Ile (naprawdę) kosztuje palenie papierosów?

79

Odpowiedź wydaje się banalna: jakieś 65 groszy za fajkę – nie ma tematu. Tak działa reguła “funny money”, z powodu której nasz mózg nie potrafi ocenić, o jakiej wartości właściwie mówimy. Faktyczne koszty palenia są jednak astronomiczne. Jeśli wśród  noworocznych postanowień umieściłeś rzucenie palenia – dołożę dziś swoją cegiełkę, by chociaż trochę Ci pomóc. A mam ku temu ważne powody.

Powód pierwszy: palenie kosztuje fortunę i o tym jest większość artykułu.
Powód drugie: kilkakrotnie miałem do czynienia z zadłużonymi po uszy rodzinami, w których 2 osoby, a czasem nawet więcej (nastoletnie dzieci), wypalały paczkę fajek dziennie, narzekając jednocześnie na ciężar długów.
Powód trzeci: na 3. roku studiów medycznych miałem wątpliwą przyjemność asystowania przy sekcji zwłok palacza. Płuca wyglądały jak sina gąbka nasączona brudną, czarną, smolistą wodą – jak po umyciu podłogi.
Powód czwarty: mój tato zmarł w wieku 58 lat (w 2003) wskutek powikłań związanych z paleniem papierosów. To boli.

Dlatego mam wielką nadzieję, że ten artykuł przyda się Tobie lub Twoim bliskim, walczącym z nałogiem. Znajdziesz tu kilka ciekawostek, konkretne wyliczenia i kalkulator, który pomoże obliczyć Ci własne koszty palenia.

Gdzie jest smak? W trumnie.

Pamiętacie sławnego Marlboro Man’a – silnego, pewnego siebie, ciężko pracującego faceta, z nieodłączną fajką w ręku? Hasło jednej z kampanii brzmiało: “Chodź tam, gdzie jest smak”:

malboro_manźródło: http://facet.wp.pl/marlboro-man-nie-zyje-zabily-go-papierosy-6002229402858113a

Słyszeliście też zapewne, bo było o tym głośno 2 lata temu, że ów Marlboro Man zmarł w 2014 roku na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc? (Eric Lawson – grał w serialach takich jak Dynastia, Aniołki Charliego czy Słoneczny Patrol).

Ot, pechowy zbieg okoliczności, można powiedzieć. Okazuje się jednak, że papierosy zabiły jeszcze czterech innych Marlboro Man’ów:

– Dick Hammer – zmarł w wieku 69 lat na raka płuc,
– David Mclean – zmarł w wieku 73 lat, rok po usunięciu guza płuc i wielu latach chorowania na rozedmę płuc,
– Wayne McLaren – zmarł w wieku 51 lat, 2 lata po zdiagnozowaniu u niego raka płuc,
– David Millar – zmarł na rozedmę płuc w roku 1987.

Cóż, zwolennicy palenia pomyślą zapewne, że koncerny tytoniowe miały po prostu pecha, dobierając chorowitych aktorów. Zostawmy zatem tę ciekawostkę i spójrzmy na kilka liczb.

Ile kosztuje palenie papierosów?

65 groszy za jednego papierosa niewiele nam mówi. 13 zł za paczkę – to również żadna sensacja. Ale spójrzmy na sprawę z nieco szerszej perspektywy. W dalszej części artykułu znajdziesz kalkulator, który pomoże Ci w dokonaniu własnych obliczeń.

1. Koszt samych papierosów

Jedna paczka dziennie to dziś jakieś 403 zł miesięcznie. W ciągu roku z dymem ucieka 4 836 zł. Niemal dokładnie tyle, ile roczny limit wpłat na IKZE w 2016 roku (4866 zł). Emeryturka przeszła nam koło nosa (przeczytaj więcej w artykule o IKE i IKZE).

Dokonując prostego mnożenia łatwo oszacować, że w ciągu 20 lat ucieka nam w ten sposób 96 720 zł. Ale to by było zbyt oczywiste.

2. Koszt akcesoriów

Oprócz papierosów kasa rozchodzi się również na różne akcesoria: zapalniczki, zapałki, popielniczki, gumy do żucia, odświeżacze do ust, odświeżacze powietrza itp. Kolejne 400 zł rocznie, czyli w sumie w 20 lat na papierosy i akcesoria ucieka 104 720 zł przy prostym mnożeniu (bez uwzględnienia rosnącej ceny papierosów, ani kosztu utraconych korzyści – te środki mogłyby dla nas zarabiać).

Jeśli te liczby nie robią na Tobie wrażenia, pomyśl, że w ciągu roku przepalasz wyjazd z rodziną w góry, w 10 lat studia Twojego dziecka na dobrej uczelni, a w dwie dekady solidne auto.

Ale to wciąż jeszcze “pikuś”.

3. Koszt straconego czasu

Palenie papierosów wymaga oderwania się od pracy i wyjścia do pomieszczenia dla palaczy lub na “świeże powietrze” (ha, ha, ha…).

Przyjmując, że na wypalenie jednego papierosa przeznaczasz tylko 5 minut, to przy 20 papierosach dziennie ucieka Ci jakieś…608 godzin rocznie!. Na ile wyceniasz godzinę swojej pracy? 100 zł? 50 zł? 30zł?

Przy stawce 50 zł za godzinę kosztuje to dodatkowych 30 400 zł rocznie (608 000 zł w 20 lat). Nic dziwnego, że w wielu firmach zaczęto pracownikom obniżać pensję, odejmując czas przeznaczony na palenie (źródło: art. o KGHM). A to ciągle jeszcze nie koniec.

Sprawdź aktualne rankingi
ostatnia aktualizacja:


Najlepsze lokaty bankowesprawdź
Najlepsze konta osobiste za 0 zł
Promocje bankowe do 900 zł premii
Najtańsze kredyty hipoteczne 10 banków

Sprawdź

4. Koszt straconego zdrowia

Tego w kalkulatorze nie uwzględniłem – Twoje życie i zdrowie jest przecież bezcenne. Jednak o kilku sprawach warto tu wspomnieć. Z paleniem tytoniu związane są takie atrakcje:

  • rak płuc, jamy ustnej, krtani, gardła, przełyku, trzustki, żołądka, nerek, pęcherza moczowego, szyjki macicy i niektóre typy białaczki,
  • niewydolność oddechowa, rozedma płuc, ostre zapalenie oskrzeli i ostre infekcje dróg oddechowych,
  • udar mózgu, zawał serca, zgorzel (gangrena), tętniak, nadciśnienie i miażdżyca.

Co roku, z powodu palenia papierosów, umiera 6 milionów ludzi. W Polsce ok. 75 tysięcy, czyli średnio 205 osób dziennie. Dla porównania, w wypadkach samochodowych w ciągu roku ginie w Polsce 3,5 tysiąca osób.

Palacze wydają miliony złotych na leczenie. Część kosztów jest refundowana przez NFZ, jednak w przypadku tak przewlekłych chorób nieuchronne są dodatkowe koszty związane z:

  1. Lekami osłonowymi przy chemioterapii.
  2. Kosztami badań np. tomografii komputerowej.
  3. Dietami.
  4. Kosztami dojazdów.
  5. Utratą całego lub części dochodu.

Dodatkowe koszty leczenia, o których mówią pacjenci, oscylują w przedziale 400 – 600 zł miesięcznie. Oczywiście kwota ta zależna jest od rodzaju choroby, szybkości jej postępowania, występujących powikłań i wielu innych czynników.

Najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce jest rak płuca i aby zobrazować same tylko koszty leczenia tej choroby refundowane przez NFZ, spójrz na poniższy wykres. Przedstawia on koszty leczenia pacjentów w latach 2002 do 2010:

koszty_leczenia_raka_pluc

Łącznie na leczenie pacjentów z rakiem płuc wydano więc kwotę 2,5 mld zł ! Ile zapłacisz Ty?

Pobierz kalkulator i policz, ile kosztuje palenie

Jestem finansistą I do mnie najbardziej przemawiają konkretne liczby. Poniżej znajdziesz kalkulator w Excelu, który otworzy Ci oczy, o ile byłbyś bogatszy, rzucając ten nałóg:

-> Kalkulator palacza w Excelu

Robią Cię w konia!

Roczne zyski firm tytoniowych szacowane są na poziomie ok. 40 mld USD rocznie. Jest więc o co zaciekle walczyć. Koncerny tytoniowe doskonale wiedzą, że najistotniejszą grupą docelową ich produktów są ludzie młodzi, którzy jeszcze nie rozpoczęli swojej „przygody” z paleniem. Z przeprowadzonych badań wynika, że 90% palaczy pozostaje wiernych wybranej marce papierosów, od których się uzależnili. Trzeba ich tylko szybko “zagarnąć”.

To prosta, a zarazem ogromnie cyniczna strategia. Zatrudnia się rzesze psychologów, socjologów, ekspertów reklamy i marketingu i opracowuje strategie marketingowe. Wmawia się młodym ludziom, jak ogromne korzyści dla siebie i swojego wizerunku będą mieli, paląc papierosy. Na szczęście, po wprowadzeniu zakazu reklamy nie jest to tak bezczelne, jak w dawnych spotach:

Ale koncerny tytoniowe nie śpią. Jakim cudem w tak wielu współczesnych filmach i serialach pojawia się inspirujący, imponujący młodym ludziom bohater, który co chwilę sięga po papierosy?

Dasz radę!

Szacuje się, że w Polsce pali ok. 33% mężczyzn i 24% kobiet. To znaczy, że znaczna większość nie pali!!!

Aż 88% palaczy chce zerwać z nałogiem – co miesiąc 440 tysięcy Polaków dąży do tego celu. Wielu niestety ciągle bagatelizuje ten problem. Mój tato miał zawsze poczucie humoru, dlatego często cytował Marka Twaina:

– Rzucić palenie? Nic prostszego! Robiłem to setki razy!

Szkoda, że dziś nie możemy się śmiać z jego żartów… I szkoda, że moje córki nie poznały swojego dziadka.

Wiem, że nałóg to trudna sprawa, a jeden artykuł niewiele zmieni. Ale kto wie… Może choć jedna osoba wytrzyma dzięki niemu w noworocznym postanowieniu?

Jeżeli Tobie udało się zerwać z nałogiem lub zrobił to ktoś z Twoich bliskich – podziel się tym w komentarzu dobrymi radami dla innych.
Jeżeli masz inne przemyślenia, które mogą pomóc palaczom – podziel się w komentarzu.
Jeżeli po prostu masz chwilę i chcesz się podzielić swoją dowolną opinią – zrób to w komentarzu.

Wasze komentarze to moja ulubiona lektura na tym blogu 🙂 Serdecznie Wam za nie dziękuję!

 

Powiązane artykuły:

Ile kosztuje posiadanie własnego samochodu?

Lepiej kupić czy wynająć mieszkanie?

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
79 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze