Jak rozliczyć PIT przez internet? Oto 7 prostych kroków

24

Rozliczenie rocznego PIT-a to dla Ciebie przykry obowiązek? Odwlekasz to na ostatnią chwilę? Niepotrzebnie. Korzystając z prostego kreatora rozliczysz PIT nawet w kilkanaście minut i wyślesz gotowe zeznanie przez internet prosto do urzędu skarbowego. Dziś kilka słów o tym, jak ułatwić sobie to zadanie, zaoszczędzić mnóstwo czasu, a przede wszystkim – zrobić coś bardzo pożytecznego. Piszę również o tym, komu i dlaczego przekazuję mój 1% podatku.

W naszej rodzinie rozliczanie podatków to moja działka. Na początku był to „mały koszmar” – jednak dzięki bezpłatnej aplikacji, z której korzystam, jest to obecnie czysta formalność. Ze względu na kilka źródeł dochodu w tym roku do wprowadzenia miałem dane z kilku deklaracji. Zmieściłem się jednak w czasie poniżej 30 minut. Jeżeli masz tylko jeden PIT 11 od pracodawcy – to będziesz w stanie spokojnie zejść poniżej 20 minut – włączając w to czas na wysłanie deklaracji do urzędu skarbowego.

Jak rozliczyć PIT przez internet?

W telegraficznym skrócie cała zabawa wygląda tak, jak na poniższym filmie. Zwróć jednak szczególną uwagę na KROK nr 6

Ten krótki wpis robię dziś po to, by namówić Cię do dwóch rzeczy:
1. Abyś nie zwlekał ze złożeniem deklaracji do ostatniej chwili i nie robił tego w pośpiechu.
2. Abyś bardzo świadomie przekazał 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.

Aplikacja, którą widziałeś na filmie, to w pełni darmowy program e-pity. W opcji ze wsparciem Szlachetnej Paczki (o czym napiszę za chwilę) możesz rozliczyć się online, lub pobrać program z tej oto strony:

http://www.szlachetnapaczka.pl/jedenprocent

Domowa strona tego programu to:

https://www.e-pity.pl/

Znajdziesz tam odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z rozliczeniem podatku, a także filmiki ze szczegółowymi instrukcjami, pomagające rozliczyć PIT z tym programem. Jednak z użyciem opcji „kreator” złożenie zeznania jest bardzo proste.

Moim zdaniem bardziej skomplikowany jest wybór organizacji, której przekazujemy 1% naszych podatków. Ponieważ bardzo świadomie podchodzę do ciężko zarobionych pieniędzy i bardzo staram się mieć pozytywny wpływ na otaczającą mnie rzeczywistość, poświęciłem dużo czasu na świadomy wybór organizacji pożytku publicznego.

Dlaczego wspieram Szlachetną Paczkę?

Zacznę od tego, że pomaganie innym, to wbrew pozorom niezwykle trudna sprawa. Rzucenie „2 zł na bułkę” żebrakowi na ulicy sprawi być może, że sami poczujemy się lepiej (oto niesiemy komuś pomoc) – czy jednak faktycznie w ten sposób pomagamy? Czy nie sprawiamy przypadkiem, że dzięki nam taka osoba dłużej tkwi w biedzie, bo nie ma potrzeby i motywacji, by zmienić swoją sytuację?

Nie zrozum mnie źle. Daleki jestem od generalizowania i oczywiście w pełni zdaję sobie sprawę, że bywają bardzo różne sytuacje. Życie bywa niezwykle trudne i wiele osób bez cienia własnej winy ląduje na dole ekonomicznej i społecznej drabiny. Jest jednak wiele osób, które tkwią tam dlatego, że tak jest po prostu wygodniej…

Sprawdź aktualne rankingi
ostatnia aktualizacja:


Najlepsze lokaty bankowesprawdź
Najlepsze konta osobiste za 0 zł
Promocje bankowe do 900 zł premii
Najtańsze kredyty hipoteczne 10 banków

Sprawdź

Moje Dlaczego?

Im dłużej czytałem o różnych opcjach pomocy, tym bardziej docierało do mnie, że:

  1. Nie będę w stanie pomóc wszystkim. Dlatego – chcąc pomagać efektywnie – skoncentruję się na pomocy konkretnej organizacji.
  2. To musi być organizacja prowadzona w sposób przejrzysty, profesjonalny, zrozumiały dla mnie.
  3. Musi być zarządzana przez ludzi, którym ufam i którzy znają się na prawdziwie skutecznym niesieniu pomocy.
  4. Ponieważ widziałem w życiu wiele zła, jakie niesie ze sobą bieda i długi, to właśnie do walki z nią postanowiłem zaprząc mój 1% podatku. Bieda niszczy relacje, odbiera godność i upokarza. Nie widzę żadnego powodu, by w Polsce ludzie cierpieli niezawinioną biedę (odróżniam to od biedy „zawinionej” – gdy ktoś jest biedny, bo mu się „nie chce”).
  5. Skuteczna pomoc polega na tym, by osoba, której pomagam, możliwie szybko mogła stanąć „na własnych nogach”, uniezależnić się od mojej pomocy i z czasem mogła sama pomagać innym. Właśnie na takiej pomocy chcę skoncentrować swoje działania.

To tylko niektóre powody, dla których ostatecznie wybrałem wspieranie Stowarzyszenia Wiosna i prowadzonych przez nie projektów: Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości. Więcej na ten temat dowiesz się z podcastu, który nagrałem z założycielem Szlachetnej Paczki:

FBO 016: Jak pomagac innym w sposób mądry i skuteczny?

I z artykułu o tym, jak działa Akademia Przyszłości:

Daj dziecku impuls, aby wygrało w życiu!

Jeżeli taki sposób pomagania jest spójny z Twoimi wartościami – zachęcam Cię bardzo serdecznie do wsparcia Szlachetnej Paczki. Jeżeli masz inny pomysł na pomoc innym – szanuję to bardzo i bardzo doceniam.  Zachęcam Cię po prostu z całych sił, by była to mądra i w pełni świadoma decyzja. Nie zostawiaj jej na ostatnia chwilę!

Podobne artykuły:

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
24 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze