Intercyza

Intercyza a wspólność małżeńska – webinar na żywo + e-book dla Ciebie

49

Wspólne finanse? To proste! Co jest Twoje, to jest moje, a co jest moje… Tego nie rusz! ? Na pewno słyszałeś, że zawarcie małżeństwa wywołuje konsekwencje prawne dla Twojego majątku. Ale czy na pewno rozumiesz, na czym to polega? A może w przypadku Twojego związku lepszym wyborem byłaby intercyza? By odpowiedzieć świadomie na takie pytania, przyda się nieco wiedzy prawniczej. Dlatego zaprosiłem do współpracy prawnika, który w prosty i przystępny sposób wszystko nam wytłumaczy.

Przez kilkanaście ostatnich dni bardzo intensywnie pracowałem nad projektem, dzięki któremu po raz kolejny – jako Czytelnik mojego bloga – otrzymasz dostęp do fachowej wiedzy, która pomoże Ci w bardziej świadomym zadbaniu o własne finanse. Tym razem postanowiłem dokładnie rozpracować to, w jaki sposób polskie prawo reguluje zasady dotyczące wspólnych finansów i wspólnego majątku – zarówno w małżeństwie, jak i w związkach partnerskich. Na końcu tego artykuły zamieszczam instrukcję, która pomoże Ci bezpłatnie skorzystać z przygotowanych we współpracy z doświadczonym prawnikiem materiałów: webinaru na żywo oraz bezpłatnego e-booka.

Wiedza, którą musisz posiąść

Jestem orędownikiem wspólnego dbania o finanse w związku, a to przynajmniej z trzech powodów:

Po pierwsze: w przypadku wspólności majątkowej, gdy tylko jedna osoba dba o finanse, a druga temat „olewa”, to i tak stan finansów tego związku będzie kiepski.

Po drugie: nawet bez wspólności majątkowej i tak nie pozwolisz drugiej połowie pójść na dno, pomagając jej finansowo. Efekt będzie ten sam – stan Waszych finansów będzie kiepski.

Po trzecie: jeśli będziecie potrafili szczerze, otwarcie i na spokojnie rozmawiać o temacie tak drażliwym, jak finanse, to bez problemu dogadacie się na każdy inny temat.   

By takie wspólne rozmowy miały jednak sens i były prowadzone merytorycznie, warto dokładnie wiedzieć, co zgodnie z prawem jest Twoje, co drugiej połowy, a co będzie wspólne. Pełna jasność w tym zakresie przydaje się bardzo w trakcie trwania związku. Natomiast gdy Wasze drogi z jakichś przyczyn zaczynają się rozchodzić – taka wiedza jest po prostu niezbędna.

Oczywiście życzę Ci z całych sił, by temat rozstania, rozwodu czy separacji nigdy Cię nie dotyczył. Nie zmienia to jednak faktu, że musisz dobrze rozumieć, jak nasze prawo ustala reguły wspólnych finansów. Szczególnie, że może to pomóc w wielu innych sytuacjach, jak działalność gospodarcza prowadzona przez męża lub żonę, pełnienie funkcji w organach spółek prawa handlowego i w wielu innych.

Ignorantia iuris nocet! Dlatego nie ignoruj dotyczącego Cię prawa, nie popełniaj kosztownych błędów, tylko sięgnij po wiedzę, którą dla Ciebie przygotowałem.

Sprawdzona formuła

By przygotować materiał możliwie najlepiej odpowiadający na potrzeby moich Czytelników, kilka tygodni temu zadałem Wam na Facebooku takie pytanie:

Intercyza

W komentarzach do tego posta zadaliście kilkadziesiąt pytań, które bardzo dokładnie przeanalizowałem z zaproszonym do współpracy prawnikiem – Łukaszem Martyńcem. Tym z Was, którzy nie mieli okazji poznać Łukasza wcześniej, przypomnę, że jest on prawnikiem specjalizującym się w doradztwie dla firm oraz rodzin w zakresie sukcesji międzypokoleniowej i planowania spadkowego. Podczas 12 lat wprowadził w życie 250 planów sukcesji obejmujących sytuacje prywatne i biznesowe klientów. Przeszkolił ponad 6000 doradców finansowych i był współorganizatorem blisko 400 konferencji na temat planowania spadkowego.

Wielkim atutem Łukasza jest to, że swoją wiedzą potrafi dzielić się w sposób prosty i zrozumiały, zachowując jednocześnie zdrowy dystans do siebie i poczucie humoru. Próbkę tej wiedzy i osobowości Łukasza znajdziecie w tym 3-minutowym filmie:

Ponieważ projekt oznaczał kilkadziesiąt godzin wspólnej pracy, niezbędny był patronat instytucji gotowej zainwestować w promocję takiej wiedzy. I tu po raz kolejny na wysokości zadania stanęło Union Investment TFI – jedna z największych firm zarządzających aktywami w Polsce, która systematycznie angażuje się również w akcje edukacyjne związane z finansami osobistymi.

Efektem naszej współpracy są dwa bardzo konkretne materiały, przygotowane specjalnie dla Was:

1. E-book z odpowiedziami na 50 najważniejszych pytań związanych z tematem prawa i wspólnych finansów
2. Webinar, w trakcie którego będziecie mogli na żywo zadawać pytania prawnikowi

Ważna informacja:
22 sierpnia 2019 roku zmianie uległa nazwa TFI, o którym mowa powyżej.
Została ona zmieniona z Union Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. na

Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Zmiana ta jest konsekwencją transakcji zawartej 18 czerwca 2019 pomiędzy Grupą Generali a Union Asset Management Holding AG.

50 najważniejszych pytań i odpowiedzi na temat intercyzy, rozdzielności majątkowej i wspólnych finansów

Pierwszym owocem naszej pracy jest kompleksowy e-book, w którym Łukasz Martyniec odpowiedział na 50 zadanych przez Was pytań, podzielonych na bloki tematyczne.
Zobaczcie wybrane pytania, na które odpowiadamy w e-booku. Jestem przekonany, że przynajmniej niektóre z nich z pewnością Was dotyczą.

Część I: Wspólność ustawowa małżeńska i intercyza – informacje podstawowe

– Czym jest wspólność majątkowa małżeńska i na czym polega?
– Co wchodzi w skład majątku wspólnego, a co w skład majątku osobistego?
– Jak dysponować składnikami majątku wspólnego? Czy np. do sprzedaży samochodu wystarczy podpis jednego małżonka, czy potrzebne są dwa podpisy?
– Czym jest i na czym polega rozdzielność majątkowa?
– Czym jest i jak działa intercyza?
– Ile jest rodzajów intercyzy?
– Intercyza – kiedy się opłaca, a kiedy nie?
– Kiedy rozdzielność majątkowa jest zagrożeniem?
– Do kogo należą darowizny otrzymane w trakcie trwania wspólności majątkowej?
– Czy małżonkowie mogą przekazać coś z majątku wspólnego do osobistego lub odwrotnie?

Część II: Zakup mieszkania lub domu

– Czy intercyza utrudnia zakup mieszkania lub domu?
– Jak wyglądają formalności przy zakupie mieszkania lub domu, gdy mamy podpisaną intercyzę?
– Czyje jest mieszkanie, jeśli umowa przedwstępna została podpisana przez jednego z małżonków przed ślubem, a umowa ostateczna przenosząca własność już po?
– Co, jeśli sfinansuję zakup wspólnego mieszkania częściowo dzięki środkom pochodzącym sprzed małżeństwa? Czy mieszkanie jest wtedy bardziej moje niż współmałżonka?
– Co, jeśli wspólnie spłacamy kredyt na mieszkanie współmałżonka kupione przez niego przed ślubem, kiedy kredyt jest tylko jego? Czy mieszkanie staje się wtedy wspólne?

Część III: Kredyt hipoteczny

– Czy intercyza utrudnia zaciągnięcie kredytu hipotecznego?
– W jaki sposób rozdzielność majątkowa wpływa na zdolność kredytową?
– Intercyza czasami przydaje się przy kredytowaniu. Jak ją potem anulować?
– Jaki jest wpływ intercyzy na zdolność kredytową, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność i nie chce wykazywać zysków?

Sprawdź aktualne rankingi
ostatnia aktualizacja:


Najlepsze lokaty bankowesprawdź
Najlepsze konta osobiste za 0 zł
Promocje bankowe do 900 zł premii
Najtańsze kredyty hipoteczne 10 banków

Sprawdź

Część IV: Odpowiedzialność za długi „drugiej połowy”

– Czy intercyza chroni przed długami współmałżonka?
– Co zrobić, żeby nie stracić wszystkiego, co wspólne, gdy jeden z małżonków narobił długów?
– Jak wygląda odpowiedzialność za długi żony zaciągnięte po ślubie bez zgody męża, jeśli nie mamy rozdzielności? I czy moje mieszkanie kupione przed ślubem jest bezpieczne?

Część V: Działalność gospodarcza

– Jak rozdzielność majątkowa lub rozwód wpływają na odpowiedzialność z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?
– Jak rozdzielność majątkowa wpływa na odpowiedzialność z tytułu pełnienia funkcji w zarządzie spółki, w której odpowiada się całym majątkiem?
– Jak wygląda odpowiedzialność z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, gdy mamy wspólne mieszkanie (wspólność majątkową)?
– Co z jednoosobową firmą założoną w czasie trwania małżeństwa, jeśli rozwiedliśmy się cztery lata temu i nie podzieliliśmy majątku? Czy współmałżonek uczestniczy we wzroście wartości firmy, który nastąpił już po rozwodzie?

Część VI: Rozwód i separacja

– Jak nie stracić przy rozwodzie bez podpisania wcześniejszej intercyzy?
– Czy odpowiadamy za długi współmałżonka, jeśli żyjemy w separacji?
– Jak wygląda podział majątku wspólnego, np. po rozwodzie? Jak wyglądają rozliczenia między małżonkami?
– Co w przypadku, gdy doszło do rozwodu, nie było rozdzielności majątkowej, a w posiadaniu małżonków znajduje się nieruchomość, w którą w trakcie trwania małżeństwa zainwestowała jedna ze stron?

Część VII: Wspólne życie bez ślubu, związki partnerskie i konkubinat

– Co to jest konkubinat?
– Czym konkubinat różni się od związku partnerskiego?
– Czy związki partnerskie i konkubinat są w jakiś sposób uregulowane w polskim prawie?
– Jak wygląda „wspólność majątkowa” osób w konkubinacie?
– Czy można prawnie „zapisać wspólność majątkową” osób żyjących w konkubinacie?
– Czy można kupić wspólnie mieszkanie, gdy żyje się w związku partnerskim?
– Jak w związku partnerskim wygląda prawna odpowiedzialność za utrzymanie dzieci i koszty tzw. prowadzenia domu?
– Jak przekazać majątek osobie, z którą żyjemy bez ślubu?

Część VIII: Podatki

– Czy mając podpisaną intercyzę, możemy wspólnie rozliczać się z podatku?
– Czy w przypadku intercyzy darowizny są objęte podatkiem? Jeżeli tak, to jak określić jego podstawę?
– Czy rozdzielność majątkowa wpływa na ulgi podatkowe na dzieci?

Jak widzicie, w e-booku znajdziecie ogrom bardzo konkretnej i bardzo przydatnej wiedzy. Co trzeba zrobić, aby otrzymać e-booka?

Webinar + e-book za darmo

By jeszcze lepiej „rozpracować” temat intercyzy i wspólności majątkowej, przygotowaliśmy dla Was webinar, w którym Łukasz Martyniec odpowiedział na Wasze pytania.

Każda osoba, która zapisze się na Webinar, otrzyma na swój adres e-mail e-book, o którym pisałem powyżej.

edit: Webinar zakończony. Kliknij poniżej, by obejrzeć nagranie i odebrać e-booka.

Listę wszystkich pytań zawartych w e-booku, a także formularz rejestracyjny, pozwalający otrzymać e-booka, znajdziecie pod adresem: www.generali-investments.pl

Intercyza

Zapraszam Was bardzo serdecznie do skorzystania z tej okazji i liczę na spotkanie z Wami w czasie webinaru w najbliższą środę. A jeśli macie już teraz pytania, na które chcielibyście usłyszeć odpowiedzi w trakcie transmisji – zadajcie je po prostu w komentarzach poniżej ?
Do zobaczenia!

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
49 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze