Zmiana opłat - Bossa i XTB

Inwestowanie w ETF-y po wakacjach – taniej i przystępniej?

60

Jeszcze “lądujesz” po urlopie, próbujesz złapać wrześniowy rytm i nie masz czasu sprawdzać co zmieniło się w ofertach popularnych domów maklerskich? Tu krótko podsumuję najważniejsze, moim zdaniem, zmiany wprowadzone przez  XTB i Bossę.

Dobór tych dwóch domów maklerskich nie jest przypadkowy – to stali bywalcy naszych rankingów i artykułów, a ich oferta właśnie się zmieniła.

To dobry moment na krótkie przypomnienie: Pamiętaj, proszę, że wszystkie prezentowane na blogu materiały mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny i są wyrazem prywatnej opinii autorów. Zapoznaj się, proszę, z dokładną informacją prawną, którą znajdziesz na końcu tego artykułu.

XTB oraz BOSSA wprowadziły kilka zmian w swoich Tabelach Opłat i Prowizji, oraz szczegółach ofert. Ma być taniej i łatwiej.

Zacznę od najświeższej zmiany warunków, którą ogłosił zwycięzca rankingu 2022 najlepszych IKE i IKZE maklerskich z dostępem do rynków zagranicznych, czyli Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. Reforma w cenniku dla transakcji na zagranicznych rynkach jest dość szeroka, ale moim zdaniem posiadacz IKE czy IKZE w Bossie powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie nowości. Po pierwsze Bossa przycina prowizję minimalną z 19 zł na 14 zł przy transakcjach na większości giełd zagranicznych, w tym, co szczególnie cieszy na Xetrze i LSE, czyli najpopularniejszych “hubach” w Europie na zagraniczne ETFy.

Źródło: https://bossa.pl/o-nas/aktualnosci/2023/taniej-na-gieldach-zagranicznych-w-dm-bos-nizsze-stawki-prowizyjne-od

W praktyce oznacza to, że na rachunku IKE czy IKZE łatwiej będzie podzielić zakupy ETFów na transze, nie przepłacając przy tym prowizji. W ramach ścieżki “Zacznij Skutecznie Inwestować” na platformie FinCrafters wykuliśmy określenie “Próg Minimalnej Prowizji”. Oznacza on kwotę transakcji, powyżej której inwestor płaci prowizję równą procentowej stawce z tabeli (czyli 0,29% w Bossa). Z kolei zakup czy sprzedaż na kwotę niższą od tego progu skutkuje wyższym w ujęciu procentowym obciążeniem kosztami transakcyjnymi. Im wyższa prowizja minimalna, tym wyższy ten próg i tym ciężej nie przepłacać brokerowi robiąc częstsze transakcje.

Po zmianie możemy zrobić optymalną kosztowo transakcję za 4 800zł, gdy wcześniej było to  ponad 6 500zł. Tym samym DM BOŚ zrównał się do mBanku, który zrobił analogiczną obniżkę w maju tego roku:

Źródło: opracowanie własne na podstawie Tabel Opłat i Prowizji

Dzięki obniżce inwestowanie na IKE/IKZE w zagraniczne ETF staje się nieco bardziej przystępne.
Niższa prowizja minimalna ułatwia regularne zakupy do portfela inwestycyjnego. Przykładowo, jeśli ktoś w pełni wykorzysta roczny limit wpłat na IKE (w 2023 r. wynosi 20 805 zł) to przy nowych prowizjach minimalnych może “bez przepłacania” kupić ETF-y w  4 transzach, np. co kwartał. Z kolei na IKZE z limitem dla osoby fizycznej (w 2023 jest to 8 322 zł) łatwiej będzie podzielić zakupy na dwie równe transze, jedynie lekko przepłacając ponad stawkę 0,29%. Druga zmiana w Bossie jest łyżeczką dziegciu w tym słoiku miodu. Bossa zmodyfikowała zasady pobierania opłaty za przechowywanie aktywów zagranicznych:

Źródło: Wykaz zmian do Tabeli opłat i prowizji maklerskich Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A.

W myśl regulaminu Bossa może, co pół roku pobierać opłatę 0,02% wartości zgromadzonych przez nas aktywów zagranicznych. Ta opłata była i wcześniej w tabeli opłat Bossy, choć w nieco innym kształcie, a BOSSA, odpuszcza jej pobieranie w ramach, ciągle rolowanej promocji. Na ten moment promocja jest wydłużona do końca 2025 r. dla rachunków do 1 mln zł:

Źródło: Wyciąg z zarządzeń – rynek zagraniczny

Do czerwca 2025 r. jeszcze wiele się może zmienić. Ja liczyłem, że ta opłata wypadnie z Tabeli opłat i szkoda, że tak się nie stało.

A co słychać w XTB? Nadal wraz z Interactive Brokers jest to preferowany przeze mnie broker do transakcji na zagranicznych ETF poza IKE i IKZE. Powodem są niskie, na tle pozostałych domów maklerskich, koszty transakcji. Główne parametry Tabeli Opłat i Prowizji pozostały w XTB bez zmian:

 • nadal jeśli mieścisz się w miesiącu w obrocie 100 tys. EUR, możesz kupować i sprzedawać ETFy bez prowizji,
 • nadal bardziej opłaca się samodzielnie wpłacać EUR i USD pod zakupy, bo XTB każe sobie słono płacić za przewalutowanie (marża 0,5% ponad kurs walutowy).

W XTB pojawiło się kilka małych zmian na plus, szczególnie ułatwiających inwestowanie małych kwot:

 1. Największym usprawnieniem było bezdyskusyjnie wprowadzenie w maju Akcji Ułamkowych. Dzięki temu w XTB można kupować ETFy po kawałku, nie będąc ograniczonym przez cenę pojedynczej jednostki. To spore ułatwienie przy niskich kwotach, ponieważ:
  a) cena pojedynczej jednostki ETF potrafi sięgać kilkuset złotych,
  b) przy zakupie ETF wreszcie nie zostają na rachunku “resztki” gotówki, a każdy grosz wpłaconych środków można zagonić do pracy na rynku.
  Listę ETFów, których „ułamki” można kupować znajdziesz w Tabeli Specyfikacji Instrumentów Finansowych Rynku Zorganizowanego.
 2. W lipcu tę listę ETFów objętych akcjami ułamkowymi poszerzono, a dodatkowo XTB umożliwiło zakup ETF nawet za symboliczną złotówkę. Zmiana kosmetyczna, ponieważ w poprzednim wydaniu było to 10 zł, ale wciąż zmiana na plus.
 3. W sierpniu 2023 XTB zrezygnowało z opłaty za wyciąganie małych kwot z rachunku. Opłata była krzywdząca dla inwestorów dysponujących małym kapitałem i fajnie, że zniknęła.
Źródło: Opis zmian 19.08.2023 r.

Moim zdaniem obydwaj brokerzy poprawili swoją ofertę, choć wiesz, jak jest – apetyt rośnie w miarę jedzenia 🙂. A Ty jak oceniasz te zmiany? Podziel się swoimi odczuciami w komentarzu!

AKTUALIZACJA 18.09.2023

Musiało być sporo dyskusji (i dobrze!) o zmianie opłat w Bossie, bo broker zdecydował się doprecyzować jeszcze Tabelę Opłat i Prowizji (TOiP) w zakresie opłaty za przechowywanie:

 • jednak nie 2x 0,02% za przechowywanie co pół roku, tylko co pół roku 1/2 z 0,02% w skali całego roku. Za cały rok nie 0,04% tylko 0,02%.
 • jako dopisek kryjący się za *** dodano też do samej TOiP zapis o zwolnieniu promocyjnym z tej opłaty dla rachunków indywidualnych o wartości nieprzekraczającej 1 mln PLN do połowy 2025 r. Już nie trzeba „grzebać” w zarządzeniach Dyrektora DM BOŚ, by dotrzeć do tej informacji.
 • wartość środków w zagranicznych aktywach jest liczona jako suma ze wszystkich kont inwestora, tj. np. zagraniczne ETF na IKE + na IKZE + na rachunku regularnym.

Proszę zapoznaj się z poniższą informacją.

Wszystkie prezentowane informacje mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz stanowią prywatne opinie ich autorów.

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
60 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze