Gdzie ulokować kwotę do 10 tys. złotych?

80

finanse bardzo osobiste lokata

Po ostatniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej i po obniżeniu stopy referencyjnej do poziomu 1,5% znalezienie atrakcyjnie oprocentowanej lokaty za parę dni będzie nie lada wyzwaniem. Oczywiście słowo „atrakcyjnie oprocentowana” to rzecz względna. Przy ujemnych poziomach inflacji, z którymi mamy do czynienia od kilku miesięcy, każda lokata, która po odliczeniu podatku Belki da nam zarobić, jest w miarę atrakcyjna.

To dobry moment na krótkie przypomnienie: Pamiętaj, proszę, że wszystkie prezentowane na blogu materiały mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny i są wyrazem prywatnej opinii autorów. Zapoznaj się, proszę, z dokładną informacją prawną, którą znajdziesz na końcu tego artykułu.

Problem w tym, że mało kto myśli w „ujęciu realnym” i odejmuje sobie w głowie inflację.  Czytałem jakiś czas temu o badaniach, w których wykazano ciekawe zjawisko: ludzie czują się lepiej dostając podwyżkę w wysokości 5% gdy inflacja wynosi 7%, niż nie dostając podwyżki w ogóle przy inflacji równej 0%. Choć w pierwszym przypadku w ujęciu realnym tracą, to jednak są szczęśliwsi, bo podwyżka w ujęciu nominalnym poprawia im samopoczucie. Ten fenomen radości z faktu rzeczywistego tracenia pieniędzy badacze określili mianem iluzji nominalnej. O inflacji i jej niedostrzegalnym, ale bardzo istotnym wpływie na nasze długoterminowe plany jeszcze kiedyś napiszę.

Większość banków już obniżyła oprocentowanie depozytów, a inne zrobią to zapewne na dniach. Pozostały jednak jeszcze takie, które kontynuują promocje rozpoczęte niedawno, albo ruszą z wcześniej zaplanowanymi kampaniami, co może rodzić ciekawe okazje. Ja założyłem dzisiaj 3-miesięczną Lokatę Happy w Idea Banku z oprocentowaniem 4,5%. Wygląda ona na prostą i całkiem sensowną ofertę przy obecnym poziomie stóp, dlatego postanowiłem Wam trochę o niej napisać.

Poza tym ten wpis będzie dla mnie dobrą okazją do tego, aby zwrócić Wam uwagę na kilka spraw, o których warto pamiętać korzystając z bankowych promocji. I wreszcie, na końcu artykułu, znajdziecie kilka zdjęć z pierwszego spotkania czytelników bloga, które odbyło się wczoraj wieczorem. 🙂

Szczegóły lokaty

Oczywiście bank zadbał o to, żeby z oferty mogli skorzystać tylko nieliczni, bo płacenie 4,5% przy tak niskich stopach to spory wydatek. Ale jeśli spełniacie warunki i szukacie lokaty o poniższych parametrach, to po tę ofertę warto się „schylić”.

Ważna informacja:
10 marca 2014, czyli 4 dni po publikacji tego artykułu Idea Bank obniżył oprocentowanie z 4,5% na 4,0% . Wielu z Was zdążyło jednak skorzystać i z promocji i złożyć wniosek o otwarcie lokaty na preferencyjnych warunkach. Gratuluję!

Teraz oprocentowanie lokaty wynosi już 4,0% w skali roku proszę pamiętajcie o tym czytając ten tekst.

Kto może założyć lokatę?

Lokata Happy jest ofertą tylko dla nowych klientów – jeżeli więc miałeś jakąkolwiek wcześniejszą relację z Idea Bankiem lub złożyłeś tam jakikolwiek wniosek zostawiając dane, nie będziesz mógł skorzystać z tej oferty. Naturalnie bankowi chodzi o przyciągnięcie nowych klientów, aby zdobyć ich dane i w przyszłości zaoferować im inne produkty. Dokładnie tak działa to w przypadku każdej promocji i warto o tym pamiętać. Nie zmienia to jednak faktu, że sama lokata wygląda OK.
Kim według regulaminu jest nowy klient? „Jako nowy Klient Banku traktowany jest Klient, który do momentu poprzedzającego złożenie Wniosku o Lokatę nie zawarł z Bankiem umowy o  produkt finansowy prowadzony przez Bank na podstawie „Umowy o rachunek bankowy oraz o  świadczenie innych usług bankowych”, nie złożył wniosku o  otwarcie takiego produktu przez Bank ani nie ulokował środków pieniężnych na lokatach bankowych prowadzonych przez Bank„.

Ile można wpłacić na lokatę?

Tutaj też bank się zabezpieczył. Minimalna kwota wpłaty to 1000 zł, maksymalna to 10 000 zł. W dodatku jedna osoba może założyć tylko jedną lokatę. Ja założyłem tę lokatę, aby ulokować tam środki odłożone na letnie wakacje, więc akurat ten limit był dla mnie OK.

Ile można w praktyce zarobić?

Zobaczmy teraz co oznacza te 4,5% w praktyce. Oczywiście, lepiej trzymać środki ulokowane na wyższy procent, ale zawsze też warto policzyć, czy gra faktycznie jest warta świeczki. Zakładając taką lokatę udostępniamy bankowi swoje dane. Zobaczmy zatem za ile:

Happy

Jak więc widzicie nie są to duże kwoty ze względu na limit wpłaty w wysokości 10 tys złotych. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli ktoś z Was szuka lokaty na mniejsze pieniądze, to ta wygląda w porządku. Dla mnie szczególnie ważne przy wyborze tej właśnie lokaty było to, że:

– nie ma obowiązku zakładania żadnego konta osobistego,
– bank nie dorzuca żadnych kart ani innych płatnych produktów,
– lokatę otwiera się w prosty sposób, przez internet, bez wychodzenia z domu.

Dlaczego ma to znaczenie? Zdarza się, że klienci korzystający z promocyjnych lokat muszą skorzystać też z innych produktów – najczęściej rachunków i kart płatniczych. W okresie promocyjnym są one bezpłatne, ale po zakończeniu promocji opłaty zaczynają obowiązywać. Okazuje się wówczas, że stosunkowo niewielkie kwoty zarobione na lokacie zostają szybko „przejedzone” przez opłaty od innych produktów.
Oczywiście po zakończeniu promocji inne produkty możemy zamknąć, ale… To często wymaga wizyty w oddziale i pamiętania o konieczności podjęcia konkretnych działań. Statystycznie duża grupa klientów zwyczajnie o tym zapomina i wtedy bank odrabia sobie sporą część z tego, co „dołożył” do promocyjnej lokaty.

A dlaczego ważny jest fakt, że lokatę można założyć w kilkanaście minut przez internet? Bo oczywiście nasz czas też kosztuje. Gdybym dla tych kilkudziesięciu złotych musiał iść do oddziału i czekać w kolejce, przysłuchując się w dodatku historiom o innych rewelacyjnych produktach banku, to pewnie bym sobie odpuścił. Ale tutaj sprawę załatwia się prostym internetowym wnioskiem. Uwaga! Po wypełnieniu wniosku internetowego mamy 14 dni na dokonanie przelewu środków na lokatę. Po tym terminie skorzystanie z promocji nie będzie możliwe.

Gdzie są haczyki i słabe strony?

Poza ograniczeniem kwotowym oraz faktem, że to oferta wyłącznie dla nowych klientów, trzeba pamiętać jeszcze o trzech sprawach:

1. To jest klasyczna lokata. Jeśli zerwiecie ją przed terminem, nie dostaniecie ani grosza odsetek (odsetki są doliczane do kapitału po zakończeniu okresu, na jaki została zawarta lokata).
2. Po upływie promocji, lokata zostaje automatycznie przedłużona na kolejne 3 miesiące na warunkach lokaty standardowej. Dla porównania: dzisiaj oprocentowanie standardowej lokaty 3-miesięcznej w Idea Banku wynosi 2,9%, a za 3 miesiące może być niższe. Jeśli będzie ono nieatrakcyjne, trzeba będzie po prostu swoje pieniądze stamtąd od zabrać i przelać gdzie indziej.
3. Idea Bank ma skutecznych sprzedawców. Będą namawiać Cię na różne inne produkty (po to zebrali Twoje dane). Pamiętaj, aby nie korzystać z produktów, których nie potrzebujesz lub nie rozumiesz. Tak będzie za każdym razem: skorzystasz z promocji w banku, dotrą do Ciebie z nowymi promocjami. Najlepszy sposób to potraktować to jako darmowy trening asertywności.

Tyle spraw wyłapałem na etapie lektury regulaminów i opisu produktu. Zobaczymy, jak dalej będzie się przedstawiała relacja z Idea Bankiem, ale wierzę, że zgodnie z nazwą lokaty na końcu będę „happy” 🙂

Bardzo ważna informacja:

W duchu pełnej przejrzystości dajemy Ci znać, że w tym artykule były linki afiliacyjne. Zawsze staramy się zachować maksymalną obiektywność i jeśli na blogu pojawia się afiliacja, dotyczy produktów, które przeszły nasze sito analiz i/lub z których sami z zadowoleniem korzystamy. Nigdy natomiast nie namawiamy do korzystania z produktów, jeśli są one Tobie niepotrzebne, a to już kwestia indywidualnej decyzji każdego inwestora. Linki afiliacyjne kierowaliśmy do osób, które podjęły samodzielną decyzję o korzystaniu z danego produktu i chciały przy okazji wesprzeć naszą pracę. Usunęliśmy je po rozwiązaniu płatnej współpracy marketingowej.

To tyle o samej lokacie, a teraz zapraszam do obejrzenia zdjęć z pierwszego spotkania czytelników bloga. 🙂

Zdjęcia z pierwszego spotkania czytelników bloga

Dziękuję Wam bardzo serdecznie za wspaniałe spotkanie. Bardzo się cieszę, że wreszcie mogłem poznać osobiście choć garstkę z Was. Dziękuję za super rozmowy, za pytania, za dyskusje i za tony pozytywnej energii! A ponieważ jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów, reszta opowieści znajduje się poniżej. Miłego dnia! 🙂

finanse osobiste FBO 03
finanse osobiste FBO 04
finanse osobiste FBO 02
finanse osobiste FBO 01
finanse osobiste FBO 05

Proszę zapoznaj się z poniższą informacją.

Wszystkie prezentowane informacje mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz stanowią prywatne opinie ich autorów.

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
80 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze