Co Cię czeka w styczniu 2019?

Co Cię czeka w styczniu 2019? Podejrzyj, co przed nami!

78

Nie, to nie jest horoskop na styczeń 🙂 Na przełomie każdego roku robię osobistą „Sesję Strategiczną”, w ramach której planuję kolejne działania. Tym razem pomysłów i konkurujących ze sobą projektów było tak wiele, że prace przeciągnęły się aż do 7 stycznia. Dawno nie miałem tylu owocnych i pracowitych dni. Dziś chciałbym się z Tobą podzielić kilkoma planami i przede wszystkim poprosić Cię o kilka podpowiedzi.

Jednym z najważniejszych punktów takiej sesji jest pytanie, co się zmieniło w sposobie mojego myślenia. Wierzę głęboko, że jednym z warunków szczęśliwego życia jest nieustający rozwój. Jeśli nie będę systematycznie rzucał wyzwania własnym schematom myślowym i nie będę wyskakiwał z „mentalnych kolein”, to o rozwoju mogę zapomnieć. Dlatego lubię słuchać osób myślących inaczej ode mnie, które wypychają mnie ze strefy komfortu i pomagają poszerzać horyzonty.  

Staram się również systematycznie zadawać sobie pytanie:

„Co mogę robić inaczej, by było lepiej?”

W odpowiedzi tworzę zwykle listę różnego rodzaju spraw, które warto „rozkminić”, a potem szukam osób i książek, które mi w tym pomogą. W tym roku jedno z najważniejszych pytań, które sobie postawiłem, brzmiało tak:  

Co mogę robić lepiej, by wykorzystać siłę społeczności bloga?

Od pięciu lat prowadzę dla Was i rozwijam Finanse Bardzo Osobiste. Co miesiąc zagląda tutaj od 50 do 70 tysięcy osób, na Facebooku jest nas już ponad 28 tysięcy, ponad 10 tysięcy subskrybentów korzysta z newslettera, a blisko 30 tysięcy osób miesięcznie słucha podcastu. Te statystyki to dla mnie źródło dużej radości. Dotarło jednak do mnie bardzo wyraźnie, że – niestety –  nie potrafię odpowiednio wykorzystać wielkiego potencjału wspaniałych ludzi, którzy „kryją” się pod tymi statystykami. Co mam na myśli pisząc: „wykorzystać”?

Rok temu zdefiniowałem dla mojej działalności konkretną misję:

Uzbroić 15 milionów Polaków w wiedzę i narzędzia,
które skutecznie pomogą im zadbać o własne finanse,
by mogli się bogacić i realizować swoje pasje.

Krystalicznie jasna świadomość tej misji sprawiła, że niemal przez cały poprzedni rok wyskakiwałem z łóżka z pełną energią i brałem się do roboty. Chyba pierwszy raz w życiu nie miałem chwili zwątpienia czy nadmiernego zmęczenia, co tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że TO JEST TO! To jest właśnie mój kawałek świata, który chcę pozostawić po sobie odrobinę lepszym. To jest właśnie obszar, w którym najlepiej mogę rozwijać moją pasję, rozwijać firmę i pomagać innym. To jest właśnie mój „Święty Graal”.

Sprawdź aktualne rankingi
ostatnia aktualizacja:


Najlepsze lokaty bankowesprawdź
Najlepsze konta osobiste za 0 zł
Promocje bankowe do 900 zł premii
Najtańsze kredyty hipoteczne 10 banków

Sprawdź

Co działo się na blogu w zeszłym roku?

W 2018 roku wydarzyło się parę spraw:

 • odświeżyłem szatę graficzną bloga, by czas spędzony na stronie był dla Ciebie jeszcze bardziej przyjemny,
 • na blogu ukazały się 74 publikacje, w tym 17 podcastów,
 • przygotowałem dzięki Wam dokładny zakres książki o inwestowaniu, zebrałem większość materiałów do niej i napisałem 100 stron A4 tekstu,
 • wystartowaliśmy na blogu z comiesięcznym Rankingiem Kredytów Hipotecznych, który jest prawdopodobnie najbardziej kompletną pod względem dostępnych informacji tego typu publikacją w Polsce,
 • liczba uczestników kursu Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku przekroczyła 1000,
 • przeprowadziłem kilka szkoleń z finansów osobistych w różnych firmach,
 • poprowadziłem dla grupy Czytelników dwudniowe warsztaty „Mistrz Budżetu Domowego” w Krakowie,
 • poprowadziłem cykl #wtorekzfinansami dla Szlachetnej Paczki, w ramach którego zbieraliśmy środki w akcji 1% podatku,
 • zaliczyłem też kilka wystąpień publicznych i sporo odwiedzin w różnych mediach, gdzie cały czas konsekwentnie staram się szerzyć zdrowy rozsądek w podejściu do finansów,
 • nagrałem kilkanaście filmów edukacyjnych na YouTube i poprowadziłem kilka webinarów,
 • odpowiedziałem na kilkaset waszych maili z pytaniami oraz kilka tysięcy komentarzy i pytań na blogu i na Facebooku.

Trochę tego było, ale to zdecydowanie jeszcze nie to… Działając w ten sposób potrzebowałbym na realizację mojej misji jakichś 20 lat, a to zdecydowanie za długo. Jedyną nadzieją, że dam radę zrealizować to szybciej, jesteś Ty. I właśnie do tego chciałbym Cię „wykorzystać” 🙂

Jak możesz mi pomóc?

Nie mam żadnych złudzeń, że muszę działać mądrzej. Najlepiej oddaje to chyba taki bazgrołek z mojej sesji strategicznej:

Jak możesz mi pomóc?

Właśnie dlatego – niczym powietrza – potrzebuję solidnej informacji zwrotnej od Ciebie.

Poniżej napiszę Ci o tym, co mam zaplanowane na styczeń, a także jakie projekty planuję zrealizować w tym roku. Pomożesz mi bardzo, pisząc, co o tym myślisz oraz podpowiadając, jak mógłbym robić to lepiej. A może masz jeszcze inne pomysły? Każda podpowiedź i każda wskazówka będzie dla mnie bezcenna i z góry Ci za nią dziękuję!

Co będzie się działo na blogu w styczniu 2019?

W połowie każdego miesiąca tworzę plan publikacji na kolejny miesiąc kalendarzowy, aby wiedzieć, które tematy muszę jeszcze przebadać i bliżej poznać. Chcąc zachować odpowiedni rytm pracy, staram się trzymać zasady, że publikuję w każdy poniedziałek i czwartek, o godzinie 20:00 (w dni robocze). Średnio co 2 tygodnie będą to podcasty, uzupełnione oczywiście o szczegółową transkrypcję dla tych, którzy wolą czytać.

Pomyślałem, że pierwszym elementem, który mogę poprawić, jest informowanie Cię z wyprzedzeniem, czego mniej więcej możesz się spodziewać. Piszę „mniej więcej”, bo czasem jakieś nagłe wydarzenie czy pilny temat mogą ten harmonogram przestawić. Zdecydowana większość publikacji ukazuje się jednak zgodnie z planem.

Dla przykładu harmonogram publikacji na styczeń 2019 wygląda obecnie tak:

 • Pn, 7 stycznia 2019: Co Cię czeka w styczniu 2019? – to właśnie dzisiejsza publikacja.
 • Cz, 10 stycznia 2019: Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) – wszystko, co musisz wiedzieć – wkrótce ruszają PPK i warto świadomie podjąć tutaj decyzję.
 • Pn, 14 stycznia 2019: [Podcast] 10 najczęstszych błędów finansowych – podzielę się z Tobą moimi doświadczeniami, a także obserwacjami z zachowań osób, z którymi miałem okazję współpracować.
 • Cz, 17 stycznia 2019: Jak uniknąć niezapłaconych faktur? Praktyczny poradnik dla małych firm – praca wykonana, faktura wystawiona, VAT zapłacony, a klient nie płaci. To może wykoleić każdą firmę. Dlatego warto wprowadzić kilka mechanizmów, które nas przed tym zabezpieczą.
 • Pn, 21 stycznia 2019: Czego o finansach uczą nas Dziadek i Babcia? – tuż po Dniu Babci i Dziadka warto sprawdzić, jak na polu finansowym działają osoby starsze, doświadczone przez życie.
 • Cz, 24 stycznia 2019: Jak skorzystać z ulgi przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność? – to ważny temat dla każdego właściciela nieruchomości. Podpowiem, jak to praktycznie zrobić.
 • Pn, 28 stycznia 2019: [Podcast] Pracownicze Plany Kapitałowe – niejasności i kontrowersje – tutaj planuję opublikować wywiad z ekspertem z Państwowego Funduszu Rozwoju (PFR), od którego będę chciał uzyskać odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.
 • Cz, 31 stycznia 2019: Co Cię czeka w lutym 2019? – to będzie wpis podobny do dzisiejszego, w którym napiszę, co dalej.

Ten harmonogram przygotowałem tak, jak dotychczas. Brałem pod uwagę, że o pewnych sprawach już pisałem, więc nie ma co się powtarzać. Z drugiej strony szukałem nowych tematów, które mogą być dla Ciebie interesujące. I wreszcie pisałem także o sprawach, które w danym momencie po prostu mnie zainteresowały.

W kolejnych miesiącach chciałbym jednak zdecydowanie lepiej planować. Przede wszystkim chcę lepiej dostosować tematykę publikacji do Twoich potrzeb i zainteresowań. Dlatego będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz podpowiedzieć mi w komentarzu:

– Jakie tematy najbardziej Cię interesują i o czym chciałbyś więcej u mnie przeczytać?
– Jakie osoby mógłbyś mi zasugerować jako potencjalnych gości do podcastu?

A co będzie działo się na Facebooku?

No właśnie. Facebook to medium, które bardzo chętnie i często wykorzystuję do komunikacji z moimi Czytelnikami. Jeśli jeszcze nie znalazłeś strony Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste na Facebooku, zdecydowanie warto to zrobić, abyśmy byli w bliższym kontakcie. Kilka razy w tygodniu wrzucam tam różne ciekawostki i przemyślenia na tematy finansowe i okołofinansowe.

W tym roku będę jeszcze bardziej aktywny na Facebooku, bo naprawdę wygodnie mi się z niego korzysta. Najważniejszym punktem będzie tutaj tzw. #wtorekzfinansami.

W każdy wtorek, o godzinie 19:30, będę prowadził luźną, 30-minutową transmisję na żywo, w ramach której będę odpowiadać na zadawane wtedy pytania Czytelników, a także dzielić się moimi spostrzeżeniami na temat finansowych (i nie tylko) ciekawostek. Tam będę również bliżej omawiać kolejne plany czy postępy projektów. Jednak najważniejsze będą Twoje pytania.

Wiele pytań trafia na moją skrzynkę e-mail, ale – niestety – pomimo ogromnych starań, nie jestem w stanie na wszystkie odpowiedzieć. Jest to po prostu fizycznie niemożliwe. Jeżeli jednak chciałbyś spotkać się ze mną na żywo i zadać pytanie – będę na Ciebie czekał co wtorek o godzinie 19:30. Pierwszy #wtorekzfinansami już jutro (8 stycznia), a jego temat przewodni to: Atomowe nawyki w Twoich finansach.

Jak tutaj możesz mi pomóc?

– Daj znać, co sądzisz o tym pomyśle?
– Polub stronę bloga na Facebooku.
Weź udział w wydarzeniu #wtorekzfinansami – obejrzyj i napisz, czy taka forma rozmowy o pieniądzach jest dla Ciebie  wartościowa.
– Podpowiedz mi, co jeszcze mógłbym zrobić, by docierać do szerszego grona odbiorców.

#wtorekzfinansami Marcin Iwuć Finanse Bardzo Osobiste
Dołącz do wydarzenia na FB, klikając w obrazek! 🙂

Projekty, które zmaterializują się w 2019 roku

Blog, podcasty, newsletter i Facebook to dla mnie codzienna, regularna aktywność. Oprócz tego pracuję również nad projektami, z których cztery zmaterializują się w tym roku. Będą to:

 • Porównywarka/ranking kont oszczędnościowych i lokat
  – proste narzędzie, dzięki któremu łatwo się zorientujesz, które banki oferują obecnie najlepsze warunki. Planuję udostępnić je w lutym 2019.
 • Strona internetowa z ekspertami ds. kredytów hipotecznych. To będzie miejsce z informacjami i kontaktem do ekspertów, którzy podzielają moje wartości oraz podejście: „Dobry kredyt hipoteczny to ten, który jest najkorzystniejszy dla Klienta”. Obecny harmonogram prac wskazuje na premierę pod koniec marca 2019.
 • Kurs online: „Jak zadbać o własne finanse” (tytuł roboczy)

To kurs video z ćwiczeniami oraz prostymi wskazówkami, którego celem będzie pomoc we wdrożeniu konkretnych nawyków finansowych. To będzie nie tylko „brakująca lekcja finansów” ze szkoły, lecz także narzędzie, które każdego uczestnika doprowadzić ma do jasnego celu: odłożonej finansowej poduszki bezpieczeństwa. Termin premiery potwierdzę pod koniec marca.

 • Książka: „Podręcznik Świadomego Inwestora”. Napisane mam około 25% i każdego dnia piszę dalej. Idzie mi coraz lepiej i szybciej. Ponieważ jednak w książce chcę zaprezentować konkretne portfele inwestycyjne – trochę jeszcze przede mną liczenia i testów. Zależy mi, aby książka była nie tylko ciekawa, lecz również praktyczna.

Już teraz możesz zapisać się na specjalny newsletter, w którym co 4-6 tygodni informuję o postępach. Gdy książka będzie już gotowa, wszystkie osoby z tej specjalnej listy mailingowej będą mogły ją nabyć na preferencyjnych warunkach. Obecnie jest tam 1400 osób. A i aby dołączyć do tego grona wystarczy zapisać się tutaj.

I teraz ważne pytania do Ciebie:

– Daj znać, co sądzisz o tych projektach?
– Nie wiem, czy najpierw wypuścić kurs video (projekt prostszy i szybszy) czy cisnąć książkę. Co byś mi tutaj doradził?

Moja obecność w mediach

Styczeń będzie całkiem ciekawy pod względem mojej obecności w mediach. 2 stycznia miałem przyjemność żartobliwie opowiedzieć w Dzień Dobry TVN o tym, jak zapanować nad finansami w roku 2019. Narysowałem m.in. chomika podobnego do kaczki, a moje wystąpienie możesz obejrzeć tutaj:

Marcin Iwuć w studiu TVN opowiada o Budżecie domowym

Jeżeli wszystko odbędzie się zgodnie z planem, to wkrótce pojawię się jeszcze dwukrotnie w tradycyjnych mediach:

 • 14 stycznia w Dzień Dobry TVN.
 • 21 stycznia przejadę się z Jarkiem Kuźniarem samochodem w Onet Rano 🙂

I ponownie pytania do Ciebie:

– Czy pisać na blogu/w newsletterze o moich wystąpieniach medialnych? (czasami wspominam o tym tylko na FB)

Inne ciekawostki

Na zakończenie jeszcze dwie ciekawostki. Nie są one związane bezpośrednio z finansami osobistymi, ale być może będą dla Ciebie przydatne.

 • Pierwsza to: „12-tygodniowy rok”. Ktoś polecił mi w listopadzie książkę o takim tytule, której autorem jest Brian P. Morgan. Właśnie pracuję nad wdrożeniem przedstawionej tam metodologii w życie. Całkiem ciekawe podejście, które powinno przyspieszyć wiele spraw, które są już w toku. Dam znać jak mi poszło po upływie pierwszego kwartału.
 • Druga to świetna biografia: „Leonardo da Vinci”, której autorem jest Walter Isaacson. Słucham jej właśnie w Audible i bardzo mi się podoba. Ilekroć wybieram jakąś lekturę lub zastanawiam się nad obejrzeniem programu w TV, powtarzam sobie zdanie: „Garbage IN, Garbage OUT”. Dlatego ostro selekcjonuję, zanim „nakarmię” czymś swoją głowę. Od kilku dni spędzam treningi i zasypiam w towarzystwie Leonarda Da Vinci i jestem pod wielkim wrażeniem jego wszechstronności. Co ciekawe – miał on wielki problem z doprowadzaniem swoich prac do końca, bo zawsze pojawiało się coś ciekawszego 🙂

Co zatem możesz mi podpowiedzieć?

Bardzo zależy mi na Twoim komentarzu, opinii, podpowiedzi i na Twoich pomysłach. Co jeszcze mógłbym robić lepiej? Co czytać? Gdzie szukać? Jak działać mądrzej?

Będę Ci wdzięczny za każdą opinię oraz podpowiedź 🙂

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
78 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze