Mądre zasady postępowania z pieniędzmi – konkurs z nagrodami
30 września minął dokładnie rok od chwili, w której kliknąłem „Opublikuj” i blog Finanse bardzo osobiste ujrzał światło dzienne. Od tego czasu konsekwentnie staram się promować zdrowy rozsądek w finansach osobistych i cieszę się, że krok po kroku całe to przedsięwzięcie nabiera coraz większego rozmachu. Oczywiście jest to możliwe tylko i wyłącznie dzięki Wam: wspaniałym czytelnikom. Dziękuję za każdą wizytę na blogu, każde polubienie na Facebooku, za subskrypcję newslettera i za każdy komentarz. Z okazji tej skromnej rocznicy wpadłem na pomysł mini-konkursu. Na czym polega i co można wygrać? Już piszę…
Zagłuszmy głupie mity
Kilka dni temu natknąłem się w Newsweeku (39/2014) na bardzo ciekawy artykuł Sebastiana Stodolaka pt.„Opłacalny konsument”. Przytoczę Wam fragment, który szczególnie zwrócił moją uwagę:
W ciągu ostatnich trzech dekad w USA – a w mniejszym stopniu w całym świecie zachodnim – instytucje finansowe zmieniły społeczeństwo w konsumpcyjnych zombie; istoty, których sens życia polega na ciągłym kupowaniu nowych samochodów, drogich wakacji, luksusowych mebli, ogromnych domów, wielkoformatowych zestawów kina domowego. Rzeczy, na które tak naprawdę ich nie stać i które nie są im niezbędne. Przepustką do tego świata luksusu była karta kredytowa.
Te kredytowe zamki na lodzie runęły w czasach kryzysu. Ten kryzys prawie nie dotknął Polski. Ale pewne symptomy choroby życia za pożyczone dają się zauważyć także u nas.
Cieszę się bardzo, że tego typu opinie coraz częściej są publikowane. Tak się składa, że bardzo często mam do czynienia z tymi symptomami. W pełni zgadzam się z Sebastianem Stodolakiem, że jest to choroba i zamierzam mieć swój aktywny udział w jej zwalczaniu. Chcę aby ten blog działał jak skuteczna szczepionka przeciwko tej zarazie i promował mądre, sensowne i odpowiedzialne podejście do własnych finansów. A nie jest to proste, bo ze wszystkich stron jesteśmy bombardowani namawianiem do beztroskiej konsumpcji i karmieni mitami, że beztroskie życie na kredyt jest czymś normalnym:
Nie czekaj – weź kredyt i ciesz się życiem!
Nie wahaj się i spełniaj swoje marzenia! Rata jest lekka jak piórko!
Z naszą kartą kredytową stać Cię na wszystkie zakupy!
Cały świat korzysta z kredytów – po co odwlekać przyjemność?
Życie jest zbyt krótkie – wydawaj i ciesz się nim tu i teraz!
Chcesz być dobrym rodzicem? Weź szybką pożyczkę i kup dziecku gitarę. Łzy wzruszenia na koncercie gwarantowane!
Nie pozwól by Twoje dziecko wstydziło się w szkole. Weź pożyczkę na wyprawkę!
To wszystko ściema, ale jej ciągłe powtarzanie prowadzi do sytuacji, w której stopniowo zaczynamy w te bzdury wierzyć. Dlatego dziś chciałbym zaprosić Was do akcji zagłuszenia takich głupich mitów czymś wartościowym.
Każdy z nas zna jakieś mądre zasady postępowania z pieniędzmi, które podpowiadają co warto robić aby stan naszych finansów był coraz lepszy. Przykładem może być stara jak świat reguła bogacenia się, która brzmi: wydawaj mniej, niż zarabiasz. Niby takie oczywiste, a jednak wiele zadłużonych po uszy osób nie stosuje się do niej.
Są również inne, rzadziej powtarzane zasady, które są bardzo mądre. Czytając różne książki albo rozmawiając z mądrymi osobami często notuję sobie różne tego typu myśli. W moim notesie zapisałem na przykład takie rady dla samego siebie:
Nie bogać się na czynieniu zła – to głupie
Jeżeli musisz kraść, oszukiwać, kłamać, wprowadzać w błąd, łamać prawo, popełniać przestępstwa i robić inne tego typu rzeczy by się wzbogacić, nie rób tego. Nie warto. Pieniądze nie zagłuszą wyrzutów sumienia, nie zrekompensują bezsennych nocy, nie pomogą Ci w odzyskaniu szacunku do samego siebie. Postępując w taki sposób – przegrasz. Nie myl przedsiębiorczości i sprytu ze zwykłym oszustwem. W dzisiejszych czasach jest mnóstwo sposobów na zarabianie pieniędzy w uczciwy sposób. Skoro masz wybór, po co wybierać głupio? Zarabiaj tak, abyś mógł zasypiać spokojnie, spojrzeć prosto w oczy swoim dzieciom i przede wszystkim samemu sobie. Bogać się, ale uczciwie i mądrze.
Nie zazdrość innym bogactwa
Każdy z nas jest inny. Każdy ma inne cele i ambicje. Dla każdego „bycie bogatym” oznacza coś innego i każdy jest gotów na inne poświęcenia. Dlatego zazdroszczenie innym bogactwa jest całkowicie bez sensu. Jasne, ukłucie zazdrości od czasu do czasu poczuje każdy z nas. Szczególnie gdy słyszymy o osobach, które wygrały na loterii, albo odziedziczyły niespodziewanie wielki majątek. Ale czy byłbyś gotowy zamienić się z nimi nie tylko na majątek, ale na cały pakiet: na ich zdrowie, wygląd, wiek, rodzinę, przeszłość, wspomnienia, wiedzę…?
Poznałeś człowieka, który swoją pracą, przedsiębiorczością, wysiłkiem, sprytem, mądrym wykorzystaniem rozumu, sieci znajomości i mądrych rad zbudował majątek? Nie zazdrość mu. Poproś o radę i ucz się od niego.
To tylko drobne przykłady, ale doskonale wiecie, że różnego typu mądrych i fajnych zasad postępowania z pieniędzmi jest bardzo wiele. Ja znam ich tylko trochę, ale wszyscy razem znamy ich znacznie więcej. Bardzo chciałbym je poznać i dać możliwość skorzystania z nich wszystkim czytelnikom bloga.
Dlatego mam taką propozycję:
Podziel się z nami jakąś znaną Ci zasadą postępowania z pieniędzmi w komentarzu i pomóż w ten sposób promować zdrowy rozsądek w finansach osobistych. Albo odczaruj i zdemaskuj jakiś często powtarzany finansowy mit. To może być jakieś hasło, powiedzenie, zdanie, rada udzielona Ci przez kogoś, cokolwiek. Coś, co pokaże, że w naszych głowach mamy trochę „finansowego oleju”.
Spośród wszystkich komentarzy wybiorę cztery moim zdaniem najciekawsze, których autorzy otrzymają następujące nagrody:
Nagroda pierwsza: indywidualna konsultacja
Jeśli wygrasz, zaproszę Cię na indywidualne spotkanie w ustalonym wspólnie terminie i miejscu. Spotkanie takie potrwa ok. 3 godziny, w trakcie których podpowiem Ci, jak przygotować dobry plan finansowy dla Twojej rodziny oraz odpowiem na Twoje pytania związane z finansami. Poznamy się, pójdziemy na kawę i ciacho (ja stawiam) i porozmawiamy sobie o sprawach, które pomogą Ci zapewnić finansowe bezpieczeństwo Twojej rodzinie.
Dodatkowe nagrody: 3 książki z dedykacją
Kolejne 3 osoby otrzymają ode mnie książkę „Jak zadbać o własne finanse” z moją osobistą dedykacją.
Wyniki tego mini-konkursu ogłoszę we wtorek, 7 października, o 20:00.
No dobrze. To na razie tyle z mojej strony. Zamieniam się w słuch i jestem bardzo ciekawy Waszych propozycji. Miłego dnia! 🙂
Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.
PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?
Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.
PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?
To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:
✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.