomnożona przez płaconą przez niego stawkę PIT. Zatem co roku, wypełniając roczną deklarację PIT, nasz bohater wykazuje w niej, jaką kwotę wpłacił na IKZE w poprzednim roku i odlicza sobie stosowną ulgę. Jeśli wpada w 2. próg podatkowy, przez 35 lat w jego kieszeni może zostawać nawet ponad 2600 zł rocznie.

Niestety – nasze Państwo nie jest aż tak hojne, by zupełnie zwolnić nas z podatków. Gdy nasz bohater dożyje 65 roku życia i wypłaci swoje pieniądze z IKZE – będzie musiał zapłacić zryczałtowany podatek w wysokości 10%. Co więcej – te 10% podatku dotyczy zarówno wpłat jak i zysków. Czy to się zatem opłaca? Tak, ponieważ:

 • przy wpłacie pomniejszał podatek o 12% lub 32% wpłaty a wypłata będzie obciążona podatkiem w wysokości zaledwie 10%,
 • Środki wpłacone na IKZE są inwestowane. A to oznacza, że zarabiają. W normalnej sytuacji (poza IKZE), od zysku z inwestycji trzeba zapłacić 19% podatku Belki. W przypadku IKZE zryczałtowany podatek wyniesie 10%.
 • W normalnej sytuacji podatek Belki byłby pobierany przy każdej kapitalizacji zysków (np. kilka razy w roku) i wyniósłby 19% zysków. Dzięki parasolowi ochronnemu IKZE podatek nie jest pobierany po drodze (jest 10% na zakończenie inwestycji). A to powoduje, że przez lata pracuje większy kapitał.

Zobaczmy na grafice, jak wygląda sytuacja, jeśli doczekamy 65 r. życia i spełnimy warunki do wypłaty:

Różnica między inwestycją z IKZE a bez IKZE

Czy IKZE się opłaca – przykłady

Wiemy już jak działa IKZE, to zobaczmy na przykładach, kiedy i komu IKZE się opłaca, a kiedy lepiej inwestować poza IKZE. Skorzystam z kalkulatora, który możesz sobie pobrać i przeliczyć własne scenariusze. W kalkulatorze porównasz inwestowanie w ramach IKZE z inwestycją opakowaną w IKE lub nieopakowaną w żaden z antypodatkowych pokrowców.
Przede wszystkim kalkulator pozwala odpowiedzieć na pytanie: jeśli mogę odkładać X zł rocznie, i zamierzam inwestować do określonego wieku, to robić to w IKE, w IKZE, czy poza nimi? Uzyskasz też konkretną odpowiedź, co się stanie, jeśli nie dotrzymasz środków do 60. (w IKE) czy też 65. roku życia (IKZE), decydując się na wcześniejszy zwrot.

Zacznę od przykładu osoby mającej 35 lat i planującej inwestować aż do 65 r.ż.

SCENARIUSZ 1 – osoba w najwyższym progu podatkowym

 • Masz 35 lat
 • Planujesz oszczędzać do 65. roku życia – czyli przez 30 lat
 • Raz w roku wpłacasz kwotę 8322 zł – czyli tyle, ile obecnie wynosi roczny limit wpłat na IKZE. Limit wpłat na IKE jest oczywiście wyższy, ale aby porównać co się bardziej opłaca, trzeba założyć, że wpłaty na IKE i IKZE są w tej samej kwocie.
 • Osiągasz roczną stopę zwrotu na poziomie 5%
 • Płacisz dziś PIT w wysokości 32%
 • Otrzymanej ulgi podatkowej nie przejadasz, tylko inwestujesz ją poza IKZE, osiągając tę samą roczna stopę zwrotu 5% (tyle, że poza IKZE, więc płacisz od zysków podatek Belki)
 • Jeśli dokonasz zwrotu z IKZE – wpadasz w wyższy próg podatkowy – czyli 32%.

Co się okazuje przy takich założeniach? Spójrzmy na tabelę z podsumowaniem

SCENARIUSZ 1 – osoba w najwyższym progu podatkowym

Widać, przy naszych założeniach IKZE jest bezkonkurencyjne w porównaniu do innych opcji. Już od pierwszych lat daje zarobić wyraźnie więcej i tak jest aż do końca. Nawet jeżeli wypłacę pieniądze za 5 lat, czyli nie spełnię warunków koniecznych, by skorzystać w pełni z preferencji podatkowych, jakie daje IKZE, to i tak wypada najlepiej. Inwestycja w IKE, jak i inwestycja bez opakowania w IKZE lub IKE wypadają gorzej. Sytuacja wygląda podobnie po 10 latach – tutaj także IKZE wygrywa.

Przewagę IKZE nad pozostałymi opcjami dobrze widać na wykresie. Czerwony słupek, reprezentujący IKZE jest najwyższy na koniec każdego roku:

Porównanie inwestycji IKZE vs IKE

Zobacz, że IKZE jest wypada najlepiej, nawet w 10, 15 czy 20 roku inwestycji, choć w takiej sytuacji, od całości kwot pobierany jest podatek według skali podatkowej – w przykładzie założyłem, że przy zwrocie wpadniemy w najwyższy próg podatkowy i zapłacimy 32% podatku.

Ciekawiej robi się po 25 latach – gdy osoba z naszego przykładu kończy 60 lat. Wtedy spełni warunki do wypłaty bez podatku Belki pieniędzy z IKE, ale jeszcze nie spełni warunków do wypłaty przy zryczałtowanym podatku 10% z IKZE. Dlatego w tamtym momencie (między 60 a 65 rokiem życia) lepiej wypada IKE. Widać to na wykresie poniżej. Największą korzyść zobaczymy jednak, jeśli z wypłatą z IKZE poczekamy do 65 r.ż. Na IKZE uzbieramy wówczas 697 202 zł, czyli o 98 tys. zł więcej niż na IKE (580 549 zł) i o 191 tys. więcej niż na zwykłej inwestycji (488 224 zł). Świetnie widać to na tym wykresie, pokazującym wartość inwestycji rok po roku:

IKE vs IKZE

Wniosek jest dość prosty – płacisz wysokie podatki, zainteresuj się IKZE.

No dobra, ale zobaczmy czy IKZE sprawdzi się, jeśli płacisz niższe podatki. Wezmę na warsztat osobę płacącą 12% podatki PIT.

SCENARIUSZ 2 – osoba płacąca 12% podatku, zwrot przy 32%

 • Masz 35 lat
 • Planujesz oszczędzać do 65. roku życia – czyli przez 30 lat
 • Raz w roku wpłacasz kwotę 8322 zł – czyli tyle, ile obecnie wynosi roczny limit wpłat na IKZE
 • Osiągasz roczną stopę zwrotu na poziomie 5%
 • Płacisz dziś PIT w wysokości 12% (to jedyna modyfikacja, w porównaniu do scenariusza 1)
 • Otrzymanej ulgi podatkowej nie przejadasz, tylko inwestujesz ją poza IKZE, osiągając tę samą roczna stopę zwrotu 5%
 • Jeśli dokonasz zwrotu z IKZE – wpadasz w wyższy próg podatkowy – czyli 32%.

Co się okazuje przy takich założeniach? Spójrzmy na tabelę z podsumowaniem.

SCENARIUSZ 2 – osoba płacąca 12% podatku, zwrot przy 32%

Tu już sytuacja jest bardziej skomplikowana. Okazuje się, że IKZE wypada najlepiej… ale tylko jeśli poczekamy do 65 r. ż. czyli aż do moment gdy uzyskamy prawo do wypłaty z IKZE na preferencyjnych warunkach.

Ale jeśli będziemy potrzebowali pieniędzy wcześniej, to na opakowaniu oszczędności w IKZE tracimy. Dlaczego tak się dzieje? Bo w naszym przykładzie dzięki wpłatom na IKZE zyskiwaliśmy 12% odliczenia od dochodu, a przy wcześniejszym zwrocie musieliśmy zapłacić podatek w wysokości 32%.

Jaki z tego wniosek? Jeśli płacisz podatki w pierwszej skali podatkowej, a zwrot z IKZE musisz opodatkować według najwyższej stawki podatku (32%) to IKZE opłaci się tylko jeśli z wypłatą doczekasz do 65 r. ż.

Pamiętaj, że zwrot przed 65 r. ż. trzeba opodatkować według skali podatkowej (0% do 30 tys. zł, potem 12% i następnie 32%) a w IKZE nie ma zwrotów częściowych. Jak decydujesz się zakończyć inwestycje przed czasem to otrzymujesz całość pieniędzy: wpłacone kwoty i zyski. Na IKZE może się uzbierać niezła sumka i w konsekwencji możliwe, że wpadniesz w wyższy próg podatkowy (32%).

SCENARIUSZ 3 – osoba płacąca 8,5% podatku.

No to przeliczmy sobie jeszcze IKZE dla osoby płacącej 8,5% ryczałtu. Powinno wyjść podobnie, jak w scenariuszu 2, zobaczmy:

 • Masz 35 lat
 • Planujesz oszczędzać do 65. roku życia – czyli przez 30 lat
 • Raz w roku wpłacasz kwotę 8322 zł – czyli tyle, ile obecnie wynosi roczny limit wpłat na IKZE
 • Osiągasz roczną stopę zwrotu na poziomie 5%
 • Prowadzisz działalność gospodarczą i płacisz dziś ryczałt w wysokości 8,5% (to jedyna modyfikacja, w porównaniu do scenariusza 1)
 • Otrzymanej ulgi podatkowej nie przejadasz, tylko inwestujesz ją poza IKZE, osiągając tę samą roczna stopę zwrotu 5%
 • Jeśli dokonasz zwrotu z IKZE – wpadasz w wyższy próg podatkowy – czyli 32%.

Zobaczmy w tabeli jak wyjdziemy na IKZE?

SCENARIUSZ 3 – osoba płacąca 8,5% podatku.

Tak, jak się mogliśmy spodziewać IKZE wychodzi średnio. Przez wszystkie lata, aż do wieku 65 lat, jest opcja znacznie gorszą niż IKE i gorszą nawet niż inwestycja nieopakowana w antypodatkowy pokrowiec. Dzieje się tak, ponieważ przy wpłatach na IKZE odzyskujemy, w postaci obniżenia podatku, zaledwie 8,5% a przy zwrocie płacimy 32% podatku. I dopiero, jeśli doczekamy z wypłatą do 65 r. życia IKZE rehabilituje się (564 120 zł na IKZE) i wypada lepiej niż inwestycja bez pokrowca (488 224 zł), choć gorzej niż IKE (580 549 zł).

No dobra… to policzę jeszcze ostatni scenariusz, bo chciałbym zmierzać do podsumowania, kiedy IKZE się opłaca, a kiedy nie i nie zgubić osób, które za cyframi nie przepadają. 😊 Zanim jednak będzie podsumowanie to zobaczmy, czy warto by IKZE założyła osoba w późniejszym wieku.

SCENARIUSZ 4 – start w późniejszym wieku

No to przeliczmy sobie jeszcze IKZE dla emeryta lub osoby będącej blisko emerytury.

 • Wiek 60 lat
 • Planujesz oszczędzać 5 lat – czyli do 65 r.ż.
 • Raz w roku wpłacasz kwotę 8322 zł – czyli tyle, ile obecnie wynosi roczny limit wpłat na IKZE
 • Osiągasz roczną stopę zwrotu na poziomie 5%
 • Płacisz podatek 12% (to ważne, bo aby skorzystać z ulgi przy wpłacie, musisz mieć dochód do opodatkowania i płacić podatki)
 • Otrzymanej ulgi podatkowej nie przejadasz, tylko inwestujesz ją poza IKZE, osiągając tę samą roczna stopę zwrotu 5%
 • Jeśli dokonasz zwrotu z IKZE – wpadasz w wyższy próg podatkowy – czyli 32%.

Zobaczmy w tabeli jak wyjdziemy na IKZE?

SCENARIUSZ 4 – start w późniejszym wieku

Jak widać z wyliczeń IKZE zdecydowanie ma sens dla osoby zaczynającej inwestować w wieku 60 lat, ale pod pewnymi warunkami:

 • należy sprawdzić jakie podatki płacisz- czy generujesz dochody w takiej wysokości, by odliczyć od nich wpłaty na IKZE?
 • i dokonać wpłat na IKZE w 5 latach kalendarzowych.

Jeżeli masz 60 lat i więcej i generujesz dochody, od których płacisz podatki to IKZE może Ci się opłacić. Przy niskich dochodach i braku tych 5 wpłat – przemyśl inne opakowania inwestycyjne. A najlepiej skorzystaj z załączonego kalkulatora i wprowadź własne założenia😊

UWAGA:
Potencjalnych scenariuszy i wariantów jest tak wiele, że na pewno ich wszystkich nie omówię w tym artykule. Nie o to chodzi. Tych kilka scenariuszy powinno jednak wystarczyć, by pokazać:
 (1) jak działa IKZE, kiedy się sprawdzi, a kiedy nie,
 (2 w jaki sposób można skorzystać z kalkulatora i jak analizować wyniki.

Przy innych założeniach otrzymasz oczywiście inne wyniki, ale chcę uniknąć zbytniego niuansowania analizy i pokusić się o pewne generalne wnioski.
Skorzystaj z kalkulatora, wprowadź własne założenia i podziel się swoimi wnioskami w komentarzu.
A jeśli podoba Ci się to co robię i chcesz pozostać ze mną w kontakcie i otrzymywać wiadomości o publikacjach zapisz się na newsletter.

Kiedy IKZE się nie opłaca?

Jak widzisz IKZE czasem wypada wypada bezkonkurencyjnie na tle innych rozwiązań, ale nie zawsze. To jest rozwiązanie, które sprawdzi się w określonych sytuacjach, a w innych zupełnie nie. To zacznijmy od sytuacji, w których IKZE się nie opłaci.

Oto kilka przykładów:

 1. Gdy jesteś osobą poniżej 26 roku życia i korzystasz z ulgi dla młodych, a stawka Twojego PIT to 0%. W takiej sytuacji nie masz korzyści w postaci odliczenia od dochodu, gdy wpłacasz na IKZE a od wypłaty zapłacisz 10% ryczałtu.
 2. Jeśli płacisz obecnie PIT wg stawki 12% i za kilka lat planujesz dokonać zwrotu z IKZE, przed osiągnięciem 65 roku życia. Taki zwrot może spowodować, że wpadniesz w II próg podatkowy i zapłacisz 32% podatku, choć odliczałeś 12%.
 3. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i nie wykazujesz dochodu (masz stratę lub bardzo niskie dochody). Wtedy nie będziesz miał od czego dokonać odliczenia podatku.
 4. Jeśli pracujesz na etacie czy na umowie o dzieło i masz tak niskie dochody, że nie będzie od czego odliczyć wpłaty na IKZE.
 5. Jeśli nie pracujesz – nie masz wówczas dochodu, od którego odliczysz wpłaty.
 6. Jeśli jesteś na urlopie macierzyńskim i nie masz dochodu, od którego możesz odliczyć wpłaty. Wspólne rozliczenia z małżonkiem nic nie pomoże, o czym więcej piszę w Q&A poniżej.
 7. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i masz niską stawkę ryczałtu – przy stawce np. 3% czy 5,5% IKZE nie ma sensu, przy 8,5% IKZE ma sens, gdy poczekasz z wypłatą do 65 r.ż.
 8. Jeśli nasze Państwo podniesie w przyszłości drastycznie stawki podatkowe, a Ty będziesz chciał dokonać zwrotu z IKZE przed 65 rokiem życia. Może się wtedy okazać, że odliczałeś 32%, a zapłacisz np. 50% podatku. Ale to będzie tylko dodatkowym argumentem, aby poczekać z wypłatą środków do 65 roku życia. Jak widzisz – są sytuacje, w których IKZE się nie opłaca. Dotyczą głównie przypadków, w których odliczamy niewiele lub nic na wpłacie na IKZE i/lub przypadków, gdy zwracamy środki z IKZE przed 65 roku życia. Dlatego inwestując w ramach IKZE warto mieć z tyłu głowy prostą zasadę: to są pieniądze na przyszłość i najwięcej skorzystasz, jeśli nie ruszysz ich do 65 roku życia.

Jak widzisz – są sytuacje, w których IKZE się nie opłaca. Dotyczą głównie przypadków, w których odliczamy niewiele lub nic na wpłacie na IKZE i/lub przypadków, gdy zwracamy środki z IKZE przed 65 roku życia. Dlatego inwestując w ramach IKZE warto mieć z tyłu głowy prostą zasadę: to są pieniądze na przyszłość i najwięcej skorzystasz, jeśli nie ruszysz ich do 65 roku życia.

Kiedy IKZE się opłaca?

A kiedy IKZE ma sens? Oto kilka przykładów:

(1) Płacisz obecnie podatki według najwyższej stawki podatkowej (32%). W takiej sytuacji IKZE ma sens, nawet jeśli dokonasz zwrotu przed 65 r.ż. choć oczywiście jeszcze więcej skorzystasz czekając do 65 r.ż.

(2) Płacisz obecnie podatki według średnich stawek (np. 12% podatku wg skali lub ryczałtu, 15% ryczałtu, 19% podatku liniowego) i z wypłatą z IKZE zamierzasz poczekać do 65 r.ż. IKZE da najlepsze wyniki (zazwyczaj lepsze niż IKE) w takiej sytuacji.

(3) Jesteś blisko emerytury i z łatwością spełnisz kryterium 65 lat w momencie wypłaty z IKZE. O ile masz z czego odliczać wpłaty na IKZE i płacisz podatki na choćby średnim poziomie – IKZE jest dla Ciebie.

(4) Płacisz obecnie podatki według stawek na średnim poziomie (np. 12%, 15%, 19%) – i tyle odliczasz od podatku przy wpłatach na IKZE, o ile zwrot z IKZE opodatkujesz stawką 0% lub 12%.  Może się tak zdarzyć, że w roku zwrotu z IKZE nie masz innych dochodów na skali podatkowej i dlatego w sumie, nawet jak zakończysz inwestycję przed 6.5 r.ż. to zapłacisz niski podatek od zwrotu.

Dodam jeszcze jedną niewątpliwą korzyść z IKZE. Jest to uwolnienie od kłopotliwego i czasochłonnego rozliczania się z podatku od zysków kapitałowych. Cześć tego podatku jest pobierana automatycznie przez instytucje finansowe – np. podatek od zarabianych przez nas odsetek – ale niektóre transakcje trzeba rozliczać samodzielnie. IKZE jak i IKE to są opakowania, które pozwalają nie płacić tego podatku. A to oznacza, że gdy opakujesz inwestycje w IKE/IKZE to unikasz corocznego ślęczenia nad PIT 38. Nie musisz rozliczać się z dochodów uzyskanych ze sprzedaży papierów wartościowych (akcji, ETF-ów…), dywidend itp. Oszczędność czasu ma dla mnie swoją wartość. Ponieważ jakiekolwiek wypłaty z IKZE są opodatkowane – 10% przy wypłacie po 65 r.ż. lub według skali podatkowej, jeśli zwrot następuje wcześniej – IKZE jest na pewno znacznie mniej elastycznym rozwiązaniem niż IKE, które sprawdzi się niemal dla każdego. W niektórych sytuacjach IKZE wypadnie lepiej niż IKE, a w innych gorzej nawet niż inwestycja nieopakowana w żaden antypodatkowy pokrowiec.

IKE vs IKZE? KALKULATOR

Dlatego opłacalność IKZE trzeba po prostu policzyć uwzględniając Twoją indywidualną sytuację.

To pora na KALKULATOR. Policz dla Twoich założeń, czy IKZE jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem i co Ci się bardziej opłaca (IKE, IKZE lub żadne z powyższych).

Czym się różni IKE od IKZE?

Różnice pomiędzy IKE a IKZE opisałem szczegółowo w artykule: IKE CZY IKZE – CO SIĘ BARDZIEJ OPŁACA? KALKULATOR + KOMPLETNY PRZEWODNIK

Odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące IKZE, czyli IKZE w Q&A

Załączam dodatkowo odpowiedzi na wiele szczegółowych pytań o IKZE, które zadali mi Czytelnicy bloga. Mam nadzieję, że pomogą one również Tobie.

IKZE – DZIEDZICZENIE

By skorzystać z podwyższonego limitu wpłat na IKZE, trzeba spełnić tylko jeden warunek. Musisz prowadzić działalność gospodarczą w rozumieniu Ustawy o Systemie Ubezpieczeń Społecznych. Równoczesna praca na etacie, czy np. osiąganie przychodów opodatkowanych ryczałtem, nie pozbawia Cię prawa do wyższego limitu. Sprawa jest prosta: prowadzisz działalność – masz przywilej w postaci wyższego limitu wpłat na IKZE.

Tak – nie ma żadnych przepisów, które ograniczałyby taką możliwość. Jeśli przykładowo pracujesz na etacie i równocześnie prowadzisz działalność gospodarczą, możesz mieć równocześnie PPK i wyższy limit IKZE.

Pytanie to zadałem Krajowej Informacji Skarbowej i otrzymałem informację, że sami wybieramy, w której deklaracji rozliczamy wpłatę na IKZE. By skorzystać z wyższego limitu, należy prowadzić działalność gospodarczą, ale samą wpłatę można odliczyć zarówno od przychodów osiąganych z etatu jak i od przychodów z działalności gospodarczej.

Sami wybieramy, w którym zeznaniu podatkowym odliczamy wpłatę na IKZE. Możemy podejmować inną decyzję każdego roku, patrząc na to co będzie dla nas korzystniejsze.

Według odpowiedzi, którą otrzymałem z Krajowej Informacji Skarbowej, możesz podzielić Twoją wpłatę na IKZE i odliczyć ją w kilku deklaracjach. Łączna kwota odliczenia nie może być wyższa niż limit wpłat IKZE na dany rok i wysokość Twoich wpłat.

Jeśli masz przychody opodatkowane różnymi stawkami ryczałtu, to odliczeń dokonujesz od każdego rodzaju przychodu w proporcji do sumy tych przychodów (art. 11.3 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych dochodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne).

Tak – IKZE jest to jedna z nielicznych preferencji podatkowych, z których możesz skorzystać, jeśli płacisz podatek zryczałtowany. Zanim jednak założysz IKZE, sprawdź, czy to Ci się opłaca. Może się okazać, że nie – jeśli płacisz niski ryczałt. Skorzystaj z kalkulatora zamieszczonego w tym wpisie i wprowadź własne założenia.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą, to począwszy od 2021 r. możesz skorzystać z wyższego limitu wpłat na IKZE. W przypadku IKE nie ma znaczenia czy prowadzisz działalność. Limit jest jednakowy.

IKZE: ODLICZENIE OD DOCHODU, ULGA PODATKOWA, KOMU SIĘ OPŁACA

Środki muszą być wpłacone, lecz nie muszą być zainwestowane, więc masz chwilę na wybór właściwej inwestycji. Liczy się by środki dotarły na konto IKZE w danym roku.

Jeśli w trakcie urlopu wychowawczego nie masz żadnych innych dochodów, to nie skorzystasz z ulgi – ponieważ wpłatę na IKZE odlicza się właśnie od dochodu. Zasada jest następująca: brak dochodów do opodatkowania = brak możliwości odliczenia wpłat na IKZE od dochodu.

Jeśli w trakcie urlopu wychowawczego nie masz żadnych innych dochodów, to nie skorzystasz z ulgi, nawet jeśli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem. Będzie to łatwiejsze do wyjaśnienia, gdy spojrzysz na deklarację PIT 37. Załóżmy, że żona jest określona jako „małżonek” w PIT 37. Wpłatę na IKZE mogłaby odliczyć w poz. 124 deklaracji. Jeśli jednak spojrzymy na opis do poz. 124, możemy przeczytać, że: „odliczenie małżonka nie może przekroczyć kwoty z poz.120…” – czyli sumy indywidualnych dochodów małżonka. Jeśli nie masz dochodów, nie skorzystasz z tej ulgi.

Przy wspólnym rozliczeniu PIT na początku liczymy odrębnie dochody każdego z małżonków (osobno mąż i żona). Następnie od tych indywidualnych dochodów odliczamy wpłaty na IKZE a dopiero potem sumujemy dochody, dzielimy na pół i obliczamy podatek.

Myślę, że zrozumienie tego ułatwi spojrzenie na konstrukcję deklaracji PIT 37.

Zobaczmy to na przykładzie:

Załóżmy, że mąż zarobił 80 tys. zł a żona 90 tys. zł, a na IKZE wpłacili po 6 tys. zł (każde z nich). W takiej sytuacji w pozycji 124 i 125 pojawią się odliczenia w kwocie 6 tys. zł. Dochód po odliczeniach (poz. 127) wyniesie 158 tys. zł (90 tys. zł – 6 tys. zł + 80 tys. zł – 6 tys. zł). Podstawa obliczenia podatku (poz.129) wyniesie 79 tys. zł (kwota 158 tys. zł dzielona na 2). Więc by skorzystanie z IKZE miało sens dla każdego z małżonków, to każdy z nich powinien mieć dochody przynajmniej w wysokości kwoty wpłat na IKZE (lub więcej, jeśli korzystasz z innych ulg). Jeśli jeden z małżonków będzie np. na urlopie wychowawczym, to nie będzie miał dochodu, od którego można odliczyć wpłatę na IKZE.

Prawo do skorzystania z ulgi podatkowej z tytułu wpłat na IKZE mają podatnicy:

– rozliczający się według skali podatkowej (zasady ogólne), czyli np. osiągający dochody z umowy o pracę, umów zleceń czy o dzieło, prowadzący własną działalność gospodarczą, czy też uzyskujący przychody z tytułu najmu lub dzierżawy (rozliczający się na PIT-36 lub PIT-37),

– podatnicy płacący podatek liniowy (PIT-36L),

– podatnicy rozliczający się ryczałtem (PIT-28). By skorzystać z ulgi, należy mieć odpowiednio wysokie dochody (lub przychody – w przypadku przychodów z ryczałtu) oraz dokonać wpłaty w danym roku.

Wszystko zależy od konkretnej sytuacji osoby, która zadaje to pytanie. Zastanów się: (1) czy generujesz dochody w takiej wysokości, by odliczyć od nich wpłaty na IKZE? (2) jak wysokie podatki płacisz? (3) czy dokonasz wpłat na IKZE w 5 latach kalendarzowych?
By móc skorzystać z preferencji podatkowych w IKZE (10% zryczałtowanego podatku przy wypłacie), powinieneś spełnić dwa warunki:
1) wiek 65 lat ORAZ
2) dokonać wpłat na IKZE co najmniej w 5 latach kalendarzowych.

Więc jeśli jesteś na emeryturze, masz dochody, od których możesz odliczyć wpłaty na IKZE i zamierzasz inwestować przez przynajmniej 5 lat – to  IKZE może być dla Ciebie atrakcyjne. Najlepiej skorzystaj z kalkulatora i wprowadź własne założenia.

Niestety nie można odliczać wpłat na IKZE od dochodów uzyskiwanych w kolejnych latach. Jeśli wpłaty dokonasz w 2023 r. – to masz prawo odliczyć ją wyłącznie od dochodu.

Wypłata z IKZE przed 65 rokiem życia będzie się wiązała z zapłatą podatku dochodowego według obowiązującej Cię stawki. Wiele zależy więc od Twojej indywidualnej sytuacji:
(1) ile odliczysz od podatku wpłacając na IKZE (jakie kwoty i według jakiej stawki podatku)?
(2) jak wysokie opłaty ponosisz w związku z IKZE?
(3) ile będziesz zarabiać na IKZE?
(4) i pewnie najważniejsze – ile wyniesie podatek, jeśli zakończysz inwestowanie w IKZE przed 65 rokiem życia.

Pamiętaj, że przy zwrocie z IKZE musisz wycofać wszystkie środki jednorazowo i od całej kwoty zapłacisz podatek według skali podatkowej.

W moim przypadku IKZE jest opłacalne nawet wtedy, gdy zakończę inwestowanie wcześniej. Jednak nie ma rozwiązań idealnych dla wszystkich, dlatego najlepiej skorzystaj z załączonego kalkulatora i wprowadź swoje założenia.

Tak – można wpłacić niższą kwotę. Do wysokości limitu to Ty decydujesz, ile wpłacasz. Nie można natomiast wpłacać kwoty wyższej. Jeśli np. przez pomyłkę Twoje wpłaty przekroczą limit na dany rok – wówczas instytucja, która prowadzi Twoje IKE lub IKZE, zwróci Ci nadwyżkę na konto. Niezależnie od tego każda instytucja może zastrzec sobie w regulaminie, że wpłaty na IKE lub IKZE powinny przekraczać pewną minimalną kwotę i za wpłatę poniżej ustalonego poziomu – mogą wtedy pobierać dodatkową opłatę. Chodzi o to, by nie musiały zajmować się inwestowaniem naprawdę drobnych kwot.

Jeśli zainwestujesz w IKE lub IKZE, to na Twoje konto będą wpływać zyski z inwestycji np. dywidendy lub odsetki. Zyski te nie pomniejszają limitu wpłat na dany rok. Limit dotyczy tylko bezpośrednich wpłat na IKE lub IKZE.

Roczny limit dotyczy tylko gotówki, którą wpłacasz na IKE lub IKZE, dlatego dywidendy nie zmniejszają limitu.

Inwestując w ramach IKE i IKZE nie płacisz podatku od dywidend w momencie ich otrzymania. W IKZE podatek zapłacisz na samym końcu – gdy spełnisz warunki, Twoje środki podlegną opodatkowaniu ryczałtową stawką 10%. W przypadku IKE – jeśli spełnisz warunki do wypłaty – podatku od dywidendy nie zapłacisz w ogóle.

Nic złego się nie stanie 😊. Instytucja finansowa, w której masz IKE lub IKZE, po prostu zwróci nadpłatę na Twoje konto.

Chodzi o dowolne 5 lat kalendarzowych, nie muszą to być lata następujące po sobie.

IKZE: ZWROT I WYPŁATA

Częściowego zwrotu – czyli wycofania środków przed nabyciem praw do wypłaty – można dokonać tylko w IKE. Zapłacisz wówczas podatek od zysków kapitałowych.

Nie można natomiast wycofać tylko części środków w IKZE. Jeżeli chcesz dokonać zwrotu z IKZE przed 65 rokiem życia – musisz to zrobić w całości.

Warto o tym pamiętać, bo kryje się tutaj ryzyko zapłaty wysokiego podatku.

Jeśli zgromadzisz spore środki na IKZE i płacisz podatki według progresywnej skali (12%, 32%), jest ryzyko, że przy takim zwrocie wpadniesz w wyższy próg podatkowy. Na przykład – przy wpłacie na IKZE odliczysz od dochodu 12% wpłaty a przy zwrocie, wpadniesz w próg 32%. Jeżeli więc planujesz częściowe wycofanie środków, przyjrzyj się kontom IKE – one dają taką możliwość.

Jeśli dokonałeś całkowitego ZWROTU (czyli zlikwidowałeś IKE czy IKZE, zanim uzyskałeś prawo do preferencyjnych wypłat) wówczas nie ma przeszkód, by ponownie je założyć.

Kwoty uzyskane z tytułu ZWROTU środków z IKZE stanowią przychód z tzw. innych źródełopodatkowany według skali podatkowej. Będzie to więc podatek w wysokości 12% lub 32 % (w zależności od wysokości Twoich dochodów). Ale może to też być 0 zł, jeśli zwrot będzie niewielki a Ty nie masz innych dochodów według skali i skorzystasz z tego, że pierwsze 30 tys. zł jest nieopodatkowane. Pamiętaj, że nawet jeśli przy wpłacie odliczałeś podatek 19% (bo przykładowo płaciłeś podatek liniowy) przy ZWROCIE zapłacisz podatek według skali.

Środki z kont IKE i IKZE możemy wypłacić ZAWSZE, ponieważ są to nasze prywatne pieniądze. Jednak zbyt wczesna wypłata może być dla nas mniej korzystna, bo nie skorzystamy w pełni ze zwolnień podatkowych, jakie te „pokrowce” na nasze oszczędności oferują.

W przypadku IKE skorzystamy na braku podatku Belki (19% podatku od zysków kapitałowych) jeśli:

 1. Ukończymy 60 lat (lub 55 lat w przypadku nabycia wcześniejszych uprawnień emerytalnych) ORAZ
 2. Dodatkowo spełnimy jeden z dwóch warunków:
 3. a) dokonamy wpłat na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych LUB
 4. b) dokonamy ponad połowy wartości wpłat na IKE co najmniej 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty.

By móc skorzystać z preferencji podatkowych w IKZE (10% zryczałtowanego podatku przy wypłacie), musimy spełnić dwa warunki:

 1. Wiek 65 lat ORAZ
 2. Dokonać wpłat na IKZE co najmniej w 5 latach kalendarzowych.

A jeśli będziemy potrzebowali naszych pieniędzy wcześniej? Możemy dokonać ZWROTU częściowego (IKE) lub całkowitego (IKE i IKZE).

W przypadku IKE jedyną sankcją za wcześniejszy ZWROT będzie konieczność zapłaty podatku Belki od całości (ZWROT całkowity) lub części (ZWROT częściowy) wycofanych z IKE środków. W przypadku IKZE sankcja jest dotkliwsza, bo wiąże się z zapłatą podatku dochodowego według skali (stawki 12% lub 32%) od całej zwracanej kwoty.

Wypłata z IKZE wiąże się z zapłatą 10% zryczałtowanego podatku. Podatek ten pobiera i odprowadza w naszym imieniu instytucja finansowa, która prowadziła IKZE.

IKZE – KTO MOŻE OTWORZYĆ?

Konto IKE i/lub IKZE może założyć każda osoba fizyczna, która ukończyła 18 lat. Osoby młodsze, które ukończyły 16 lat, również mogą rozpocząć inwestowanie w IKE i IKZE, jednak wyłącznie wtedy, gdy są zatrudnione na umowę o pracę, a wartość wpłat nie jest wyższa niż dochody z tytułu tej umowy o pracę.

Obcokrajowcy mogą skorzystać z IKE i/lub IKZE dokładnie na takich samych zasadach, na jakich korzystają z nich obywatele Polski. Nie ma w tym zakresie żadnych specjalnych przywilejów, ale nie ma też ograniczeń dla cudzoziemców.

Możesz mieć tylko jedno konto IKZE i jedno IKE.

Każdy, kto ukończył 16 lat, może założyć IKE i/lub IKZE. Z tym że osoby niepełnoletnie mogą wpłacać środki tylko w roku kalendarzowym, w którym uzyskują dochody z umowy o pracę. A to oznacza, że możliwość założenia IKE lub IKZE dla dziecka jest bardzo mała i ograniczona do bardzo specyficznych przypadków.

Jasne – będąc na emeryturze możesz założyć IKZE i/lub IKE. Wiek emerytalny nie ma
tutaj znaczenia. Nie ma górnego limitu wieku.

Nie ma górnego limitu wieku dla kont IKE lub IKZE. Można założyć te konta w dowolnym wieku, ale dobrze jest wcześniej skalkulować czy to się nam opłaci.

Wcześniejsze uprawnienia emerytalne nie mają znaczenia w przypadku IKZE. Aby skorzystać w pełni z 10% zryczałtowanego podatku, przy wypłacie środków musisz mieć ukończone 65 lat. Nie ma więc znaczenia, że np. nabyłeś prawa do emerytury w wieku 50 lat.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku IKE – jeśli nabyłeś uprawnienia emerytalne, to możesz dokonać wypłaty już po ukończeniu 55 roku życia. Jeśli więc szukasz opakowania inwestycyjnego, które daje szybszą możliwość wypłaty środków – przemyśl IKE.

Jeżeli wypłacasz pieniądze z ulgą tj. po osiągnięciu dwóch wskazanych już wyżej warunków – wtedy niestety nie. Po WYPŁACIE jednorazowej lub WYPŁACIE pierwszej raty środków zgromadzonych na IKE/IKZE nie możemy kontynuować oszczędzania w ten sposób. Rozpoczęcie wypłaty środków jest równoznaczne z końcem oszczędzania w IKE lub IKZE.

Sprawa wygląda inaczej, jeśli zlikwidujesz IKE lub IKZE (tj. dokonasz całkowitego ZWROTU, zanim osiągniesz warunki do wypłaty). Wtedy możesz ponownie założyć konto IKE/IKZE.

IKZE – TRANSFER

Nie ma takiej możliwości – to są dwa oddzielne produkty.

Co do zasady tak – transfer IKE lub IKZE do innej instytucji odbywa się w gotówce. Wyjątkiem jest IKE lub IKZE w formie rachunku maklerskiego – jeśli przenosisz je na inne IKE lub IKZE prowadzone również w formie rachunku maklerskiego transferowane mogą być papiery wartościowe.

Tak, można przenosić środki, które zgromadziliśmy na koncie IKE lub IKZE prowadzonym w jednej instytucji do innej. Taka operacja nazywa się wypłatą transferowąOd wypłaty transferowej nie płacisz podatku. Zwróć jednak uwagę na koszty transferu. Jeśli nie minęło jeszcze 12 miesięcy od daty zawarcia umowy z instytucją finansową, która prowadzi Twoje IKE lub IKZE, to możesz ponieść koszt dodatkowej opłaty. Wiele instytucji finansowych rezygnuje z tej opłaty, ale warto sprawdzić, jak jest w Twoim przypadku.

Jeżeli dokonasz transferu z IKE lub IKZE na inne IKE, lub IKZE w przeciągu 12 miesięcy od zawarcia umowy – opłata może wystąpić. Po upływie 12 miesięcy – już nie. Natomiast w sytuacji, gdy prowadzisz konto w formie rachunku maklerskiego i w ramach transferu przenosisz instrumenty do innej instytucji – wówczas możesz ponieść koszty transferu tych instrumentów – nawet gdy ma on miejsce po upływie 12 miesięcy.

IKZE – INWESTOWANIE

Wszystko zależy od tego, jakie konto IKE lub IKZE założysz. Niektóre konta dają możliwość zainwestowania w kilka klas aktywów finansowych, a inne tylko w jedną. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli na przykład założysz IKE/IKZE w formie rachunku bankowego, to 100% wpłaconych kwot będzie pracowało na lokacie. Ale jeśli założysz IKE/IKZE w formie rachunku maklerskiego – będziesz mógł inwestować w akcje, ETF -y itd. Jeśli z kolei założysz Super IKE w PKO BP, to będziesz mógł inwestować zarówno w obligacje indeksowane inflacją, jak i w akcje notowane na polskiej giełdzie.
Więcej o inwestowaniu w akcje (np. opakowane w ETF-y) w ramach IKZE/IKE przeczytasz tu a o inwestowaniu w obligacje tu.

Od listopada 2023 r. tak 😊.

Moim zdaniem niespecjalnie: poduszka bezpieczeństwa to środki, do których chcemy jednak mieć dostęp przed 65 rokiem życia. Najlepiej ulokować je tak, by w miarę łatwo po nie sięgnąć w sytuacji awaryjnej.

Z uwagi na to, że zwrotu z IKZE trzeba dokonać w całości (nie ma możliwości wycofania tylko części środków), a taki zwrot wiąże się z zapłatą podatku dochodowego według skali (12%, 32%), może się okazać, że przez dodanie do dochodu całej kwoty zgromadzonej na IKZE, będziesz musiał zapłacić za ten zwrot spory podatek. Ale by rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie – najlepiej skorzystaj z Kalkulatora, który dołączyłem do tego wpisu. Wpisz swoje założenia i przelicz, jak to wygląda u Ciebie.

Wpłata na początku roku spowoduje, że Twoje pieniądze będą dłużej pracowały, więc jest korzystniejsza (o ile zakładamy, że inwestycja generuje zyski 😊). Proponuję skorzystać z Kalkulatora zamieszczonego w tym wpisie, żeby te dwa scenariusze policzyć.

To Twoja decyzja. Możesz mieć IKZE i IKE w różnych instytucjach, a możesz mieć w jednej.

OBAWA O LOSY IKE I IKZE

Obawa o to, że Państwo „zabierze nam” nasze oszczędności z IKE lub IKZE, lub, że podzielą one los OFE, pojawia się dość często. I niestety, ulegając jej, mnóstwo osób odkłada założenie IKE lub IKZE i co roku bezpowrotnie przepadają im kolejne limity wpłat.

Uważam, że środki wpłacone na IKE/IKZE są narażone na nacjonalizację w podobnym stopniu, jak pieniądze na lokacie bankowej, zainwestowane w obligacje skarbowe, czy w akcje. Jeśli obawiasz się o nacjonalizację środków na IKE lub IKZE, to powinieneś obawiać się o bezpieczeństwo całej reszty swojego majątku – włączając w to również mieszkanie.

Nie zrozum mnie źle – nie mam wielkiego zaufania do polityków i często usłyszysz ode mnie cytat: „Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy” Alexis de Tocqueville. Wpłacam na IKE i IKZE, lecz oczywiście przyglądam się działaniom polityków. Na ten moment spokojnie pomnażam pieniądze w IKE i IKZE, pamiętając, że gdyby coś mnie zaniepokoiło, to mogę pieniądze z tych kont wypłacić.

IKE oraz IKZE to są nasze prywatne pieniądze, które w każdej chwili możemy wypłacić (WYPŁATA i ZWROT są opisane w tym artykule wpisie). Jest to bardzo znacząca różnica w porównaniu z OFE, więc obawa, że państwo takie pieniądze „zabierze” jest mocno przesadzona. IKE zasadniczo różni się od OFE także z innego powodu: do OFE trafiała część naszej składki emerytalnej odprowadzanej do ZUS. Natomiast na IKE/IKZE wpłacamy nasze prywatne pieniądze, które zostają nam w kieszeni już po opłaceniu składek na ZUS i podatku dochodowego.

Nie ma więc przestrzeni na interpretację, pozwalającą nazwać te pieniądze „środkami publicznymi”. Tak jak już pisałem wielokrotnie – inwestycja w IKE i IKZE jest obarczona podobnym ryzykiem „przejęcia” czy „dodatkowego opodatkowania” przez państwo, jak nasze pozostałe oszczędności i inwestycje: lokaty bankowe, aktywa w domach maklerskich czy mieszkania.
Uważam, że sytuacja z OFE mocno podkopała zaufanie do polityków i powstrzymuje wiele osób przed inwestowaniem. To wyrządziło dużą szkodę. Nie traktuj jednak przypadku OFE jako wymówki, by nie inwestować.

Nie potrafię ocenić takiego prawdopodobieństwa. Liczę na to, że nawet jeśli taka zasada zostanie wprowadzona, to nie będzie działała wstecz. Mieliśmy podobną sytuację w 2002 roku, gdy został wprowadzony podatek Belki. Wszystkie środki, które zostały wpłacone do banków/funduszy itp. przed wprowadzeniem tego podatku były z niego zwolnione.

Mam nadzieję, że ten artykuł będzie dla Ciebie pomocny i dzięki niemu zaoszczędzisz sporo na podatkach. Jak już wspominałem, mi już parę limitów uciekło sprzed nosa i przyznam szczerze, że trochę mi z tego powodu wstyd. Na szczęście nigdy nie jest za późno, aby zmienić i zoptymalizować swoje działanie. Dlatego w 2020 r. otworzyłem IKZE i co roku wpłacam cały roczny limit. A Ty? Masz już swoje IKZE? A może zamierzasz je otworzyć jeszcze w tym roku? Daj koniecznie znać w komentarzu. Podobał Ci się ten artykuł? Polecam Ci także poniższe:

Proszę zapoznaj się z poniższą informacją.

Wszystkie prezentowane informacje mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz stanowią prywatne opinie ich autorów.

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
317 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze