Spadek i dziedziczenie – jak chronić swój majątek?

52

Wcześniej czy później każdy z nas – bez wyjątku – znajdzie się w sytuacji, w której przyda się wiedza związana ze spadkiem i dziedziczeniem. Zdecydowanie więc warto ją zdobyć, bo błędne decyzje będą kosztować nas mnóstwo pieniędzy i przykrych emocji. By ustrzec Was przed tym (i siebie też) – skorzystałem z profesjonalnej pomocy i zebrałem dla Was najważniejszą wiedzę w przystępnej i wygodnej formie.

Dlaczego ten temat jest ważny dla Ciebie?

Nasze prawo spadkowe jest zagmatwane i łatwo popełnić kosztowne błędy. Tymczasem te dwa tematy będą dotyczyć każdej osoby:

 1. Jak mądrze przyjąć spadek?
  – czyli majątek, a czasem też długi.
 2. Jak mądrze przekazać własny majątek bliskim?
  – ta perspektywa wydaje się bardziej odległa, ale… wypadki chodzą po ludziach i choćby z poczucia odpowiedzialności za własną rodzinę powinniśmy chwilę temu poświęcić.

Ponieważ pracuję właśnie nad testamentami dla mojej rodziny, 30 sierpnia zadałem Wam na Facebooku takie pytanie:

Okazało się, że temat spotkał się z Waszym ogromnym zainteresowaniem i zadaliście mnóstwo pytań. Bardzo zależało mi, by opracować to dla Was naprawdę ciekawie, merytorycznie i profesjonalnie.

Dlatego postanowiłem sięgnąć po pomoc z dwóch źródeł:

 1. Po pierwsze – po wsparcie merytoryczne Łukasza Martyńca – prawnika specjalizującego się w doradztwie dla firm oraz rodzin w zakresie sukcesji międzypokoleniowej i planowania spadkowego. Podczas 12 lat wprowadził w życie 250 planów sukcesji obejmujących sytuacje prywatne i biznesowe klientów. Przeszkolił ponad 6000 doradców finansowych i był współorganizatorem blisko 400 konferencji na temat planowania spadkowego.
 2. Po drugie – po objęcie całej akcji patronatem przez Union Investment TFI – jednej z największych firm zarządzających aktywami w Polsce, która systematycznie angażuje się również w akcje edukacyjne związane z finansami osobistymi.
  Ważna informacja:
  22 sierpnia 2019 roku zmianie uległa nazwa TFI, o którym mowa powyżej.
  Została ona zmieniona z Union Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. na
  Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
  Zmiana ta jest konsekwencją transakcji zawartej 18 czerwca 2019 pomiędzy Grupą Generali a Union Asset Management Holding AG.

Za chwilę opiszę owoce naszej współpracy, ale zacznijmy od 3-minutowego filmu, który wyjaśnia, dlaczego koniecznie trzeba zaznajomić się z tym tematem:

67 najważniejszych pytań odpowiedzi na temat spadku i dziedziczenia

By pomóc Wam w łatwy sposób przyswoić najważniejszą wiedzę związaną ze spadkiem i dziedziczeniem, zebraliśmy pytania zadane na Facebooku i uzupełniliśmy o kilka dodatkowych tematów, niezbędnych dla lepszego zrozumienia tematu. W sumie tych pytań zebrało się 67. Tak wyglądają wybrane przykłady:

 • Kto dziedziczy, jeśli nie mamy dzieci?
 • Jak po śmierci żony lub męża podzielić spadek z dziećmi?
 • Na czym polega dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza?
 • Jakie są terminy na przyjęcie lub odrzucenie spadku?
 • Jak sporządzić testament, gdy w rodzinie są małe dzieci?
 • Co to jest zachowek?
 • Co zrobić, jeśli nieświadomie przyjęliśmy wprost spadek z długami?
 • Gdzie szukać informacji o długach osoby, po której otrzymaliśmy spadek?
 • Co się dzieje z dostępem do konta bankowego w momencie śmierci małżonka?
 • Czy lepiej przekazać mieszkanie dziecku w formie darowizny lub umowy dożywocia za naszego życia, czy w formie spadku, po naszej śmierci?
 • Jakie podatki wiążą się z nabyciem spadku?

Następnie Łukasz Martyniec napisał obszerne, ilustrowane przykładami odpowiedzi na każde z 67 pytań i już za chwilę będą one dla Was dostępne w formie wygodnego ebooka do pobrania. Już piszę, gdzie ebook będzie dostępny, bo to jeszcze nie koniec atrakcji ?

Webinar na żywo z możliwością zadawania pytań prawnikowi

By jeszcze lepiej „rozpracować” temat spadku i dziedziczenia, postanowiliśmy zorganizować Webinar na żywo, w czasie którego będzie możliwość zadawania pytań Łukaszowi Martyńcowi.
Webinar odbędzie się w najbliższą środę, 27 września, o godzinie 19:00.

Każda osoba, która zapisze się na Webinar, otrzyma na swój adres email ebook, o którym pisałem powyżej. Listę wszystkich pytań, zawartych w ebooku, a także formularz rejestracyjny, pozwalający otrzymać ebooka, znajdziecie pod adresem: www.spadekidziedziczenie.pl

Obejrzyj webinar i odbierz e-booka

Masz pytania na temat spadku i dziedziczenia? Możesz je zadać też pod tym wpisem

Mam nadzieję, że dzięki ebookowi i webinarowi uda nam się zdecydowanie lepiej przybliżyć Wam temat spadku i dziedziczenia. Przyznam szczerze, że pewne przykłady z ebooka otworzyły mi oczy na to, jakie poprawki musimy wprowadzić w testamentach naszej rodziny.

Zachęcam Was bardzo serdecznie do wykorzystania tej możliwości, a jeśli macie jeszcze jakieś dodatkowe pytania, które Waszym zdaniem warto poruszyć w trakcie webinaru – śmiało napiszcie je w komentarzu.

Obejrzyj webinar

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
52 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze