Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność 2019 – koszty, opłaty, bonifikata. Jak na tym skorzystać?

120

1 stycznia 2019 r. użytkowanie wieczyste zostało przekształcone w prawo własności. Sprawdź, czy dotyczy to również Twojej nieruchomości i dowiedz się, jak zaoszczędzić na opłatach. Skorzystanie z bonifikaty może być jedną z lepszych okazji, by w Twojej kieszeni zostały grube tysiące złotych. W niektórych przypadkach bonifikata wynosi aż 98%! Jest jednak kilka haczyków…

Wieczyste użytkowanie gruntów dotyczy ok. 2,5 mln mieszkań i domów. Istnieje zatem spore prawdopodobieństwo, że temat jest ważny też dla Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny. Dlatego zebrałem dziś najważniejsze informacje dotyczące przekształcenia użytkowania wieczystego we własność w 2019 r. Sam jestem tym żywo zainteresowany, gdyż obecnie posiadam trzy nieruchomości: mieszkanie, w którym mieszkam oraz dwa na wynajem. Postanowiłem więc dobrze prześwietlić sprawę przekształcenia użytkowania wieczystego we własność, bo nie lubię przepuszczać okazji do zaoszczędzenia dużych pieniędzy ?

Z dzisiejszego wpisu dowiesz się m.in.: 

Użytkowanie wieczyste – co to właściwie jest?
Użytkowanie wieczyste a własność – jak to funkcjonuje?
Co zmienia ustawa o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność?
Czy to koniec użytkowania wieczystego?
Kogo dotyczy przekształcenie użytkowania wieczystego we własność?
Co przekształcenie użytkowania wieczystego oznacza dla Ciebie?
Co musisz zrobić w związku z przekształceniem użytkowania wieczystego we własność?
Co się stanie, jeśli niczego nie zrobisz?
Czy opłaca się skorzystać z bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność?
Ile kosztuje przekształcenie we własność na gruncie należącym do samorządu terytorialnego?
Jakie są dodatkowe warunki skorzystania z bonifikaty?
Jak otrzymać bonifikatę przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność?

W artykule znajdziesz również przykłady konkretnych wyliczeń. Mam nadzieję, że zebrane tu informacje pomogą Ci w pełni skorzystać z przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Gdybyś miał dodatkowe pytania – zadaj je po prostu w komentarzu. W gronie Czytelników bloga są tysiące osób z całej Polski, więc może ktoś już prześwietlił też sprawę w miejscowości, w której mieszkasz. A zatem – ruszamy!

Użytkowanie wieczyste – co to właściwie jest?

Użytkowanie wieczyste to relikt z czasów komuny wynikający z przekonania, że grunty miejskie powinny stanowić własność państwową. Wprowadzono je w 1961 r., a polega na tym, że zamiast sprzedawać grunt (przeniesienie prawa własności), oddaje się go w użytkowanie na okres do 99 lat. Co będzie się działo po okresie 99 lat? Użytkownik wieczysty może wystąpić o przedłużenie terminu użytkowania. Czy otrzyma taką zgodę?

Na szczęście o grunty pod naszymi mieszkaniami i domami nie musimy się dłużej martwić, bo w ich przypadku dnia 1 stycznia 2019 r. użytkowanie wieczyste odeszło do lamusa (bye, bye drogie użytkowanie!) ? Oczywiście nie za darmo… Ale o tym za chwilę.

Sprawdź aktualne rankingi
ostatnia aktualizacja:


Najlepsze lokaty bankowesprawdź
Najlepsze konta osobiste za 0 zł
Promocje bankowe do 900 zł premii
Najtańsze kredyty hipoteczne 10 banków

Sprawdź

Użytkowanie wieczyste a własność – jak to funkcjonuje?

W praktyce użytkowanie wieczyste jest dość podobne do prawa własności gruntu. Użytkownik wieczysty może takie prawo swobodnie sprzedawać, zastawiać, dziedziczyć, itp. Rozporządzanie tym prawem musi być dokonane w formie aktu notarialnego.

Przez cały okres obowiązywania użytkowania wieczystego właścicielem gruntu pozostaje jednak Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego (gmina, powiat, województwo) lub związek jednostek samorządu terytorialnego.

Użytkownik wieczysty jest natomiast właścicielem budynków i innych urządzeń wzniesionych na gruncie. A zatem: mieszkanie mogło być Twoje, ale grunt, na którym budynek stał, należał do kogoś innego, np. do Skarbu Państwa lub gminy. Z tego tytułu musiałeś do 31 marca każdego roku odpalać właścicielowi specjalną opłatę za użytkowanie wieczyste.

Dla nieruchomości mieszkalnych roczna opłata za użytkowanie wieczyste wynosiła 1% wartości gruntu. I o ile ten 1% się nie zmieniał, to już wartość gruntu co 3 lata mogła być szacowana od nowa, z czego samorządy i Skarb Państwa chętnie korzystały.

Dlatego właśnie od czasu do czasu otrzymywałeś listem poleconym pozdrowienia wraz z informacją o nowej, lepszej i oczywiście wyższej opłacie za użytkowanie wieczyste. A jak będzie teraz?

Użytkowanie wieczyste 2019. Ustawa – co się zmieniło?

1 stycznia 2019 r. prawo wieczystego użytkowania gruntów, na których stoją nasze mieszkania i domy, zostało „z automatu” przekształcone we własność. Wynika to z Ustawy z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Link do tej ustawy zamieszczam tutaj:

Ustawa: Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność 2019

Za chwilę opiszę najważniejsze wnioski z tej ustawy, ale na razie chciałbym tylko podkreślić, że użytkowanie wieczyste nie znika zupełnie…

Koniec użytkowania wieczystego?

Grunty, na których zbudowano nieruchomości komercyjne (np. biurowce) lub są wykorzystywane na cele publiczne (parki, ogrody, ogródki działkowe) dalej będą użytkowane na podstawie prawa wieczystego użytkowania gruntów. A zatem plotki o śmierci użytkowania wieczystego są przesadzone i zdecydowanie przedwczesne.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność – kogo dotyczy?

Najogólniej: właścicieli nieruchomości wypunktowanych poniżej.

Przekształcenie dotyczy wyłącznie gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Warto zatem  wiedzieć, co kryje się pod tym pojęciem. Otóż są to grunty zabudowane wyłącznie budynkami:

1) mieszkalnymi jednorodzinnymi lub
2) mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne lub
3)powyższe budynki, wraz z budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami budowlanymi, umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

Jako ciekawostkę przytoczę Ci informację, że niedawno otrzymałem pisemko, że mój garaż podziemny nie będzie teraz traktowany jako część nieruchomości mieszkaniowej i będę musiał za niego płacić stawkę 3%. Wiecie, ile zaproponowano mi za ten garaż rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste? 1236 zł. Witamy w centrum Warszawy! ?

aktualizacja 08 lutego 2019 r.:
Jest już przygotowana nowelizacja ustawy o użytkowaniu wieczystym (ustawa już przeszła przez Senat) , która wprowadza stawkę 1% dla garaży! Czekam, aż ustawa wejdzie w życie i zaktualizuję wpis, gdy tylko się pojawi. Jest więc szansa, że i w przypadku garaży skorzystamy z bonifikaty.

Co przekształcenie użytkowania wieczystego oznacza dla Ciebie?

Niedawno otrzymałem maila od czytelnika z tematem: „Użytkowanie wieczyste – czy muszę je przekształcić?”. Ktoś inny zapytał mnie również: „Czy warto przekształcić użytkowanie wieczyste we własność?”.

Tu nie ma już miejsca na żaden wybór, ani decyzję. Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność dokonało się automatycznie i jest już faktem. Byłeś użytkownikiem wieczystym, a teraz jesteś właścicielem gruntu. A w zasadzie w większości przypadków poprawniej byłoby napisać, że byłeś współużytkownikiem wieczystym, a teraz jesteś współwłaścicielem.

Ile gruntu należy teraz do Ciebie? Dokładnie tyle, ile wcześniej wynosiła wielkość Twoich udziałów we współużytkowaniu wieczystym. Znajdziesz tę informacje np. w piśmie na temat wysokości Twojej opłaty:

Przykładowe pismo na temat wysokości opłaty. Sprawdzisz w nim ile gruntu należy teraz do Ciebie?
Przykładowe pismo na temat wysokości opłaty. Sprawdzisz w nim ile gruntu należy teraz do Ciebie?

Skoro przekształcenie dokonało się automatycznie, to pytania: „Czy muszę przekształcić?”, „Jak przekształcić użytkowanie wieczyste we własność?” albo „Czy warto przekształcić użytkowanie wieczyste we własność?” – są nieaktualne.

Natomiast zdecydowanie bardziej aktualne jest inne pytanie: ILE TO KOSZTUJE?

Co musisz zrobić w związku z przekształceniem użytkowania wieczystego we własność?

Oczywiście możesz nie robić nic, ale to rzadko kiedy popłaca ?

Jeśli nie kiwniesz palcem, to przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność będzie kosztować Cię tyle, co 20 rocznych opłat z tytułu użytkowania wieczystego. Grafika zamieszczona powyżej dotyczy mieszkania, w którym mieszkam. Jeśli nie zrobię nic, to minimalny koszt przekształcenia wyniesie w moim przypadku:

20 x 793,72 zł = 15 874,40 zł

Dlaczego napisałem „minimalny koszt”? Bo jest tu kilka haczyków…

Haczyk pierwszy – aktualizacja wysokości opłaty z tytułu użytkowania wieczystego

Podstawą do ustalenia tej kwoty jest opłata za użytkowanie wieczyste, którą normalnie musiałbyś zapłacić za 2019 r.  

Jeżeli jednak otrzymałeś jakiś czas temu pismo o aktualizacji opłaty za wieczyste użytkowanie, to bardzo możliwe, że podwyżka była rozłożona na 3 lata. Najniższa kwota do zapłaty w pierwszym roku, nieco wyższa w drugim i wartość docelowa (najwyższa) w trzecim roku.

W takiej sytuacji, jeśli w 2019 r. obowiązywałaby Cię opłata ustalona za pierwszy lub drugi rok od aktualizacji (czyli niższa), to niestety wysokość opłaty za przekształcenie będzie liczona od opłaty najwyższej – czyli tej podanej do zapłaty w trzecim roku od aktualizacji.

Haczyk drugi – podwyżka opłaty z tytułu użytkowania wieczystego od 2019 r.

W drugiej połowie poprzedniego roku Poczta Polska miała sporo dodatkowej roboty. Zajmowała się nie tylko dostarczaniem kartek z życzeniami świątecznymi, lecz również listów poleconych z urzędów gmin, starostw itp. z informacją o podwyżce opłaty za wieczyste użytkowanie na 2019 r. Taka informacja powinna zostać Ci dostarczona do 31 grudnia 2018 roku. Jeśli od dawna nie było u Ciebie żadnych podwyżek, a w 2018 r. takie pismo otrzymałeś, to teraz już wiesz dlaczego.

Haczyk trzeci – kolejne podwyżki na horyzoncie

W opcji domyślnej koszt przekształcenia będziesz pokrywać podobnie, jak dotychczasową opłatę za użytkowanie wieczyste. Oznacza to, że co roku, do 31 marca, będziesz ponosić tzw. opłatę przekształceniową (opłatę za 2019 r. płaci się nieco inaczej, o czym za chwilę).
Jednak – podobnie, jak opłata za użytkowanie wieczyste – opłata przekształceniowa co 3 lata może być waloryzowana. Waloryzacji dokonuje się przy zastosowaniu wskaźników zmian cen nieruchomości, które podaje GUS. To inny sposób niż w przypadku użytkowania wieczystego (tam rzeczoznawca wyceniał konkretna działkę), ale idę o zakład, że waloryzacja będzie oznaczała wzrost wysokości opłaty przekształceniowej.

Ile i kiedy zapłacisz, jeśli nie zrobisz nic?

Pokażę Ci to na moim przykładzie. Zróbmy jeszcze tylko założenie, że opłata przekształceniowa w przyszłości nie wzrośnie (mało prawdopodobne, lecz dla zachowania przejrzystości tak założymy).

Gdybym po prostu olał temat i niczego nie zrobił, to w związku z przekształceniem musiałbym pamiętać o kilku sprawach:

 • W 2019 r. nie muszę płacić nic – ani za użytkowanie wieczyste (którego już nie ma), ani z tytułu opłaty przekształceniowej.
 • Do 29 lutego 2020 r. – muszę uregulować opłatę przekształceniową za rok 2019. To wyjątkowa sytuacja, gdy płacę „z dołu” za rok, który już minął. Będzie to kwota: 793,72 zł.
 • Do 31 marca 2020 r. – muszę uregulować opłatę przekształceniową za rok 2020. Tutaj wracamy już do tradycyjnego wnoszenia opłat „z góry”. Będzie to również 793,72 zł.

  UWAGA! W 2020 roku do uregulowania będzie opłata za 2 lata:
  W moim przypadku: 2×793,72 = 1587,44 zł
 • Do 31 marca 2021 – 2038 r. – czyli przez 18 kolejnych lat – muszę wnosić opłaty przekształceniowe.

Zatem przy optymistycznym założeniu, że opłaty faktycznie nie wzrosną, zapłacę w sumie 15 874,40 zł. Ponieważ jednak staram się nie olewać spraw, które mają wpływ na moje finanse, z tej ścieżki na pewno nie skorzystam. Pod pewnymi warunkami można bowiem uzyskać solidną bonifikatę.

Bonifikata. Jak zapłacić mniej za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania we własność?

Zamiast leżeć bezczynnie i przez 20 kolejnych lat z pokorą uiszczać opłatę przekształceniową, można skorzystać z solidnej bonifikaty. Jej wysokość zależeć będzie w zasadzie od dwóch elementów:

(1) czyją własnością był dotąd grunt,
(2) kiedy i ile możesz zapłacić.

Zamiast dokonywania płatności w „20 ratach” mogę dokonać tzw. opłaty jednorazowej, której wysokość liczymy z takiego wzoru:

OPŁATA JEDNORAZOWA = LICZBA LAT POZOSTAŁYCH DO SPŁATY x OPŁATA ROCZNA BONIFIKATA

W przypadku wniesienia opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa, osobom fizycznym przysługuje bonifikata w wysokości:

 • 60% – gdy wniesiesz opłatę w roku, w którym nastąpiło przekształcenie,
 • 50% – gdy wniesiesz opłatę w drugim roku po przekształceniu,
 • 40% – gdy wniesiesz opłatę w trzecim roku po przekształceniu,
 • 30% –  gdy wniesiesz opłatę w czwartym roku po przekształceniu,
 • 20% – gdy wniesiesz opłatę w piątym roku po przekształceniu,
 • 10% – gdy wniesiesz opłatę w szóstym roku po przekształceniu.

Tym samym, jeśli Twoja nieruchomość położona jest na gruncie należącym do Skarbu Państwa, najwięcej zaoszczędzisz wnosząc opłatę jednorazową w 2019 r.

Zobaczmy to na przykładzie mojego mieszkania. Gdyby znajdowało się ono na gruncie, który dotąd należał do Skarbu Państwa, to mógłbym otrzymać taką bonifikatę:

Przykład – jak obliczyć bonifikatę z tytułu przekształcenia wieczystego użytkowania we własność?

Bonifikata w 2019 roku: 60% *(20 x 793,72zł)  = 9524,64 zł.
Całe przekształcenie będzie mnie zatem kosztować:
15 874,40 zł – 9524,64 = 6349,76
Stanowi to 40% z sumy 20 rocznych opłat.

Bonifikata w 2020 roku: 50% *(19 x 793,72zł)  = 7540,34 zł.
W takim przypadku przekształcenie będzie mnie kosztować:
15 874,40 zł – 7540,34 zł = 8334,06 zł
Stanowi to 52,5% z sumy 20 rocznych opłat.

Bonifikata w 2021 roku: 40% *(18 x 793,72zł)  = 5714,78 zł.
W takim przypadku przekształcenie będzie mnie kosztować:
15 874,40 zł – 5714,78 zł = 10 159,62 zł
Stanowi to 64% z sumy 20 rocznych opłat.

Bonifikata w 2022 roku: 30% *(17 x 793,72zł)  = 4047,97 zł.
W takim przypadku przekształcenie będzie mnie kosztować:
15 874,40 zł – 4047,97 zł = 11 826,43 zł
Stanowi to 74,5% z sumy 20 rocznych opłat.

Bonifikata w 2023 roku: 20% *(16 x 793,72zł)  = 2539,90 zł.
W takim przypadku przekształcenie będzie mnie kosztować:
15 874,40 zł – 2539,90 zł = 13 334,50 zł
Stanowi to 84% z sumy 20 rocznych opłat.

Bonifikata w 2024 roku: 10% *(15 x 793,72zł)  = 1190,58 zł.
W takim przypadku przekształcenie będzie mnie kosztować:
15 874,40 zł – 1190,58 zł = 14 683,82 zł
Stanowi to 92,5% z sumy 20 rocznych opłat.

Jak zatem widzisz zasada jest prosta: im szybciej będziesz w stanie wnieść opłatę jednorazową, tym więcej zaoszczędzisz na całym przedsięwzięciu.

Przekształcenie we własność na gruncie należącym do samorządu terytorialnego – ile kosztuje?

A ile wynosi bonifikata w sytuacji gdy grunt, na którym stoi Twoja nieruchomość, nie należy do Skarbu Państwa?

Jeśli grunt jest własnością samorządu terytorialnego, wówczas bonifikatę ustala właściwa rada lub sejmik samorządu terytorialnego. Oznacza to, że w pewnych sytuacjach bonifikata może być znacznie bardziej atrakcyjna, niż w przypadku gruntów Skarbu Państwa, a w innych może nie być jej wcale.

Dla przykładu – najwyższą bonifikatę zaoferowała Warszawa, bo aż 98%. Nie obyło się przy tym bez politycznych przepychanek, ale efekt dla Warszawiaków jest bardzo opłacalny.

Ile zapłacę za moje mieszkanie dokonując opłaty jednorazowej w 2019 roku?

Bonifikata w 2019 roku: 98% *(20 x 793,72zł)  = 15 556,91 zł.
Całe przekształcenie będzie mnie zatem kosztować:
15 874,40 zł – 15 556,91 zł = 317,49 zł
Stanowi to 2% z sumy 20 rocznych opłat. Korzyści są więc oczywiste!

Sporo zaoferował też Gdańsk, gdzie bonifikata wynosi  95%. Są też miasta jak np. Kraków, gdzie wysokość bonifikaty jest zgodna z zasadami ustalonymi w Ustawie dla gruntów należących do Skarbu Państwa.  Niektóre miasta jeszcze nie zadecydowały o wysokości bonifikaty. Są i takie, które jasno powiedziały, ustami samorządowców, że żadnej bonifikaty nie będzie. Tak się stało w Koszalinie. Nie jest jednak powiedziane, że ta decyzja nie będzie zmieniona bo nie wpłynie ona raczej pozytywnie na poparcie dla władz Koszalina ?

Jakie są dodatkowe warunki skorzystania z bonifikaty?

Wiele gmin uzależniło bonifikatę od braku zaległości z różnych tytułów:

 1. opłat rocznych za użytkowanie wieczyste,
 2. podatku od nieruchomości,
 3. opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego (dotyczy sytuacji gdy z bonifikaty korzystasz w drugim i kolejnych latach po przekształceniu),
 4. czy z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,

Ponadto niektóre gminy wprowadziły dodatkowe rabaty dla osób zarabiających najmniej.

Najlepiej sprawdzić dokładnie jakie są warunki skorzystania z bonifikaty w Twojej gminie, powiecie czy województwie. Warunki te znajdziesz w uchwale o bonifikacie, a uchwałę na stronie internetowej gminy, powiatu czy województwa.

Bonifikata przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność – jak ją otrzymać?

To teraz kilka zdań o formalnościach i dokumentach związanych z możliwością uzyskania bonifikaty:

Zaświadczenie o przekształceniu prawa wieczystego użytkowania we własność

Do 31 grudnia 2019 r. powinieneś otrzymać specjalne zaświadczenie potwierdzające przekształcenie. Otrzymasz je od:

 • starosty – gdy grunt stanowi własność Skarbu Państwa,
 • wójta, burmistrza, prezydenta miasta, zarządu powiatu albo zarządu województwa – gdy grunt stanowi własność jednostek samorządu terytorialnego,
 • dyrektora oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa lub dyrektora oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego – gdy prawo własności Skarbu Państwa wykonują te podmioty,
 • dyrektora  Zarządu Zasobów Mieszkaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) – gdy prawo własności Skarbu Państwa wykonuje dyrektor Zarządu Zasobów Mieszkaniowych MSWiA.

Zaświadczenie otrzymasz „z urzędu”. Oznacza to, że nie musisz podejmować żadnych czynności. Do 31 grudnia 2019 r. powinieneś otrzymać list polecony. Ja jednak nie zamierzam czekać do końca roku!  

Jeśli nie chcesz czekać, to już teraz możesz złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o przekształceniu. Jego wydanie potrwa wówczas do 4 miesięcy, a w wyjątkowych przypadkach (gdy odpowiednio wniosek uzasadnisz, np. tym, że zamierzasz sprzedać mieszkanie) do 30 dni od dnia złożenia wniosku. Zaświadczenie „z urzędu” wydawane jest bezpłatnie, natomiast zaświadczenie „na wniosek” wiąże się z koniecznością uiszczenia 50 zł opłaty skarbowej. Dlaczego chcę wydać 50 zł i łazić po urzędach?

Dlaczego moim zdaniem warto wcześniej wystąpić o zaświadczenie?

Skarb Państwa i samorządy w związku z przekształceniem prawa wieczystego użytkowania gruntów we własność mają mnóstwo pracy. Możliwe, że zaświadczenie o przekształceniu otrzymasz dopiero pod koniec 2019 r. lub nawet dopiero w 2020 r. (w Ustawie jest zapis dający taką furtkę).

Wysokość bonifikaty, o której pisałem powyżej, jest uzależniona od wniesienia opłaty jednorazowej w konkretnym terminie. Dlatego ja wystąpię jeszcze w styczniu z wnioskiem o „zaświadczenie o przekształceniu”. Chcę mieć pewność, że moja bonifikata zostanie policzona tak:

Bonifikata w 2019 roku: 98% *(20 x 793,72zł)  = 15 556,91 zł.
Całe przekształcenie będzie mnie zatem kosztować:
15 874,40 zł – 15 556,91 zł = 317,49 zł
Stanowi to 2% z sumy 20 rocznych opłat.

A nie dopiero w 2020 policzona tak:

Bonifikata w 2020 roku: 98% *(19 x 793,72zł)  = 14 779,07 zł.
Całe przekształcenie będzie mnie zatem kosztować:
15 874,40 zł – 14 779,07 zł = 1095,33 zł
Stanowi to 6,9% z sumy 20 rocznych opłat.

Moim zdaniem warto dla takich oszczędności „zaryzykować” 50 zł.

Jeśli Twoja nieruchomość leży na gruncie Skarbu Państwa, to – by skorzystać z bonifikaty na poziomie 60% – powinieneś wnieść opłatę jednorazową do 31 grudnia 2019 r. W wyjątkowych przypadkach, gdy otrzymasz zaświadczenie dopiero w 2020 r., będziesz mógł zapłacić opłatę jednorazową do końca lutego 2020 r. i nie stracić prawa do 60% bonifikaty (niektóre samorządy również przyjęły takie zasady).

Ustawa natomiast nie mówi nic o sytuacji, gdy zaświadczenie o przekształceniu otrzymasz na przykład 31 grudnia 2019 r. i z oczywistych względów nie zdążysz wnieść opłaty jednorazowej jeszcze w 2019 r.  Czy wówczas przysługuje Ci bonifikata 60% czy 50%? Nie wiem. Wolę nie sprawdzać ?

Może się również zdarzyć, że Twoja nieruchomość jest nietypowa i potrzebujesz kilku miesięcy, by wyczyścić sprawy prawne i dokonać kliku formalności, zanim zyskasz prawo do bonifikaty. W moim Urzędzie Dzielnicy podali mi taki przykład: masz mieszkanie w bloku, który stoi na kilku działkach, a jedna z nich jest przekazana na cele inne, niż mieszkalne. To dla mnie kolejny argument, by po zaświadczenie wystąpić jak najszybciej.

Po co Ci zaświadczenie o przekształceniu wieczystego użytkowania we własność?

Zaświadczenie stanowi potwierdzenie przekształcenia prawa wieczystego użytkowania gruntów we własność. Dodatkowo dowiesz się z niego, jaką opłatę przekształceniową masz płacić oraz czy w ogóle masz możliwość skorzystania z bonifikaty.

Zaświadczenie otrzymasz Ty oraz sąd, który prowadzi księgę wieczystą nieruchomości. Sąd, na podstawie zaświadczenia, wpisze w dziale III księgi wieczystej Twojej nieruchomości roszczenie o zapłatę opłat z tytułu przekształcenia. Ten wpis nie wymaga od Ciebie żadnych czynności – dokona się z urzędu i nic nie kosztuje. Po jego wprowadzeniu otrzymasz od Sądu zawiadomienie o wpisie.  

Masz już zaświadczenie? To pora skorzystać z bonifikaty!

Poniższych kroków jeszcze nie przerobiłem w praktyce, ale opierają się one na informacjach, które uzyskałem telefonicznie od urzędników. Jak będę miał tę drogę za sobą – doprecyzuję.

Składasz wniosek o opłatę jednorazową

Składasz wniosek, w którym deklarujesz chęć wniesienia opłaty jednorazowej. W moim przypadku złożę go w Urzędzie Dzielnicy Warszawa-Ochota. W nieformalnej rozmowie urzędnicy przyznali, że gdyby po prostu zapłacić opłatę jednorazową, nie składając wniosku, to zapewne też by ją uznali – ale wolę nie ryzykować. Na razie, przynajmniej w moim Urzędzie, wzoru takiego wniosku nie ma. Złożenie wniosku jest bezpłatne.

Informacja o opłacie jednorazowej i zapłata

Samorząd informuje Cię o wysokości opłaty jednorazowej. Wiesz ile i na jakie konto masz zapłacić. Teraz trzeba wykonać przelew.

Zaświadczenie o wniesieniu opłat albo opłaty jednorazowej

W terminie 30 dni od dnia wniesienia opłaty jednorazowej otrzymasz  kolejne zaświadczenie. Tym razem będzie to Zaświadczenie o wniesieniu opłaty jednorazowej. To zaświadczenie jest Ci potrzebne, by potwierdzić w przyszłości, że nie masz już żadnych zobowiązań z tytułu przekształcenia wieczystego użytkowania we własność.

Wizyta w Sądzie Wieczystoksięgowym

Z tym zaświadczeniem idziesz do Sądu Wieczystoksięgowego, by wykreślił zobowiązanie do płacenia opłaty przekształceniowej z działu III księgi wieczystej Twojej nieruchomości.  W przypadku opłaty jednorazowej za wpis zapłacisz 250 zł opłaty sądowej.

I tyle! ?

Wyszła mi z tego wpisu niezła kobyłka i mam nadzieję, że będzie dla Ciebie przydatna. Zapoznanie się z przepisami i kilka rozmów z urzędnikami (swoją drogą – niezwykle w mojej dzielnicy miłymi i pomocnymi) – otworzyło mi oczy na kilka spraw. Wkrótce załatwiam formalności i dam znać, jak mi idzie. A jeśli masz już własne doświadczenia i przemyślenia na ten temat – koniecznie podziel się tym w komentarzu! Miłego dnia! ?

Proszę zapoznaj się z poniższą informacją.

Wszystkie prezentowane informacje mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz stanowią prywatne opinie ich autorów.

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
120 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze