Startujemy z FinCrafters! Co to jest? Jak działa? I ile kosztuje?

8

Masz już dość wertowania kolejnych poradników i oglądania treści na YouTube, po których nic się nie zmienia? Jeśli stoisz ze swoimi finansami w miejscu i nie wiesz, jak się za nie zabrać – być może potrzebujesz zmienić dotychczasowe metody działania i spróbować czegoś nowego. Właśnie dlatego stworzyliśmy FinCrafters. Społeczność osób zaangażowanych we własne finanse, w której skutecznie, krok po kroku będziemy wdrażać wiedzę w życie. A w tym artykule opowiemy Ci, jak to dokładnie będzie działać.

Po miesiącach ciężkiej pracy, kilku perturbacjach technicznych i godzinach spędzonych na burzach mózgów otworzyliśmy sprzedaż dostępu do społeczności FinCrafters. Nasza ekscytacja sięga zenitu, dlatego od razu zapraszamy Cię na stronę:

Zaraz opowiemy Ci więcej o FinCraftersach, a na początek – zapraszamy Cię na film:

Dlaczego tak trudno jest dbać o finanse?

Każdy z nas ma jakiś obszar, w którym czuje się świetnie – postępy przychodzą nam w nim łatwo, bez problemu wdrażamy też wiedzę w życie. Jednocześnie, każdy ma także takie obszary, w których potrzebuje wsparcia. To coś zupełnie normalnego. I dla wielu osób duże trudności sprawiają właśnie finanse. Niektórzy napotkają problemy na początku swojej drogi – nie potrafią skutecznie generować oszczędności i czują przytłoczenie ciągłymi wydatkami. Inni na trochę dalszym etapie – na przykład przy pierwszych inwestycjach. Jeszcze inni – zatrzymują się np. na etapie optymalizacji portfela. Wydaje się, że Ile osób, tyle sytuacji. 

Dlatego w zeszłym roku przeprowadziliśmy wśród społeczności FBO ankietę, w której poprosiliśmy o wskazanie największego problemu w finansach. Wzięło w niej udział ponad 5600 osób i po wnikliwej analizie ich odpowiedzi doszliśmy do wniosku, że choć sytuacja każdej osoby jest trochę inna, większość z nas boryka się bardzo podobnymi problemami. Dlaczego jest nam tak trudno dbać o finanse? W przypadku osób, które dopiero zaczynają generować oszczędności, przeszkadzają: 

  • brak działania (nie wiedzą, jak wdrożyć wiedzę w życie, mają wiele celów i nie wiedzą, od czego zacząć), 
  • brak planu i systematyczności (zaczynają dbać o finanse, ale nieplanowane wydatki skutecznie w tym przeszkadzają), 
  • brak wsparcia (poczucie samotności w swoich celach, brak możliwości przegadania ważnych dla nas kwestii) oraz
  • emocje i zachcianki (promocje, ciągle pokazujące się „wyjątkowe okazje”, chęć skompensowania sobie zakupami trudnych emocji lub kiepskiego dnia).
Dlaczego tak trudno dbać o finanse?

Z kolei osoby na trochę dalszym etapie, które chcą zacząć inwestować, ale nie potrafią się przełamać, albo zaczęły to robić, ale nie ufają swoim decyzjom, blokują takie kwestie:

  • brak działania (nie wiedzą, od czego zacząć, czują się przytłoczone ilością informacji), 
  • strach (przed stratą kapitału, przed popełnieniem błędu, przed działaniem po omacku)
  • brak wiedzy i czasu (nie ma czasu na naukę, a informacji jest tak dużo), 
  • brak systematyczności (w zajętej codzienności ciężko regularnie wygospodarować czas na naukę i działanie),
  • za dużo informacji (to powoduje mętlik w głowie i poczucie przytłoczenia).
dlaczego-nie-inwestujemy

Czego potrzebujesz, żeby robić postępy?

Skoro wiemy, co nam przeszkadza, to czego potrzebujemy, żeby w końcu zacząć robić postępy? Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, stoisz w miejscu i nie wiesz, co dalej, aby wyrwać się z impasu, musisz zaopiekować trzy obszary:

  • Wiedzę – pełno jej w internecie, ale żeby faktycznie z niej skorzystać, musi być odpowiednio podana. Nie wszystko na raz, tak jak słonia zjada się po kawałku, tak trudny temat rozklepuje się krok po kroku.  
  • Działanie – jeśli tylko czytasz i oglądasz, ale nic z tą wiedzą nie robisz, będziesz stać w miejscu. Dlatego drugi element układanki to przekucie wiedzy na bardzo konkretne taktyki i działania.  
  • Wsparcie – bez wsparcia ryzyko, że odpuścisz, jest ogromne. Każdego nachodzą wątpliwości i trudniejsze chwile i dobry system wsparcia pomaga je przetrwać i rozbudzić na nowo motywację. 
Czego potrzebujesz, żeby robić postępy?

I w każdym z tych trzech elementów może Ci pomóc nasza społeczność FinCrafters.

Co to jest społeczność FinCrafters?

FinCrafters to edukacyjna platforma społecznościowa, na której chcemy połączyć zdobywanie wiedzy, konsekwentne działanie i wzajemne wsparcie. Tak, żeby osoby będące częścią naszej społeczności robiły systematyczne postępy na drodze do swoich finansowych celów. Chcemy w FinCrafters połączyć aktywnie dbających o finanse ludzi, którzy są na podobnym etapie finansowej drogi. W ramach platformy dostępne będą dwie ścieżki edukacyjne, które będziemy realizować wspólnie – krok po kroku. Dzięki wzajemnemu wsparciu i motywacji szybciej zobaczymy postępy w naszym działaniu.

FinCrafters to edukacyjna platforma społecznościowa

W jaki sposób FinCrafters wesprze Cię w trzech obszarach, o których wspominaliśmy wyżej?

Wiedza

Przede wszystkim chcemy podawać wiedzę w ramach FinCrafters w zupełnie inny sposób – krok po kroku. Dowiesz się dokładnie tyle, ile trzeba, żeby zacząć działać. Podzieliliśmy materiał na łatwo przyswajalne części, żebyś nie musiał robić selekcji w gąszczu informacji samodzielnie. Zajęcia będą się odbywały na żywo, ale nagrania zostają na platformie, więc możesz obejrzeć je w dowolnym, dogodnym dla Ciebie momencie. Możesz je oglądać tyle razy, ile tylko zechcesz. Po każdych zajęciach odbędzie się spotkanie Q&A, podczas którego możesz zgłosić swoje wątpliwości i problemy, które pojawiły się przy wykonywaniu zadań. 

Działanie

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wiedza to tylko część równania. Dlatego w ramach FinCrafters po każdych zajęciach otrzymasz od nas jasno sformułowane i łatwe do wykonania zadania praktyczne. Jeśli napotkasz na drodze jakieś przeszkody, możesz skonsultować się ze społecznością, lub poczekać do sesji Q&A, gdzie na Twoje pytania odpowiedzą przewodnicy. Dodatkowo obserwowanie postępów innych członków społeczności zmotywuje Cię do działania.

Wsparcie

Sercem FinCrafters jest wspierająca się społeczność, dzięki której łatwiej Ci będzie utrzymać konsekwencję działania i wytrwać w swoich postanowieniach. Będąc na pokładzie FinCrafters będziesz mieć dostęp do „zbiorowego mózgu” całej społeczności – doświadczeń i pomysłów osób, które są na podobnym etapie oraz takich, które przeszły już tę drogę. Ale to nie wszystko – FinCrafters pozwoli Ci także nawiązać kontakt z osobami, dla których dbanie o finanse jest ważne. W końcu będziesz mógł podzielić się swoimi wątpliwościami lub pomysłami w bezpiecznej, zamkniętej przestrzeni. Wisienką na torcie wsparcia będzie uroczyste zakończenie sezonu, które planujemy zrobić w formie spotkania na żywo, podczas którego będziesz mógł poznać innych FinCraftersów i przenieść relacje na wyższy poziom.

Jak Ci pomoże DinCrafters?

Jak to będzie działać?

Przejdźmy teraz do tego, jak chcemy pracować w ramach FinCrafters. Chcieliśmy, żeby nasze wspólne działanie przypominało naturalny rytm pracy znany wszystkim z roku szkolnego lub akademickiego. Dlatego podzieliliśmy rok na dwa sezony – wiosna 2023 r. i jesień 2023 r. Oczywiście bardzo liczymy na kolejne i mamy nadzieję, że za 10-15 lat wszyscy spotkamy się na uroczystym jubileuszu FinCrafters i z łezką w oku powspominamy te początki. Ale na razie nasz plan obejmuje te dwa sezony.

Sezony w FinCrafters

W sezonie wiosna 2023 r. pracujemy intensywnie przez 4 miesiące: marzec, kwiecień, maj i czerwiec, potem będą wakacje, potem kolejny nabór i przez cztery kolejne miesiące uczymy się dalej. Nabór na sezon wiosna 2023 będzie trwał do 1 marca 2023 r. Od 1 marca udostępniamy platformę – czyli otwieramy bramy i zaczynamy pracę. Potem, 23 czerwca planujemy uroczyste spotkanie, takie trochę podsumowanie sezonu. Chcielibyśmy, żeby miało to formę spotkania na żywo. 

Wakacje to będzie czas, kiedy użytkownicy będą mieć pełny dostęp do platformy. My też tam będziemy, ale nie będzie wtedy zajęć – to czas dla naszej społeczności, żeby odetchnąć, zebrać siły, może przerobić drugą ścieżkę, jeśli koncentrowali się na jednej, a może – żeby wypróbować, jak te nasze finanse działają po pierwszym sezonie: Co się zmieniło? Nad czym jeszcze trzeba przysiąść? We wrześniu ruszy nabór na sezon jesień 2023 r. i startujemy z kolejnym sezonem od 1 października. Zakończenie po tym sezonie planujemy mniej więcej 26 stycznia 2024:

Sezony w FinCrafters

A jak będzie wyglądać nauka w ramach jednego miesiąca? Spójrz, proszę, na przykładowy miesiąc – marzec 2023 r.:

Harmonogram na marzec w FinCrafters

Wtorki rezerwujemy oczywiście dla #wtorkówzfinansami, dlatego z FinCraftersami chcielibyśmy się spotykać w środy i w czwartki. Co dokładnie będzie się działo? Pierwsza ścieżka, ścieżka podstawowa – „Ogarnij swoje finanse” rusza już 2 marca, w czwartek. Wtedy odbędą się pierwsze zajęcia. Poprowadzą je na żywo Marcin i Kasia. Po tych zajęciach będzie czas na wprowadzenie wiedzy w życie. FinCrafters i otrzymają od nas zadania i będzie czas na to, żeby z nimi popracować i zacząć działać. W środę, w kolejnym tygodniu połączymy się na Q&A, na którym rozwiejemy wszystkie wątpliwości w danym temacie. Oczywiście po drodze, na platformie będzie przestrzeń na dyskusje i wymianę doświadczeń. Po Q&A będzie jeszcze kolejny tydzień, żeby wprowadzić w życie to, czego się nauczyliśmy.  

Co będzie dalej? Kolejny czwartek, znów zajęcia i wprowadzanie wiedzy w życie. W środę sesja, po której znowu wprowadzamy wiedzę w życie. I takim trybem będziemy pracować. Takich zajęć w sezonie wiosna 2023 r. będzie 8. Ale do tego dochodzi jeszcze ścieżka inwestycyjna – ruszy dokładnie tydzień po ścieżce podstawowej. Pierwsze zajęcia będą 9 marca. I tryb pracy będzie bardzo podobny. Po zajęciach tydzień na wprowadzenie w życie potem sesja Q&A i kolejny tydzień na złapanie luźnych końców. 

Dlaczego tak chcemy ułożyć plan pracy? Chcieliśmy ustalić równy rytm pracy, w którym bierzemy pod uwagę przerwy na odpoczynek, na wakacje i na ferie, żeby FinCraftersi mogli na spokojnie zająć się swoimi rodzinami i żeby nikt nie miał poczucia FOMO (fear of missing out), że coś go omija na platformie. Bardzo nam zależy, żeby członkowie naszej społeczności robili konkretne postępy – stąd pomysł na pracę w dwutygodniowych interwałach oraz na przeplatanie kawałków materiału sesjami pytań i odpowiedzi.

Czego można będzie się nauczyć w ramach FinCrafters?

FinCrafters to platforma edukacyjno społecznościowa. Bardzo nam zależy na tym, żeby były obecne oba elementy – zarówno społeczność wspierających się osób, która pomaga sobie robić postępy w finansach, jak i ten element edukacyjny, który chcemy realizować za pomocą ścieżek. W każdej ścieżce chodzi o to, żeby dojść w bardzo konkretne miejsce:

Ścieżka „Ogarnij swoje finanse”

Stworzyliśmy ją z myślą o osobach, które mają małe lub zerowe oszczędności i robią w finansach niewielkie postępy, lub wręcz – stoją w miejscu. Nie wiedzą, za co i w jakiej kolejności się zabrać. Czują bezsilność i zagubienie. Chcielibyśmy, żeby te osoby doszły do momentu, w którym po takim 6-miesięcznym okresie mogą powiedzieć: Mam pełną kontrolę nad moimi wydatkami, mam jasne cele, wiem, co chcę zrobić, w jakiej kolejności i na czym skupić się teraz. Moja poduszka finansowa rośnie, mam coraz lepsze nawyki, działam konsekwentnie i mam jasny plan zwiększania dochodów. Bo przecież w finansach osobistych nie chodzi tylko o oszczędzanie. 

W ramach tej ścieżki mamy 8 spotkań, gdzie faktycznie będziemy przekazywać pewien materiał i 8 sesji pytań i odpowiedzi, podczas których będziemy sprawdzać, jak FinCraftersom poszło z zadaniami praktycznymi. Chodzi nam o konkretne działania – to nie ma być kolejny kurs, po którym nic się nie zmienia. Chcemy, żeby to przejściu tej ścieżki stan Waszych finansów był realnie lepszy. Poniżej znajdziesz zagadnienia, które planujemy poruszyć: 

Ścieżka nr. 1 - FinCrafters

Dokładny plan tej ścieżki możesz znaleźć tutaj, a poniżej przykłady konkretnych wątków:

Ścieżka nr. 1 - Ogarnij finanse krok po kroku

Ścieżka „Zacznij skutecznie inwestować”

Stworzyliśmy ją z myślą o osobach, które jeszcze nie zaczęły inwestować, albo zrobiły już pierwsze kroki, ale nadal czują, że robią to po omacku, bez konkretnej strategii i planu. Czytają książki, oglądają filmy, ale wciąż czują niepewność i nie wiedzą, od czego zacząć. To także ścieżka dla osób, które odczuwają strach przed inwestowaniem i obawiają się strat. Chcemy, żeby uczestnicy/czki tej ścieżki po 6 miesiącach pracy mogli powiedzieć tak: Mam jasną strategię. Mam już zainwestowane pierwsze pieniądze, wiem, w co inwestuję. Czuję spokój i zajmuje mi to niewiele czasu.

Ważna uwaga: w tym sezonie to nie będzie kurs dla zaawansowanych inwestorów. Kierujemy go do osób początkujących. Mieliśmy z tyłu głowy te osoby, które są zabiegane i mają na swoim etapie życia ważniejsze rzeczy do zrobienia niż inwestycje. Doszliśmy do poukładanego programu, w którym krok po kroku przeprowadzimy od strachu do niepewności do własnej strategii i inwestycji. Poniżej znajdziesz zagadnienia, które planujemy poruszyć: 

Ścieżka nr. 2 - Zacznij skutecznie inwestować

Dokładny plan tej ścieżki możesz znaleźć tutaj, a poniżej przykłady konkretnych wątków:

Ścieżka nr. 2 - Zacznij skutecznie inwestować

Ważna uwaga na temat ścieżki inwestycyjnej – nie oferujemy doradztwa inwestycyjnego. Choć Maciek jest doradcą inwestycyjnym, nie jesteśmy firmą inwestycyjną i nie możemy doradzać, w co dokładnie zainwestować. Zresztą nie chcielibyśmy tego robić – chcemy, żebyś podjął takie decyzje samodzielnie. My doprowadzimy Cię tak blisko, jak to tylko możliwe, ale ponieważ to Twoje pieniądze, wszystkie decyzje muszą być zgodne z Tobą. Musisz za nie wziąć maksimum odpowiedzialności. Czyli – wprowadzimy Cię do rzeki, ale wody musisz napić się samodzielnie. 

Kto będzie Twoim przewodnikiem?

W FinCrafters prowadzić Cię będzie trójka przewodników: 

  • Marcin Iwuć – przedsiębiorca, finansista z tytułem CFA (Chartered Financial Analyst) i wieloletnim doświadczeniem, ale przede wszystkim – człowiek z misją. Postanowił uzbroić 15 milionów Polaków w wiedzę i narzędzia, które skutecznie pomogą im zadbać o własne finanse, by mogli się bogacić i realizować swoje pasje. Konsekwentnie realizuje ten cel poprzez blog marciniwuc.com, podcast i kanał YouTube. Jest autorem książek: „Jak zadbać o własne finanse” oraz „Finansowa Forteca”.
  • Katarzyna Iwuć  – od 2019 r. w FBO. Jest biegłą rewidentką, doktorem nauk ekonomicznych, wykłada na Akademii Leona Koźmińskiego. Przed dołączeniem do zespołu FBO była między innymi prezeską spółki giełdowej Netia S.A., członkinią zarządu i dyrektorem finansowym Mennica Polska S.A., członkinią rady nadzorczej i przewodniczącą komitetu audytu kilku firm. Przez wiele lat pracowała jako partner w firmie audytorskiej. 
  • Maciek Pielok – świeży nabytek w FBO, a od lat inwestycyjny „sparring partner” Marcina. Jest licencjonowanym doradcą inwestycyjnym oraz CFA (Chartered Financial Analyst). Poznał branżę inwestycyjną od podszewki, pracując w firmach zarządzających miliardami złotych (ING TFI S.A., Pekao TFI S.A.). Od 12 lat zapalony inwestor indywidualny, który chętnie dzieli się swoją wiedzą i pomaga innym w doskonaleniu ich umiejętności.
Przewodnicy w FinCrafters

Wspólnie wymarzyliśmy sobie bezpieczną przestrzeń, w której osoby zainteresowane poprawą własnych finansów mogą się uczyć, dzielić wiedzą, wdrażać to, czego się nauczyli w życie i każdego dnia wspierać w postępach na drodze do celu.

Dla kogo jest FinCrafters?

Jeśli chcesz ze swoimi finansami ruszyć z miejsca, czujesz, że nasze ścieżki to coś dla Ciebie. Widzisz ogromną wartość w byciu częścią społeczności – prawdopodobnie FinCrafters będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. W tabelkach poniżej zebraliśmy dla Ciebie checklistę, która pomoże Ci to doprecyzować:

FinCrafters nie jest dla każdego

FinCrafters – jaka będzie cena

Bardzo nam zależało na tym, żeby cena nie była barierą wejścia do FinCrafters. Dlatego ustaliliśmy ją na bardzo niskim poziomie – mniej niż 50 zł miesięcznie przy zakupie dostępu rocznego. 

My nie możemy doczekać się pierwszych zajęć i interakcji z finansowymi rzemieślnikami. Jeśli czujesz, że FinCrafters może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Jeśli ścieżki, które mamy do zaoferowania w pierwszym sezonie brzmią dla Ciebie interesująco, lub jeśli po prostu – szukasz wsparcia społeczności na drodze do swoich finansowych celów, zapraszamy Cię serdecznie do FinCrafters!

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze