Płacą Ci dobrze, czy słabo – jak to sprawdzić? – Rozmowa o wynagrodzeniach z dr. Kazimierzem Sedlakiem
Podcast: Odtwarzaj w nowym oknie | Pobierz (Czas trwania: 48:26 — 111.4MB) | Umieść link
Subskrybuj: Apple Podcasts | Spotify | Android | RSS
Jak ustalić, czy nasza pensja jest adekwatna do zajmowanego stanowiska i wykonywanej pracy? Co zrobić, aby nasze wynagrodzenie było sprawiedliwe i odpowiednie dla naszego doświadczenia i umiejętności? To tylko niektóre pytania, które zadałam ekspertowi w dziedzinie wynagrodzeń. Sprawdź, ile powinieneś zarabiać.
Zwiększanie zarobków to jeden z III filarów bogacenia się. O ile wydatki możemy wycinać do pewnego poziomu, a inwestycje mogą nam przynieść tylko określony procent zysków, w zarobkach mamy o wiele mniej ograniczeń. Ostatnio mogłeś poznać temat wynagrodzeń od strony eksperta w temacie rekrutacji: Jakie są NAJLEPIEJ płatne zawody w Polsce? – rozmowa z Justyną Chmielewską z HAYS Poland
Kontynuujemy temat – tym razem z moim gościem był dr Kazimierz Sedlak – założyciel i dyrektor pierwszej polskiej firmy doradztwa HR Sedlak & Sedlak, a także wydawca pierwszego polskiego raportu płacowego. Pan Kazimierz jest także twórcą serwisów poświęconych tematyce wynagrodzeń (wynagrodzenia.pl oraz rynekpracy.pl). Jest autorem licznych książek i artykułów na temat wynagrodzeń oraz organizatorem Krakowskiego Forum Wynagrodzeń. Naszej rozmowy możesz posłuchać tutaj:
Najważniejsze wątki poruszane w wywiadzie:
- Jak zmieniają się widełki płacowe i dlaczego różnice mogą wynosić nawet 50-60%?
- Co mówią szerokie widełki płacowe na danym stanowisku?
- Jaki wpływ na wysokość wynagrodzenia ma doświadczenie zawodowe?
- Jakie czynniki mają największy wpływ na wynagrodzenie?
- W jaki sposób skutecznie negocjować wynagrodzenie, aby obie strony były usatysfakcjonowane?
- Z czego wynikają różnice wysokości wynagrodzeń w sektorze publicznym i prywatnym?
- Które branże pozwalają osiągać najwyższe wynagrodzenie?
- Jak sprawdzić zarobki w innych krajach i na co zwrócić uwagę przy takich porównaniach?
- Które źródła informacji o wynagrodzeniach są najbardziej wiarygodne i jak z nich korzystać?
Wynagrodzenie to nie tylko liczba na koncie bankowym – w jakimś stopniu, odzwierciedla ono nasze umiejętności, doświadczenia i siłę przebicia na rynku pracy. Dlatego zdecydowanie zachęcam Cię do tego, żeby trzymać rękę na pulsie i przynajmniej raz w roku sprawdzać, czy sytuacja na rynku nie uległa zmianie. Koniecznie daj znać w komentarzu, czy któraś część naszej rozmowy z Panem Kazimierzem była dla Ciebie zaskoczeniem.
Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.
PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?
Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.
PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?
To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:
✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.