Ile Polska traci na członkostwie w UE? Faktyczny bilans zysków i strat.

80

Jaki jest faktyczny bilans członkostwa Polski w Unii Europejskiej? Czy rzeczywiście tracimy na tym miliardy złotych – jak na niedawnej konferencji prasowej przekonywał Patryk Jaki? Polityczna manipulacja i dezinformacja sięgają zenitu, dlatego postanowiłem sprawdzić, jakie są fakty. 

Punktem zapalnym, który zainspirował mnie do stworzenia tego artykułu, był zaprezentowany podczas konferencji „bilans” transferów finansowych, które odbyły się pomiędzy Polską a Unią Europejską od daty wstąpienia w jej szeregi:

konferencja-jaki(źródło: https://www.tysol.pl/a71963-Konferencja-Jakiego-Bilans-finansowy-Polski-w-UE-Przedstawiono-wyliczenia-Straty-wynosza)

W swojej prezentacji europoseł powoływał się na dane zebrane i zestawione przez prof. Zbigniewa Krysiaka (SGH, Instytut Myśli Schumana) i prof. Tomasza Grosse (Uniwersytet Warszawski) i przekonuje, że będąc członkiem Unii Europejskiej, więcej tracimy, niż zyskujemy. 

Słuchając tych argumentów i patrząc na dane prezentowane podczas tego wystąpienia – po prostu się zagotowałem.

Nie poruszam na blogu tematów politycznych – bo dbanie o finanse dotyczy zwolenników wszystkich partii.

Gdy jednak widzę jawną manipulację, nie mogę milczeć.

Dlatego zaprosiłem do rozmowy dr. Sławomira Dudka, makroekonomistę, który przepracował 23 lata w Ministerstwie Finansów. Kierował m.in. Departamentem Symulacji i Prognoz Makroekonomicznych i był dyrektorem Departamentu Polityki Makroekonomicznej. Podczas swojej kariery pracował z przedstawicielami wszystkich ugrupowań politycznych po 1993 roku. Ale znacie go już bardzo dobrze dzięki naszej poprzedniej rozmowie, w filmie: Czy Polska zbankrutuje? 

Zapraszam Was do obejrzenia wywiadu, w którym pokazujemy faktyczny bilans zysków i strat z naszego członkostwa w Unii Europejskiej:

Najważniejsze tezy z naszej rozmowy:

 1. Na konferencji Patryka Jakiego pojawił się następujący slajd, pokazujący “bilans” przepływów finansowych z UE. Te wyliczenia to najzwyklejszy fake news, pełen merytorycznych błędów i opuszczeń. Według nich w ciągu 17 lat członkostwa w UE Polska straciła 535 mld złotych:
  bilans-finansowy-polski-w-ueŹródło: FORhttps://for.org.pl/pliki/artykuly/8030_saldo-1.pdf

 2. Po usunięciu błędów merytorycznych i świadomych opuszczeń, wyliczenia bliższe rzeczywistości powinny wskazywać na 929 mld zł nadwyżki – czyli eksperci Patryka Jakiego pomylili się co najmniej o  1 464 mld zł:
  wyliczenia-forŹródło: FORhttps://for.org.pl/pliki/artykuly/8030_saldo-1.pdf
 3. Ale nawet powyższe liczby są jedynie drobnym wycinkiem rzeczywistości.  Polska dzięki dostępowi do wspólnego rynku odniosła ogromne korzyści. Np. opublikowane w recenzowanych światowych czasopismach naukowych badanie Hagemajera i Svatko (2021) wskazuje, że po 15 latach od akcesji PKB na mieszkańca może być od 31% do nawet 55% wyższy. Bez członkostwa w UE bylibyśmy o ⅓ a może nawet ½ biedniejsi.
 4. Na tle innych krajów radzimy sobie w Unii świetnie. Dobrze ilustruje to, chociażby poniższa grafika:
  przemysl-przetworczy-w-polsceŹródło: FOR@DudSlaw FOR na podstawie OECD
 5. Więcej szczegółów i wątków znajdziecie w filmie. Bardzo zachęcam Was do jego obejrzenia! 
 6. Moja prywatna opinia:

Wychodząc z Unii Europejskiej, strzelimy sobie pod względem ekonomicznym i geopolitycznym w kolano.

Poza garstką polityków i ich rodzin – którzy już bez żadnych ograniczeń będą mogli wtedy uczynić z naszego kraju swój prywatny folwark i stawać się oligarchami – my będziemy biednieć. 

Nie dajmy sobie wmówić, że Unia Europejska zajmuje się tylko „krzywizną banana” i sprawami ideologicznymi.

Zamiast pozwalać się wodzić za nos politykom – opierajmy nasze opinie na faktycznych danych.

Unia Europejska ma oczywiście mnóstwo wad. Ale nie mogą nam one przysłonić ogromnych korzyści z członkostwa. 

Polska – z silną i merytorycznie przygotowaną dyplomacją – powinna być krajem umiejętnie umacniającym swoją silną pozycję w Unii. Ale w ramach Unii!! A nie poza nią. Krytykujmy, naprawiajmy, usprawniajmy tę Unię – ale bądźmy jej częścią! A nie osamotnionym krajem, położonym pomiędzy silną Europą Zachodnią i Rosją. Nigdy w historii nie kończyło się to dla nas dobrze…

Lista źródeł:

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
80 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze