3 profesjonalne narzędzia do identyfikacji swoich mocnych stron
Jaki jest najskuteczniejszy sposób na szybkie poprawianie swojej sytuacji finansowej? Oszczędzanie i zmniejszanie wydatków? Cóż, trzymanie wydatków pod kontrolą jest oczywiście niezbędne, ale to jeszcze zbyt mało. Można powiedzieć, że jest to warunek konieczny, lecz niewystarczający.
Dodatkowym warunkiem skutecznego bogacenia się jest oczywiście zwiększanie dochodów. Dopiero kiedy trzymamy wydatki w ryzach i równocześnie w konsekwentny sposób zwiększamy nasze dochody (najlepiej z różnych źródeł), sytuacja finansowa poprawia się bardzo szybko.
Łatwiej powiedzieć, niż zrobić – taka myśl pojawia się teraz zapewne w Waszych głowach. Zgoda. Zwiększanie dochodów nie jest łatwe. Ale wbrew pozorom nie jest też bardzo skomplikowane, o ile mamy wystarczająco zapału i konsekwencji, by dobrze do tego się przygotować. Dzisiaj mam dla Was kolejny artykuł, który w takich przygotowaniach pomoże. To kontynuacja dwóch wpisów poświęconych strategii zwiększania dochodów w oparciu o mocne strony:
W drugim wymienionym artykule poznaliście sposoby samodzielnego identyfikowania swoich mocnych stron, aby w oparciu o nie zwiększać dochody. Dzisiaj prezentujemy Wam 3 profesjonalne narzędzia, dzięki którym poznanie swoich mocnych stron jest znacznie łatwiejsze:
1. Test Kotwice Scheine’a
2. Test Belbina
3. Clifton StrenghtsFinder 2.0.
Przetestowała je dla nas i skrupulatnie opisała:
Małgosia Wolska – od 2010 roku pracuje jako Coach i Mentor Kariery.
Pomaga klientom odkryć kompetencje i potencjał oraz zbudować strategię planowania kariery i zmiany zawodowej. Uczy, jak poruszać się po wymagającym rynku pracy, jak dotrzeć do ofert, które nie pojawiają się na popularnych portalach z ogłoszeniami o pracę, jak zaprezentować się na rozmowie rekrutacyjnej, czy też jak budować swój wizerunek w mediach społecznościowych.
Zobaczmy zatem, co kryją w sobie te rozwiązania.
Jak to robią profesjonaliści?
Cześć, tu Małgosia 🙂
W dzisiejszym wpisie zajmę się analizą kilku narzędzi przydatnych szczególnie tym osobom, które przeczytały mój poprzedni artykuł na blogu Marcina i stwierdziły:
- Interesujące, ale ja nie mam czasu na robienie ćwiczeń.
- Fajne ćwiczenia, ale ja nie mam mocnych stron, sukcesów, nie wiem w czym jestem dobry i nie wiem, co lubię.
- Przeczytałem artykuł, zrobiłem ćwiczenia, dużo odkryłem, ale chcę jeszcze więcej!
Przedstawione poniżej narzędzia przydadzą Ci się do zidentyfikowania mocnych stron, predyspozycji, a także mogą być pewnego rodzaju „karierowskazem”. Rezultaty przeprowadzonych testów, razem z rzeczową refleksją, mogą stanowić solidny fundament zarówno do realizacji strategii zwiększania dochodów, jak i budowania swojej ścieżki zawodowej.
Test kotwic Scheine’a
Test polega na tym, aby 40 zdaniom opisującym Twoje cele, marzenia, kompetencje i wartości, przypisać rangi: od 1 do 6. Jest on bardzo prosty w obsłudze – wystarczy ocenić w skali od 1 do 6 na ile dane stwierdzenie do Ciebie pasuje (poniżej znajdziesz link do takiego testu). Nie ma tu odpowiedzi dobrych czy złych, a punkty nie są przydzielane za najlepszą odpowiedź, jak na teście w szkole. To Ty decydujesz, które stwierdzenie jest Ci najbliższe, a które najbardziej odległe. Test nie służy zatem ocenie Twoich predyspozycji, ale odkryciu ich dominacji wśród pozostałych cech, których zestaw buduje Twoje własne „kotwice kariery”. Autor narzędzia, czyli Edgar Schein, wyodrębnił 8 takich kotwic:
1. Profesjonalizm.
Celem profesjonalisty jest przede wszystkim bycie ekspertem w danej dziedzinie. Jeśli dominującą kotwicą jest „Profesjonalista”, to Twoją motywacją jest przede wszystkim zdobywanie doświadczenia, realizowanie projektów i rozwiązywanie problemów z danego obszaru. Raczej nie interesują Cię stanowiska kierownicze i zarządzanie ludźmi. Zdecydowanie bardziej wolisz podnosić swoje kompetencje – uczestniczysz w szkoleniach, konferencjach, zdobywasz certyfikaty, śledzisz nowinki. A jeśli ktoś ze znajomych, czy znajomy znajomego, potrzebuje wiedzy eksperckiej, od razu wie do kogo zadzwonić. Oczywiście pod warunkiem, że nie ukrywasz tego, jak wielkim ekspertem jesteś :).
2. Przywództwo.
Ta Kotwica bazuje na pragnieniu lub predyspozycjach do zarządzania zespołem ludzkim, czy prowadzenia grupy w projekcie. Twoim celem jest zatem wspinanie się po drabinie kariery, rozwijanie kompetencji menedżerskich, wyznaczanie kierunków działania, budowanie strategii, kierowanie zespołem, zarządzanie danym obszarem, podejmowanie decyzji, a także dążenie do niezależności finansowej.
3. Autonomia i niezależność.
Jeśli dążysz do pracy na własny rachunek, czyli bycia tzw. freelancerem, a w korporacji irytują Cię ograniczające „ramki” – czyli procesy, procedury i stojący nad głową szef – prawdopodobnie Twoją dominującą kotwicą jest Autonomia i niezależność. Lubisz swobodę, wolność twórczą, brak narzuconych ram czy godzin pracy? – to na pewno jest Twoja kotwica. Zdecydowanie bardziej lubisz działać indywidualnie, we własnym tempie i zakresie, a Twoim celem jest indywidualne stanowisko, które sam sobie kreujesz.
4. Bezpieczeństwo i stabilizacja.
Bezpieczeństwo to dla Ciebie priorytet. Jesteś lojalny i pracujesz od wielu lat w tym samym miejscu. Prawdopodobnie awansowałeś 2-3 razy w ciągu ostatnich 10 lat, więc czujesz się doceniony przez firmę i nawet nie myślisz, że mógłbyś pracować gdzieś indziej. Nie lubisz zmian i nawet jeśli Twoja sytuacja nie jest idealna, to nie zmieniasz jej, bo w obecnym miejscu czujesz się bezpiecznie i stabilnie. Praca na etacie to zdecydowanie Twoje królestwo. Nie masz pokus na wycieczki w nieznane, np. założenie własnej działalności.
5. Kreatywność i przedsiębiorczość.
Połączenie kreatywności z przedsiębiorczością czynią zazwyczaj dobrego właściciela firmy. Masz pomysł i wizję, a do tego plan jak je sprzedać? Innowacyjne rozwiązania i nowe produkty w połączeniu ze zmysłem przedsiębiorczości dają na ogół świetne rezultaty biznesowe. Jeśli jesteś mieszanką artysty i sprzedawcy (czasem to niebezpieczne połączenie, gdy nie jest zachowany balans między obiema „funkcjami”), a do tego potrafisz świetnie zarządzać czasem, wyznaczać priorytety i dobierać współpracowników – załóż firmę i sprawdź, co się stanie.
6. Usługi i poświęcenie dla innych.
Jeśli Twoim nadrzędnym celem jest pomaganie innym, działalność charytatywna czy rozwiązywanie cudzych problemów to „Poświęcenie dla innych” jest Twoją kotwicą. Prawdopodobnie chętnie poświęcasz swój czas na działania społeczne czy wolontariaty, ale być może również pełnisz zawód, który z natury rzeczy ma na celu pomoc ludziom – psycholog, lekarz, prawnik, nauczyciel czy coach.
7. Wyzwanie.
Jeśli Twoje drugie imię to Wyzwanie, to naturalnym środowiskiem na pewno jest praca w dużej korporacji, np. w dziale sprzedaży. Każdy kolejny dzień to walka o nowego klienta, realizowanie celów sprzedażowych i zdobywanie nowych kontraktów. Lubisz ryzyko, rywalizację, nowe zadania, innowacyjne projekty, których nikt inny nie chce się podjąć. W takim dynamicznym i wymagającym środowisku czujesz się jak ryba w wodzie.
8. Styl życia.
Równowaga pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym to Twój priorytet. Jeśli najważniejszą wartością jest dla Ciebie rodzina, to jak spędzasz czas wolny i dokąd pojedziesz na kolejne wakacje, a na drugi plan schodzą kwestie zawodowe, możemy mówić o Kotwicy Stylu Życia. Praca to dla Ciebie „tylko” dodatek do ciekawego życia i środek do zarabiania na utrzymanie. Pieniądze nigdy nie będą dla Ciebie celem samym w sobie, a jedynie środkiem do kreowania życia, jakie chcesz mieć. Pracoholizm Ci raczej nie grozi. Zbyt mocno cenisz sobie work-life balance, z nastawieniem na life.
Jeśli chcesz sprawdzić jakie kotwice są dominującymi w Twoim życiu zawodowym i prywatnym kliknij: Testu – formularz nr 1, tutaj natomiast znajdziesz formularz do obliczenia wyników Test – formularz nr 2
Na wypełnienie testu i obliczenie wyników zarezerwuj sobie ok. 30 – 40 minut.
Ciekawa jestem Twoich spostrzeżeń, podziel się w komentarzach, jak wyniki testu Kotwice Scheine’a mają się do Twojej rzeczywistości 🙂
Teoria ról zespołowych®
Kolejnym narzędziem, które dziś biorę na warsztat, jest Teoria ról zespołowych® wynaleziona przez brytyjskiego naukowca Meredith Belbina, specjalizującego się w zarządzaniu zespołem.
Jest to forma badania na zasadzie 360°, wypełnianego w aplikacji internetowej. Pierwszą część wypełniasz osobiście, wybierając przymiotniki pozytywne i negatywne, które najlepiej Cię opisują. Następnie test rozwiązuje 8 wskazanych przez Ciebie osób, tzw. obserwatorów. Najlepiej, aby byli to przełożeni, współpracownicy i podwładni.
Teoria Ról Zespołowych® uważana jest za najbardziej kompleksowe, a zarazem najprostsze do zastosowania narzędzie podnoszenia efektywności osobistej i zespołowej. Kluczem do stworzenia efektywnego zespołu jest taki dobór jego członków, aby wśród nich znaleźli się przedstawiciele wszystkich dziewięciu zidentyfikowanych ról, co pozwoli im na uzupełnianie się, łączenie kompetencji i efektywne realizowanie zadań i wyznaczonych celów. Można powiedzieć, że w różnorodności siła! To w niej tkwi tajemnica skutecznego zespołu. Powinieneś realizować zadania wymagające zestawu kompetencji, które zostały zdefiniowane w ramach każdej z ról. Każda osoba ma zwykle 3 dominujące role.
Różnimy się nie tylko płcią, kolorem skóry, także upodobaniami, temperamentem, preferencjami, poczuciem humoru … i właśnie ta odmienność jest inspirująca.
-Meredith Belbin
Role zidentyfikowane przez Belbina możemy podzielić na 3 grupy:
(I) Role ukierunkowane na zadania:
1. Lokomotywa – Shaper
Dynamiczny i ambitny, szef zespołu projektowego, który ponosi odpowiedzialność za cały projekt lub po prostu naturalny lider. Motywuje zespół, wyznacza cele i zadania oraz pilnuje ich realizacji.
2. Zadaniowiec – Implementer
Pracowity i konsekwentny, efektywny. Przekształca pomysły w konkretne działania i realizuje cele, wdraża pomysły zgodnie z planem.
3. Perfekcjonista – Completer, Finisher
Precyzyjny i dokładny, dba o każdy szczegół, wyszukuje błędy i ciągle udoskonala, swoisty kontroler jakości.
(II) Role ukierunkowane na ludzi:
4. Koordynator – Co-ordinator
Szef zespołu, deleguje zadania w sposób jasny i efektywny, pewny siebie i dojrzały.
5. Poszukiwacz źródeł – Resource Investigator
Optymistyczny i pomysłowy, entuzjastyczny. Poszukuje rozwiązań, informacji i kontaktów. Łatwo nawiązuje relacje, łączy fakty i wyciąga wnioski.
6. Dusza Zespołu – Teamworker
Zawsze chętny do współpracy. Spokojny i bezkonfliktowy, dyplomatyczny. Jeśli sytuacja tego wymaga występuje w roli mediatora. Osoba, do której zawsze można przyjść po pomoc.
(III) Role intelektualne:
7. Kreator – Plant
Kreatywny ekspert, tworzy innowacyjne rozwiązania czy produkty, które następnie zespół wdraża i wprowadza na rynek.
8. Ewaluator – Monitor, Evaluator
Wnikliwy i analityczny umysł, który bada dany pomysł. Wskazuje jego mocne strony, szanse i ryzyka, obiektywnym okiem patrzy na potencjał rynkowy badanego rozwiązania czy produktu.
9. Specjalista – Specialist
Fachowiec w swojej dziedzinie, osoba dysponująca głęboką wiedzą, dostarcza ekspertyzy zespołowi, doradca.
Czy w którejś z powyższych ról rozpoznałeś siebie? Oczywiście teoria to jedno, ale żeby się przekonać, jak jest naprawdę, możesz zamówić własny raport na belbin.pl lub belbin.com. Badanie jest płatne, a koszt jego przeprowadzenia to 57€ w języku angielskim lub 320 PLN w języku polskim. W wersji polskiej otrzymujesz dodatkowe wsparcie przy interpretacji wyników testu. A dla pełnej jasności – to nie są linki afiliacyjne 🙂
Kiedy po raz pierwszy zrobiłam test (było to 10 lat temu) wyszło, że jestem Poszukiwaczem Źródeł. Opis wygenerowany przez system był w 98% zgodny z tym, jak zachowywałam się w pracy i poza nią, co mnie kompletnie zaskoczyło. Przyznaję, że nie wierzyłam, że to narzędzie diagnostyczne może być aż tak skuteczne. Dzisiaj z perspektywy czasu i zdobytych doświadczeń widzę, że inaczej rozkłada mi się wykres moich dominujących ról. Okazuje się, że poprzez zdobywanie nowych doświadczeń i kompetencji zmienia się nam rozkład ról – zwykle raz na 2 lata. Dlatego badanie co parę lat warto powtarzać oraz zmieniać zakres obowiązków, zgodnie z aktualnymi kompetencjami i wiodącymi rolami.
Opracowano na podstawie http://www.belbin.com/about/belbin-team-roles/ oraz własnych doświadczeń
Clifton StrenghtsFinder 2.0.
Narzędzie Clifton StrenghtsFinder, stworzone przez Instytut Gallupa, to prawdopodobnie najbardziej popularne wśród Was narzędzie. Pytaliście o nie wielokrotnie, a także pisaliście, że już je przetestowaliście, dlatego postanowiłam przedstawić je bliżej.
Stworzenie testu do odkrywania talentów i badania mocnych stron poparte zostało blisko 40-letnimi badaniami i kilkoma milionami przebadanych osób. Test w obecnej formie wypełniło już ponad 13 milionów ludzi na całym świecie. Z mojej perspektywy trafia w punkt i jest to idealne narzędzie dla osób, które twierdzą, że nie mają mocnych stron i talentów. Z przymrużeniem oka mogę zatem powiedzieć pesymistom, że test StrenghtsFinder znajdzie Twoje zalety wśród 34 słabych stron i wad :).
Czego możesz dowiedzieć się z testu?
To genialnie w swojej prostocie narzędzie – wymaga od Ciebie wypełnienia testu online, czego rezultatem jest raport 5 głównych talentów wraz z ich opisem. Kompetencje zwane przez twórców talentami, to aż 34 zidentyfikowane cechy, takie jak Achiever, Communication, Developer, Individualization czy Strategic. Bardziej rozbudowana wersja testu pozwala na uszeregowanie wszystkich 34 opisywanych przez Gallupa mocnych stron.
Kluczowa wartość, która płynie z rozwiązania testu, to rzeczywista identyfikacja mocnych stron. A będę się jednak upierać, że każdy mocne strony ma, choć czasami nie jesteśmy ich świadomi. Filozofia stojąca za testem mówi, że powinniśmy skupiać się na wykorzystywaniu i rozwijaniu naszych mocnych stron, a nie na marnowaniu czasu i energii na rozwój tych słabych. O wiele więcej zyskujemy w życiu, w pracy czy biznesie, jeśli „budujemy” na mocnych stronach, osiągnięciach i sukcesach.
Podzielam tę filozofię w 100%. Znacznie większą wartość przyniesie Ci wiedza o tym, jakie masz mocne strony i jak możesz je wykorzystać, niż jak próbować stawać się kimś, kim po prostu nie jesteś. Nie neguję tutaj całkowicie koncepcji pracy nad innymi kompetencjami, które w rankingu pojawiłyby się niżej. Ale jeśli wiesz, że wykonanie pewnych zadań Cię frustruje i nie sprawia żadnej przyjemności, to może już czas przestać je robić?
Jak wykonać test?
Test możesz przeprowadzić online kupując dostęp na stronie https://www.gallupstrengthscenter.com/Purchase/en-US/Product (koszt 15$ lub 89$) lub nabywając książkę StrenghtsFinder 2.0. autorstwa Toma Ratha (cena w Empiku 100 zł 99 gr), w której znajdziesz voucher upoważniający do jednorazowego skorzystania z testu. Jest on dostępny w wielu wersjach językowych, w tym polskiej. Niestety rezultaty i opis mocnych stron dostępne są tylko w języku angielskim. Ale jeżeli jesteś wystarczająco zmotywowany, aby rozwiązać test i w ten sposób odkryć swoje mocne strony, to na pewno znajdziesz też sposób na przetłumaczenie wyniku.
Wypełnienie testu polega na ustosunkowaniu się do 177 stwierdzeń, a Twoim zadaniem jest zaznaczyć na skali jak bardzo dane stwierdzenie do Ciebie pasuje. Wymagać to będzie od Ciebie sporego skupienia, ponieważ masz tylko 20 sekund na ustosunkowanie się do każdego stwierdzenia. Jeśli zdecydujesz się zrobić test, zadbaj o to, żeby nikt Ci w tym czasie nie przeszkadzał. Opuszczenie niektórych odpowiedzi nie wpłynie na szczęście znacząco na wyniki. Mnie UDAŁO SIĘ opuścić tylko dwa, ale to dlatego, że oba stwierdzenia do mnie pasowały i ciężko mi było się zdecydować.
W praktyce test wymaga od Ciebie szybkiej decyzji, które stwierdzenie i w jakim stopniu bardziej do Ciebie pasuje. Przy niektórych nie będziesz mieć wątpliwości, inne jednak będą Ci tak samo bliskie.
Czego ja dowiedziałam się o sobie po zrobieniu testu? Moja lista 5 talentów wygląda następująco:
- Maximizer – maksymalizacja – “Excellence, not average, is your measure” 🙂
- Woo – budowanie nowych relacji
- Relator – dbanie i utrzymywanie relacji
- Communication – komunikacja
- Responsibility – odpowiedzialność
Nie wszystkie nazwane przez Gallupa kompetencje mają dokładne odpowiedniki w języku polskim. Najbardziej tajemniczo brzmi zapewne WOO – chodzi w niej o budowanie nowych relacji i zdobywanie kontaktów, co w połączeniu z Relatorem, czyli dbaniem o dotychczasowe relacje, czyni bardzo kompatybilne kompetencje. I wiesz co? Ja naprawdę jestem w tym dobra :). Wyniki testu mnie nie zaskoczyły, a tylko utwierdziły w przekonaniu, że znam siebie i moje mocne strony. No i że je wykorzystuję każdego dnia.
Podsumowując, chciałabym zwrócić Twoją uwagę na to, że opisane powyżej narzędzia mogą potwierdzić to, jak o sobie myślałeś, albo kompletnie odwrócić Twoje wyobrażenie o sobie. Z pewnością warto z nich skorzystać, bo wiedza, którą uzyskasz o sobie, jest wartościowa. Jednocześnie uważam, że warto pamiętać o codziennym obserwowaniu siebie, uświadamianiu sobie mocnych stron i notowaniu sukcesów. To jest Twój kapitał, który możesz zamienić na pracę zgodną z Twoimi wartościami i mocnymi stronami. A taka praca to nie tylko ogromna satysfakcja, ale najczęściej też znacznie większe pieniądze.
Daj znać, co myślisz o tych narzędziach i czy z któregoś z nich korzystałeś. A jeśli masz na ten temat jakieś pytania – to jestem do Twojej dyspozycji 🙂 Miłego poszukiwania mocnych stron!
Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.
PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?
Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.
PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?
To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:
✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.