Czy da się poprawić finanse w pół roku?
Podcast: Odtwarzaj w nowym oknie | Pobierz (Czas trwania: 1:00:54 — 84.0MB) | Umieść link
Subskrybuj: Apple Podcasts | Spotify | Android | RSS
Czy da się ogarnąć finanse w pół roku? Czy można się nauczyć inwestować w zaledwie kilka miesięcy? Wiele osób myśli, że poprawa stanu swoich finansów to wyczerpujący proces, który będzie trwał latami. I choć na pewno nie będzie to łatwe – jeśli odstawisz na bok wymówki i zaczniesz działać, możesz realnie zmienić swoje finanse w 6 miesięcy. W tym artykule zdradzę Ci, jak to zrobić.
Chyba każdy z nas chciałby mieć porządek w finansach – wydatki pod kontrolą, świetny plan na zarobki i skrojony pod siebie portfel inwestycyjny. Dlaczego jednak tak mało osób ma te tematy ogarnięte? Problemem na pewno nie jest brak wiedzy – w dzisiejszych czasach mamy przecież wiedzę na wyciągnięcie ręki, dzieli nas od niej tylko kilka „klików” na klawiaturze. Kiedy piszę te słowa (wrzesień 2023), na moim blogu jest już 627 darmowych artykułów, a na moim kanale YouTube około 300. bezpłatnych filmów, w których dzielę się wiedzą. A to tylko mój kawałek internetu – jeśli weźmiesz pod uwagę materiały innych twórców, naprawdę masz w czym wybierać.
Pomimo całej tej wiedzy, nadal bardzo wiele osób nie ogarnia swoich finansów, nie zwiększa zarobków i nie inwestuje. Jak myślisz, dlaczego tak jest? W zeszłym roku postanowiliśmy to sprawdzić.
Dlaczego tak trudno dbać o finanse?
W grudniu 2022 r. przeprowadziliśmy wśród czytelników bloga i widzów mojego kanału na YouTube ankietę, w której pytaliśmy uczestników właśnie o największe przeszkody, które przeszkadzają im w dbaniu o finanse. Otrzymaliśmy ponad 5000 odpowiedzi. Przeczytaliśmy je wszystkie i dzięki temu wyodrębniliśmy te najczęściej się pojawiające:
- brak działania
- brak planu i systematyczności
- brak wsparcia
- emocje i zachcianki.
Dlaczego nie inwestujesz?
Pytaliśmy też o powody, dla których ankietowani nie inwestują. W tym pytaniu wyodrębniliśmy następujące przeszkody:
- brak działania
- strach
- brak wiedzy i czasu
- brak systematyczności
- za dużo informacji.
Te odpowiedzi pomogły nam sobie uświadomić jedną rzecz – większość osób potrzebuje pomocy w pokonaniu tych przeszkód. Nie chodzi o to, żeby stworzyć kolejny kurs online, który zawali uczestników wiedzą. Chodzi o to, żeby stworzyć takie miejsce, w którym dbanie o finanse i pokonywanie przeszkód stanie się łatwiejsze. No dobrze, ale jak to się ma do Ciebie i tego, czy dasz radę zmienić swoje finanse w pół roku?
Jak zmienić finanse w pół roku?
Jeśli jesteś na podobnym etapie – pomimo najszczerszych chęci nie dbasz o własne finanse tak, jakbyś tego chciał, nie inwestujesz i nie zwiększasz zarobków, pomyśl przez chwilę, co jest dla Ciebie największą przeszkodą. U każdego z nas te powody mogą być trochę inne i będą warunkowały w kolejnym kroku inne podejście. Dlatego poświęć chwilę i zidentyfikuj największe przeszkody, przez które nie dbasz o finanse.
Możesz posłużyć się naszym interaktywnym pdf-em:
Gdy wiesz już, co najczęściej Ci przeszkadza w dbaniu o finanse, możesz przejść do kolejnego kroku – stworzenia planu, który doprowadzi Cię w pół roku tam, gdzie chcesz dotrzeć.
Ustal, co dokładnie chcesz osiągnąć przez najbliższe 6 miesięcy
Pamiętaj, że hasła typu: „ogarnąć finanse” nie są wystarczająco konkretne, przez co trudno Ci będzie stwierdzić, czy już dotarłeś do mety. Dlatego na samym początku zachęcam Cię do bardzo jasnego sprecyzowania, co dokładnie chcesz osiągnąć przez te pół roku. Musisz mieć krystaliczną jasność na temat tego, jak dokładnie wygląda Twój cel i co musisz zrobić, żeby go osiągnąć.
Wyznacz czas, w którym zajmiesz się finansami
Wróć na chwilę do naszych grafik z przeszkodami, które powstrzymują nas przed dbaniem o finanse. Pamiętasz, co było na szczycie obu rysunków? BRAK DZIAŁANIA. Dlatego jeśli chcesz ogarnąć swoje finanse/inwestycje w pół roku, musisz szczególnie zadbać o ten element. Jak to zrobić? Wyznaczając sobie bloki czasu, w których zajmiesz się DZIAŁANIEM. Dopóki czas dla finansów nie będzie częścią Twojego kalendarza i nie stanie się spotkaniem, którego nigdy nie odwołujesz – nie zobaczysz postępów. Ważna uwaga – nie liczy się tutaj, ile czasu dla finansów wyznaczyłeś. Liczy się – ile czasu na przestrzeni tygodnia faktycznie dla swoich finansów poświęciłeś. Monitoruj ten czas skrupulatnie i co tydzień rozliczaj się z niego.
Zastanów się, jak pokonasz przeszkody…
Punktem wyjścia do kolejnego kroku jest oczywiście stworzona przez Ciebie lista indywidualnych przeszkód. Przeanalizuj wszystkie pozycje liście. Wypisz, jak możesz się przygotować do każdej z nich oraz jak możesz ją pokonać, jeśli już stanie na Twojej drodze. To trudny etap i będzie wymagał od Ciebie trochę pracy. Ważna uwaga – nie wystarczy, że sobie te pomysły wypiszesz na kartce. Musisz je wdrożyć w życie.
… i zacznij działać!
Ostatni krok, który musisz podjąć, jeśli chcesz ogarnąć swoje finanse lub zacząć inwestować w pół roku, to oczywiście systematyczne działanie. To oczywiście najtrudniejsze, bo – po pierwsze, wymaga Twojego zaangażowania w długim terminie, a po drugie – nie dzieje się w próżni. Na Twojej drodze prawie na pewno pojawią się te wszystkie przeszkody, które wypisałeś sobie w ćwiczeniu z początku tego artykułu. Masz swój plan działania, masz plan na pokonanie przeszkód, ale nie oszukujmy się – nawet tak przygotowany możesz znaleźć się w takiej sytuacji:
- Ty i sterta wiedzy, która Cię przytłacza. Choć bliscy Cię wspierają, ogromna większość Twojego otoczenia wyznaje inne wartości i nie kibicuje Ci na drodze do Twojej zmiany. W takich warunkach naprawdę trudno jest zachować systematyczność.
Jak zwiększyć Twoje szanse na sukces?
Kiedy razem z moim zespołem analizowałem przesłane do nas ankiety, od razu zacząłem się zastanawiać, jak możemy najefektywniej pomóc moim Czytelnikom i Widzom w osiąganiu finansowych celów. Co będzie im potrzebne, żeby zwiększyć szansę na sukces? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu, ale na początek zachęcam Cię do obejrzenia filmu:
1.Pierwszy element to mapa, kompas i jasno wyznaczony cel. Pamiętasz? W jednym z punktów naszego procesu prosiłem Cię o sprecyzowanie celu. I wiesz co? Bardzo wielu ludzi wykłada się właśnie na tym kroku. Dlaczego? Bo mają tak wiele celów, że nie mają pojęcia, za który zabrać się w pierwszej kolejności. Albo precyzują swoje cele za mało konkretnie i tak naprawdę nie mają jasno sprecyzowanej sytuacji, w której mogą uznać swój cel za osiągnięty.
2. Drugi element to jasno wytyczona droga do celu. Jeśli nie masz jej dokładnie określonej, zmniejszasz swoje szanse na sukces. Dlaczego? Bo bez drogi bardzo łatwo zabłądzić, zboczyć z trasy i dojść w miejsce, w którym wcale nie chcieliśmy się znaleźć. Kiedy masz już wytyczoną drogę, może pojawić się kolejny problem – jeśli droga jest długa, szybko możesz stracić motywację. Dlatego tak ważny jest kolejny punkt.
3. Trzeci element, czyli podział drogi na konkretne etapy. Dzięki temu pokonasz drogę krok po kroku i nie stracisz motywacji, bo możesz celebrować ukończenie każdego z etapów. A celebracja smakuje najlepiej…
4. … w gronie towarzyszy, dlatego czwarty element zwiększający Twoją szansę na sukces to współtowarzysze podróży. Czyli osoby, które są na podobnym etapie i ramię w ramię przemierzają z Tobą szlak do celu:
5. Piąty element, który zwiększy Twoją szansę na sukces to znalezienie odpowiednich przewodników, którzy pomogą Ci dojść do celu i nie zgubić ścieżki. Wytłumaczą, jak pokonać bardziej wymagające odcinki trasy, podzielą się swoim doświadczeniem i sprawdzonymi sposobami na to, jak pokonać trudności.
6. I w końcu szósty element – czyli wspierająca społeczność. Wyobraź sobie sportowca, który ma przed sobą ostatni kilometr maratonu – daje z siebie wszystko, ale jest naprawdę ciężko. I teraz wyobraź sobie, że pokonuje ten ostatni kilometr w otoczeniu osób, które wykrzykują w jego stronę niewspierające komunikaty np. „i tak nie dasz rady!”, „w tym kraju się nie da!”, „poddaj się, jesteś do niczego!”. A teraz wyobraź sobie tego samego sportowca, którego na ostatnim kilometrze dopinguje nie tylko rodzina i znajomi, ale też inne osoby i sportowcy, którzy przebyli tę drogę przed nim. Znajomi i nieznajomi, którzy wykrzykują pozytywne hasła: „dasz radę!”, „nie poddawaj się – już niedaleko!”, „jak będzie trzeba, to dopchamy Cię do tej mety!”. Jak myślisz, który z nich dobiegnie?
Te wszystkie elementy mogą zwiększyć Twoją szansę na sukces. Jeśli czujesz, że nie chcesz już kroczyć ścieżką samotnie, wszystkie te elementy znajdziesz w naszej płatnej społeczności – FinCrafters.
Co to jest FinCrafters?
FinCrafters to społeczność osób, które wspólnie dbają o finanse osobiste. Najważniejsze filary, na których opiera się FinCrafters to:
- Wiedza – podana w przystępny sposób na ścieżkach postępu. Dajemy tylko tyle wiedzy, ile będzie Ci potrzebne, żeby zrobić następny krok. Ale wiedza to nie tylko ścieżki postępu – przede wszystkim w ramach społeczności budujemy „zbiorowy mózg”. Każdy FinCrafter, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu dokłada do tego swoją cegiełkę.
- Działanie – wiemy, że sama wiedza to tylko 20% sukcesu, dlatego największy nacisk kładziemy na jej przekładanie na praktyczne działania. Dzieje się to dzięki zadaniom domowym, sesjom Q&A oraz postom na platformie.
Wsparcie – sercem naszej społeczności są ludzie, którzy do niej należą. Wiemy, że samodzielne dbanie o finanse może być trudne i powodować frustrację. Dlatego na platformie wspieramy się wzajemnie i motywujemy do tego, żeby się nie poddawać i działać.
Jak działa FinCrafters?
FinCrafters to platforma społecznościowa, która działa trochę na zasadzie forum czy zamkniętej grupy na Facebooku z dedykowanymi przestrzeniami:
Oprócz „forum” otrzymujesz dostęp do bardzo konkretnej WIEDZY, podanej w formie 3 merytorycznych ścieżek postępu, o których opowiem więcej w dalszej części artykułu. W tym miejscu tylko je wymienię:
🔵 Ogarnij swoje finanse krok po kroku
🟠 Zacznij skutecznie inwestować
🟣 Wznieś inwestycje na wyższy poziom
Co znajdziesz na platformie FinCrafters
Każda ścieżka ma swoją biblioteczkę, gdzie po publikacji danych zajęć, zobaczysz wszystkie materiały:
Materiały do każdej lekcji zawierają:
- Nagranie zajęć (lekcje to zazwyczaj 45-90 min.)
- Nagranie Q&A (sesje trwają od 30 minut do nawet 1,5 godziny – w zależności od liczby pytań)
- pliki mp3
- prezentację z zajęć
- Zadanie domowe
- Dodatkowe materiały pdf, jeśli takie występowały
Jednak sercem FinCrafters jest SPOŁECZNOŚĆ – trwające na platformie dyskusje, dzielenie się wiedzą i doświadczeniami, wzajemne wsparcie i motywacja:
Oprócz wiedzy i społeczności, na platformie mamy dodatkowe obszary tematyczne, których chcieli nasi FinCraftersi:
- Polecane książki (nasza biblioteczka liczy już kilkadziesiąt pozycji 🙂)
- Efektywność osobista z FBO – to zupełnie nowa przestrzeń, w której Marcin dzieli się swoimi osobistymi przemyśleniami i wskazówkami, które są efektem jego kilkunastoletniego zgłębiania tematu produktywności i efektywności osobistej:
Tak to wygląda od środka. Mam nadzieję, że dzięki takiemu uchyleniu kurtyny lepiej zrozumiesz, jak działa FinCrafters. No dobrze, w takim razie przejdźmy teraz do obiecanych Ci wyżej szczegółów na temat ścieżek postępu.
W czym może Ci pomóc FinCrafters?
W sezonie JESIEŃ 2023 r. będziemy prowadzić 3 ścieżki postępu, które przeprowadzają przez konkretne transformacje.
Ścieżka 1: Ogarnij finanse krok po kroku
Ścieżka podstawowa, przeznaczona dla osób, które mają dość chaosu w swoich finansach osobistych. Sprawdzi się u osób, które mają małe (lub zerowe) oszczędności, czują, że stoją w miejscu z finansami i nie wiedzą, jak to wszystko, krok po kroku ogarnąć.
Efekt: Ścieżka pomoże Ci wreszcie uporządkować finanse, przejąć kontrolę nad wydatkami, powiększyć oszczędności, zdefiniować własne cele finansowe i przygotować się do zwiększenia zarobków.
Jak będzie przebiegać ta ścieżka?
Co dwa tygodnie będziemy Ci udostępniać nagrania lekcji i sesji Q&A oraz zadania domowe. Masz dwa tygodnie na przerobienie zajęć, obejrzenie sesji Q&A i dopytanie o kwestie, które są dla Ciebie niejasne na platformie.
Jakie tematy będą poruszane na tej ścieżce?
- Start – wyrywamy się z finansowego Matrixa.
- Ogarnianie wydatków – tamujemy wypływ pieniędzy.
- Ogarnianie wydatków – wyznaczamy zadania naszym pieniądzom.
- Finansowe cele i nawyki – co działa, a co jest ściemą?
- Zwiększanie dochodów – podwyżka, negocjacje i dorabianie.
- Zwiększanie dochodów – zmiana pracy lub własna działalność.
- Finanse w związku – jak grać do jednej bramki?
- Skuteczne zabezpieczenie dla Twoich pieniędzy.
Ścieżka 2: Zacznij skutecznie inwestować
Ścieżka inwestycyjna przeznaczona dla osób początkujących. Przeznaczona jest dla osób, które chcą inwestować, ale ciągle nie mogą się z tym przełamać. Czują strach i niepewność, są przytłoczone ilością wiedzy dostępnej na ten temat i nie wiedzą, od czego zacząć budowę własnego portfela. Ścieżka pomoże stworzyć własną strategię inwestycyjną, zbudować portfel i przede wszystkim – dokonać pierwszych zakupów.
Efekt: Ścieżka przeprowadzi Cię od niepewności i strachu przed inwestowaniem do własnej, świadomie zaplanowanej strategii inwestycyjnej i pierwszych dokonanych inwestycji.
Jak będzie przebiegać ta ścieżka?
Ścieżka będzie dostępna w całości po starcie sezonu. To Ty decydujesz, jakie tempo nauki chcesz zachować. My proponujemy Ci dwutygodniowe tempo pracy – będziemy animować taki cykl nauki przy pomocy postów na platformie.
Jakie tematy będą poruszane na tej ścieżce?
- Dlaczego ludziom nie wychodzi inwestowanie?
- Rozumiesz, w co inwestujesz: Obligacje.
- Rozumiesz, w co inwestujesz: Akcje.
- Projektujesz swój portfel inwestycyjny na start .
- Wybierasz instrumenty do portfela.
- Czas na zakupy – Otwierasz rachunek maklerski i przeprowadzasz pierwsze transakcje.
- Rytuały dbania o portfel inwestycyjny.
- Trzymaj kurs – chroń swój portfel przed pokusami i emocjami.
Ścieżka 3: Wznieś inwestycje na wyższy poziom
Ścieżka inwestycyjna przeznaczona dla osób średniozaawansowanych. Skorzystają na niej osoby, które mają swój prosty portfel inwestycyjny i nie wiedzą, co dalej. Myślą o rozbudowaniu portfela o kolejne aktywa – ale nie wiedzą, czy warto, i które aktywa sprawdzą się w ich wypadku.
Efekt: Ścieżka pomoże Ci świadomie ocenić inwestycyjne pokusy i podjąć decyzję, czy warto rozbudować swój portfel inwestycyjny o kolejne klasy aktywów.
Jak będzie przebiegać ta ścieżka?
Ścieżka odbywa się w tym sezonie na żywo. Tworzysz ją razem z nami 🙂 Rytm pracy będzie wyglądał następująco: w pierwszym tygodniu odbywają się zajęcia live, otrzymasz od nas też zadanie domowe. Masz tydzień na jego rozwiązanie i przygotowanie swoich pytań do sesji Q&A. W kolejnym tygodniu odbywa się sesja Q&A. Potem cykl się powtarza:
- Tydzień 1 – zajęcia 1
- Tydzień 2 – Q&A do zajęć 1
- Tydzień 3 – zajęcia 2
- Tydzień 4 – Q&A do zajęć 2
- Tydzień 5 – itd.
Jakie tematy będą poruszane na tej ścieżce?
- Cykle w gospodarce i na rynkach finansowych – jak wpłyną na Twój portfel.
- Złoto – czy warto je dodać do swojego portfela?
- Obligacje notowane na rynku – kolejny poziom wtajemniczenia.
- Strategie akcyjne – gdy masz ochotę na „coś więcej” niż indeks globalny.
- Mieszkania na wynajem – Ile naprawdę dają zarobić?
- Jak dobrze i prosto liczyć zyski z portfela… i nie dać się nabrać na sztuczki.
- Jak rozliczyć te wstrętne podatki z inwestycji.
Motywacja, pomoc w rozwiązaniu problemów i „zbiorowy mózg” społeczności
Ale FinCrafters może Ci pomóc nie tylko z wiedzą. W naszym odczuciu wiedza, którą Ci dajemy, to tylko połowa wartości naszej społeczności. Druga połowa to ludzie – wspaniałe osoby, które dostarczą Ci motywacji do działania, pomogą Ci rozwiać dręczące Cię wątpliwości, podzielą się z Tobą swoim doświadczeniem i obserwacjami. Jeśli „co dwie głowy to nie jedna” to możesz sobie wyobrazić, ile wartości daje ponad 2700 FinCrafterskich głów 🙂 Wyobrazić, albo przekonać – dołączając do nowego sezonu:
Kto będzie Twoim przewodnikiem?
Wspomniane 3 ścieżki postępu będą realizowane pod okiem 3. przewodników:
- Marcin Iwuć – mnie już znasz, dlatego na mój temat nie będę się tutaj rozwodził 🙂
- Katarzyna Iwuć – moja żona, Kasia, którą możesz znać z Rankingu kredytów hipotecznych oraz naszych rankingów IKE/IKZE. Kasia jest na pokładzie FBO od 2019 r. Jest biegłą rewidentką, doktorem nauk ekonomicznych, wykłada na Akademii Leona Koźmińskiego. Przed dołączeniem do zespołu FBO była między innymi prezeską spółki giełdowej Netia S.A., członkiem zarządu i dyrektorem finansowym Mennica Polska S.A., członkinią rady nadzorczej i przewodniczącą komitetu audytu kilku firm. Przez wiele lat pracowała jako partner w firmie audytorskiej.
- Maciek Pielok – na pokładzie FBO od 2022 r. 😊, a od lat inwestycyjny „sparring partner” Marcina. Jest licencjonowanym doradcą inwestycyjnym oraz CFA (Chartered Financial Analyst). Poznał branżę inwestycyjną od podszewki, pracując w firmach zarządzających miliardami złotych (ING TFI S.A., Pekao TFI S.A.). Od 12 lat zapalony inwestor indywidualny, który chętnie dzieli się swoją wiedzą i pomaga innym w doskonaleniu ich umiejętności.
Przewodnicy prowadzą zajęcia, odpowiadają na pytania oraz dzielą się swoim doświadczeniem z członkami społeczności.
Kiedy startujemy i jaki będzie rytm pracy?
Nowy sezon FinCrafters rusza dokładnie 2 października. Sezon Jesień 2023 r. będzie trwał 4 miesiące – od października 2023 r. do stycznia 2024 r. W lutym czeka nas przerwa międzysezonowa, w której masz nadal pełen dostęp do platformy, społeczności i wszystkich materiałów. W poprzednim sezonie wielu FinCrafterów wykorzystało ten czas na nadrobienie zaległości lub ponowne obejrzenie lekcji, które wniosły do ich życia najwięcej. Kolejny nabór do FinCrafters odbędzie się dopiero w połowie lutego 2024 r. A jeśli chcesz dołączyć, ale wahasz się, czy to coś dla Ciebie – w kolejnym punkcie omówimy, z myślą o kim tworzymy naszą społeczność.
Dla kogo jest FinCrafters?
Bardzo nam zależy, żeby na pokładzie FinCrafters były osoby, które wyciągają ze społeczności maksymalną wartość i wprowadzają realne zmiany w swoim życiu. Jeśli zastanawiasz się, czy FinCrafters jest dla Ciebie, weź pod uwagę dwa aspekty:
- Zakres ścieżek, które są na platformie.
- Twoją indywidualną sytuację.
Pierwszy aspekt to zakres ścieżek i on warunkuje, czy treści, które przygotowaliśmy, są odpowiednie dla Ciebie na etapie, którym jesteś ze swoimi finansami. W poprzednich punktach możesz przeczytać tematy, które będą poruszane w tym sezonie. Gdybym musiał ten aspekt podsumować, powiedziałbym, że treści są więc skierowane do osób, które:
- Nie mają długów konsumenckich, ale ciągle nie mogą wygenerować oszczędności (ścieżka 1).
- Budują właśnie finansową poduszkę bezpieczeństwa. (ścieżka 1)
- Mają już finansową poduszkę bezpieczeństwa i chcą zacząć inwestować (ścieżka 2)
- Już inwestują, ale myślą o wprowadzeniu do portfela nowych klas aktywów (ścieżka 3)
Natomiast drugi aspekt – czyli Twoja indywidualna sytuacja warunkuje to, czy z Twoim podejściem i usposobieniem będziesz w stanie skorzystać z naszej platformy. Z naszego doświadczenia wynika, że najwięcej wyciągniesz z FinCrafters jeśli:
- Śledzisz FBO przynajmniej od kilku miesięcy – czyli wiesz, w jaki sposób dzielimy się wiedzą, odpowiada Ci nasz styl i nasze podejście do finansów.
- Masz czas na to, żeby działać – potrzebne Ci będą minimum 2 godziny w tygodniu na obejrzenie materiałów, zrobienie zadań domowych oraz działania na platformie.
- Chcesz się zaangażować na maksa – to oznacza, że raz na zawsze kończysz z wymówkami i nastawiasz się na ciężką pracę.
- Potrzebujesz pomocy z motywacją lub konsekwencją w dbaniu o finanse – sprzyjające otoczenie i opieka przewodników będą wtedy dla Ciebie wsparciem.
- Chcesz skorzystać ze „zbiorowego mózgu” społeczności, a doświadczenia innych osób są dla Ciebie cenne – jeśli zamiast tego wolisz pisać negatywne komentarze albo jeśli nie lubisz działać w grupie – nie dołączaj.
- Lubisz dzielić się wiedzą, doświadczeniem i narzędziami – w FinCrafters znajdziesz ludzi, którzy naprawdę doceniają taki wkład i polecajki.
To tyle o FinCrafters – pamiętaj, że nabór do tego sezonu kończy się dokładnie 1 października. Jeśli masz jakieś pytania o FinCrafters lub czujesz wątpliwości i chciałbyś je z nami przegadać – napisz do mojego zespołu na adres: [email protected].
Niezależnie od tego, czy dołączysz, mam wielką nadzieję, że w kolejne pół roku poprawisz stan swoich finansów. Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz w komentarzu tym, co planujesz w tym czasie zdziałać.
Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.
PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?
Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.
PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?
To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:
✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.