Ile Polska traci na członkostwie w UE? Faktyczny bilans zysków i strat.
Podcast: Odtwarzaj w nowym oknie | Pobierz (Czas trwania: 51:18 — 70.6MB) | Umieść link
Subskrybuj: Apple Podcasts | Spotify | Android | RSS
Jaki jest faktyczny bilans członkostwa Polski w Unii Europejskiej? Czy rzeczywiście tracimy na tym miliardy złotych – jak na niedawnej konferencji prasowej przekonywał Patryk Jaki? Polityczna manipulacja i dezinformacja sięgają zenitu, dlatego postanowiłem sprawdzić, jakie są fakty.
Punktem zapalnym, który zainspirował mnie do stworzenia tego artykułu, był zaprezentowany podczas konferencji „bilans” transferów finansowych, które odbyły się pomiędzy Polską a Unią Europejską od daty wstąpienia w jej szeregi:
(źródło: https://www.tysol.pl/a71963-Konferencja-Jakiego-Bilans-finansowy-Polski-w-UE-Przedstawiono-wyliczenia-Straty-wynosza)
W swojej prezentacji europoseł powoływał się na dane zebrane i zestawione przez prof. Zbigniewa Krysiaka (SGH, Instytut Myśli Schumana) i prof. Tomasza Grosse (Uniwersytet Warszawski) i przekonuje, że będąc członkiem Unii Europejskiej, więcej tracimy, niż zyskujemy.
Słuchając tych argumentów i patrząc na dane prezentowane podczas tego wystąpienia – po prostu się zagotowałem.
Nie poruszam na blogu tematów politycznych – bo dbanie o finanse dotyczy zwolenników wszystkich partii.
Gdy jednak widzę jawną manipulację, nie mogę milczeć.
Dlatego zaprosiłem do rozmowy dr. Sławomira Dudka, makroekonomistę, który przepracował 23 lata w Ministerstwie Finansów. Kierował m.in. Departamentem Symulacji i Prognoz Makroekonomicznych i był dyrektorem Departamentu Polityki Makroekonomicznej. Podczas swojej kariery pracował z przedstawicielami wszystkich ugrupowań politycznych po 1993 roku. Ale znacie go już bardzo dobrze dzięki naszej poprzedniej rozmowie, w filmie: Czy Polska zbankrutuje?
Zapraszam Was do obejrzenia wywiadu, w którym pokazujemy faktyczny bilans zysków i strat z naszego członkostwa w Unii Europejskiej:
Najważniejsze tezy z naszej rozmowy:
- Na konferencji Patryka Jakiego pojawił się następujący slajd, pokazujący “bilans” przepływów finansowych z UE. Te wyliczenia to najzwyklejszy fake news, pełen merytorycznych błędów i opuszczeń. Według nich w ciągu 17 lat członkostwa w UE Polska straciła 535 mld złotych:
Źródło: FOR; https://for.org.pl/pliki/artykuly/8030_saldo-1.pdf
- Po usunięciu błędów merytorycznych i świadomych opuszczeń, wyliczenia bliższe rzeczywistości powinny wskazywać na 929 mld zł nadwyżki – czyli eksperci Patryka Jakiego pomylili się co najmniej o 1 464 mld zł:
Źródło: FOR; https://for.org.pl/pliki/artykuly/8030_saldo-1.pdf - Ale nawet powyższe liczby są jedynie drobnym wycinkiem rzeczywistości. Polska dzięki dostępowi do wspólnego rynku odniosła ogromne korzyści. Np. opublikowane w recenzowanych światowych czasopismach naukowych badanie Hagemajera i Svatko (2021) wskazuje, że po 15 latach od akcesji PKB na mieszkańca może być od 31% do nawet 55% wyższy. Bez członkostwa w UE bylibyśmy o ⅓ a może nawet ½ biedniejsi.
- Na tle innych krajów radzimy sobie w Unii świetnie. Dobrze ilustruje to, chociażby poniższa grafika:
Źródło: FOR; @DudSlaw FOR na podstawie OECD
- Więcej szczegółów i wątków znajdziecie w filmie. Bardzo zachęcam Was do jego obejrzenia!
- Moja prywatna opinia:
Wychodząc z Unii Europejskiej, strzelimy sobie pod względem ekonomicznym i geopolitycznym w kolano.
Poza garstką polityków i ich rodzin – którzy już bez żadnych ograniczeń będą mogli wtedy uczynić z naszego kraju swój prywatny folwark i stawać się oligarchami – my będziemy biednieć.
Nie dajmy sobie wmówić, że Unia Europejska zajmuje się tylko „krzywizną banana” i sprawami ideologicznymi.
Zamiast pozwalać się wodzić za nos politykom – opierajmy nasze opinie na faktycznych danych.
Unia Europejska ma oczywiście mnóstwo wad. Ale nie mogą nam one przysłonić ogromnych korzyści z członkostwa.
Polska – z silną i merytorycznie przygotowaną dyplomacją – powinna być krajem umiejętnie umacniającym swoją silną pozycję w Unii. Ale w ramach Unii!! A nie poza nią. Krytykujmy, naprawiajmy, usprawniajmy tę Unię – ale bądźmy jej częścią! A nie osamotnionym krajem, położonym pomiędzy silną Europą Zachodnią i Rosją. Nigdy w historii nie kończyło się to dla nas dobrze…
Lista źródeł:
- Dudek S., Trzeciakowski R., Zalewski M. – Komunikat FOR 33/2021: Krysiaka saldo błędów i opuszczeń: https://for.org.pl/pliki/artykuly/8030_saldo-1.pdf
- Hagemejer J., Michałek J.J., Svatko P. – (2021), Economic impact of the EU Eastern enlargement on New Member States revisited: The role of economic institutions, Central European Economic Journal 8(55): https://doi.org/10.2478/ceej-2021-0008
- In 't Veld J. – (2019), The economic benefits of the EU Single Market in goods and services, Journal of Policy Modeling 41 (5): https://doi.org/10.1016/j.jpolmod.2019.06.004
- Trzeciakowski R. – (2020), Wspólny rynek i praworządność ważniejsze dla rozwoju Polski niż fundusze unijne, Komunikat FOR 37/2020, Forum Obywatelskiego Rozwoju: https://for.org.pl/pl/a/8045,komunikat-for-37/2020-wspolny-rynek-i-praworzadnosc-wazniejsze-dla-rozwoju-polski-niz-fundusze-unijne
- EUROSTAT: https://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/11563283/2-17092021-AP-EN.pdf/cafa3f3b-b599-66c0-6249-0d4c4ea6122b?t=1631866962823
Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.
PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?
Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.
PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?
To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:
✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.