FinBlog 2015 – wydarzenie, jakiego w Polsce jeszcze nie było!

43

FBO na wakacjach

Dwa lata temu nie miałem bladego pojęcia o blogowaniu. Wiedziałem tylko, że jest mnóstwo ludzi poszukujących wiedzy finansowej, że ja uwielbiam o tym pisać, i że robiąc to w mądry sposób pomogę im zadbać o własne finanse. Zasadnicze pytanie brzmiało: jak to robić naprawdę skutecznie?

Po oddaniu mojej książki do druku nie miałem za bardzo pomysłu na spożytkowanie „twórczej energii”, która kazała mi pisać dalej. I wtedy jeden z dobrych kolegów podsunął mi rozwiązanie: Zakładaj blog! Od razu sprawdzisz czy to, o czym piszesz, jest komukolwiek potrzebne. Ludzie w internecie są brutalnie szczerzy, więc jeśli piszesz słabo, od razu dostaniesz stosowny „feedback”. 😉

Jedynym blogiem finansowym, który wtedy kojarzyłem, był ten autorstwa Maćka Samcika, pt. Subiektywnie o finansach. Ponieważ pomysł blogowania spodobał mi się bardzo, zacząłem od przeglądania sieci w poszukiwaniu innych podobnych projektów. I co się okazało? Że (niestety) są już ludzie, którzy to robią. W dodatku (niestety) robią to bardzo dobrze. I że chyba (niestety) nie ma sensu robić tego samego… Oprócz Maćka Samcika ogromne rzesze czytelników przyciągali też Michał Szafrański z bloga Jak oszczędzać pieniądze?, Zbyszek Papiński z bloga Appfunds i wreszcie Michał Pałka, autor bloga LiveSmarter.

Ta chwila zwątpienia nie trwała na szczęście długo. Doszedłem do wniosku, że przecież każdy jest inny, każdy pisze w odmienny sposób, a wiedzy finansowej jest jak na lekarstwo. W Polsce mamy 38 milionów obywateli, więc „miejsca” wystarczy dla wszystkich. Zamiast więc patrzeć na innych blogerów, jak na konkurencję, zacząłem się od nich uczyć.

 

Mail na lotnisku w Dubaju

Najprostszy sposób na szybkie zdobycie wiedzy, to zapytanie tych, którzy już ją posiedli. O ile wiedzy finansowej do blogowania mi nie brakowało, o tyle na samym blogowaniu zupełnie się nie znałem. Postanowiłem więc o to podpytać najlepszych.

3 pażdziernika 2013 r. napisałem do Michała Szafrańskiego:

Witaj Michale,
Kilka tygodni temu natknąłem się na Twojego bloga – przy okazji poszukiwania „konkurencji” przed odpaleniem własnego 😉
Twój blog jest naprawdę dobry – gratuluję.
Fota Dave’a Ramsey’a w Twoim poście natchnęła mnie do kontaktu z Tobą. Podobnie jak Ty, czuję potrzebę dzielenia się wiedzą na temat finansów w sposób szczery, etyczny i pomagający innym.
Moja działka to inwestycje i 10 lat doświadczenia w branży. Rzuć okiem na GoldenLine na mój profil i jeśli zechcesz, również na bloga www.marciniwuc.com
Na wiosnę w księgarniach ukarze się także moja książka o finansach osobistych.
Chętnie spotkałbym się z Tobą i porozmawiał. Twoje umiejętności (pisanie + oszczędzanie) i moje umiejętności (pisanie + inwestycje) podparte silnym moralnym „kręgosłupem” – to może być temat co najmniej na interesującą rozmowę i wymianę doświadczeń.
Daj proszę znać, co o tym myślisz.
Serdecznie pozdrawiam,
Marcin

Okazało się, że blogerzy nie odpisują na maile. Cóż, w sumie czego się mogłem spodziewać? Sam nazwałem gościa w mailu „konkurentem”. Trudno, trzeba będzie radzić sobie inaczej i szukać dalej. Konsekwentnie robiłem swoje, publikowałem kolejne wpisy, czytałem na temat blogowania, a 26 października wsiadłem z żoną do samolotu i wyruszyliśmy na wyprawę do Tajlandii i Kambodży. W ramach oszczędności wyszukaliśmy możliwie tanie bilety, co wiązało się z trwającym wiele godzin postojem na lotnisku w Dubaju. Zamiast czytać o miejscach, które jechałem odwiedzić, z typowym entuzjazmem początkującego blogera siedziałem z nosem „w laptopie”. Cały czas pisałem, czytałem i szukałem pomysłów. I wtedy w skrzynce znalazłem taką odpowiedź:

Hej Marcinie,
Dziękuję za kontakt i za cierpliwość. Dobrze, że napisałeś. Może coś z tego będzie – pewnie rzeczywiście warto byłoby się spotkać i porozmawiać.
Przypomnij mi się proszę po 19.11 – do tego czasu jestem kompletnie obłożony.
Miłego weekendu 🙂
Pozdrawiam,
Michał Szafrański

Bardzo ucieszyła mnie ta otrzymana na lotnisku wiadomość. Od tego czasu poznałem każdego z wymienionych wyżej blogerów i zrozumiałem, co jest przyczyną popularności ich blogów. Nie tylko profesjonalne podejście i traktowanie blogowania jak pracy na pełny etat, nie tylko ciekawe i wartościowe treści, ale przede wszystkim poczucie odpowiedzialności za czytelników i chęć skutecznej pomocy. Każdy z nich powiedział mi to samo: „Kreuj wartość dla swoich czytelników, a będzie ich więcej.

 

Nareszcie wspólny projekt!

Miesiące rozmów, tygodnie przygotowań, dni wytężonej pracy i wreszcie…jest! Mam ogromną przyjemność zaprosić Was na wydarzenie, jakiego w Polsce jeszcze nie było.
Wspólnie z blogerami, których wymieniłem powyżej, organizujemy FinBlog 2015 – pierwszą w Polsce konferencję blogerów finansowych dla czytelników! Ponieważ łączy nas nie tylko tematyka, ale przede wszystkim wspólna filozofia wartościowego blogowania, postanowiliśmy połączyć siły i zorganizować dla Was coś ekstra.

Już 24 września 2015 r. w godzinach 11:00 – 17:00, w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, spotkamy się z grupą 200 czytelników naszych blogów. Poprowadzimy dla Was krótkie wystąpienia. Postaramy się też odpowiedzieć na wszelkie Wasze pytania. Poprosimy Was o dobre rady i zapytamy, co jeszcze możemy wspólnie z Wami zrobić. Ale przede wszystkim, spędzimy z Wami czas w bardzo przyjemnej atmosferze. 😉

Oto szczegółowa agenda tego wydarzenia:

FinBlog2015

11:00 – 11:10 – Powitanie

11:10 – 11:55 – Jak zarabiać na promocjach bankowych 6000 złotych rocznie? – Michał Pałka
Kilkaset złotych, drogi tablet, a do tego zwrot części wydatków w sklepach – właśnie w taki sposób banki próbują nas nakłonić do skorzystania z ich produktów i… liczą na nasze potknięcie. Jak więc mądrze wybierać i korzystać z promocji bankowych? Gdzie szukać haczyków? Wreszcie jak spełniać warunki kilku promocji na raz, zarabiać kilkaset złotych miesięcznie i wcale nie tracić na to zbyt dużo czasu?

11:55 – 12:40 – Czy blogerzy mogą zastąpić dziennikarzy? – Maciek Samcik
O społecznościach, które coraz bardziej zmieniają świat finansów oraz mediów. I o tym dlaczego bloger bywa skuteczniejszy od dziennikarza.

12:40 – 13:10 – Przerwa

13:10 – 13:55 – Jak oszczędzać i inwestować, aby nie zwariować? – Zbyszek Papiński
Oszczędzanie i inwestowanie to nie tylko same suche liczby i matematyka, ale także emocje. Mimo, że wszyscy myślimy o sobie jako o osobach rozsądnych, podejmujących racjonalne decyzje ekonomiczne, wpadamy w liczne pułapki, często zastawione przez nasz własny umysł. Jakie są to pułapki? Jak ich unikać?

13:55 – 14:40 – Jak zadbać o własne finanse nie komplikując swojego życia? – Marcin Iwuć
Żyjemy z dnia na dzień, pracujemy co sił, pędzimy przed siebie na oślep. Gdy nie widzimy postępów, szukamy złożonych rozwiązań. Tymczasem to, co naprawdę ważne, z reguły jest bardzo proste. Opowiem o kilku niezwykle prostych zasadach, które pomogą Ci zadbać o własne finanse.

14:40 – 15:10 – Przerwa

15:10 – 15:55 – Inwestowanie w siebie i własny biznes, jako droga do szybszej emerytury – Michał Szafrański
Jak odłożyć tyle pieniędzy, aby móc pracować tylko dla przyjemności, a nie dlatego, że musimy? – takie pytanie trapi wiele osób zastanawiających się nad swoją przyszłością. Co musi się stać, aby móc przejść na emeryturę w wieku 40 lub 50 lat? Jak możemy inwestować pieniądze, jeśli boimy się rynków kapitałowych?

15:55 – 16:40 – PANEL DYSKUSYJNY z wszystkimi prelegentami – pytania od prowadzącego i publiczności

16:40 – 17:00 – Podsumowanie i zakończenie konferencji

Wydarzenie poprowadzi Paweł Cymcyk – prezes Związku Maklerów i Doradców, również autor bloga finansowego: DNA Rynków.

Możecie być pewni, że na tym spotkaniu damy z siebie wszystko. Dlatego już dziś zarezerwujcie ten termin w swoich kalendarzach, a ja za chwilę odpowiem, jak się zapisać na to spotkanie.

 

Partner konferencji

Organizacja takiej konferencji to naprawdę sporo pracy i, co tu dużo kryć, znaczące koszty. Wynajęcie na cały dzień sali dla 200-u osób, dobry catering, wydatki na logotyp, ekipę filmową, fotografa, obróbkę filmów i zdjęć, materiały promocyjne, itd. Właśnie dlatego do współpracy przy takich konferencjach pozyskuje się sponsorów, którzy w zamian za możliwość promocji swojej marki, finansują organizację całego przedsięwzięcia.

Wymarzyło nam się jednak, że ta pierwsza konferencja będzie naprawdę szczególna. To ma być po prostu niekomercyjne, bliskie spotkanie z Wami – naszymi Czytelnikami. Wiemy doskonale, że bez Was cała nasza działalność niewiele by znaczyła. Dlatego nie chcieliśmy, aby takie spotkanie było „zagłuszane” nadmiarem reklam. Stanęło na tym, że każdy z prelegentów wyłoży solidarnie pieniądze na organizację z własnej kieszeni. Chyba że…

No właśnie. Chyba, że istnieje podmiot, który w swojej misji ma również wpisane dbanie o edukację finansową Polaków. Co więcej, nie poprzestaje na samym haśle, ale aktywnie włącza się w wydarzenia, które pomagają wzmacniać naszą finansową świadomość. Cóż to za instytucja?

Tą instytucją jest Narodowy Bank Polski, który objął wyłącznym patronatem konferencję FinBlog 2015.

 

nbp-logo

 

Dla nas edukacja finansowa to najważniejszy obszar działalności. Dlatego współpraca z poważną instytucją dbającą o wartość pieniądza, to prawdziwa przyjemność i zaszczyt. NBP prowadzi kilka fajnych akcji informacyjnych, jak choćby uświadamianie Polakom konieczności dokładnego czytania umów o pożyczkę czy produkt inwestycyjny (zanim-podpiszesz.pl) oraz portal na temat wprowadzenia euro w Polsce (euro.nbp.pl).

A teraz jeszcze pomoże nam sfinansować większą część kosztów konferencji FinBlog 2015 😉

 

Jak dostać się na FinBlog 2015?

Na pierwszą edycję tego wydarzenia mogliśmy zaprosić jedynie 200 osób, a wszystkie 5 blogów śledzi ponad pół miliona czytelników miesięcznie. Zależy nam bardzo, aby na tym niezwykle ważnym dla nas spotkaniu, znaleźli się Ci, dla których ma ono wartość. Dlatego wejście na spotkanie wymagać będzie rejestracji i zakupienia biletu, którego cena jest jednak symboliczna: 14 zł 99 gr.

Dlaczego bilety? Bo wejściówki na darmowe konferencje rozchodzą się bardzo szybko, za to w dniu wydarzenia na sali jest niestety sporo wolnych miejsc. Znacie to na pewno z praktyki. Skoro udział nic nie kosztuje, to część rezerwacji robionych jest „na zapas” – również przez osoby, które ostatecznie nie mogą przyjść. Chcemy tego uniknąć. Wierzymy, że konieczność wydania niewielkiej kwoty sprawi, że bilety trafią do osób, którym faktycznie zależy na uczestnictwie w takim spotkaniu.

Całkowity dochód z biletów przekażemy jednak na cele charytatywne:
– 50% trafi do Pajacyka, którego całym sercem wspiera Michał Szafrański,
– 50% na akcję Szlachetna Paczka, którą całym sercem wspieram ja.

Aby umożliwić zakup biletów osobom, które jeszcze są na wakacjach, będą one udostępnione w dwóch pulach:

1. Pula I: 100 sztuk od 27 sierpnia 2015, czwartek, godz.12:00
2. Pula II: 100 sztuk od 3 września 2015, czwartek, godz. 12:00

Zakupu biletów dokonać możecie przez internet pod tym wchodząc na finblog2015.konfeo.com lub też klikając w poniższy przycisk:

 

button(2)

 

Sylwetki prelegentów

Jeżeli dopiero zaczynacie śledzić blogi finansowe i nie macie pojęcia kim tak naprawdę są prelegenci, oto ich krótka prezentacja:

Michal-SzafranskiMichał Szafrański – laureat nagrody „Blog Roku 2013”, nagrody magazynu Brief dla „Najbardziej inspirującego bloga 2013” oraz wyróżnienia Blog Forum Gdańsk 2014 dla „Społecznie odpowiedzialnego blogera”. Pełnoetatowy bloger, który w przystępny sposób oprowadza Czytelników po tematyce finansów osobistych i przekonuje, że każdy z nas jest swoim najlepszym doradcą finansowym. Autor bloga jakoszczedzacpieniadze.pl

 

samcik Maciej Samcik– autor popularnego bloga Subiektywnie o Finansach, dziennikarz ekonomiczny
„Gazety Wyborczej”. Laureat prestiżowych nagród, w tym nagrody Grand Press dla najlepszego dziennikarza specjalistycznego oraz wyróżnienia Economicus za poradnik „Jak pomnażać oszczędności?”. Autor i współautor poradników o oszczędzaniu, rankingów i konkursów giełdowych.

 

marciniwucMarcin Iwuć – autor bloga Finanse Bardzo Osobiste oraz bestsellera „Jak zadbać o własne finanse?„. Zwycięzca konkursu Blog Roku 2014 w kategorii Specjalistyczne i Firmowe. Doświadczony menedżer i analityk finansowy z certyfikatem CFA. Po 11 latach w branży finansowej zostawił korporację, aby zająć się popularyzowaniem wiedzy o finansach osobistych, m.in. współtworząc program „Prosty Rachunek” w TVN i prowadząc liczne szkolenia.

 

zbyszek papiski (Kopiowanie)Zbyszek Papiński – autor znanego bloga App Funds, który prowadzi nieprzerwanie od 2007 roku. Skupia się głównie na inwestowaniu, ale nieobca jest mu także tematyka oszczędzania. Miłośnik rynków kapitałowych. Od wielu lat inwestuje na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

 

palkaMichał Pałka programista, podróżnik, bloger. Od ponad trzech lat prowadzi LiveSmarter– największy w Polsce blog poruszający tematykę promocji bankowych, który czyta ponad 70 tys. osób miesięcznie. Pisze tylko o bezpiecznych i sprawdzonych sposobach na zarabianie i oszczędzanie pieniędzy.

 

 

I jeszcze dwa tygodnie urlopu….

Tą dobrą wiadomością kończę moje letnie blogowanie i zaczynam długo wyczekiwany, wakacyjny odpoczynek. Jutro rano zaczynam dwa tygodnie wakacji z moją rodziną. Aby nabrać sił i świeżości do jak najlepszego blogowania, przez większość czasu planuję żyć w trybie „off-line”. Kolejny wpis ukaże się zatem w okolicach 10 września. Do zobaczenia już wkrótce! Mam ogromną nadzieję na osobiste spotkanie z Wami w czasie konferencji FinBlog 2015. Miłego dnia! 😉

Jeśli mielibyście jakiekolwiek pytania dotyczące konferencji, lub inne pilne sprawy kontaktujcie się z Michałem Barczakiem – [email protected] lub przez formularz kontaktowy na stronie finblog2015.konfeo.com

Michał postara się też w miarę na gorąco odpisywać na Wasze pytania w komentarzach.

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
43 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze