7 warunków, jakie powinna spełniać najlepsza praca. Sprawdź, jaka jest Twoja.

52

Jaka powinna być praca marzeń? Łatwa, przyjemna i dobrze płatna? W pierwszym odruchu właśnie te odpowiedzi przychodzą do głowy. Wystarczy jednak chwilę się zastanowić, aby zidentyfikować prawdziwe warunki “najlepszej pracy”. Oto siedem z nich, które moim zdaniem są najważniejsze.

W tym roku częściej będę poruszał na blogu tematy związane z pracą. Dlaczego? Pierwszy powód to oczywiście proste równanie:

ZAROBKI – WYDATKI = OSZCZĘDNOŚCI

Zwiększanie zarobków jest prawie najważniejszym sposobem na poprawę własnych finansów (tuż po tym, jak nauczymy się panować nad wydatkami, bo bez tej umiejętności zarobione pieniądze i tak przepuścimy). Drugi powód jest jeszcze ważniejszy – spędzamy w pracy niemal połowę życia, warto więc robić to, co da nam poczucie radości i satysfakcji. Jakie warunki powinna spełniać nasza praca, abyśmy tak właśnie się czuli?

Jestem w tej szczęśliwej sytuacji, że robię to, co bardzo lubię. Nie zawsze tak jednak było. Wiem, że wielu z Was spala się psychicznie w swojej pracy, frustruje, ma wrażenie, że “to nie to” lub desperacko szuka swojego miejsca. Widzę to w Waszych mailach:

Od dłuższego czasu szukam swojego miejsca… Skończyłam dwa kierunki studiów na „prestiżowych” polskich uczelniach – AGH i Uniwersytet Jagielloński.  Turystykę i Rekreację (specjalność: geoturystyka) oraz Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Oczywiście próbowałam też znaleźć swoje miejsce m.in. na Ochronie Środowiska czy Geografii…ale tam czułam, że to nie jest dla mnie. W czasie studiów działałam w różnych organizacjach studenckich, pracowałam m.in. w hostelu i podejmowałam się prac dodatkowych,  działałam w różnych wolontariatach.

Po studiach rozpoczęłam pracę w branży turystycznej: najpierw w biurze podróży, później jako pilot wycieczek krajowych i zagranicznych i myślałam, że to będzie to… Jednak intensywna praca doprowadziły do mojego szybkiego wypalenia… Postanowiłam spróbować czegoś na etat, statecznego…i już po 3 miesiącach wiem, że to nie to…. I jestem w tzw. kropce….

Z drugiej strony sama nie wiem czego do końca chcę…Mam przeróżne pomysły, ale żaden z nich nie powoduje, że czuję taką nutkę podniecenia i chęć spróbowania właśnie tego…Może po prostu, ze mną jest coś nie tak? Dodam jeszcze, że ogólnie jestem osobą aktywną i pozytywnie nastawioną do życia…tylko męczy mnie fakt, że nie wiem co ja chcę w życiu robić i do czego zmierzać….

Wszystko jest jak najbardziej “tak”, a świadome szukanie swojej drogi w życiu jest dla mnie przejawem mądrości, dojrzałości i odpowiedzialności. Kiedyś napiszę o tym więcej. Na razie mam dla Was krótką listę warunków, które powinna spełniać praca, by dać nam poczucie spełnienia i satysfakcji.

1. Angażująca

Praca łatwa i przyjemna? Niemożliwe. Zbyt łatwa szybko się znudzi i będzie mało przyjemna. Dlatego warto szukać pracy, która wymaga od nas wysiłku intelektualnego i ciągłego rozwoju. Jaka praca będzie nas angażować?

a) różnorodna – nie robimy w kółko tego samego,
b) z jasnym celem – wiemy, co mamy osiągnąć,
c) z informacją zwrotną – wiemy, jak nam idzie i czy robimy postępy,
d) dająca nam swobodę – nawet jeśli pracodawca decyduje CO robić, my możemy zdecydować JAK.

Czy Twoja praca potrafi Cię “wciągnąć”?

2. Jesteś w tym dobry

Im lepszy będziesz w tym, co robisz, tym bardziej satysfakcjonująca będzie Twoja praca. Będziesz zapraszany do bardziej wymagających projektów, obdarzą Cię większą odpowiedzialnością i będą Ci lepiej płacić.

Aby “być” w czymś dobrym, trzeba najpierw “stać się” dobrym. Jednym słowem: musisz rozwinąć umiejętności niezbędne do efektywnego działania i dostarczania najwyższej jakości.

Umiejętności dają pewniejszą gwarancję satysfakcji niż “zainteresowanie” pracą (przez niektórych określane mianem pasji). Jeżeli nawet bardzo interesujesz się fotografią, ale nie masz talentu do robienia świetnych zdjęć, fotografia zacznie Cię frustrować, a  zainteresowanie szybko się skończy. Zostaw to sobie jako “hobby”.

Sprawdź aktualne rankingi
ostatnia aktualizacja:


Najlepsze lokaty bankowesprawdź
Najlepsze konta osobiste za 0 zł
Promocje bankowe do 900 zł premii
Najtańsze kredyty hipoteczne 10 banków

Sprawdź

3. Pracujesz z właściwymi ludźmi

Dobre relacje są bardzo ważne. I nie chodzi o to, by w pracy szukać “przyjaciół”. Często nadużywamy tego określenia. Chodzi o pracę z ludźmi, którzy nas inspirują, rozwijają i od czasu do czasu dają nam “kopa w tyłek”.

Jeśli pracujesz w toksycznym otoczeniu – wydrenuje ono z Ciebie pozytywną energię. Na dłuższą metę nie ma sensu się użerać – na świecie jest wiele miejsc, w których pracują sensowni ludzie.

Tu drobna uwaga: jeśli kilka razy zmieniałeś pracę i za każdym razem dochodzisz do wniosku, że “z tymi ludźmi nie da się jednak pracować” – problemem możesz być Ty 😉

4. Zaspokaja Twoje podstawowe potrzeby

Zarówno materialne, jak również fizyczne. Wiem, że może to zabrzmieć trywialnie, ale jeśli zarabiasz zbyt mało, pracujesz zbyt długo, dojeżdżasz ponad godzinę w jedną stronę (do/z pracy) – to wkrótce zabraknie Ci czasu na odpoczynek, energii na pozytywne relacje z rodziną oraz pieniędzy na życie.

Nie rozumiem tego, ale wiele osób przez lata trzyma się takiej pracy, nie poszukując alternatywy. I wciąż narzekają…

5. Pomaga innym

To jeden z najważniejszych punktów. Jeśli naprawdę myślisz o głębokiej satysfakcji z pracy, musisz czuć, że pomagasz innym ludziom, a Twoja praca niesie ze sobą “coś dobrego”. Nie wystarczy, że zapłaci Twoje rachunki i pomoże się wzbogacić. Musisz naprawdę czuć, że robisz coś dobrego dla innych. Bez tego o satysfakcję będzie trudno. Łatwo będzie za to o cynizm (pozdrawiam kolegów z koncernów tytoniowych 😉 ).

6. Jest spójna z Twoimi wartościami

W poprzednim punkcie założyłem, że “pomaganie innym” jest spójne z Twoimi wartościami 🙂 Mam nadzieję, że tak właśnie jest.

Jeżeli czujesz wewnętrzny konflikt z własnymi wartościami, jeżeli czujesz, że pracodawca “zmusza Cię” do działania wbrew Twoim zasadom – zapomnij o satysfakcji z pracy.

7. Pasuje do Twojego pomysłu na życie

Zbyt wiele osób szuka jakiejkolwiek pracy, byleby tylko “przeżyć” lub “trochę więcej zarobić”. Rozumiem to doskonale – szczególnie w przypadku osób, które walczą z długami. Nie może to jednak trwać długo!

Znam parę osób, które obiecały sobie, że popracują w “szczurowni” przez kilka lat (to nie moje określenie – to cytat), po czym zapominają o swoich prawdziwych marzeniach. Awanse, podwyżki, lepszy samochód służbowy, miejsce na parkingu oraz… poczucie frustracji i wypalenia.

Ta lista wydawać się może ogólna, ale… Spójrzcie na swoją pracę przez pryzmat tej listy. Jeśli nie jesteście z tej pracy zadowoleni, sprawdźcie, którego elementu brakuje? Uświadomienie sobie tego może być pierwszym krokiem, by zacząć coś zmieniać.

Co myślicie o tej liście? Co jeszcze warto do niej dopisać? Jesteście zadowoleni z własnej pracy? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach i pomóżcie osobom, które ciągle szukają swojego miejsca 😉
Serdecznie zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, może zainteresuje Cię moja książka o inwestowaniu – „Finansowa Forteca”. W podobny sposób jak tutaj na blogu- prosto i merytorycznie – tłumaczę w niej, jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Dołącz do ponad 45 513 osób, które otrzymują newsletter i korzystają z przygotowanych przeze mnie bezpłatnych narzędzi pomagających w skutecznym dbaniu o finanse.
KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK.

PLANUJESZ ZACIĄGNĄĆ KREDYT HIPOTECZNY
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?

To zupełnie naturalne. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat. W dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Przygotowałem kurs Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku, aby uzbroić Cię w niezbędną wiedzę i dać narzędzia do wygodnego podjęcia najlepszych dla Ciebie decyzji. Chcę Ci pomóc w znalezieniu kredytu hipotecznego, który:

✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,
✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,
✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,
✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.

Powiadom
Powiadom o
guest
52 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze