FBO 024: Jak krok po kroku otworzyć własną restaurację „Telepizza”?

29

Wiele osób po latach spędzonych w korporacji zaczyna myśleć o własnym biznesie. Pojawia się zmęczenie pracą dla kogoś, korporacyjne gierki zaczynają nas męczyć, a świadomość, że zarobki są ograniczone „widełkami” przewidzianymi dla naszego stanowiska, robi się z czasem nie do zniesienia. Własny biznes jawi się wtedy jak wybawienie od wszelkich problemów, które pozwoli nam wreszcie rozwinąć skrzydła i uwolnić pokłady długo tłumionej przedsiębiorczości.

Właśnie z myślą o takich osobach napisałem we wrześniu artykuł Jak rzucić etat i przejść na swoje? – będący obecnie jednym z najczęściej czytanych artykułów na blogu. Jako twardo stąpający po ziemi realista mam bardzo sceptyczne podejście do romantycznych wizji własnego biznesu, które snujemy pracując w korpo. Po 1,5 roku od rozpoczęcia pracy na własny rachunek wiem, że była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu.  Ale wiem również, że głównym powodem, dla którego wszystko rozwija się dobrze, było dobre przygotowanie, pełna jasność tego, co chcę robić i zrozumienie specyfiki rynku, na którym chcę działać.

Gdy ktoś mi mówi o własnym biznesie zadaję mu oczywiście pytanie: A jaki masz na to pomysł? I tu pojawiają się schody. Chyba najczęściej słyszana przeze mnie odpowiedź brzmi: Może otworzę jakąś knajpkę? Inne podawane pomysły to: mały pensjonat, doradztwo, sprowadzanie czegoś z Chin, szkolenia, handel na Allegro, aplikacja mobilna, itp. Czasami pada również odpowiedź: Może po prostu wejdę w jakiś franchising? Zwykle po kilku minutach staje się jasne, że pomysł jest jeszcze mało konkretny.

Zupełnie mnie to nie dziwi, bo o naprawdę dobry pomysł na biznes jest bardzo trudno. Pomyślałem sobie jednak, że poznając bliżej specyfikę wybranych biznesów i konfrontując swoje wyobrażenia z rzeczywistością, znacznie łatwiej będzie weryfikować nasze pomysły. Dlatego pomyślałem o kilku audycjach, które osobom chcącym w przyszłości otworzyć swój własny biznes dostarczyłyby wiele przydatnych informacji. Na początek postanowiłem zacząć od zbadania pomysłów Otworzę restaurację oraz Wejdę w jakiś franchising. I tak właśnie powstał dzisiejszy odcinek o tym jak krok po kroku otworzyć restaurację „Telepizza”.

Wiem, że wśród Was są osoby, które dopiero zaczynają dbanie o własne finanse. Ale są również takie, które zaprowadziły w nich świetny porządek i są na etapie poszukiwania nowych wyzwań i sposobów na zwiększanie zarobków. Co sądzicie o tym, aby w ramach poszerzania naszych finansowych horyzontów i lepszego zrozumienia finansowej rzeczywistości, od czasu do czasu przedstawiać również takie tematy? Będę bardzo wdzięczny jeśli dacie mi znać w komentarzach, czy jesteście na takie tematy otwarci. Z góry serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź 🙂

Czym jest właściwie franchising?

Chcesz otworzyć własny biznes, masz kapitał, ale nie masz pomysłu na biznes i nie chcesz zaczynać od zera? Właśnie do takich osób kierowana jest oferta wielu firm działających w modelu franchisingu. McDonald’s, BurgerKing, Blikle, Vistula, Wólczanka, Play, Kruk, szkoły językowe jak British School czy Helen Doron, placówki Alior Banku i BZWBK, agencje nieruchomości jak Metrohouse czy ReMax – to tylko przykładowe znane marki, które działają w systemach franczyzowych.  W Polsce takich systemów istnieje już ponad 300.

Solidni franczyzodawcy mają sprawdzony model biznesowy, ugruntowaną pozycję na rynku, rozpoznawalną markę oraz know-how na temat prowadzenia biznesu. Jeżeli spełnisz odpowiednie kryteria – możesz zostać ich franczyzobiorcą – czyli rozpocząć działalność gospodarczą  na własny rachunek, ale pod znaną marką. Oczywiście zostaniesz do tego odpowiednio przygotowany, jednak w zamian musisz spełnić standardy danej sieci oraz dzielić się częścią swoich przychodów.

Najlepiej zrozumieć to na konkretnym przykładzie. Dlatego na potrzeby dzisiejszej audycji nawiązałem współpracę ze znaną siecią restauracji Telepizza i nagrałem dla Was rozmowę z Leszkiem Nowakiem – który rozpoczynał pracę od rozwożenia pizzy do domów i biur, a dziś pełni funkcję Menadżera ds. rozwoju sieci i odpowiada za otwieranie kolejnych restauracji. Słowem: zna specyfikę tego biznesu na wylot.

Na pewno kojarzycie nazwę Telepizza, ale ciekawe, czy znacie tych kilka faktów, które dla mnie były nowością:

 • To duża, międzynarodowa firma, założona w 1987 roku w Hiszpanii
 • Jej akcje są notowane na giełdzie w Madrycie
 • Posiada sieć restauracji m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Peru, Chile, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Rosji, Angoli, Ekwadorze, Kolumbii, Wenezueli, Gwatemali i oczywiście w Polsce
 • Jest liderem dostaw pizzy do biur i domów w Polsce
 • Sprzedaje u nas ponad 6 mln sztuk pizzy rocznie

Więcej konkretnych informacji i bardzo ciekawych szczegółów na temat prowadzenia tego typu biznesu znajdziecie właśnie w dzisiejszej audycji.

W tym odcinku podcastu usłyszysz:

 • Ile czasu zajmuje otwarcie restauracji Telepizza i jak wyglądają przygotowania?
 • Co to znaczy „dobry lokal” do prowadzenia takiej działalności?
 • Ile osób potrzeba by poprowadzić restaurację?
 • Ile potrzeba kapitału by ruszyć z takim biznesem i na co jest on potrzebny?
 • Po jakim czasie placówka jest rentowna?
 • Jak wyglądają opłaty franczyzowe?
 • Czym jest wyłączność terytorialna?
 • Jakie wsparcie dostarcza franczyzodawca by zwiększyć obroty w Twojej restauracji?
 • Jakie cechy powinna mieć osoba myśląca o uruchomieniu takiego biznesu?
 • Kto nie nadaje się do prowadzenia takiego biznesu?
 • I dużo więcej…

Partnerem dzisiejszego podcastu jest Telepizza Poland Sp. z o.o.

Strony, osoby i tematy wymienione w podcaście:

 • Bezpośrednie dane kontaktowe do mojego rozmówcy – dla osób, które chciałyby więcej dowiedzieć się na temat prowadzenia takiej restauracji:Leszek Nowak, tel. 502-456-776,  email: [email protected]
 • Strona internetowa z dodatkowymi informacjami: http://www.telepizza.pl/franczyza

Skąd pobrać podcast?

Dzisiejszy odcinek znajdziesz na dole tego wpisu, zaś w ciągu kilku godzin po publikacji na blogu podcast będzie również dostępny w aplikacjach do odsłuchiwania podcastów, w tym m.in.:

za pośrednictwem iTunes

za pośrednictwem aplikacji Stitcher

poprzez RSS

A jeśli wolisz poczytać, to tutaj znajdziesz spisaną treść dzisiejszego odcinka podcastu:

Pobierz spisaną rozmowę na temat otwierania restauracji Telepizza

Jeżeli lubisz posłuchać czasami moich podcastów, to będę Ci bardzo wdzięczny za poświęcenie 30 sekund aby ocenić podcast FBO w aplikacji iTunes. Dla Ciebie to krótka chwila, natomiast dla mnie ogromna pomoc w dotarciu do szerszego grona odbiorców. Bardzo serdecznie Ci za to dziękuję. ?

Oceń podcast w iTunes

Może Cię zainteresować

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
29 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze