FBO 021: Czas to pieniądz! Jak wycisnąć z życia więcej dzięki dobrej organizacji? – rozmowa z Michałem Śliwińskim, twórcą Nozbe.

21

Na wstępie tego artykułu chciałbym Wam złożyć serdeczne życzenia: wspaniałych, pogodnych, i pełnych radości świąt Wielkiejnocy.

Pomyślałem, że z tej okazji dam Wam nieco odpocząć od tematów ściśle finansowych. Napiszę jednak o czymś, co odgrywa ogromną rolę nie tylko w dbaniu o własne finanse, ale w ogóle w osiągnięciu spokoju, równowagi i spełnienia.  Tym czymś jest mądre wykorzystanie własnego czasu. Być może kilka świątecznych dni będzie dla Was dobrą okazją, aby zapoznać się bliżej z czymś, co bardzo poprawiło komfort mojego życia?

Ten krótki wpis będzie jedynie wprowadzeniem, a resztę znajdziecie w podcaście – w sam raz do wysłuchania w drodze na spotkanie z Waszymi najbliższymi 🙂

Jestem pragmatykiem

Od wielu lat staram się wycisnąć ze swojego życia jak najwięcej. I wcale nie chodzi o to, jak „zrobić więcej”, tylko o to, jak „przeżyć więcej”, jak przekuć mijający czas na wspaniałe wspomnienia, czerpać satysfakcję z pracy i zasypiać co wieczór z poczuciem, że to był fajnie spędzony dzień. Mam nadzieję, że śledząc mój blog, nie macie żadnych wątpliwości, że uwielbiam to, co robię. Poza pracą bardzo konsekwentnie realizuję też swoje inne marzenia, co niekiedy widzicie w formie krótkich „zajawek” z moich podróży czy spotkań z bardzo ciekawymi ludźmi.

Szukając sposobu na mądre wykorzystanie własnego czasu przekopałem się przez wiele książek, idei oraz różnych koncepcji, które pomagają lepiej się zorganizować. Próbowałem różnych metod, ale jedne były zbyt ogólne, inne zbyt natchnione, a jeszcze inne zupełnie niepraktyczne. A ja jestem pragmatykiem i najważniejsze jest dla mnie to, aby dane rozwiązanie było po prostu skuteczne.

Po gruntownym przetestowaniu różnych opcji mogę Wam z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że mam wreszcie system, który doskonale sprawdza się w moim życiu. Opiera się on na trzech elementach:

 • Koncentracji na najważniejszym zadaniu – o czym pisałem już w artykule „Jedna rzecz. Najważniejsza”. Ta idea dotarła do mnie za pośrednictwem książki „Jedna rzecz” Garego Kellera
 • Metodologii „Getting Things Done” (GTD) – opisanej szczegółowo przez Davida Allena w książce o tym samym tytule.
 • Centrum zarządzania – które pozwoliło mi skutecznie wdrożyć GTD w życie, uwolnić się od konieczności pamiętania o różnych sprawach oraz skutecznie doprowadzać zadania do końca. Ten ostatni element to aplikacja Nozbe.

 

P1omysłodawcą, twórcą oraz prezesem firmy, która stworzyła Nozbe, jest Michał Śliwiński –inspirujący i pełen pozytywnej energii polski przedsiębiorca.

Właśnie z nim miałem ogromną przyjemność nagrać dzisiejszy odcinek podcastu, który Wam bardzo serdecznie polecam.

Co daje mi takie 3 w 1?

Połączenie w jedną całość tych trzech elementów zaowocowało niezwykle korzystnymi zmianami w sposobie mojego działania:

 • ważne projekty, zwykle odkładane „na później”, zaczęły się wreszcie materializować,
 • drobniejsze sprawy załatwiam znacznie efektywniej,
 • świadomie rezygnuję z rzeczy mało ważnych,
 • jestem odprężony, wypoczęty i wyspany,
 • mam więcej czasu dla moich bliskich,
 • przestałem się spieszyć i pędzić bez zastanowienia,
 • jestem zrelaksowany i na spokojnie robię po prostu swoje.

To jest naprawdę świetne uczucie, którego bardzo serdecznie Wam życzę. Kiedyś wkurzałem się na siebie, że jestem zmęczony, zapracowany, a postępy są słabe. Po wdrożeniu w życie tych trzech elementów, sprawy zaczęły przybierać wreszcie właściwy obrót.

Ważne jest jednak to, aby naprawdę tę metodologię wdrożyć. Nie tylko o niej przeczytać, nie tylko ją zrozumieć, ale naprawdę wdrożyć ją w życie i przetłumaczyć na swoje codzienne nawyki. Piszę o tym dlatego, że sam „straciłem” kilka miesięcy od zapoznania się z tym, do wdrożenia. A jak powiedział Morfeusz w pierwszej części Matrixa: Znać właściwą drogę, a iść właściwą drogą, to dwie zupełnie różne rzeczy…

Ważna informacja. W wielu miejscach na moim blogu umieszczam tzw. linki afiliacyjne. Działają one w taki sposób, że kiedy dokonasz zakupu książki, aplikacji czy też innego produktu z wykorzystaniem mojego linku, mogę otrzymać niewielką prowizję od firmy, która dany produkt dystrybuuje, co pomaga mi w rozwijaniu bloga. Dla Ciebie nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami, a w pewnych okolicznościach może być nawet bardziej korzystne.

Tak właśnie jest w przypadku Nozbe. Jeśli zdecydujesz się na tę aplikację z poziomu mojego bloga, to wykorzystując kod promocyjny: blogmarciniwuc otrzymasz 10% zniżki.

Wersja najbardziej podstawowa tej aplikacji jest bezpłatna i pozwala na utworzenie 5 projektów. Aby jednak skutecznie wdrożyć GTD, 5 projektów nie wystarczy, o czym szybko przekonasz się po zrozumieniu GTD. Wersja PRO, pozwalająca stworzyć nieograniczoną liczbę projektów, kosztuje obecnie 16 zł/m-c przy płatności rocznej. Pierwszy 30-dniowy okres próbny jest bezpłatny. Aplikacja jest oczywiście dostępna również w języku polskim.

I jeszcze dla pełnej jasności: nie namawiam Cię do zakupu czegoś, czego nie potrzebujesz. Pokazuję Ci po prostu rozwiązanie, z którego sam z ogromną satysfakcją korzystam. To, do czego na pewno Cię namawiam, to poznanie metody GTD oraz wypróbowanie Nozbe, co jest całkowicie bezpłatne. Jeżeli dojdziesz do wniosku, że to faktycznie jest fajna sprawa – wtedy zachęcam Cię do skorzystania z mojego linku i podania kodu promocyjnego, bo to pozwoli Ci zaoszczędzić 10% ceny.

321321

W dzisiejszym odcinku usłyszysz:

 • Co zmieniło moje podejście do zarządzania czasem?
 • Jak powstawało Nozbe?
 • Jakie korzyści wynikają z pracy zdalnej na własnych zasadach?
 • Dlaczego korzystamy z Michałem z metodologii GTD?
 • Czy planowanie jest stratą czasu?
 • Czy planowanie zabija spontaniczność?
 • Jak wygląda dzień pracy Michała?
 • Od czego rozpocząć skuteczne planowanie swojego czasu?

Strony, osoby i tematy wymienione w podcaście:

Skąd pobrać podcast?

Dzisiejszy odcinek znajdziesz na dole tego wpisu, zaś w ciągu kilku godzin po publikacji na blogu podcast będzie również dostępny:

za pośrednictwem iTunes

za pośrednictwem aplikacji Stitcher

poprzez RSS

Możesz również pobrać plik mp3 z bezpośredniego linku. (prawy przycisk + zapisz jako)

A jeśli wolisz poczytać, to tutaj znajdziesz spisaną treść dzisiejszego odcinka podcastu:

Pobierz spisaną rozmowę z Michałem Śliwińskim

Mam nadzieję, że lubisz od czasu do czasu posłuchać sobie tych moich podcastów. Jeśli tak jest, to będę Ci bardzo wdzięczny za poświęcenie 30 sekund aby ocenić mój podcast w aplikacji iTunes. Dla Ciebie to krótka chwila, a dla mnie ogromna pomoc w dotarciu do szerszego grona odbiorców. Bardzo serdecznie Ci za to dziękuję. 🙂

Oceń podcast w iTunes

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
21 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze