Jak kupić obligacje skarbowe?

Jak kupić obligacje skarbowe?

58

Masz już swoją strategię inwestycyjną. Wiesz już, że chcesz inwestować przy pomocy obligacji skarbowych. Dokonałeś wszystkich obliczeń i wiesz, które obligacje są dla Ciebie najbardziej interesujące. Pozostał ostatni krok – czyli zakup. Ten artykuł pokaże Ci krok po kroku, jak kupić obligacje skarbowe.

Na początku przydatny link: www.obligacjeskarbowe.pl. Pod tym adresem znajdziesz specjalny serwis w całości poświęcony obligacjom. Znajdziesz tam listy emisyjne oraz masę przydatnych informacji, które będą niezbędne do rozpoczęcia inwestowania.

A jeśli zastanawiasz się, czy na obligacjach można w ogóle zarobić, jakie obligacje kupić to zapraszam Cię do tych artykułów:
Obligacje skarbu państwa – oprocentowanie, ryzyko, i które wybrać w 2022 r. 
Obligacje indeksowane inflacją – kalkulator
Obligacje skarbowe – czy warto w nie inwestować? 
Nowe obligacje skarbowe czerwiec 2022 – czy warto w nie zainwestować?

Myślę, że po przeczytaniu tych artykułów będziesz wiedział, czy obligacje są dla Ciebie. A jeśli chcesz przeczytać więcej o moich inwestycjach, zachęcam Cię do lektury „Finansowej Fortecy”.

To dobry moment na krótkie przypomnienie: Pamiętaj, proszę, że wszystkie prezentowane na blogu materiały mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny i są wyrazem prywatnej opinii autorów. Zapoznaj się, proszę, z dokładną informacją prawną, którą znajdziesz na końcu tego artykułu.

Jak kupić obligacje skarbowe?

No dobra, to przejdźmy do rzeczy – jesteśmy zdecydowani na detaliczne obligacje skarbowe, wiemy, że stanową super alternatywę wobec lokat, i co dalej? Jak się zabrać do zakupu?

Doprecyzuję jeszcze, że będę tu pisał o zakupie następujących obligacji:

  • 3-miesięczne oszczędnościowe obligacje skarbowe (OTS), stałoprocentowe
  • roczne oszczędnościowe obligacje skarbowe (ROR), zmiennoprocentowe
  • 2-letnie oszczędnościowe obligacje skarbowe (DOR), zmiennoprocentowe
  • 3-letnie oszczędnościowe obligacje skarbowe (TOS), stałoprocentowe
  • 4-letnie indeksowane oszczędnościowe obligacje skarbowe (COI),
  • emerytalne 10-letnie oszczędnościowe obligacje skarbowe (EDO), indeksowane
  • rodzinne 6-letnie oszczędnościowe obligacje skarbowe (ROS), indeksowane
  • rodzinne 12-letnie oszczędnościowe obligacje skarbowe (ROD), indeksowane.

Czyli o detalicznych obligacjach wyemitowanych przez Skarb Państwa. Jeśli interesują Cię inne obligacje państwowe notowane na giełdach, to możesz je kupić, inwestując w fundusze inwestycyjne lub bezpośrednio na giełdzie, ale tym tematem nie zajmuję się w tym artykule:)

Najwygodniej jest kupować obligacje przez Internet, ale aby to zrobić musisz mieć swoje konto obligacji. Możesz je założyć bez wychodzenia z domu, ale tylko w kilku sytuacjach:

  • jeśli posiadasz rachunek bankowy w PKO BP a lub jesteś klientem Biura Maklerskiego PKO BP i posiadasz dostęp elektroniczny do tych usług,
  • jeśli jesteś klientem Pekao S.A. i posiadasz dostęp elektroniczny do banku,
  • lub jeśli posiadasz dowód osobisty z warstwą elektroniczną, smartfon wyposażony w moduł NFC i aplikację eDO App od PWPW S.A.

Jeśli spełniasz któryś z tych warunków to na stronie zakupu obligacji, zamiast logowania wybierz opcję „nie dokonywałem/am wcześniej zakupu obligacji przez Internet”:

Jak kupić obligacje skarbowe? Serwis transakcyjny PKO BP.

Następnie możesz już zarejestrować w jeden z trzech możliwych sposobów:

Jak kupić obligacje skarbowe? Serwis transakcyjny PKO BP.

PKO BP i Pekao S.A. to są jedyne instytucje, które mają z Ministerstwem Finansów odpowiednią umowę na dystrybucję obligacji skarbowych. W żadnym innym banku czy domu maklerskim nie kupisz detalicznych obligacji skarbowych.

Detaliczne obligacje państwowe w Pekao

Innym sposobem, by kupić obligacje, po raz pierwszy, nie wychodząc z domu, jest skorzystanie bezpośrednio ze strony Pekao. Jeśli nie jesteś klientem tego banku, wejdź na stronę dedykowaną obligacjom skarbowym w Banku Pekao.

Jak kupić obligacje skarbowe? Bank Pekao S.A.

Zostaniesz przekierowany na stronę umożliwiającą otwarcie pierwszej relacji z bankiem w kilku krokach:

  • weryfikacja tożsamości za pośrednictwem jednego z dwóch sposobów identyfikacji: eDO App; mObywatel,
  • podpisanie umowy dotyczącej dostępu do kanałów zdalnych banku.

Po tych krokach możesz podpisać Umowę o obsługę obligacji skarbowych w aplikacji mobilnej PeoPay lub w serwisie bankowości internetowej Pekao24. Co ważne, aby kupić obligacje, nie trzeba korzystać z innych produktów Banku Pekao czy Biura Maklerskiego Pekao. Pekao planuje w kolejnym etapie obsługę Obligacji skarbowych w Punktach Sprzedaży Obligacji (PSO). Na razie takiej możliwości nie ma.

Ostatecznie, po pierwszej rejestracji, stworzony zostanie dla Ciebie rachunek rejestrowy, czyli specjalny rejestr, na którym zapisywane będą Twoje zakupy obligacji, sprzedaże, stan posiadania, odsetek itd. Przede wszystkim otrzymasz numer konta, na które będziesz przelewać pieniądze na zakup obligacji.

Jak kupić obligacje w Pekao S.A. – instrukcja krok po kroku

Na potrzeby tego artykułu, przeszedłem tę drogę z osobą, która ma konto w Pekao S.A. wraz z dostępem elektronicznym. Co trzeba zrobić?

  1. Po zalogowaniu wybierasz opcję „Inwestycje”:
    Bank Pekao S.A. krok 1.
  2. Następnie możesz zobaczyć zachętę do kupna obligacji – kliknij „Podpisz umowę”:
    Bank Pekao S.A. krok 2.
  3. W tym momencie zostaniesz przekierowany do wypełnienia kwestionariusza MiFID, w którym odpowiadasz na serię pytań o Twoje cele inwestycyjne, sytuację finansową, oraz wiedzę i doświadczenie inwestycyjne.
    Bank Pekao S.A. krok 3.
    Zakres pytań jest określony ustawą, więc wiem, dlaczego bank wymaga odpowiedzi, ale muszę przyznać, że nie wyobrażam sobie, by osoba mało zorientowana w finansach mogła ze zrozumieniem odpowiedzieć a te pytania. Znaczna część kwestionariusza zawiera pytania dotyczące nieco bardziej skomplikowanych i zaawansowanych instrumentów finansowych niż obligacje skarbu państwa. To jest to miejsce, gdzie osoby z mniejszym doświadczeniem w inwestowaniu mogą się poczuć zagubione i zniechęcone.
    Bank Pekao S.A. krok 4.
  4. Po uporaniu się z kwestionariuszem potwierdzasz swoje dane.
  5. Następnie składasz całą masę oświadczeń – w tym te, dotyczące rezydencji podatkowej w USA i Europie i przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy.
  6. Kolejny etap to otrzymanie Umowy o obsługę obligacji skarbowych.
    Bank Pekao S.A. krok 5.
  7. Po zatwierdzeniu umowy widzisz już w systemie swój indywidualny rachunek, na który możesz dokonywać wpłat środków na obligacje.
    Bank Pekao S.A. krok 6.
  8. Musisz jeszcze podać numer rachunku, na który mają wpływać odsetki z obligacji lub środki z wykupu obligacji:
    Bank Pekao S.A. krok 7.
  9. W tym momencie możesz dokonać zakupu obligacji:
    Bank Pekao S.A. krok 8.

Cały proces – od uruchomienia po raz pierwszy usługi kupna obligacji w Pekao – do faktycznego zakupu obligacji zajął nam około 45 minut.

Jak kupić obligacje w PKO BP krok po kroku (gdy masz już założone konto obligacji)?

Opcja pierwsza – składanie zleceń przez internet

Jeśli masz już konto i hasło do systemu obligacji, po prostu się zaloguj: https://www.zakup.obligacjeskarbowe.pl/login.html.

  1. Po zalogowaniu zobaczysz ekran początkowy:
    Jak kupić obligacje skarbowe? Bank PKO BP krok 1.
  2. Wybierz opcję: „Dyspozycje na Rachunku Rejestrowym”:
    Jak kupić obligacje skarbowe? Bank PKO BP krok 2.
  3. Spośród dostępnych możliwości, wybierz: „Zakup obligacji”:
    Jak kupić obligacje skarbowe? Bank PKO BP krok 3.
  4. Pojawi się lista dostępnych dla Ciebie obligacji:
    Jak kupić obligacje skarbowe? Bank PKO BP krok 4.
  5. Wybierz, którą obligację chcesz kupić. Ja wybrałem 1 sztukę obligacji EDO:
    Jak kupić obligacje skarbowe? Bank PKO BP krok 5.
  6. Naciśnij: „Dalej”, a następnie: „Zatwierdź dyspozycję”:
    Jak kupić obligacje skarbowe? Bank PKO BP krok 6.
    Jak kupić obligacje skarbowe? Bank PKO BP krok 7.
  7. Potem wystarczy już tylko przelać pieniądze na nasze indywidualne konto obligacji – znajdziesz go w sekcji – Informacje o przelewie.
    Jak kupić obligacje skarbowe? Bank PKO BP krok 8.

I gotowe 🙂

Opcja druga – składanie zleceń zakupu obligacji bezpośrednio w oddziale PKO BP lub biurze maklerskim PKO BP

A jeśli nie możesz skorzystać z żadnej z powyższych opcji lub po prostu wolisz kontakt osobisty, wówczas musisz udać się bezpośrednio do placówki PKO BP. Listę placówek – oddziałów banku lub biur maklerskich – znajdziesz tutaj. Wybierasz swoje województwo, miasto, podajesz ulicę i system wskaże Ci listę placówek znajdujących się najbliżej Ciebie.

Ile trwa zakup obligacji w oddziale?

Z mojego osobistego doświadczenia opartego na wizytach w kilku oddziałach – zakładałem konto dla siebie, zakładała je także Kasia, moja żona, pomagaliśmy też założyć konta obligacji naszej rodzinie i znajomym – wynika, że warto się wcześniej umówić i podać cel wizyty, wówczas masz największe szanse, że trafisz na osobę obeznaną z tematem obligacji. To ważne, bo naprawdę różnie bywa. Przy osobie zorientowanej w temacie – założenie konta obligacje zajmuje nie więcej niż 20 min do pół godziny.

Zakup obligacji w oddziale – dokumenty

Do placówki musisz przyjść z:

  • dokumentem tożsamości,
  • numerem konta, na który mają wpływać odsetki z obligacji,
  • adresem mailowym, na który otrzymasz hasło do serwisu obligacji.

Jeśli chciałbyś upoważnić inną osobę, do Twojego konta, to ona również powinna osobiście przyjść do banku z dokumentem tożsamości.

Zakup obligacji przez telefon

Co ciekawe, dyspozycje zakupu obligacji możesz składać też telefonicznie. Szczerze Ci się przyznam, że nigdy z takiej opcji nie korzystałem.

Czy można złożyć dyspozycję zakupu obligacji?

Niestety nie da się złożyć stałej dyspozycji zakupu, w której obligacje będą kupowane automatycznie. Każdy zakup wymaga Twojej dyspozycji: albo internetowej, albo osobistej.

To na tyle – mam nadzieję, że ten szybki tutorial pomógł wyjaśnić Twoje wątpliwości i już wiesz, gdzie i jak kupić obligacje skarbowe, jakie dokumenty trzeba przygotować i ile mniej więcej ten proces trwa. Więcej informacji o sposobach nabycia obligacji znajdziesz bezpośrednio na portalu obligacji: https://www.obligacjeskarbowe.pl/kanaly-sprzedazy/.

Proszę zapoznaj się z poniższą informacją.

Wszystkie prezentowane informacje mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz stanowią prywatne opinie ich autorów.

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
58 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze