Ranking kredytów hipotecznych 🏆️ Maj 2023

11

Który kredyt mieszkaniowy jest najlepszy w maju 2023? Sprawdź, w których bankach kredyty są najtańsze, a w których najdroższe. Oto rzetelny ranking kredytów hipotecznych, zawierający szczegółowy wykaz najważniejszych parametrów. Pobierz plik PDF z zestawieniem najlepszych ofert oraz informacjami na temat wymagań banków oferujących najbardziej opłacalne kredyty hipoteczne. Poniżej ranking kredytów hipotecznych maj 2023.

Jeśli chcesz pominąć część opisową i od razu przejść do najtańszych ofert:

Jeśli chcesz pominąć część opisową i od razu przejść do najtańszych ofert:

Ranking KH powstał we współpracy z firmą Sebastiana Bilskiego Hipoteka Direct sp. z o.o. i publikujemy go w ramach płatnej współpracy z firmą Sebastiana.

Ranking kredytów hipotecznych – kryteria 

Nasz ranking kredytów hipotecznych powstaje w oparciu o 99 ofert z 10 ogólnopolskich banków i nie jest to typowa porównywarka kredytów hipotecznych:

Kredyt mieszkaniowy w Alior Bank - warunki
11 ofert
BNP Paribas kredyt hipoteczny
6 ofert
Kredyt mieszkaniowy w BOŚ Banku - warunki
5 ofert
Kredyt mieszkaniowy Citi Handlowy
4 ofert
ING Bank Śląski
5 ofert
Kredyt mieszkaniowy mBank
19 ofert
Kredyt mieszkaniowy Millenium
3 ofert
Kredyt mieszkaniowy Peako S.A.
10 ofert
PKO Bank Polski
18 ofert
Kredyt mieszkaniowy Santander
18 ofert

Chcemy, żeby nasz ranking kredytów hipotecznych był maksymalnie rzetelny, dlatego oferty bankowe zostały uporządkowane według jednego kryterium: całkowity koszt kredytu, w kolejności od najniższego do najwyższego. Dlaczego nie wysokość raty lub rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO? Dlatego, że każdy pieniądz wypływający z Twojej kieszeni to koszt! Co z tego, że Twoja rata kredytu hipotecznego będzie niższa, jeśli słono zapłacisz za inne elementy umowy kredytowej: prowizje czy drogie ubezpieczenia? (Przeczytaj więcej: RRSO w kredycie hipotecznym. Jak to interpretować?)

Zobacz – różnica między najtańszym a najdroższym kredytem w naszym rankingu kredytów hipotecznych maj 2023 wynosi aż 202 320 zł (kredyt na 400 tys. zł, na 20 lat z 20% wkładem własnym)! Naprawdę warto poświęcić chwilę i zorientować się, gdzie najtaniej zaciągniesz kredyt hipoteczny, a w których bankach po prostu przepłacisz. Jeśli tego nie zrobisz, możesz zaprzepaścić lata żmudnego oszczędzania.

Więcej o tym jak ranking jest tworzony, dlaczego powstał, jak z niego korzystać przeczytasz TUTAJ.

4.1/5 - (81 głosów)

Kredyty hipoteczne 2023 MAJ – najnowszy ranking

Aby ułatwić Wam porównanie ofert różnych banków, ten ranking kredytów hipotecznych przygotowuję w oparciu o parametry kredytu, zbliżone do tych, które są najczęściej wybierane.

Wysokość kredytu hipotecznego – parametry rankingu

– Kwota kredytu: 400 000 zł
– Okres kredytowania: 20 lat
– Raty: równe
– Wkład własny: 20%
– Oprocentowanie kredytu: zmienne

Dodatkowo poniżej znajdziecie rankingi analogicznych kredytów:

» kredyt hipoteczny ze stałą stopą

» kredyt hipoteczny na 30 lat

» kredyt hipoteczny z minimalnym wkładem własnym 10%

Możecie też sprawdzić, gdzie uzyskacie kredyt najszybciej:

» RANKING Gdzie najszybciej uzyskasz kredy hipoteczny?

Jeżeli mieliście jednak okazję skorzystać z mojego kursu Kredyt hipoteczny krok po kroku, to znacie z pewnością promowaną przeze mnie regułę 30/20/20. Chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić, że reguła jest jak najbardziej aktualna, a to, że pokazuję ranking z kredytami na 30 lat, a dziś nawet dodatkowo pokażę kredyty hipoteczne z wkładem własnym na 10%, w żaden sposób nie oznacza odejścia od tej reguły!!! Zaciągając kredyt na 30 lat lub z wkładem własnym tylko 10% zapłacisz znacząco więcej.

Podkreślę, że JEDYNYM KRYTERIUM, które powoduje, że dany bank jest wyżej lub niżej w rankingu jest CAŁKOWITY KOSZT KREDYTU. Im mniej oddamy pieniędzy do banku, tym wyżej dana oferta znajduje się w rankingu.

Kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem na 20 lat – najtańsze oferty – wkład własny 20%

Kredyt hipoteczny ranking - 6 najtańszych ofert 20 lat - porównanie

Kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem na 30 lat – najtańsze oferty – wkład własny 10%

Kredyt hipoteczny 10 procent wkładu własnego

Kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem na 30 lat – najtańsze oferty – wkład własny 20%

Kredyt hipoteczny ranking – 6 najtańszych ofert 30 lat, wkład własny 20 procent

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem na 20 lat – najtańsze oferty – wkład własny 20%

Najtańszy kredyt hipoteczny - oprocentowanie stałe

O założeniach rankingu przeczytasz więcej tutaj.

Gdzie najszybciej uzyskasz kredyt hipoteczny?

Gdzie najszybciej możesz dostać kredyt hipoteczny? W niektórych przypadkach liczyć może się nie tylko sama cena kredytu hipotecznego, ale też tempo rozpatrywania naszego wniosku przez bank. No bo co z tego, że znajdziemy jakąś nieruchomość w okazyjnej cenie, jeżeli za chwilę zniknie nam ona sprzed nosa, bo bank rozpatruje nasz wniosek przez kilka miesięcy. I nie chodzi mi absolutnie o to aby namawiać na szybkie branie kredytu bez właściwej analizy. Na takie ustępstwo nigdy się nie zgodzę, ale mimo wszystko – warto wiedzieć jak długo czeka się teraz na rozpatrzenie wniosku i przyznanie kredytu. Ten ranking jest sporządzony w oparciu o wnioski składane przez zespół Sebastiana. Pamiętaj, że sytuacja kilka dni później może się różnić bo np. bank, który długo rozpatruje wnioski wprowadzi usprawnienia.

Czas oczekiwania na decyzję kredytową w grudniu 2022
Subiektywny ranking sporządzony na podstawie obecnie składanych wniosków przez zespół Sebastiana. Stan na 1 grudnia 2022 r. Pamiętaj, że sytuacja kilka dni później może się różnić.

Sprawdź najtańszy kredyt hipoteczny w Twojej sytuacji

Ranking kredytów hipotecznych, który tutaj prezentujemy, przygotowujemy bardzo rzetelnie.  Aby był on obiektywny, kierujemy się wyłącznie sumą kosztów kredytu, by jak najmniej pieniędzy wyszło z Twojej kieszeni do banku. Nie promujemy żadnego konkretnego banku. Sprawa jest prosta: im niższy koszt kredytu hipotecznego, tym lepsze miejsce w rankingu.

Ale w Twojej konkretnej sytuacji ranking może wyglądać trochę inaczej. Dlaczego? Bo zmiana pewnych kluczowych parametrów może istotnie zmieniać kolejność poszczególnych ofert. Np. niektóre oferty kredytów hipotecznych dostępne są wyłącznie dla osób posiadających umowę o pracę, zarabiających więcej niż 10 tys. zł czy będących klientami banku przez wiele miesięcy. Dlatego jeżeli chcesz otrzymać swój indywidualny ranking kredytów hipotecznych – napisz do Sebastiana, korzystając z poniższego formularza. Sebastian pomoże Ci znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny i przygotuje dla Ciebie zestawienie kredytów mieszkaniowych, skrojonych na miarę Twojej indywidualnej sytuacji. Za taką kalkulację Sebastian nie pobiera żadnego wynagrodzenia, a otrzymanie indywidualnego rankingu nie stanowi żadnego zobowiązania z Twojej strony, aby korzystać z usług Sebastiana.


Bezpieczny Kredyt 2% – kiedy wejdzie w życie

W ostatnich tygodniach wiele osób z niecierpliwością oczekuje na wprowadzenie nowego rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Dla przypomnienia – w ramach programu, osoby, które kupują pierwsze mieszkanie, nie zaciągały wcześniej kredytów i są w wieku do 45 lat, będą mogły zaciągnąć kredyt ze specjalną dopłatą od państwa. Wielu kupujących pierwsze mieszkania nie może się doczekać, by złożyć wniosek o tak atrakcyjne finansowanie. Sebastian trzyma rękę na pulsie – poniżej znajdziesz najbardziej aktualne informacje na ten temat. 
17 kwietnia ustawa dotycząca tego programu przeszła przez Sejm i została skierowana do Senatu. Następnie trafi ona do prezydenta, który prawie na pewno ją podpisze. Wygląda więc na to, że wprowadzenie ustawy na początku lipca, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, jest niezagrożone. Warto jednak pamiętać, że szczegóły ustawy wciąż mogą ulec zmianie. Dopóki ustawa nie przejdzie całego procesu legislacyjnego, jej poszczególne zapisy mogą się zmienić.

Bezpieczny Kredyt 2% – które banki szykują oferty?

Skoro prace są już na tak zaawansowanym poziomie, a lipiec to kwestia dwóch miesięcy, na pewno się zastanawiasz, które banki przygotowują się do wprowadzenia ofert uwzględniających program. Przy tej okazji chcielibyśmy Ci przypomnieć, że czym innym jest wejście ustawy w życie, a czym innym – możliwość złożenia wniosku. Aby klienci mogli skorzystać z programu, banki muszą przygotować oferty, a nie mogą tego zrobić, bez znajomości dokładnej treści ustawy, która będzie znana, tak naprawdę, bliżej lipca.   

Sebastian ma już pierwsze przecieki z rynku i wygląda na to, że jeśli ustawa wejdzie w życie na początku lipca, pierwsze oferty banków będą gotowe w połowie tego miesiąca. Najszybciej oferty mają mieć gotowe banki PKO BP i Pekao S.A. Kolejnym bankiem, który deklaruje gotowość ofert mniej więcej w połowie lipca jest Alior Bank. Według informacji Sebastiana, w programie chce także wziąć udział Santander Bank. Co do pozostałych banków, takich jak ING, mBank, Bank Millenium i BNP Paribas, sytuacja jest nieco mniej jasna. Niektóre z nich mogą wprowadzić program z opóźnieniem, a inne w ogóle nie zdecydują się na jego wprowadzenie.
Jeśli chcesz trzymać rękę na pulsie, zachęcamy Cię do kontaktu z Sebastianem przez nasz formularz.

Umowy deweloperskie z odroczonym terminem płatności

Podczas naszej rozmowy Sebastian zwrócił uwagę, że deweloperzy już zacierają ręce i dostosowują ofertę pod Bezpieczny Kredyt 2%. Wielu z nich rozpoczęło nową praktykę – podpisują klientami umowy deweloperskie odroczonym terminem płatności tej pierwszej wpłaty. Warto uważać na takie rozwiązanie. Pamiętaj, że jeszcze nie znamy dokładnej daty wejścia w życie programu i nie wiemy, w jaki sposób będzie liczona zdolność kredytowa. Każda umowa ma określony termin płatności i do Sebastiana zgłaszają się klienci, którzy mają podpisaną umowę z terminami płatności do 15 lipca. Jak wspominaliśmy wcześniej – dopiero w połowie lipca mają się pojawić pierwsze oferty kredytów uwzględniające program. A to przy założeniu, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. A jeśli ustawa „złapie” opóźnienie? Każdy dodatkowy dzień opóźni pojawienie się ofert banków. 

Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, dokładnie przeczytaj umowę i zapisy o terminach płatności. Czy w przypadku przekroczenia terminu (jeśli otrzymasz kredyt z dopłatą później, niż zakładałeś) to czy zadatek, który wpłaciłeś, będzie podlegał zwrotowi? Jeśli tak, to na jakich zasadach? Czy deweloper zgodzi się na przedłużenie terminu płatności? Pamiętaj także, że całe zamieszanie będzie miało miejsce w lipcu – miesiącu wakacyjnym, w którym wiele osób korzysta z urlopów. Czas procesowania wniosków jest wtedy dłuższy, a weź pod uwagę, jak ogromne jest zainteresowanie programem. Warto to przemyśleć, podejść zdroworozsądkowo i zadbać o odpowiednio elastyczne zapisy w umowach. Jeżeli rzeczywiście i deweloper, i my bierzemy pod uwagę, że ma to być sfinansowane kredytem 2%, to nie podpisujemy umów „na sztywno”.

Kredyt z oprocentowaniem stałym czy zmiennym – który wybrać?

Według danych Sebastiana obecnie 60% klientów wybiera kredyty z oprocentowaniem stałym, a 40% z oprocentowaniem zmiennym. Co jest korzystniejsze – kredyt z oprocentowaniem stałym czy zmiennym? Bardzo dużo zależy od indywidualnego nastawienia klientów oraz ich przewidywań co do wysokości stóp procentowych w przyszłości. Klienci, którzy decydują się na kredyty z oprocentowaniem stałym, dążą do tego, aby przez pewien czas mieć ustaloną górną granicę wysokości raty. Zamrożenie oprocentowania daje im spokojny sen. Z kolei klienci wybierający kredyty z oprocentowaniem zmiennym przewidują, że stopy procentowe w krótkim okresie ulegną obniżeniu i nie chcą być związani na 5 lat z oprocentowaniem powyżej 8%. Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, jak Ty przewidujesz kolejne 5 lat.

Tak naprawdę o tym, która z dróg okaże się korzystniejsza finansowo, przekonamy się dopiero za 5 lat. Nie znamy przyszłości i nie możemy niczego jednoznacznie powiedzieć. Ale jeśli chcesz podjąć decyzję o oprocentowaniu świadomie i wiedzieć, czym się kierować przy wyborze konkretnej oferty kredytu, zachęcamy Cię do sprawdzenia naszego kursu Kredyt hipoteczny krok po kroku. Oprócz merytorycznych lekcji wideo, które dokładnie tłumaczą wszystkie zagadnienia związane z kredytem, znajdziesz w kursie również szczegółowy kalkulator pozwalający wszystko dokładnie przeliczyć i porównać różne scenariusze. 

Kurs kredytu hipotecznego

Zdolność kredytowa – maj 2023 r.

Przyjrzyjmy się jeszcze, jak w tym miesiącu wygląda zdolność kredytowa. W ocenie Sebastiana jest na podobnym poziomie jak w zeszłym miesiącu. Aby otrzymać kredyt hipoteczny w wysokości 400 tys. zł, na okres 25 lat singiel musi zarabiać „na rękę” około 6-7 000 zł. Para bez dzieci musi zarabiać netto około 7 000 zł. Z kolei rodzina 2+2, aby uzyskać takie kredyt, musi zarabiać w okolicy 9-10 000 zł.  

Zdolność kredytowa w maju 2023
poprzedni ranking – kwiecień 2023następny ranking – czerwiec 2023

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 50 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze