7 powodów, dla których kobiety będą bogatsze od mężczyzn

58

Narażę się tym wpisem 44% czytelników. Ale fakty są faktami i trzeba “po męsku” stawić im czoła 😉 Tegoroczny Dzień Kobiet  skłonił mnie do przeczytania kilku ciekawych artykułów i raportów na temat Pań i finansów. Wnioski są druzgocące… dla mężczyzn 😉

Przez tysiące lat kobiety były słabszą płcią, co jak najbardziej było uzasadnione. W czasach, w których masa mięśniowa i testosteron były lepszym przepisem na sukces niż tęga głowa i umiejętności społeczne, radziliśmy sobie świetnie. Nic dziwnego, że władza, przywileje i bogactwo gromadziły się w rękach mężczyzn. A skoro mieliśmy władzę, przywileje i bogactwo, mogliśmy traktować Panie z pobłażliwością.

Od nieco ponad 120 lat kobiety skutecznie odbierają nam ten monopol. Odkąd Sufrażystkom udało się wywalczyć prawa wyborcze i głos kobiet zaczął się liczyć, nasza cywilizacja wyraźnie przyspieszyła. Zadziwiające swoją drogą, jak opornie idzie mężczyznom pogodzenie się z tą sytuacją. W wysoko rozwiniętej Szwajcarii prawa wyborcze przyznano kobietom dopiero w 1971 roku, a kraje arabskie “pękają” dopiero teraz: 2005 r. Kuwejt,  2006 r.  Zjednoczone Emiraty Arabskie, zaś Arabia Saudyjska dopiero w 2015 roku (zostały już chyba tylko Liban i Brunei).

Jako mąż wspaniałej kobiety i ojciec dwóch córek, wdaję się czasami w ciekawe polemiki z kolegami broniącymi “tradycyjnej roli mężczyzn i kobiet” – gdzie tradycyjną wartością jest rola kobiety sprowadzająca się do pomocy mężczyźnie w osiągnięciu sukcesu.
– Tak było, tak jest i tak będzie – powtarzają z pewnością siebie.

Zgadzam się tylko w dwóch trzecich:
1. Tak było – to fakt.
2. Tak jest – owszem, gdzieniegdzie, ciągle niestety tak jest.
3. Tak będzie – nic z tego!

I nie ma to nic wspólnego z moimi poglądami – takie po prostu są fakty.
Pominę ciekawostki poza finansowe, że kobiety są lepszymi kierowcami, że mają silniejszy układ odpornościowy i radzą sobie lepiej od mężczyzn w testach IQ.

Zobaczmy jednak argumenty przemawiające za tym, że to kobiety będą odnosić w przyszłości większe finansowe sukcesy:

1. Częściej myślą o pieniądzach w kontekście długoterminowych celów

Kobiety traktują pieniądze jako środek mający zapewnić bezpieczeństwo, niezależność i lepszą jakość życia rodziny.  Inwestując, czy odkładając pieniądze, definiują konkretny cel stanowiący swego rodzaju “kamień milowy” w życiu rodziny (np. studia dzieci) i  stopniowo go realizują.

Mężczyźni – z natury nastawieni na rywalizację i szukanie dreszczyku emocji – częściej skupiają się na krótkoterminowych stopach zwrotu swoich portfeli, częściej ulegają emocjom i w efekcie ich wyniki inwestycyjne są słabsze.

Źródła:
A) Boston Consulting Group – Leveling the Playing Field

B) BlackRock Blog – Men vs Women: Investment Decisions

2. Bardziej wnikliwie analizują inwestycje

Kobietom podjęcie decyzji inwestycyjnej zajmuje więcej czasu, lecz robią to w oparciu o bardziej wnikliwe analizy. Wykazują się większą cierpliwością od mężczyzn i korzystają z różnego rodzaju konsultacji.

Mężczyźni podejmują decyzje szybciej, są mniej cierpliwi, a męskie ego nie pozwala nam pytać innych o zdanie.
Po co? Przecież sami wiemy najlepiej!

Źródło:
LPL Financial = Strategies for Attracting and Retaining Female Clients

3. Są ostrożniejsze, rzadziej handlują, osiągają lepsze wyniki

Inwestując w akcje, kobiety dokonują o 45% mniej transakcji od mężczyzn, rzadziej popełniając błędy i ponosząc niższe koszty transakcyjne. Mężczyźni są hiperaktywni i zbyt pewni siebie.
Efekt? W porównaniu z mężczyznami portfele inwestycyjne kobiet przynoszą stopy zwrotu wyższe o 1,4% w skali roku.

Źródło:
Forbes: The Average Investor Is His Own Worst Enemy

4. Mają bardzo pozytywny wpływ na finanse zatrudniających je firm

Zysk operacyjny firm, w których stosowane są zasady równości płci, jest o 56% wyższy  niż w firmach, w których w zarządach zasiadają sami mężczyźni.
Firmy, w których w zarządach zasiada więcej kobiet, mają o około 16% wyższą rentowność sprzedaży (ROS) oraz o 26% większy zwrot na zainwestowanym kapitale (ROE) niż te firmy, które mają najmniej kobiet w zarządach lub żadnej.

Źródło:
Fundacja: Liderki biznesu, raport: Kobiety w finansach

Sprawdź aktualne rankingi
ostatnia aktualizacja:


Najlepsze lokaty bankowesprawdź
Najlepsze konta osobiste za 0 zł
Promocje bankowe do 900 zł premii
Najtańsze kredyty hipoteczne 10 banków

Sprawdź

5. Są lepiej wykształcone od mężczyzn

60% absolwentów uczelni wyższych w krajach Unii Europejskiej stanowią kobiety. W Polsce ten wskaźnik jest jeszcze wyższy i kształtuje się na poziomie 65%. Również 65% biegłych rewidentów w Polsce to kobiety.

Źródło:
Fundacja: Liderki biznesu, raport: Kobiety we władzach spółek giełdowych w Polsce 2016

6. Są coraz bardziej przedsiębiorcze i biorą sprawy w swoje ręce

Aż 35% firm zostało w Polsce zarejestrowanych przez kobiety. Polki, podejmują rzucane im wyzwanie i wykazują się przedsiębiorczością oraz częściej stają na czele organizacji. W tegorocznym konkursie Przedsiębiorca Roku, na finałowych trzech miejscach znalazły się firmy, które zostały założone i prowadzone przez kobiety.

Źródło: K. Dębek, Czas kobiet w biznesie, Forbes (2), 2017, s. 26-30.

7. Częściej czytają Finanse bardzo osobiste

Według danych z FB kobiety stanowią aż 56% odbiorców treści na znanym polskim blogu finansowym 🙂

Kochane Panie!

Z okazji Dnia Kobiet życzę Wam spełnienia wszystkich marzeń oraz tego, abyśmy to my – mężczyźni – potrafili skutecznie pomagać Wam w osiąganiu sukcesów, zamiast “spychać w dół” w obawie przed konkurencją.

Oj, oj… Wyszło feministycznie… 😉

I co Wy na to? Czy z Waszych codziennych obserwacji wynika, że w “domowej mikroskali” kobiety też radzą sobie lepiej z finansami?

Jakie są Waszym zdaniem powody takiego stanu rzeczy?
Dojdzie do równouprawnienia, czy kobiety prześcigną nas jednak i skutecznie przejmą dowodzenie nad światem I finansami?

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
58 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze