FBO 008: Zostań milionerem i zachowaj pion! Rozmowa o pieniądzach z ks. Jackiem Stryczkiem

42

Jest mnóstwo rzeczy ważniejszych od pieniędzy: miłość, rodzina, przyjaźń, rozwój… Nie ma sensu poświęcać czasu i energii na zajmowanie się tak przyziemnymi sprawami jak umiejętność zarabiania i bogacenia się. A poza tym: „Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego.”(Mt 19,24).

Wiele razy słyszałem takie słowa z ust osób, które zgrabną ideologią, popartą cytatami z Pisma Świętego, tłumaczą własną niezaradność, a nawet zwykłe lenistwo. Dla mnie od lat sprawa jest jasna -to wszystko są zwykłe wymówki, mające na celu dostarczyć wygodnej i łatwej odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego sobie nie radzę?”. Niestety, takie wymówki są drogą donikąd. Albo raczej drogą na skróty do biedy.

Po pierwsze: można mieć życie pełne miłości, szczęścia rodzinnego, przyjaźni, rozwoju i dodatkowo mieć mnóstwo pieniędzy. Pieniądze nie są tu żadną przeszkodą, a wręcz przeciwnie – bardzo ułatwiają realizację celów i marzeń. Po drugie: religia w żaden sposób nie stoi tu na przeszkodzie. I nie chodzi mi tylko o to, że „ucho igielne” to jedna z bram dawnej Jerozolimy, więc pierwsze skojarzenie z maleńką igłą jest bardzo mylące. Chodzi o coś zupełnie innego.

O co dokładnie?

Odpowiedzi na to pytanie udziela dzisiaj w rozmowie ze mną ksiądz Jacek Stryczek – duszpasterz ludzi biznesu, pomysłodawca, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia WIOSNA, które na pewno znacie z akcji Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości. To dość nietypowy ksiądz: w 2013 roku otrzymał nagrodę Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta w kategorii Działalność Społeczna, a w dodatku jest aktualnym Gentelmenem Roku – laureatem nagrody, o którą corocznie rywalizują najwybitniejsi mężczyźni w Polsce. Przede wszystkim jednak, dzięki kierowanemu przez niego Stowarzyszeniu, tysiące rodzin w całej Polsce otrzymuje bardzo potrzebną pomoc, a dzieci mające ogromne trudności w szkole, odzyskują wiarę we własne siły i potencjał.

Aby prowadzić działalność na skalę całego kraju, potrzebnych jest wiele rzeczy, w tym również… PIENIĄDZE. I właśnie o pieniądzach rozmawiam dziś z księdzem Jackiem. Pretekstem do naszej rozmowy jest ukazanie się w księgarniach jego książki pt. „Pieniądze w świetle Ewangelii”.

Jacek Stryczek Finanse bardzo osobiste

Oto wybrane cytaty z tej książki:

Łatwiej się przechwalać, trudniej mieć wyniki. Liczy się konkret. Nie mów, że jesteś sprawczy, ale pokaż ile zarobiłeś. Nie umiesz zarabiać? Masz pecha. Umiesz tylko mówić, a to za mało.”

Kocham ludzi bogatych (…). To jest mój głos w sprawie szacunku dla bogatych i zachęta do dorabiania się. Do szukania dobrego sąsiedztwa. Do cieszenia się z sukcesów innych. To jest zachęta do pracy.”

„(…) łatwo jest być ubogim, gdy nie ma się nic. Co to za problem? Dużo trudniej jest być ubogim, gdy ma się wiele.”

Takich intrygujących i dających kopa do działania przemyśleń na temat pieniędzy, zarabiania, biedy, ubóstwa i sensownej pomocy jest w tej książce bardzo wiele. To lektura, którą zdecydowanie Wam polecam, bez względu na Wasze przekonania religijne. A z okazji naszej dzisiejszej rozmowy mam dla Was dodatkową niespodziankę:

Obecnie w sklepie internetowym WIOSNY trwa promocja, dzięki której książkę „Pieniądze w świetle Ewangelii” można kupić ze zniżką 30% czyli w cenie 24,99 zł (plus 6zł koszty przesyłki, lub 0zł odbiór osobisty). Promocja ta kończy się 30 kwietnia. Jednak od 1 do 15 maja jako czytelnicy mojego bloga możecie skorzystać ze specjalnego kodu promocyjnego: marciniwuc . Po jego wpisaniu książka będzie dla Was dostępna w promocyjnej cenie o 2 tygodnie dłużej. Wystarczy kliknąć w poniższy link:

 

A teraz zapraszam Was już bardzo serdecznie do wysłuchania mojej rozmowy z księdzem Jackiem Stryczkiem.

Jeśli czekaliście na ostatnią chwilę z wysłaniem PIT-a, to nie zapomnijacie o przekazaniu 1% podatku na wartościowy cel. Ja wsparłem WIOSNĘ 🙂 Dlaczego? W rozmowie i książce znajdziecie odpowiedź na pytanie „Jak pomagać skutecznie?”.

1 perocent wiosna

 

Jak pobrać podcast?

Dzisiejszy odcinek znajdziecie na dole tego wpisu, a w ciągu kilku godzin po publikacji na blogu podcast będzie również dostępny:

za pośrednictwem iTunes

za pośrednictwem aplikacji Stitcher

poprzez RSS

 

Oceń proszę mój podcast

Będę Ci bardzo wdzięczny jeśli zechcesz ocenić mój podcast w aplikacji iTunes. Zajmie Ci to kilkanaście sekund, a mi bardzo pomoże dotrzeć z podcastem do szerszego grona odbiorców:

Oceń podcast w iTunes

A jeśli wolisz poczytać, to tutaj znajdziesz spisaną treść dzisiejszego odcinka podcastu:

Pobierz spisaną treść FBO 008: Czy katolik powinien być bogaty?

 

Czekam na Wasze komentarze i wrażenia po odsłuchaniu rozmowy. 🙂
A ponieważ w czwartek rano wyruszam z rodzinką na dłuuugą majówkę, już dziś życzę Wam wspaniałego wypoczynku i do zobaczenia po długim weekendzie!

Podobne artykuły:

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
42 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze