FBO 022: Jak chronić kapitał gdy zacznie się krach? Rozmowa ze Zbyszkiem Papińskim z App Funds

31

Czy to prawda, że każdy dzień przybliża nas do finansowego krachu? Zdecydowanie TAK. Jestem tego pewny w 100% i piszę o tym z pełną odpowiedzialnością. Dlaczego? A no z tej prostej przyczyny, że rynki (i gospodarki) są cykliczne, a historia uczy, że każdy z nas nieuchronnie zaliczy kilka okresów spowolnienia gospodarczego w swoim życiu i ze dwa solidne załamania (oby nie nerwowe). Zatem stwierdzenie: każdy dzień przybliża nas do krachu z natury rzeczy musi być prawdziwe.

Dlaczego jednak poruszam taki temat teraz, gdy wokół tak pięknie rozkwita maj? Po pierwsze: w piątek 13-go agencja Moody’s opublikuje decyzję odnośnie ratingu Polski i zawarte tam informacje nie będą raczej pozytywne. Po drugie – ostatnio otrzymałem od Was kilka maili z pytaniami, czy grozi nam krach, jak zabezpieczyć się przed słabością złotówki i czy grozi nam kataklizm związany  z  ciężarem światowych długów.  Po trzecie – głosy o nadchodzącym krachu coraz częściej przebijają się do mediów, a problemy gospodarcze i polityczne na świecie nie napawają optymizmem. Trudno zatem nie odnieść wrażenia, że coś jednak wisi w powietrzu (choć oczywiście może tak sobie wisieć przez wiele lat).

To dobry moment na krótkie przypomnienie: Pamiętaj, proszę, że wszystkie prezentowane na blogu materiały mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny i są wyrazem prywatnej opinii autorów. Zapoznaj się, proszę, z dokładną informacją prawną, którą znajdziesz na końcu tego artykułu.

Moim zdaniem faktycznie warto zastanowić się przez chwilę, czy jesteśmy przygotowani pod względem finansowym na ewentualny czarny scenariusz. Tutaj wyróżnić możemy dwa skrajne podejścia:

 1. Wiarę w to, że przewidzimy rozwój wypadków – przejawiającą się obstawieniem konkretnego scenariusza, jak uczynili to na przykład twórcy funduszu Eurogeddon. Jeśli trafimy – będziemy bardzo bogaci. Problem jednak polega na tym, że robiąc ten zakład z rynkiem zbyt wcześnie, możemy niestety nie doczekać momentu, w którym ten nasz scenariusz w końcu „zaskoczy”.
 2.  Pogodzenie się z faktem, że przewidywanie jest dla nas zbyt trudne – i zadbanie po prostu o to, by w naszym portfelu znajdowały się również aktywa, które w razie scenariusza negatywnego pomogą przetrwać te trudne chwile. Takie podejście pozwala się zrelaksować i z większym dystansem patrzeć na rozwój wypadków.

Osobiście jestem oczywiście zwolennikiem drugiego podejścia, w czym dodatkowo utwierdziła mnie lektura publikacji Raya Dalio. Kilka miesięcy temu zdałem sobie sprawę, że ogromna większość moich inwestycji świetnie poradzi sobie w tzw. dobrych czasach. Jednak na pytanie „Jak chronić kapitał, gdy zacznie się krach?” nie miałem specjalnie remedium. Dlatego, po solidnym zastanowieniu, podjąłem kilka sporych decyzji: zmniejszyłem udział akcji, dokupiłem złota inwestycyjnego oraz walut, a nawet… zdecydowałem o przewalutowaniu reszty kredytu w CHF na wynajmowane mieszkanie (oczywiście tam, gdzie piszę postanowiłem mam na myśli postanowiliśmy – bo decyzje o naszych rodzinnych finansach zawsze podejmujemy z żoną wspólnie).

Znacznie więcej na ten temat dowiecie się z dzisiejszego odcinka podcastu. Rozmawiam w nim ze Zbyszkiem Papińskim, inwestorem i autorem bloga App Funds. Zapraszam Was bardzo serdecznie do wysłuchania naszej rozmowy i oczywiście do dyskusji w komentarzach. Zarówno ja, jak i Zbyszek, z ogromną przyjemnością na nie odpowiemy 🙂

Dajcie również znać, czy temat inwestowania w trudnych czasach jest dla Was ciekawy i czy „pociągnąć” go dalej na blogu? Siłą rzeczy w podcaście nie wszystko mogliśmy omówić.
I wreszcie na samym dole tego wpisu znajdziecie jeszcze bardzo ciekawy film Raya Dalio, który w 30 minut tłumaczy, jak działa „ekonomiczna machina” i co to dla nas oznacza? Zdecydowanie warto go obejrzeć i solidnie przemyśleć.

W dzisiejszym odcinku usłyszysz:

 • Jak wyglądały pierwsze inwestycje Zbyszka w latach 90-tych?
 • Jak znajduje on czas na prowadzenie bloga, na którym jest już ponad 2200 artykułów?
 • Jakie wpadki inwestycyjne zaliczył Zbyszek i czego się z nich nauczył?
 • Co robił w czasie bessy z lat 2007-2008?
 • Jak teraz może wyglądać czarny scenariusz?
 • Co może dziać się wtedy z akcjami i obligacjami korporacyjnymi?
 • Co będzie gdy w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym skończą się pieniądze?
 • Co ze złotówką i obligacjami skarbowymi?
 • Czy inwestować w waluty, złoto i nieruchomości?
 • Jak ewentualny krach wpłynie na sytuację osób z długami?

Strony, osoby i tematy wymienione w podcaście:

 Skąd pobrać podcast?

Dzisiejszy odcinek znajdziesz na dole tego wpisu, zaś w ciągu kilku godzin po publikacji na blogu podcast będzie również dostępny w aplikacjach do odsłuchiwania podcastów, w tym m.in.:

za pośrednictwem iTunes

za pośrednictwem aplikacji Stitcher

poprzez RSS

A jeśli wolisz poczytać, to tutaj znajdziesz spisaną treść dzisiejszego odcinka podcastu:

Pobierz spisaną rozmowę ze Zbyszkiem Papińskim

Mam nadzieję, że lubisz od czasu do czasu posłuchać sobie tych moich podcastów. Jeśli tak jest, to będę Ci bardzo wdzięczny za poświęcenie 30 sekund aby ocenić mój podcast w aplikacji iTunes. Dla Ciebie to krótka chwila, a dla mnie ogromna pomoc w dotarciu do szerszego grona odbiorców. Bardzo serdecznie Ci za to dziękuję. ?

Oceń podcast w iTunes

A jak działa ekonomiczna machina?

I jeszcze obiecany film:

Proszę zapoznaj się z poniższą informacją.

Wszystkie prezentowane informacje mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz stanowią prywatne opinie ich autorów.

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
31 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze