Ebook do pobrania: Jak skutecznie zbudować pozytywną historię w BIK?

20

Zgodnie z poczynioną kilka tygodni temu obietnicą dziś publikuję dla Was kolejnego ebooka. Tym razem jest to kompendium wiedzy na temat budowania historii kredytowej w BIK. Zebrałem w nim i uporządkowałem najważniejsze informacje stanowiące odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania. W ebooku znajdziecie m.in. takie zagadnienia:

  • Czym jest BIK?
  • Jak działa scoring BIK?
  • Co podwyższa scoring BIK?
  • Jak zbudować pozytywną historię kredytową w BIK przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego?
  • Jak sprawdzić swoją historię kredytową w BIK?
  • Czy da się wyczyścić historię w BIK?

Zachęcam Was bardzo serdecznie do pobrania i skorzystania z tego ebooka. To ponad 30 stron, które powstały dzięki współpracy merytorycznej z ekspertami BIK:

Pobierz ebook w .pdf. ◄ 

Web button set in various colours. Web button set in various colours.

oklada ebook bik3_para_marzenia2

Jeżeli ten temat jest dla Was istotny ze względu na przygotowania do wzięcia kredytu hipotecznego, wykonywaną pracę, albo po prostu chcielibyście jeszcze lepiej zrozumieć, co wiedzą o nas banki i na czym polega działanie BIK, zachęcam Was do wysłuchania 15 odcinka podcastu:

FBO 015: Eksperci BIK odpowiadają na Wasze pytania.

A teraz pokażę Wam, czego dowiedziałem się o sobie, zaglądając do informacji na mój temat w BIK 🙂

 

Jakie informacje znajdziesz na swój temat w BIK?

Współpraca z BIK skłoniła mnie do przyjrzenia się informacjom na mój temat, które przekazały tam banki. Za 79 zł otworzyłem konto Premium i wygenerowałem dla siebie Profil Kredytowy Plus. Pomogło mi to przypomnieć sobie kilka spraw, w tym takich, które na szczęście już dawno za mną 🙂 Na początek od razu poszukałem syntetycznej informacji o mojej ocenie punktowej. Wygląda ona następująco:

 

moj scoring BIK

 

To dobry moment, aby przypomnieć tym z Was, którzy nie znają być może mojej historii, że niechęć w stosunku do długów, którą z takim zapałem głoszę, wynika w dużej mierze z moich osobistych doświadczeń. Jeszcze parę lat temu w beztroski, a nawet głupi sposób korzystałem z produktów kredytowych, co opisałem w tym artykule:  Ugotujesz się jak żaba, czyli długi w naszych głowach. I widać to elegancko w raporcie. Moje najstarsze zobowiązania widnieją na takiej liście:

 

moje zobowiazania kredytowe

 

Jak widzicie – karty kredytowe były mi szczególnie bliskie. Tutaj zaskoczyła mnie jedna sprawa – karta kredytowa z limitem 0 zł, otwarta na kilka miesięcy w CITI Banku (Bank Handlowy), której jakoś sobie nie przypominam. Czyżby nadgorliwemu doradcy brakowało jednej karty do wykonania planu bonusowego? 🙂 Posiadając dostęp do swojego konta w BIK łatwo możemy wyłapać takie „kwiatki” – co jest szczególnie ważne w przypadku bieżących zobowiązań. Kolejna lista, która bardzo mnie cieszy (bo jest historyczna), to zobowiązania zamknięte w ciągu ostatnich 5 lat. Tutaj, poza kolejną pociętą kartą oraz spłaconym limitem w rachunku bieżącym, są przede wszystkim 2 spłacone do zera kredyty hipoteczne. Tego drugiego pozbyłem się ledwie kilka miesięcy temu, dzięki czemu nad naszym mieszkaniem nie wisi już żaden kredyt:

 

zamkniete zobowiazania bik

 

Jeżeli chodzi o moje obecne zobowiązania, to mam tylko jedną kartę kredytową, z której korzystam jako z wygodnego środka płatności oraz kredyt w CHF (a jakże! :)) na nieruchomość, w której mieszkają najemcy. Z tym „frankowym cudem” walczę bardzo zażarcie, nadpłacając go w każdym kolejnym miesiącu. To jedna z przyczyn, dla których skrupulatnie prowadzę domowy budżet, aby już na początku każdego miesiąca odwiedzić oddział banku z dyspozycją nadpłaty kredytu. Planuję spłacić go szybko do zera, o czym pisałem w tym artykule: Kredyt hipoteczny w CHF. Nadpłacać czy czekać na zmianę kursu? A zatem lista obecnych zobowiązań prezentuje się tak:

 

zobowiazania w trakcie splaty bik

 

A czy ostatnio składałem jakieś wnioski kredytowe? Oczywiście nie, więc w moim przypadku lista zapytań kredytowych wygląda tak:

 

zapytania kredytowe a bik

 

Za to namiętnie dopytują o mnie banki, zasypując mnie ofertami kredytowymi (tego typu zapytania mają status „Zarządzanie klientem” i nie wpływają na ocenę punktową, co szczegółowo opisałem w ebooku):

 

zapytania kredytowe w bik

 

Zauważcie, że przy każdym zobowiązaniu opisanym w powyższych punktach znajduje się link „zobacz”, po kliknięciu w który otrzymujemy więcej szczegółów. W tego typu raporcie możecie również sprawdzić:

  • Czy wyraziliście tzw. zgodę ogólną na przetwarzanie danych przez BIK po zamknięciu zobowiązań (jest ona bardzo ważna, co szczegółowo opisałem w ebooku);
  • Jaki jest status zobowiązań, w których jesteście współkredytobiorcami;
  • Jaki jest status poręczonych przez Was kredytów;
  • Informacje o upadłości konsumenckiej, itp.

Jak napisałem już wcześniej, wykupiłem dostęp do tzw. konta Premium, które pozwala mi na 12-krotne aktualizowanie raportów na mój temat w ciągu roku. Pojedynczy raport kosztuje znacznie mniej, bo 36 zł. Moim zdaniem jeśli przygotowujecie się np. do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, przejrzenie takiego raportu na swój temat powinno być naturalnym krokiem. Szczególnie, że w podstawowym zakresie informacje na temat naszych zobowiązań możemy uzyskać całkowicie za darmo. Więcej szczegółów na temat raportów dostępnych w BIK znajdziecie tutaj: Porównanie kont w portalu BIK.

 

A ja już kończę, aby pozwolić Wam na spokojnie poczytać ebooka i jak zwykle czekam na Wasze pytania i komentarze. 🙂

Miłego dnia!

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
20 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze