Narzędzia dla blogerów

Tutaj znajduje się lista narzędzi które wykorzystuję do blogowania. Podobnie, jak w przypadku aplikacji, narzędzia te ułatwiają mi pracę pomagają zautomatyzować niektóre procesy.

WordPress – to chyba najlepsza istniejąca platforma blogowa. W dodatku dostępna całkowicie za darmo! Jego obsługa jest bardzo prosta – zarówno od strony pisania artykułów, zarządzania komentarzami, jak również edycji wyglądu. Możesz za darmo uruchomić swój blog w domenie wordpress.com. Ja zdecydowałem się na instalację na własnym serwerze, aby mieć pełną kontrolę nad swoim blogiem i móc dowolnie go edytować według własnych potrzeb.

Chcesz, aby Twój blog ładnie wyglądał, był atrakcyjny i funkcjonalny? To zainwestuj około 50 USD w elegancki i wygodny szablon. To znacznie bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż projektowanie bloga od podstaw własnymi siłami. Od „skórek” darmowych, poza wyglądem, różni się również tym, że „na zapleczu” ma wiele ułatwiających pracę narzędzi do edytowania wyglądu bloga. W ramach sieci Envato działa sklep internetowy themeforest.net, który pozwala deweloperem sprzedawać różne gotowe elementy profesjonalnego bloga. Jeśli masz już hosting, to właśnie tutaj możesz kupić setki gotowych szablonów. Korzystałem z tej platformy kilkukrotnie kupując właśnie skórki do WordPressa, a później łatwo dostosowywałem je do własnych potrzeb. Warte polecenia i oszczędzające czas rozwiązanie.

Na blogu korzystam z różnych wtyczek które znacznie przyśpieszają moją pracę oraz ułatwiają udostępnianie treści dalej. Oto krótka lista najważniejszych wtyczek:

  • SumoMe – to wtyczka umożliwiająca łatwy dostęp do różnych kont social media. To ten „przyklejony prostokąt” który pojawia się z prawej strony.
  • All In One SEO Pack oraz Jetpack – to narzędzia powodujące, że mój blog jest bardziej przyjazny dla wyszukiwarek, dzięki czemu odpowiedza go coraz więcej osób.
  • Ultimate TinyMCE – wtyczka modyfikująca kokpit widoczny podczas pisania artykułów. Pozwala tworzyć skróty do różnych funkcji WordPress’a przez co szybciej mogę zmienić wielkość czcionki czy osadzić obrazek.
  • Contact Form 7 – wtyczka umożliwiająca tworzenie różnych formularzy np. kontaktowych.
  • WP-Polls – umożliwia tworzenie szybkich ankiet w treści artykułu.
  • WP Google Fonts – dzięki niej mogę korzystać z różnych czcionek od Google.
  • Blubrry PowerPress – wtyczka odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie podcastów. Oszczędza czas i energię.

Prowadząc swój blog i budując wokół niego społeczność, musisz budować bazę danych Twoich czytelników. To właśnie dzięki mailom od Ciebie i newsletterowi będą wiedzieli o nowych artykułach i ważnych wydarzeniach związanych z Twoim blogiem. Do tego będziesz potrzebować wygodnej platformy do wysyłania dużej ilości spersonalizowanych emaili. Od początku istnienia bloga GetResponse to moje podstawowe narzędzie do wysyłania i obsługi newslettera. Prosta obsługa WIZIWIG powoduje, że nawet amator może przygotować ładne newslettery bez znajomości programowania.

Dropbox – do moja prywatna chmura. W tej chwili prawie wszystkie moje pliki, zdjęcia czy dokumenty przechowuję właśnie w chmurze. To ułatwia mi do nich dostęp, ale też usprawnia pracę. Choć ma parę wad to integracja z Nozbe i prostota w obsłudze powoduje, że raczej z niego nie zrezygnuję. Przesiadka na inny komputer czy telefon nie ma znaczenia – bo wszystkie dokumenty mam zawsze dostępne. No…chyba, że braknie prądu 🙂

Evernote – to mój wirtualny notatnik. Połączenie z Nozbe i Dropboxiem powoduje, że w moich notatkach panuje porządek i oczywiście bez względu na urządzenie (komputer, telefon czy tablet) zawsze mam je pod ręką. Cytaty, pomysły na artykuły, notatki ze spotkań, agendy, itp. – wszystko jest właśnie tutaj.

PROGRAMY AFILIACYJNE

Blog jest jednym z moich źródeł dochodu. Oprócz indywidualnych kampanii reklamowych korzystam z różnych programów i sieci partnerskich, które w łatwy sposób łączą wydawcę z reklamodawcą. Dzięki nim możesz zarabiać na polecaniu konkretnych produktów i usług. Zapisanie do tych sieci nie wiąże się dla Ciebie z żadnymi kosztami. Oto programy, z których dotąd korzystam i jestem z nich zadowolony:

NetSales – z tej sieci jestem jak dotąd najbardziej zadowolony, bo błyskawicznie rozlicza kampanie i akceptuje transakcje zgodnie ze statystykami. Posiada ona w ofercie dużą liczbę akcji reklamowych, oraz liczne modele rozliczeń – CPC (za kliknięcie), CPL (za lead), CPS (za sprzedaż), CPI (za instalację), CPM (za wyświetlenia) – a to wszystko dostępne w wygodnym panelu administracynym.

ComperiaLead – moje doświadczenia z tą siecią są takie sobie (bardzo długo czekałem na weryfikację płatności i ostatecznie zatwierdzony został niewielki odsetek wniosków), ale warto mieć bogaty wybór sieci z którymi się współpracuje, bo czasem zdarza się, że występują różnice w wynagrodzeniu dla wydawcy za ten sam produkt pomiędzy sieciami.

Ads4books – to sieć afiliacyjna służącą do sprzedaży książek. Zastosowanie tego programu znajdziesz na przykład na stronie, na której polecam różne książki: Polecane książki

Już ponad 100 000 czytelników buduje swoją Finansową Fortecę!