Wyniki konkursu „Rozumiem, w co inwestuję”.

78


Zapewne wielu z Was ciągle jeszcze żyje wynikami wczorajszych wyborów parlamentarnych, więc ogłoszenie wyników naszego konkursu, nie powinno dziś wzbudzać większych emocji.

Za chwilę dowiecie się bardzo wielu szczegółów na temat tego, jak przebiegł nasz konkurs, ile osób wystartowało oraz ile było potrzebnych punktów, by wygrać. Pierwszy raz przyszło mi zmierzyć się z takim logistycznym wyzwaniem. Na etapie pomysłu każdy konkurs jest świetny, jednak na etapie realizacji, dochodzi sporo dodatkowych spraw, które przychodzą do głowy dopiero po jego ogłoszeniu. 🙂

Z tego wpisu dowiecie się między innymi:

 1. Czego najbardziej się obawiałem organizując ten konkurs?
 2. Z jakiego rozwiązania skorzystałem, aby go przeprowadzić?
 3. Jak wyglądał „od środka” test konkursowy?
 4. Które odpowiedzi były poprawne?
 5. Ile zdobyli punktów i w jakim czasie rozwiązali test poszczególni uczestnicy?
 6. Jak zwycięzcy dowiedzą się o nagrodach?
 7. Co będzie na szkoleniu o funduszach?

A zatem, bez zbędnego przedłużania, jedziemy z tematem.

 

 1. Czego najbardziej się obawiałem organizując ten konkurs?

Jak już się pewnie zorientowaliście, lubię organizować konkursy na blogu. Sam zawsze lubiłem startować w takich zabawach, bo potrafią one świetnie zmobilizować do większego wysiłku. Odrobina rywalizacji – z innymi, ale i z samym sobą – bardzo uatrakcyjnia zdobywanie wiedzy.

To był największy konkurs, jaki do tej pory przeprowadziłem, a pula nagród była naprawdę spora. Gdy tylko ogłosiłem go 28 maja, zacząłem otrzymywać bardzo ciekawe maile. Były w nich opisane różne patenty jak wygrać konkurs, nie posiadając wiedzy. Podam Wam tylko niektóre przykłady:

– kilkukrotne logowanie się z innego IP, żeby spisać pytania,
– zalogowanie się na łączu światłowodowym, gdy konkurs nie jest oblegany i zaoszczędzenie czasu,
– zrobienie w kilka osób „spółdzielni” (3000 zł to niezły kąsek do podziału),
– zdobycie przewagi dzięki kursom szybkiego czytania (1000 słów/minutę),
– itp.

Te maile dały mi dużo do myślenia i sprawiły, że na poważnie zacząłem się obawiać, iż w dniu konkursu na blog wpadną przypadkowe osoby i obejdą system. Jestem Wam bardzo wdzięczny za te wszystkie podpowiedzi, bo pozwoliły mi one zrewidować początkowe podejście do konkursu. Dzięki temu wprowadziłem kilka urozmaiceń mających na celu wyrównanie szans. Za chwilę o tym napiszę, ale przedtem chciałbym przekazać Wam ważną rzecz:

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które śledziły nasz cykl artykułów o funduszach inwestycyjnych. Poświęciliście czas i włożyliście wysiłek w zdobycie wiedzy. Ta wiedza z Wami zostaje, będzie siedziała z tyłu głowy i wcześniej czy później bardzo się przyda. Dobra robota! Jestem dumny, że mam takich czytelników.

 

 1. Z jakiego rozwiązania skorzystałem, by przeprowadzić test?

Początkowo chciałem wykorzystać jedną z wielu wtyczek WordPressa, ale ostatecznie postanowiłem skorzystać z naszego rodzimego serwisu Webankieta.pl. Jestem bardzo zadowolony ze współpracy i wsparcia, jakie tam otrzymałem. Oto kilka zabezpieczeń, które mogłem dzięki temu zastosować:

 1. Konkurs był imienny – dane zwycięzców są weryfikowane (imię, nazwisko, email, nr telefonu) – to wycinało „zmyślone” osoby.
 2. Każdy uczestnik otrzymał na adres email unikalny link ze specjalnym tokenem. Link był jednorazowy i nie było możliwości wygenerowania kolejnego dla tej samej osoby.
 3. Pytania były losowane. Z puli 50 przygotowanych przeze mnie pytań, system automatycznie wybierał dla danej osoby 20. Dlatego poznanie wszystkich pytań, nawet przy licznych próbach, nie wchodziło raczej w grę. Teoretycznie 20 pytań z 50 można wylosować na 47 129 212 243 960 sposobów.
 4. Kolejność wyświetlania pytań również była całkowicie losowa.
 5. Losowa była też kolejność wyświetlania odpowiedzi. Nawet jeśli w którymś pytaniu ostatnia odpowiedź brzmiała „żadne z powyższych”, to trzy wcześniejsze wyświetlane były w losowej kolejności.

 

Wszystko to miało na celu zniechęcenie nadmiernie kreatywnych uczestników po kilku podjętych próbach. Oczywiście nie mam złudzeń. Każdy system można obejść. Sądząc jednak po wynikach, które za chwilę pokażę, raczej wyszło to dobrze. Oczywiście bardzo Was proszę o wszelkie dodatkowe sugestie. Jeśli widzicie luki w takim podejściu – dajcie mi znać w komentarzu. Przyda się to bardzo przy kolejnych konkursach.

A jak wyglądała frekwencja?

 • Mieliśmy 463 rejestracje na konkurs
 • Do testu przystąpiły 402 osoby
 • Test wypełniły 383 osoby.

 

 1. Jak wyglądał „od środka” test konkursowy?

W tym miejscu każdy z Was, bez względu na to, czy brał udział w konkursie, czy nie, może się sprawdzić i rozwiązać test. Zmieniłem oczywiście ustawienia w taki sposób, aby test był już w pełni anonimowy, a na końcu pokazywał się wynik (liczba punktów – czas jest dostępny wyłącznie z poziomu administratora).

Mam nadzieję, że to zachęci Was do wzięcia udziału w kolejnych tego typu konkursach i pomoże w ugruntowaniu już zdobytej wiedzy. Zobaczcie sami, że taki test, który w dodatku daje szansę na atrakcyjną nagrodę, to całkiem fajna zabawa.

Test udostępniam Wam w dwóch wersjach:

 1. W wersji „demo” – takiej, w jakiej widzieli go uczestnicy konkursu, czyli 20 losowo wybranych pytań w losowej kolejności:

 

 

 1. W wersji rozbudowanej – z wszystkimi pytaniami. To dla tych z Was, którzy chcieliby rozwiązać na spokojnie całość i poznać wszystkie pytania:

 

 

Obydwa testy będą w tym miejscu dostępne jeszcze przez 2 tygodnie, czyli do 9 listopada 2015 roku. Po tym czasie zostaną wyłączone (kończy mi się powoli abonament na Webankieta.pl).

Jeśli chcielibyście, abym wyjaśnił którekolwiek z pytań lub odpowiedzi, zapraszam Was bardzo serdecznie do komentowania. Mam też dodatkową propozycję. Jeżeli ktoś z Was zna odpowiedź na pytanie zadane przez innego czytelnika pod dzisiejszym wpisem – to też komentujcie i podpowiadajcie. Zróbmy tu takie „małe forum”, na którym podzielimy się wspólną wiedzą o funduszach. OK?

 

 1. Które odpowiedzi były poprawne?

 

Na to pytanie odpowiem z pomocą osób, które wzięły udział w naszym konkursie. Załączam dla Was plik, w którym znajdziecie statystyki pytań i odpowiedzi (łącznie z podaniem jaki odsetek osób wybierał dane odpowiedzi). Które są prawidłowe? W każdym pytaniu prawidłowa odpowiedź to ta, na którą padła największa liczba głosów. Co to oznacza? Że jako drużyna mieliście 100% skuteczności 🙂 Brawo!

A uprzedzając ewentualne pytania osób, które po zapoznaniu się z odpowiedziami nie są do końca przekonane, dodam tylko, że każdy zarejestrowany uczestnik otrzymał jeszcze wiadomość email z dodatkową instrukcją. Zawierała ona m.in. takie zdanie: W każdym pytaniu punktowana jest tylko jedna odpowiedź. Zaznacz tę, która Twoim zdaniem jest prawidłową i najpełniejszą odpowiedzią.

Jak poradziliście sobie jako cała grupa? Rozkład poprawnych odpowiedzi wyglądał tak:

21

 

wyniki_konkursu

 

 

 1. Ile zdobyli punktów i w jakim czasie rozwiązali test poszczególni uczestnicy?

Zgodnie z Regulaminem Konkursu, tutaj wyniki mogę podać Wam tylko pośrednio. Wiem, że to pewne utrudnienie, ale dla osób, które test rozwiązały i mają token, sprawa będzie prosta. Plik, który zamieszczam w tej części, to wyniki testu oraz czas jego rozwiązania. Nie jest to jeszcze jednoznaczne z listą zwycięzców naszego konkursu, bo nie są tu uwzględnione punkty bonusowe od Domu Maklerskiego BOŚ.  Otrzymałem jednak zbiorczą informację, że na 53 nagrody, 20 przypadnie osobom, które nie otrzymały punktów bonusowych. Jak zatem widać, nie było konieczne nabycie jednostek uczestnictwa, by zdobyć nagrodę.

Udostępniony poniżej plik zawiera takie informacje:

 1. Token osoby, która rozwiązała test – ze zrozumiałych względów nie ujawniam tu Waszych danych, jednak każdy z Was jest w stanie szybko odnaleźć swój wynik na liście korzystając z tokenu, który otrzymaliście w mailu. Wystarczy po otwarciu pliku użyć skrótu klawiaturowego (Ctrl+F).
 2. Liczbę poprawnych odpowiedzi.
 3. Czas rozwiązywania testu.

 

Zgodnie z przepisami Dom Maklerski nie może przekazać mi informacji, kto z Was jest jego klientem, a tym samym, ile zdobył punktów bonusowych. Jestem zewnętrznym podmiotem i obowiązują nas tzw. Chińskie Mury. Każdy laureat otrzyma informację o wygranej bezpośrednio od DM BOŚ pocztą email – dokładnie tak, jak zostało to określone w Regulaminie.

Na szczęście każdy z Was wie czy i kiedy nabył jednostki uczestnictwa za pośrednictwem bossafund.pl. Wystarczy więc dodać sobie liczbę zdobytych punktów bonusowych do podanych przeze mnie wyników i już będzie mniej więcej wiadomo, na czym stoicie. A oto rzeczona lista:

To jest zdecydowanie właściwy moment, abyście zajrzeli do Regulaminu Konkursu i wczytali się uważnie w punkty mówiące o przyznaniu nagród, weryfikacji prawa do nagrody i wynikach. Tam jest napisane, co trzeba teraz zrobić. Dlatego proszę Was, nie prześpijcie tej sprawy. Trzeba jeszcze włożyć odrobinę wysiłku. Przeczytajcie regulamin, OK?

Mam głębokie przekonanie o profesjonalizmie osób, które współpracują ze mną ze strony DM BOŚ i jestem pewny, że wszystko przebiegnie w 100% właściwie i zgodnie z regulaminem. Zapewniam Was, że zdają oni sobie doskonale sprawę, że cały wysiłek włożony w konkurs poszedłby teraz na marne, gdyby w tym najważniejszym momencie, jakim jest przyznanie nagród, DM BOŚ naraził się na straty wizerunkowe.

Jeśli po podliczeniu punktów mielibyście pytania związane ze swoją nagrodą – oto adres email, pod który możecie je kierować do DM BOŚ:

[email protected]

Wierzę, że wszystko pójdzie teraz bardzo sprawnie. Bardzo serdecznie gratuluję wszystkim zwycięzcom. Część z Was wkrótce będę mógł poznać osobiście: już 19 listopada na szkoleniu o funduszach.

 

 1. Jak będzie wyglądało szkolenie o funduszach?

Jak doskonale wiecie, osoby, które po podliczeniu punktów bonusowych i analizie czasu wypełnienia testu zajmą miejsca od 4 do 33 (w sumie 30 osób), zostaną zaproszone do Warszawy na kameralne szkolenie na temat inwestowania w fundusze. Szkolenie rozpocznie się o godzinie 16:00 w biurowcu Millennium Plaza przy Alejach Jerozolimskich 123a, i potrwa mniej więcej do 21:00.

Będzie się ono składało z trzech części:

 • Grzegorz Zalewski z DM BOŚ – opowie bliżej o właściwej interpretacji wyników funduszy i podzieli się swoimi sposobami na wybór funduszu. Grzegorz to Ekspert DM BOŚ, prezes i współzałożyciel wydawnictwa Linia. Autor książek „Droga inwestora”, Kontrakty terminowe i forex. Teoria i praktyka”, współautor „Leksykonu formacji świecowych”. Tłumaczył kilka książek dotyczących inwestowania, autor licznych materiałów dotyczących inwestowania i spekulacji.
 • Marcin Iwuć z FBO – opowie o ciekawej strategii inwestowania, która zakłada 4 podstawowe scenariusze rynkowe,
 • Łukasz Bugaj z DM BOŚ –opowie jak analitycy oceniają obecną sytuację na rynkach finansowych oraz jakie scenariusze zakładają na kolejny rok. Podpowie również jak sezonowość na rynku akcji wykorzystać na swoją korzyść. Łukasz to analityk rynków finansowych w DM BOŚ. Wcześniej jako analityk pracował dla Millennium Domu Maklerskiego oraz Domu Inwestycyjnego Xelion. Posiada również doświadczenie pracy jako doradca dla największych krajowych spółek, które zdobywał w Roland Berger Strategy Consultants. Ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, kształcił się ponadto w Irlandii na University College Cork, a praktyki odbywał między innymi w KPMG, gdzie współuczestniczył w audytach krajowych banków. Posiada tytuł CFA.

Dzięki kameralnemu charakterowi spotkania, będziecie mieli pełną swobodę zadawania pytań, dyskusji i dokładnego omówienia interesujących Was tematów. Co więcej – to nie będzie szkolenie „sprzedażowe”, na którym jednym chórem mówimy to samo. Na pewne sprawy patrzymy nieco inaczej, więc będzie to szczera, otwarta dyskusja, bez owijania w bawełnę, mająca jeden cel: stanowić najlepszą wartość dla Was. Już teraz rezerwuję sobie cały czwartkowy wieczór i kawał nocy, aby po szkoleniu móc spędzić z Wami trochę czasu na wspólnych rozmowach. Bardzo się cieszę na nasze spotkanie.

A na zakończenie jeszcze raz bardzo dziękuję każdemu z Was za śledzenie naszego cyklu o funduszach, zdobywanie wiedzy i udział w konkursie. Bez względu na wynik konkursu, bardzo serdecznie każdemu z Was gratuluję  zdobytej wiedzy.

Czekam z zainteresowaniem na Wasze komentarze, a przede wszystkim na ważną opinię: Robimy jeszcze takie konkursy? 🙂

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
78 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze